PALUBA
March 28, 2024, 09:37:36 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Prodaja, doniranje i zbrinjavanje naoružanja i opreme iz viškova OSRH  (Read 17567 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #30 on: January 23, 2015, 09:54:44 pm »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split

MEĐUNARODNI NATJEČAJ

Prodajemo ruske helikoptere kako bismo kupili američke

Agencija RH Alan, koja se bavi prodajom i izvozom naoružanja i vojne opreme, raspisala je natječaj za prodaju 15 helikoptera i zrakoplova Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ), a u Ministarstvu obrane (MORH) doznaje se da je riječ o “besperspektivnim letjelicama”, tj. sedam zastarjelih helikoptera tipa Mi 24 i dva transportna zrakoplova tipa Antonov AN 32B.

Namjera je prodati i tri školska zrakoplova tipa Pilatus PC, te tri školska zrakoplova Pilatus PC 9 koji su ocijenjeni kao višak, navodi MORH.

Toj prodaji poseban članak posvetio je ugledni britanski list “Jane’s Defence”, koji se bavi obrambenim i sigurnosnim temama, kao i neki hrvatski mediji.

Prodaje se sedam helikoptera Mi 24 V, proizvedenih većinom 80-ih godina, koji su se koristili u Domovinskom ratu, a ne lete već skoro desetak godina, kao i dva Antonova proizvedena 1991. i 1993. godine.

Školski zrakoplovi tipa Pilatus koriste se za izobrazbu pilota HRZ-a i školovanje omanskih pilota čiji je drugi naraštaj nedavno započeo obuku u zračnoj bazi Zemunik. Pilatuse također koristi akrobatska grupa HRZ-a “Krila oluje”.

Rok za prijavu na natječaj istječe 28. siječnja, a zainteresirani kupci trebaju poslati pismo namjere i ponuditi jamčevinu u iznosu od 15.000 eura. Nakon tog datuma kupci mogu pregledati letjelice i u roku dva tjedna poslati konkretnu ponudu.

Kako je najavljeno iz MORH-a, Hrvatska bi ove godine u Sjedinjenim Američkim Državama trebala nabaviti helikoptere tipa “Kiowa Warior”, kao i transportne helikoptere tipa “Blackhawk”.
« Last Edit: January 26, 2015, 02:33:58 pm by leut » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #31 on: February 23, 2015, 07:12:26 am »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split

Još malo pa nestalo HRZ-a: kupite helikoptere, ‘antonove’, ‘pilatuse’...
  
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Hoće li uspjeti drugi pokušaj Ministarstva obrane RH da proda otpisane helikoptere i zrakoplove HRZ-a nakon što je prvi natječaj lani neslavno propao? Šest komada školskih zrakoplova ‘pilatus’ PC-9, dva transportna zrakoplova AN-32B i sedam borbenih helikoptera Mi-24V hind prošle godine nisu izazvali veći interes u međunarodnim zrakoplovnim krugovima, mada je nekih neslužbenih zanimacija ipak bilo.

Sada, kako nam je potvrđeno u državnoj agenciji za prodaju vojne opreme i naoružanja „RH Alan“, interesa ima. No, hoće li koji upit završiti kupnjom neke od vojnih letjelica, nisu nam mogli otkriti.

Prodaja tehnike zamišljena je po principu „viđeno-kupljeno“, bez naknadnih reklamacija na kupljenu robu. Dakle, prvo valja platiti jamčevinu od respektabilnih 110 tisuća kuna, potom se „artikl“ može razgledati, pa tko od potencijalnih kupaca ponudi najviši iznos, postaje vlasnikom aviona ili helikoptera.

Tjedno bar dva kupca razgledavaju na Plesu

Borbeni helikopteri Mi-24 više od desetljeća nisu u letnom stanju. Potpuno su propali pod vedrim nebom, u šumarku zračne luke Pleso, a generali odgovorni za propast ove helikopterske konjice nikada nisu pozvani na odgovornost, već su nagrađeni visokim položajima. Helikopteri vrijede jedino kao otpad i to prema slobodnim procjenama stručnjaka ne više od 11 tisuća eura po komadu. Interesa za ove leteće topovnjače iz Domovinskog rata nije bilo, niti se očekuje u aktualnom drugom krugu.

Transportni “antonovi” 32B uglavnom su u ispravnom stanju, posebno onaj oznake 727 koji je 2011. godine prošao generalni remont motora, trupa, hidrauličkih sklopova, stajnog trapa, antikorozivne zaštite, sustava ventilacije. Osim toga, tada su ugrađeni IC mamce, upozorenja od radarske ozračenosti, ICAO kompatibilne instrumente … 727-ici se redovno zapuhuju motori tako da može poletjeti-odmah. Interesa za ove avione ima.

Tjedno barem jedan do dva potencijalna kupca razgledaju zrakoplove koji se nalaze u zračnoj luci Pleso.

Hrvatska je ovog trenutka bez zrakoplova taktičkog transporta s kojim je HRZ obavljao čitav niz zadaća, od trenažnih letova, prijevoza vojnih dužnosnika, vojnika do hitnog medicinskog prijevoza, do letova do Kosova i Iraka.
Nakon ukidanja transportne eskadrile, evakuacija hrvatskih vojnika, kao i drugih hrvatskih građana od Afganistana do Afrike, ovisit će o susretljivošći drugih država, poput SAD-a ili, u primjeru evakuacije iz naših vojnika iz Damaska 2012. godine, o austrijskim zračnim snagama.

Tada je, naime, trebalo hitno spašavati naše vojnike s Golanske visoravni. Iz Zagreba do Izmira, gdje je najbliža NATO-ova aviobaza, s brzinom krstarenja od 440 kilometara na sat, uz uredan čeoni vjetar, te stajanjem za nadopunu goriva i tehničku stanku od jedan sat u Izmiru, hrvatski AN-32B evakuaciju naših mirovnjaka odradio bi u vremenu od samo pet sati. Međutim, antonovi se sa zagrebačke piste - pomaknuli nisu, jer su, eto, otpisani.

Prodaja ovih zrakoplova nije bila predviđena prema Dugoročnim planu razvoja Oružanih snaga. Taj strateški dokument nije ni predvidio gašenje transportne eskadrile. MORH se odriče postojećih zrakoplova, a da pri tome ne postoji odluka o nabavi zamjenskih transportnih zrakoplova(?!). Avionima je presudilo “mišljenje” Vojno-tehničkog savjeta čiji kadrovski sastav široj, ali i onoj stručnoj javnosti nije poznat. ‘Input’ Pentagona ili tek loša dosjetka domaćih vojnih planera da se ukine transportna eskadrila - pokazat će vrijeme.

Glavobolje akrobata iz ‘Krila oluje’

Usporedbe radi, talijanska obalna straža za SAR misije koristi prerađeni ATR-42MP kakav je u putničkoj verziji letio i u floti Croatia Airlinesa. Taj je zrakoplov čak većih dimenzija nego hrvatski AN-32B. Prednosti hrvatskog AN-32B u odnosu na spomenuti ATR-42 talijanske obalne straže su brojne: stražnja rampa, snažniji motori, lakše manipuliranje teretom kroz stražnji ulaz itd.

Osim toga, ima i IC mamce, te navigatorski prozor u obliku “kaplje” radi boljeg pogleda. Kako Hrvatska nema kapacitete za gašenje za požare na većim kopnenim visinama, te na udaljenosti leta od mora ili jezera većoj od 30 kilometara, u vatrogasnim krugovima se pitaju zašto zrakoplovi nisu prenamijenjeni u vatrogasnu verziju.

Takva prenamjena podrazumijeva ugradnju vanjskih bočnih tankova za vodu kapaciteta osam tona. Riječ je o verziji AN-32P, u svijetu poznatijeg kao “firekiller”. U MORH-u navedene mogućnosti prenamjene “antonova” nisu ni razmatrali(?!).

Dok sat leta AN-32 košta oko 15 tisuća kuna, sat leta jednog kanadera Cl-415 HRZ-a porezne obveznika stoji između 100 i 150 tisuća kuna. Dodajmo i podatak kako sat leta helikoptera Mi-8 “teži” 55 tisuća kuna. Gašenje transportne eskadrile donio je glavobolje i poznatoj HRZ-ovoj akrobatskoj skupini “Krila oluje”. Naime, AN-32B godinama služe kao logistička potpora te akrogrupe za prijevoz opreme i tehničara. Hrvatski “antonovi” imali su više od 50 inozemnih letova. Samo u ovoj godini naše oružane snage imat će 30 vježbi u inozemstvu na koje neće putovati „antonovima“.

Šuška se šuška, dolaze kupci iz Omana

Hoće li otpisani transporti zrakoplovi dobiti nove vlasnike još nije poznato. No, dva elementa ne idu u prilog prodaji. Prvi, trenutačno ih ima na desetke u ponudi, od Ukrajine do Rusije. Drugi, ne ide u prilog što ovi zrakoplovi sklapaju u Ukrajini (Kijev) koja je, kao što je poznato, u ratnom stanju, pa je teško jamčiti isporuku rezervnih djelova, sustava i uređaja od kojih se mnogi, pak, proizvode u Rusiji. Nije isključeno da ih kupe Ukrajinici kojima bi dobro došli u ratnom metežu na istoku zemlje. Sličnih zrakoplova za skidanje potrebnih zamjenskih sklopova imaju na pretek.

Mnogima je u ratnom zrakoplovstvu teško progutati činjenicu da nakon prodaje HRZ neće imati u floti ni jedan transportni zrakoplov. S druge strane, čak jedna mala Slovenija koristi transportni zrakoplov L410.

Hrvatski školski avioni “pilatusi” nedavno su bez ijednog ozbiljnog incidenta obilježili čak 50 tisuća sati naleta. To dovoljno govori o kvaliteti našeg tehničkog kadra. Kako se može čuti, postoji interes za ove letjelice. Šuška se o mogućem kupcu iz dalekog Omana čiji su vojni piloti lani na Zemuniku prošli obuku na hrvatskim “pilatusima”. Da će kupac biti iz neke zemlje EU-a nije za očekivati, jer je pitanje kako bi HRZ-ovi “pilatusi” bili upisani u civilni registar i jesu li, kao i “antonovi”, uopće održavani po EU propisima?

Imaju li dnevnik radova (‘log book’), u koji se upisuje sav nalet i radova, te se svaka radnja izvodi po procedurama, a kako je to regulirano europskim vojnim pravilnikom EUEDA EMAR 145, odnosno istovjetnim civilnim Part 145 ili M-Part 145. Tako održavani zrakoplovi zadržavaju visoku vrijednost nakon otpisa, jer ih nije problem civilno recertificirati i nastaviti koristiti. Drugim riječima, kupac ne kupuje mačka u vreći. No, za Omance koji imaju potpuno drugačije zrakoplovne propise, tih problema ne bi trebalo biti.

Hrvatske vojne planere ne brine što smo ostali bez transportnih aviona, ali brine to što generali nemaju kožne fotelje u avionima dok putuju za Bruxelles. Naime, prvobitno je bilo planirano otpisane “pilatuse” dati pod račun kod istog švicarskog proizvođača za dva poslovna PC-12 “pilatus spectre”.

A što ako otkaže jedina turbina?

Međutim, od ideje se za sada odustalo jer po važećim EU direktivama kožne fotelje nikako ne mogu ići zajedno sa padobranskom obukom, medicinskim letovima i akcijama traganja i spašavanja kako je to bilo predstavljeno, odnosno zakamuflirano kao razlog kupnje PC-12.

Također, takvom ’dealu’ u prilog ne ide ni direktiva „Commission Regulation (EC) No 859/2008 EU-OPS“ jasno definira korištenje jednomotornih aviona, poput “pilatusa spectre”, u instrumentalnim meteorološkim uvjetima i nikako ne u zadaće HEMS-a ili SAR-a kako to namjeravaju mudraci u HRZ-u i Glavnom stožeru. Naravno, vojni planeri se mogu pozivati na to da su rečeni avioni u sastavu vojske, pa se na njih, tobože, ne odnosi „EU OPS“ (Uredbe EU Komisije za civilno zrakoplovstvo).

Međutim, protupitanje bi bilo: zašto se onda s „višenamjenskim“ avionom guraju u područje civilnih, komercijalnih zračnih operacija, pri čemu se posebno misli na prijevoz putnika i HEMS operacije, a koje su regulirane s „EU OPS“.

Struka, regulative EU-a i RH ne poznaju „jednomotorni“ zrakoplov s kojim je moguće istovremeno sigurno obavljati zadaće HEMS-a i SAR-a. Zakon RH o zračnom prometu propisuje dvomotorne zrakoplove za komercijalni prijevoz većeg broja osoba i putnika upravo s razlogom mogućeg otkaza jednoga od pogonskih zrakoplovnih motora. Ne treba se niti zapitati do kakve tragedije može doći u slučaju otkaza jedine turbine pogonskog turboprop motora kakvog ima zrakoplov PC-12, a koji promoviraju u vrhu HRZ-a.

Vojno planiranje u Hrvata? Svi izbjegavaju precizno odgovoriti po kojim se parametrima ono radi.

DENIS KRNIĆ


* pleso11.jpg (33.79 KB, 632x239 - viewed 108 times.)
« Last Edit: February 24, 2015, 08:39:35 am by leut » Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #32 on: February 26, 2015, 09:37:19 pm »

У мартовском броју часописа Ер Форсиз Мантли објављен је чланак о продаји летелица ХРВ-а.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* untitled.JPG (175.08 KB, 825x816 - viewed 120 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #33 on: February 26, 2015, 09:41:52 pm »

Rad agencije Alan nikad mi nije bio jasan. Shvaćao sam je kao mjesto za sinekuru.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #34 on: February 26, 2015, 10:17:58 pm »

Adler, hvala za članak. Moram priznat da dosad nisam nigdje pročitao da su tri najstarija Pilatusa PC-9 (051, 052 i 053) 2006. godine povučeni iz aktivne upotrebe. Ima li tko da potvrdi ili opovrgne ovu informaciju?
Logged
vozilo
desetar
*
Offline Offline

Posts: 146



« Reply #35 on: February 28, 2015, 09:27:22 am »

Adler, hvala za članak. Moram priznat da dosad nisam nigdje pročitao da su tri najstarija Pilatusa PC-9 (051, 052 i 053) 2006. godine povučeni iz aktivne upotrebe. Ima li tko da potvrdi ili opovrgne ovu informaciju?

Informacija je točna. Ta tri aviona su većinu sati naleta odradila od 1997. do 2000. Kasnije su se rijetko koristili da bi naposljetku bili povučeni i sad čekaju prodaju.
Logged
vozilo
desetar
*
Offline Offline

Posts: 146



« Reply #36 on: February 28, 2015, 10:41:23 am »

Da se još nadovežem na moj gornji post, informacija da nisu u letnom stanju je provjerena. Evo sad sam našao neke slike 053-e (od 29.07.2014.) i 052-e di su uskladišteni.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

izvor fotografije


* etdoFdf.jpg (103.51 KB, 1000x666 - viewed 139 times.)
« Last Edit: February 28, 2015, 02:19:18 pm by Adler, Reason: Fotografija prebačena u prilog (atačment) i dodat izvor. » Logged
sandro
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 8



« Reply #37 on: February 28, 2015, 01:26:34 pm »

Ima li tko kakav info kako se može dobiti donacija otpisanog vozila iz HVa?
Može i na pp
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #38 on: February 28, 2015, 02:12:35 pm »

Ima li tko kakav info kako se može dobiti donacija otpisanog vozila iz HVa?
Može i na pp
Koliko je meni poznato otpisana vozila vozila išla su u reciklažu. Reciklirane kovine otkupljivao je CIOS. Gume su odvožene u tvornicu Koromačno.
Logged
sandro
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 8



« Reply #39 on: February 28, 2015, 02:38:26 pm »

Mislio sam ako je tko dobio donaciju od HV, pa da mi da kakav info
Otpisana vozila su završila razrezana u Savi u Sesvetama, gume su isto završile u Savi
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #40 on: February 28, 2015, 02:57:47 pm »

Donacija vozila, u koju svrhu? Za nekakav muzej/zbirku ili? Ako je takvo što u pitanju, probaj kontaktirati Vojni muzej MORH-a.
Logged
sandro
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 8



« Reply #41 on: March 01, 2015, 03:06:05 pm »

Za udrugu ljubitelja  vojnih vozila koja bi sa tim vozilima posjećivala skupove tipa Smotra vojnih vozila u Karlovcu itd
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #42 on: March 17, 2015, 07:05:26 am »

Za hrvatske AN-32B zainteresirani ukrajinci (Ukrspecexport). Avione bi kupili, obnovili i prodali na treće tržište?

Vir: "Obramba" SLO

Bo Ukrajina kupila hrvaški transportni letali An-32?

RAZPIS ZA PRODAJO HRVAŠKIH LETAL IN HELIKOPTERJEV (TRETJIČ)

Pred več kot dvema mesecema je hrvaška državna Agencija Alan objavila tri razpise za prodajo sedmih rabljenih helikopterjev Mi-24, dveh dvomotornih transportnih letal An-32B in šestih šolskih letal – po treh PC-9 in PC-9M, poroča hrvaški spletni portal OBRIS.

Prvič so natečaj objavili že v mesecu novembru 2014, vendar zanimanja za »odpisane« letalnike Hrvaških letalskih sil (HRZ i PVO – Hrvatsko ratno zrakoplovstvo i protuzračna obrana) ni. Po ponovljenem razpisu pa naj bi bilo drugače. Tako naj bi se za transportna letala Antonov An-32B zanimalo ukrajinsko podjetje Ukrspecexport, krovno ukrajinsko podjetje, ki bdi nad prodajo ukrajinskega vojaškoindustrijskega kompleksa na tujem.

Tako se postavlja logično vprašanje, ali ne gre zgolj za posredovanje Ukrspecexporta, ki bi letali kupil, Antonov pa jih obnovil in nato bi jih Ukrspecexport prodal na tretji trg. Kar bi naj ne bilo nič čudnega, kajti oba hrvaška transporterja sta potrebna obnove, za katero pa v proračunu Hrvaške vojske ni denarja. Tako je res najbolje, da letali kupi proizvajalec, ju obnovi in potem proda na trgu, na katerem je zanimanje za te turbopropelerske dvomotorne vojaške transporterje.

Podobna zgodba je verjetno z jurišnimi helikopterji Mil Mi-24 hind, ki so zagotovo potrebni temeljite obnove, medtem ko so PC-9 v prodaji, ker so postali višek v floti Vojnega letalstva Hrvaške.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Pripravil: B. Knific, foto: Military Photos


* AN.jpg (37.34 KB, 642x336 - viewed 123 times.)
« Last Edit: May 20, 2015, 10:11:35 pm by leut » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #43 on: May 20, 2015, 10:14:12 pm »


19.5.2015.

RASPRODAJA LETJELICA

Od 15 oglašenih letjelica, HV uspio prodati samo tri

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Autor: Krešimir Žabec

Agencija Alan u siječnju ove godine oglasila je prodaju šest školskih aviona PC-9 i PC-9 M, dva transportna aviona AN-32 i sedam borbenih helikoptera Mi-24V. Oglasi su objavljeni u domaćem tisku te uglednom vojnom časopisu Jane’s Defence. Iako je iskazan interes za sve letjelice, prodana su samo tri školska aviona Pilatus PC-9. Za šest ovih aviona pristigle su četiri ponude, a prihvaćena je ponuda privatne osobe iz Češke za tri Pilatusa. Ta tri aviona prodana su za ukupno 810 tisuća eura. Za preostala tri aviona ponude nisu bile zadovoljavajuće.

Ukrajinska veza

Za transportne avione interes je iskazalo nekoliko svjetskih tvrtki, ali ponudu je predala tek hrvatska kompanija Aero Partner iz Zagreba. Riječ je o kompaniji koja, među ostalim, zastupa ukrajinski zavod Ukrspeceksport koji remontira hrvatske borbene avione. Prema dostupnim informacijama, Aero Partner je za jedan avion ponudio 550, a za drugi 700 tisuća eura, odnosno zajedno 1,250 milijuna dolara. U Agenciji Alan te su ponude ocijenili preniskima te su ih odbili.

Problem remonta

Od ukupno oglašenih sedam borbenih helikoptera Mi-24V za samo dva helikoptera pristigla je konkretna ponuda. Jedna bugarska tvrtka za jedan helikopter nudi 45, a za drugi 110 tisuća dolara. No, i te su ponude odbačene kao nezadovoljavajuće.

Slabu prodaju vojnih letjelica naši sugovornici tumače slabim interesom za ovakve letjelice, ali i u velikim troškovima koje bi kupac transportnih aviona i borbenih helikoptera imao nakon kupnje. Naime, jedan transportni avion mora se modernizirati i remontirati, a ista je situacija i s borbenim helikopterima. Pritom, stručnjaci se razmimoilaze u tome je li helikoptere, stare između 29 i 37 godina, uopće moguće remontirati.

Jutarnji.hr


* y1_833151S1.jpg (14.25 KB, 652x326 - viewed 97 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #44 on: December 13, 2016, 12:00:21 pm »

Neznam gdje bi stavio, mozda da Leut prebaci u odgovarajucu temu.
Uglavnom, ostaci nekad lijepe eskadrile, mislio sam da su u boljem stanju.
Ovo se ne moze niti pokloniti nekome, steta.



« Last Edit: December 13, 2016, 12:09:45 pm by SOLARIS 1972 » Logged
Pages:  1 2 [3] 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.