PALUBA
March 29, 2024, 01:12:48 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornaričko tehnička radionica Lora  (Read 25436 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #15 on: August 17, 2011, 09:44:30 pm »

Mornaričko tehnička radiona imala je po ratnom planu (do 1991.) svoju dislociranu lokaciju. Radi toga je bilo potrebno sve strojeve, koji su bili do 80-tih godina fiksno učvrščeni u pod radionice, opremiti tako, da su se mogli seliti. Taj posao je obavljen sa kadrom u radioni. Znači, da su bile na strojeve (tokarski, glodalice, freze, prese itd) montirane čelične stope sa gumenim podlogama. Električni priključci su bili standardizirani (utičnice, utikači) sa ostalim u JRM. Skladište je bilo koncipirano tako, da se je u slučaju uzbune RD i ostali određeni materijal mogao brzo preseliti. Sve je bilo spakovano u tipske sanduke.
Spremnost preseljenja radione bila je isprobana 80-tih godina, ne teoretski nego praktično. Pozvan je i rezervni sastav. Za preseljenje je angažiran jedan DTM i nekoliko kamiona. Strojevi i nešto RD su prenešeni u DTM i prevezeni do skladišta goriva (K.Sučurac). Tamo se je pojavio problem iskrcavanja iz DTM-a. Obala je bio previsoka, pa se je tek sa prekrcavanjem goriva i preslaganjem tereta dovoljno dignuo pramac, da smo mogli iskrcati teret. Zato su i služile vježbe.    
« Last Edit: August 17, 2011, 09:48:53 pm by ORIĆAREB, Reason: Ispravak krive riječi » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #16 on: August 17, 2011, 10:22:22 pm »

Da li se Bertonceljev sin 90/te aktivirao kao Dizaličar na PO?
Točno, Bertonceljev sin se aktivirao kao mlađi oficir i bio je raspoređen na PO.
Upoznao sam ga negde 1990. Dobar momak, ronioc. Hteo je ustvari u podmorničare ali nije prošao pregled.
 
« Last Edit: August 17, 2011, 10:44:50 pm by ORIĆAREB, Reason: Ubacivanje u quote » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #17 on: August 18, 2011, 05:36:08 am »

Da li se Bertonceljev sin 90/te aktivirao kao Dizaličar na PO?
Točno, Bertonceljev sin se aktivirao kao mlađi oficir i bio je raspoređen na PO.
Upoznao sam ga negde 1990. Dobar momak, ronioc. Hteo je ustvari u podmorničare ali nije prošao pregled.
 

Na tatu, tata podmorničar, pa i sin krenuo njegovim stopama! Smiley
Logged
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #18 on: August 20, 2011, 03:59:02 pm »

Pod brojem 7 je zgrada APP (automatsko punjenje i pražnjenje) - tako smo ju zvali. Izgrađena je negdje polovicom 80-tih za potrebe punjenja i pražnjenja baterija podmornica. Bila je dana na upravljanje 88. brP a u istočnom dijelu koji je imao poseban ulaz bili su smješteni ronioci koji su pripadali bazi (zast. Butković).

Upravo tako, tu je bio zastavik Butkovic... He,he i njegova cuvena recenica: "pun mi vas je ... pravilo...". Evo prilazem fotografiju iz ucionice gde je Butkovic drzao nastavu iz teorije ronjenja...Inace u pitanju je docek nove `86. godine, Butkovic dezurni, a ja sa pivom  Grin. Da li znas sta je sa njim?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* but.JPG (583.81 KB, 3396x2025 - viewed 349 times.)
« Last Edit: August 21, 2011, 10:28:40 am by ORIĆAREB, Reason: Dotiče se člana 6G » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #19 on: August 21, 2011, 09:44:38 am »

Na žalost nisam ništa čuo za njega. Ko zna, gdje mu se zagubio trag. Pitanje iz kojeg kraja bivša države je bio, možda se je skrasio u radnom kraju.?!
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #20 on: August 21, 2011, 12:18:53 pm »

Mornaričko tehnička radiona imala je po ratnom planu (do 1991.) svoju dislociranu lokaciju. Radi toga je bilo potrebno sve strojeve, koji su bili do 80-tih godina fiksno učvrščeni u pod radionice, opremiti tako, da su se mogli seliti. Taj posao je obavljen sa kadrom u radioni. Znači, da su bile na strojeve (tokarski, glodalice, freze, prese itd) montirane čelične stope sa gumenim podlogama. Električni priključci su bili standardizirani (utičnice, utikači) sa ostalim u JRM. Skladište je bilo koncipirano tako, da se je u slučaju uzbune RD i ostali određeni materijal mogao brzo preseliti. Sve je bilo spakovano u tipske sanduke.
Spremnost preseljenja radione bila je isprobana 80-tih godina, ne teoretski nego praktično. Pozvan je i rezervni sastav. Za preseljenje je angažiran jedan DTM i nekoliko kamiona. Strojevi i nešto RD su prenešeni u DTM i prevezeni do skladišta goriva (K.Sučurac). Tamo se je pojavio problem iskrcavanja iz DTM-a. Obala je bio previsoka, pa se je tek sa prekrcavanjem goriva i preslaganjem tereta dovoljno dignuo pramac, da smo mogli iskrcati teret. Zato su i služile vježbe.   
Duje,jeli to vježba izvedena 80-tih godina bila pod nazivom NNNI(Ništa nas ne smije iznenaditi).Te vježbe su rađene na teritoriju cijele ex-YU.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #21 on: August 21, 2011, 09:06:20 pm »

Nebi mogao tvrditi, samo znam, da smo digli rezerviste. To je bio prvi pokušaj preseljenja radione. Najvažnije je bilo provjerit premještaj tehnike, ukrcaj na brod i iskrcaj. Strojeve nismo uključivali, jer to nije bilo ni predviđeno. Ratna lokacija radione je bila inače na nekom srednjedalmatinskom otoku. Nismo bili ovisni o vanjskom napajanju strujom, imali smo svoje agregate. Inače, najvažnije je bilo, da se je mogla tehnika premještati sa sredstvima koje ima radiona (osim brodova)
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #22 on: August 22, 2011, 02:51:54 pm »

Nebi mogao tvrditi, samo znam, da smo digli rezerviste. To je bio prvi pokušaj preseljenja radione. Najvažnije je bilo provjerit premještaj tehnike, ukrcaj na brod i iskrcaj. Strojeve nismo uključivali, jer to nije bilo ni predviđeno. Ratna lokacija radione je bila inače na nekom srednjedalmatinskom otoku. Nismo bili ovisni o vanjskom napajanju strujom, imali smo svoje agregate. Inače, najvažnije je bilo, da se je mogla tehnika premještati sa sredstvima koje ima radiona (osim brodova)
Pričao mi je otac,da su i oni imali takvu nekakvu vježbu(radio je BSO-u Split) 80-tih godina i rečeno mu je da u slučaju ratnog stanja prelazi na neki srednjodalmatinski otok.Dali ste sarađivali što se tiče rada i održavanja sa BSO?
« Last Edit: August 22, 2011, 03:01:47 pm by kanader41 » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #23 on: August 22, 2011, 05:30:08 pm »

Saradnje po "službenoj" dužnosti nije bilo. No, kako je bilo nekoliko radnika, koji su ranije radili u "škveru" i poznavali situaciju tamo, koristili smo njihove "veze" i ponekad upotrebljavali strojeve u "škveru". Radionica takvog tipa kao što je bila ona u Lori, nije mogla imati takvu tehniki kao "škver". Najviše su se upotrebljavali strojevi za krivljenje i rezanje limova preko 6mm. Ponekad se je nešto i zavarilo itd. Nije bilo nikakvih problema za ulazak u "škver", samo smo rekli, da smo iz Lore. Onda je to išlo.
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #24 on: August 22, 2011, 05:48:30 pm »

Saradnje po "službenoj" dužnosti nije bilo. No, kako je bilo nekoliko radnika, koji su ranije radili u "škveru" i poznavali situaciju tamo, koristili smo njihove "veze" i ponekad upotrebljavali strojeve u "škveru". Radionica takvog tipa kao što je bila ona u Lori, nije mogla imati takvu tehniki kao "škver". Najviše su se upotrebljavali strojevi za krivljenje i rezanje limova preko 6mm. Ponekad se je nešto i zavarilo itd. Nije bilo nikakvih problema za ulazak u "škver", samo smo rekli, da smo iz Lore. Onda je to išlo.
Hvala na odgovoru,moj otac je bio kapo(poslovođa) od mehaničara i tokara u BSO-u možda ste ga i poznavali.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #25 on: August 22, 2011, 07:11:10 pm »

Saradnje po "službenoj" dužnosti nije bilo. No, kako je bilo nekoliko radnika, koji su ranije radili u "škveru" i poznavali situaciju tamo, koristili smo njihove "veze" i ponekad upotrebljavali strojeve u "škveru". Radionica takvog tipa kao što je bila ona u Lori, nije mogla imati takvu tehniki kao "škver". Najviše su se upotrebljavali strojevi za krivljenje i rezanje limova preko 6mm. Ponekad se je nešto i zavarilo itd. Nije bilo nikakvih problema za ulazak u "škver", samo smo rekli, da smo iz Lore. Onda je to išlo.
Hvala na odgovoru,moj otac je bio kapo(poslovođa) od mehaničara i tokara u BSO-u možda ste ga i poznavali.
Vjerovatno smo se i sreli, no ne sječam se, kako sam rekao mi smo tamo dolazili povremeno.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #26 on: September 16, 2011, 04:51:41 pm »

Da malo osvježimo temu i sa slikama radione, naravno sa vanjske starne.
-istočno dvorište


* P9161650.jpg (91.42 KB, 640x480 - viewed 235 times.)

* P9161664.jpg (115.65 KB, 640x480 - viewed 241 times.)

* P9161708.jpg (112.54 KB, 640x480 - viewed 208 times.)

* P9161709.jpg (128.76 KB, 640x480 - viewed 236 times.)

* P9161710.jpg (90.12 KB, 640x480 - viewed 232 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #27 on: September 16, 2011, 04:55:47 pm »

Navoz:

-pogled istok zapad
-kućisa u kojoj je radio pitur i bio alat za rad na navozu
-vitlo za izvlačenje
-saonice
-ulaz navoza u more


* P9161714.jpg (102.68 KB, 640x480 - viewed 236 times.)

* P9161652.jpg (125.59 KB, 640x480 - viewed 228 times.)

* P9161658.jpg (128.94 KB, 640x480 - viewed 209 times.)

* P9161660.jpg (145.52 KB, 640x480 - viewed 248 times.)

* P9161713.jpg (125.84 KB, 640x480 - viewed 254 times.)
« Last Edit: September 16, 2011, 05:10:39 pm by duje » Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 489



« Reply #28 on: September 16, 2011, 05:11:49 pm »

vidim mimoišli smo se duje.ja sam uslikao ovaj navoz ima sat ipo.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #29 on: September 16, 2011, 05:13:58 pm »

vidim mimoišli smo se duje.ja sam uslikao ovaj navoz ima sat ipo.

Pa i ja sam bio onda u Lori.
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.