PALUBA
April 18, 2024, 03:28:46 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Taktička vježbaonica - Katarina  (Read 4028 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
odrinak
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« on: October 28, 2014, 03:43:50 pm »

Prije nekoliko dana sam poslije 40-tak godina bio na Katarini/Monumenti. Pročitao sam ovdje i na drugim mjestima kako je prilaz neograničen (doduše i prostor devastiran) te sam to iskoristio kao poticaj za razgledanje mjesta na kojem sam proveo devet mjeseci roka. Povod je to spominjanju Taktičke vježbaonice JRM koja je u Puli radila do ?sedamdesetih godina jer me je začudilo da joj nigdje nisam našao spomena. Račun vjerovatnosti upućuje na to da su mnogi članovi ovog foruma tamo dolazili.
Ako se dobro sjećam - pored velike vježbovne sale s brodovima i velikim ekranom za praćenje vježbe su u sastavu ustanove bili još i artiljerijski kabinet, PEL-kabinet, minski-protivminski kabineti možda još nešto. Radom vježbaonice rukovodio je kapetan fregate uz više oficira-specijalista, te podoficira kao tehničkog osoblja. Mornari - poslužitelji vježbaonice su bili smješteni u objektu u kojem su bili smješteni mornari-poslužitelji diverzantske jedinice i u kojem su bile spremne sobe za smještaj posada podmornica koje su se povremeno vezivale na Katarini. Simulatori su bili mehanički, stari i ponekad nepouzdani, te bi se ponekad neki brod ubrzao rukama potežući sajle kako bi ostvario brzinu koju su željeli iz mosta. Dolazile su na obuku ekipe s viših vojnih škola i rezervni sastav iz sjevernog Jadrana - no nije toga bilo previše. Samo postrojenje je navodno u Bostonu za dva mjeseca osposobljavalo časnike trgovačke mornarice SAD-a za vođenje ratnih brodova u II svj. ratu. Dok sam bio na Katarini (08/1973) govorilo se o zatvaranju vježbaonice i otvaranju moderne vježbaonice u Lori, ali o tome naravno  ne znam ništa.
1973. godine su u vježbaonicu došli na služenje roka tri kapetana duge plovidbe (iz škole ze rezervne oficire u Lori) i bavili su se ispravljanjem pomorskih karata. Ne znam da li su i inače ljudi tog profila dolazili u vježbaonicu, ali znam da su ova trojica kasnije i do danas bili poznati i važni pomorci u trgovačkoj mornarici.

Što se tiče stanja objekata danas: šteta uništenog novca. Mogu zamisliti koliko bi više vrijedio cijeli kompleks u očima budućeg koncesionaru ili kupca da je uređen i da nije devastiran.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.018 seconds with 24 queries.