PALUBA
March 29, 2024, 03:19:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornaričko teničko i tehničko skladište u Lori  (Read 27033 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #15 on: August 22, 2011, 10:09:28 pm »


  Dobili bi posle dogovora u šumici  angel
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #16 on: August 22, 2011, 10:17:02 pm »


  Dobili bi posle dogovora u šumici  angel
Konačno stigosmo do kafančeta, što znači da je već onda mafija bila prodrla i u naše redove.... Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #17 on: August 22, 2011, 10:23:02 pm »

Нисам морнар али помало знам о материјалном пословању у ЈНА. То око расходовања важило је за целу ЈНА. Када је неко средство ново задужује се као "1.категорија". Када више није за употребу у јединици не може се одмах расходовати нешто што у домументу пише "1.категорија". Иначе, у бробеним јединицама се само изузетно могло дужити средство 2. категорије (наисправна средства). Та средства су се морала предати магационерима - руковаоцима разних нивоа. Они су тражили (с правом) да се прво то средстви "прекатегорише" - преведе (административно) из исправног у неисправно. тај посао обавља корисник средства (тзв. ПМФО и МФО 4.степена). Дакле, предаји неисправног или средства за расход претходи радња која се зове "прекатегорисање". Да би то урадио мораш добити потврду да је дотично средство стварно несиправно (обично у некој радионици). Тада урадиш материјалну листу на којој у рубрици у врху упишеш "прекатегоризација", затим назив средства (складишни број, количина) са ознаком "1.категорија",а испод тога све исто само унесеш "2.категорија". То потпишу надлежна лица и средство може у магацин, али сада као "2.категорија" (неисправно). Право да се нешто расходује било је подељено по нивоима комадовања, односно новоима "материјално-финасијских органа". Тако је МФО 1. степана био ССНО, а 4. нивоа (најнижи) пук-батаљон (бригада). Четне старешине (када их је било), односно командири основних јединица су били тзв. ПМФО (помоћни материјално-финасијски орган). Ови нижи нивои МФО (ПМФО и МФО 4. стапена) нису могли да расходују било шта. Само неке мање ствари (ниске вредности). Наравно, сав посао око расходовања, посебно за већа средства су "вукле" позадинске базе и њихова "складишта" док су којекакве реферата за расходовања обнично само потписивали надлежни официри (референти и начелници) позадинских органа у Армијама (ВПО).
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #18 on: August 22, 2011, 10:29:00 pm »

Нисам морнар али помало знам о материјалном пословању у ЈНА. То око расходовања важило је за целу ЈНА. Када је неко средство ново задужује се као "1.категорија". Када више није за употребу у јединици не може се одмах расходовати нешто што у домументу пише "1.категорија". Иначе, у бробеним јединицама се само изузетно могло дужити средство 2. категорије
............................................................
Само неке мање ствари (ниске вредности). Наравно, сав посао око расходовања, посебно за већа средства су "вукле" позадинске базе и њихова "складишта" док су којекакве реферата за расходовања обнично само потписивали надлежни официри (референти и начелници) позадинских органа у Армијама (ВПО).
Upravo tako i u Mornarici. Ovo predhodno u prethodnim postovima to je ustvari razgovor presipanja iz šupljeg u prazno. Wink
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #19 on: August 24, 2011, 08:05:38 pm »

Jedno od najnaivnijih objašnjenja, koje smo trebali "progutati" bilo je objašnjenje, kada je jedan donio rashodovat drvene kabliče. Kada smo jih složili, od djelova koje je donio dotični, moglo se složit maksimalno jedan. Kada smo mu rekli, da ne može rashodovati 3 kom, jer dijelova nema ni za jedan. Rekapo je, da su mu pali u more i potonuli. Huh? Pa kako potonulu, dobro obruči, a drveni djelovi? E onda je počeo mucati , Bilo je još sličnih ojašnjenja. Kao kako su se konopi skupili jer je vračao npr. 50m, a imao samo 35m Grin A konop je bio sintetički.
Baš me zanima, kako si ti kad si bio na brodu, morao i mogao riješiti uzmimo manjak dužine konopa..
Postojao je sasvim zakonit način, samo trebalo je pokrenuti postupke i pisati mat. listove. Ako je stvarno došlo do pada u more (ne drvene stvari. npr. kombinirke), što je moguče jer se sa raznim alatom radilo po brodu, onda su se sastavljali zapisnici, pa spisak manjkova, K-dant je imao pravo otpisa manje vrijednosti. Moglo je doči i do pucanja konopa, ili rezanja konopa radi spašavanje broda. Samo kažem, postupak je bilo potrebno pokrenut i orazložit.(naravno ne blefirati)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #20 on: August 24, 2011, 08:16:49 pm »


  Dobili bi posle dogovora u šumici  angel
Ma dalo se poslije ili prije dogovriti i u "Šumici". Svima koji su dolazili u skladište (govorim za Loru, tu znam
 situaciju), bilo je najteže napisat mat. list. Problem je bio u nazivu mat. sredstva. Tehnički referenti u jedinicama nisu preuzimali listinge sa nazivima u knjigovodstvu, na što su imali pravo (nisu mogli dobiti trenutno stanje nekog mat. sredstva-brojčano). A znamo, da je naziv mat.sredstva trebao biti napisan točno, kako je pisalo u skaldišnoj evidenci. Kod tog pisanja su bili ljudi sa brodova dosta aljkavi (naravno ne svi). Mislili su, da skladištar zeza i neče da radi. Ja osobno sam radi svoje sigurnosti često napisao mat. list za posade brodova, koji su poslije ovjerili svoju stranu i stranu skladišta, te izdao sredstvo. A traženje potpisa i pečata je posebna priča, o kojoj bi se moglo pisati.
Uglavnom, tko je želio nešto sledovati mogao je, trebalo je pokazati malo volje i strpljenja.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #21 on: August 24, 2011, 08:42:13 pm »

Тако је Дује. Из личног искуства знам да је све било могуће урадити на поштен и административни исправан начин. И већина корисника, посебно официра је била "неписмена" за материјално и канцеларијско пословање и то сматрала крајње неважним. Могу вам рећи да ми је знање из те области јако помоглу током рада у једној фабрици, па и сада у овој фирми. МФП ЈНА се скоро у потпуности поклапа са захтевима из ИСО 9000.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #22 on: August 24, 2011, 11:16:44 pm »

Тако је Дује. Из личног искуства знам да је све било могуће урадити на поштен и административни исправан начин. И већина корисника, посебно официра је била "неписмена" за материјално и канцеларијско пословање и то сматрала крајње неважним. Могу вам рећи да ми је знање из те области јако помоглу током рада у једној фабрици, па и сада у овој фирми. МФП ЈНА се скоро у потпуности поклапа са захтевима из ИСО 9000.
Ma naravno, Džumba i Duje. Sve je bilo predviđeno u dlaku. Samo je trebalo discipline i dobre volje. A oni koji se nisu toga pridržavali
bili su sankcionisani ili čak poneko zbog nesavesnog rada ili otuđenja materijalnog srestva završavao u buvari. Nazalost i toga je ponekad
bilo, ali na svu sreću ipak ne tako često.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #23 on: August 24, 2011, 11:43:22 pm »


 Potpuno ste u pravu. Po zakonu pa ko gde stigne. Bio  je jedan kolega koji se naverovatno trudio da zaduži potrošni materijal. Svaki dan je pisao    Mat.Listove. Ali? Zbog jedne pogrešno napisane stavke vraćao se praznih šaka. Mi smo imali nazive i skladišne brojeve koji se često nisu poklapali sa onima na Karticama( ili kako se već zovu) u skladištu. Šta raditi? Snaći se putem "Šumice " ili nemati potrebno na brodu!? Više sam preferirao Šumicu. A dobiti pečat na Materijalnom listu je tek bila avantura. Setite se samo.
Logged
mornar71
mornar
*
Offline Offline

Posts: 8


« Reply #24 on: May 03, 2014, 12:07:59 am »

Da li su ova skladišta bila povezana sa VP5012 Donji Seget.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #25 on: May 03, 2014, 06:29:09 am »

Da li su ova skladišta bila povezana sa VP5012 Donji Seget.

Da i od tamo su dolazila sredstva u skladišta u Loru. Koliko se sječam, tamo je bilo jedno od prvih skladišta u kojima je bila kontrolirana temperatura i vlažnost (klima uređaji), radi osjetljive elektronike.
Logged
mornar71
mornar
*
Offline Offline

Posts: 8


« Reply #26 on: May 04, 2014, 07:14:25 pm »

Duje zahvaljujem da još neko pomene Donji Seget u kojem sam bio 1972god.Utek formiranu vp5012 stigao sam kao desetar sa Muzila gde sam pored straže dva stražarska mesta i prijavnice kao metalski majstor prebačen sam u prvi stari magacin gde smo prepakivali robu.Najviše smo odmašćivali i pakovali po šiframa metalne sklopove a elektro opremu u najlon amalažu.Tu sam upoznao svu vrstu brodo opreme a zastavnik Jugoslav mi je najviše pokazivao.Tad su najviše bilo MT starešina sa isečenih razarača Pula i Kotor.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #27 on: May 04, 2014, 08:10:19 pm »

Ja sam dosta surađivao sa tim skladištem, postojala je čak mogućnost da idem tamo radit, no nije mi se išlo, više mi je odgovaralo to mjesto gdje sam bio, a i putovanje do tamo svaki dan...

Možda se sječaš Dinka Bradarića (bilo ih je još ali njega sam zapamtio), ponekad ga sretnem u Splitu.
Logged
mornar71
mornar
*
Offline Offline

Posts: 8


« Reply #28 on: May 04, 2014, 08:32:51 pm »

Ukucaj vojarna Donji Seget 5012 naćeš imena starešina kojih samse setio da ne ponavljam.Bilo mi je to lepo leto u Trogiru 1972god.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #29 on: May 05, 2014, 05:59:38 am »

Ukucaj vojarna Donji Seget 5012 naćeš imena starešina kojih samse setio da ne ponavljam.Bilo mi je to lepo leto u Trogiru 1972god.

Vidim da spominješ i Stojanovića, on je bio kasnije u 404.pom. bazi u Splitu. Fusek Oto je umro prošle godine, s njim sam radio i surađivao sve do 1991. godine, a viđali smo se i kasnije.
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.