PALUBA
March 28, 2024, 09:07:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Oficirska torbica  (Read 19466 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« on: August 21, 2011, 05:05:57 pm »

Незаобилазни део опреме сваког официра, касније и подофицира је већ више деценија "официрска" торбица. До скора се израђивала од коже, а сада и од платна (тзв. балистичког).

У ЈНА је било у употреби неколико модела од којих је некако најпопуларнији био онај у виду велике кожне торне са две унутрашње преграде и нашивеним џепом за бусолу и отворорима за оловке. Осим паковање радних бележница, нужних докумената и топографских карата, у њу је могла лако да се смести пљоска за средством за "дезинфекцију" грла, комад хлеба, сира, лука, а може и нека месна конзерва. Дакле, мало је тежа за ношење (пуна, природна кожа), али у њу много тога корисног може да стане.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Изглед старе кожне официрске торбице са предње и са задње стране


* DSC09045rz.jpg (437.08 KB, 900x1200 - viewed 779 times.)

* DSC09046rz.jpg (464.69 KB, 900x1200 - viewed 574 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #1 on: August 21, 2011, 05:11:05 pm »

To je bila dobro napravljena torba od prirodne kože. Imam jednu dosta dobru. Kasnije sam dobio dosta lijepu torbu prvog modela za HV.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #2 on: August 21, 2011, 05:16:51 pm »

Ова официрска торбица је стекла популарност и код цивила, посебно омладине као "шмекерска" торба за школске књиге. Користили су је и ловочувари, шумари, ловци и ини, за сличну намену као и официри, једино без поверљивих докумената, аса појачаним садржајем "дезинфекциони" средстава и других потрепштина за живот и рад у природи.

Није ми познато када је уведена и до када је званично коришћена, али се по многим војним магацинима могла пронаћи све до почетка 21.века (као што је ова на слици). Чак и када је официр нису више добијала по завршетку војне академије многи су желели да имају и користе баш ову торбицу. У њу је могло  да стане разних више ствари јер је била шира и дужа, и незнатно тежа од оне друге, модерније и у последњих 40-так година више коришћене (на сликама у наредним постовима).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Официрска торбица

Према мерењу које сам обавио у кућним условима њене димензије су: Дужина: 35 цм, ширина 23 цм, дубина , односно могућност ширења у трећу димензију је око 10 цм. тешка је (празна) 900грама. Дакле у њу су могле да стану све врсте карата, чак и када нису добро слопљене, документа најчешћег формата (А4) и то без савијања и ломљења, радна бележница, као и сав други неопходни прибор. Торба је била издржљива и дуготрајна. Могла је да надживи власника.


* DSC09053rz.jpg (427.57 KB, 1200x900 - viewed 516 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #3 on: August 21, 2011, 05:30:08 pm »

Када сам као питомац дошао у Војну академију задужио сам, као и сви остали официрску торбицу сличну оној коју сам касније дуго година користио као официр. Нисам потпуно сигуран, мислим да су се разликовале у задњем џепу у односу на ову коју ћу овде приказати. Дакле, као официр користио сам скоро 30 година овај модел официрске торбице. Звали смо је и "троделна".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Отварала се (након откопчавања копче) подизањем једног дела увис, затим у леву страну када се ширио велики провидни џеп за карту.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Када је тобра у склопљеном стању са предње и задње стране виде се велики џепови у које је могла да стане стандардна радна бележница (она већа од 100 листа). У предњем џепу је била коса, савитљива преграда чију намену никад нисам схватио.



* DSC09047rz.jpg (490.46 KB, 900x1200 - viewed 573 times.)

* DSC09048rz.jpg (511.21 KB, 900x1200 - viewed 457 times.)

* DSC09049rz.jpg (492.16 KB, 1200x900 - viewed 530 times.)

* DSC09050rz.jpg (481.77 KB, 1200x900 - viewed 297 times.)

* DSC09052crrz.jpg (380.1 KB, 1023x900 - viewed 291 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #4 on: August 21, 2011, 05:34:33 pm »

Ovu zadnju su u JNA dužili rezervni oficiri.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #5 on: August 21, 2011, 05:35:57 pm »

Ова торбица је била мања по димензијама, али и по маси од претходне. Њена тежина (празна) је око 780 грама, ширина 19 цм, дужина 27,5 цм, а могла се раширити до 7 цм. Била је практична за рада са топографском картом када пада киша или је потребно да се без вађења нешто погледа. Услов је био да добро спакујеш и преломиш карту тако да ти најважнија места буду видљива.

Носила се уз помоћ каиша који се за торбицу качи гарабинима. Значи, каиш се могао скинути,а торбица закачити за стари официрски опасач  и то на оне две коже клизне гајке са жутим алкама.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #6 on: August 21, 2011, 05:40:33 pm »

Ова задња је уствари била формацијска официрска торбица па је нормално да су је добијале и резервне старешине. Активне старешине су је могле куповати у оним војним продавницама. Ову на слици сам купио 1982.године у Новом Саду јер сам стару дао некоме. Виђао сам неколико другачијих, али сличнох модела. Један сам помануо и није имао задњу џеп. Други је био само планшета за карту или тако некако. Вероватно је негде 60-тих било израђено неколико пробних модела па се на крају дошло до овога.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #7 on: August 21, 2011, 05:56:59 pm »

Malo razmišljam pa neznam ni koliko ću biti u pravu. Koliko se sjećam naši u Mornarici i nisu puno praktikovali
bilo kakav oblik torbice. Ponekad se to moglo i vidjeti na nekom višeg čina u mornaričkoj uniformi, ali rijetko i
samo ako je išao na teren na kopnu. Možda će neko i više... Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #8 on: August 21, 2011, 06:01:07 pm »

Наравно да команданту брода практично није требала официрска торбица. Он је и у миру и у рату био у "својој канцеларији". Официр КоВ, посебно ниже је "канцеларију" носио и у официрској торбици. Ово кажем мало карикирано јер је постојао комплет четне, батаљонске и тд. канцеларије који се носио у рату.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #9 on: August 21, 2011, 06:32:03 pm »

Наравно да команданту брода практично није требала официрска торбица. Он је и у миру и у рату био у "својој канцеларији". Официр КоВ, посебно ниже је "канцеларију" носио и у официрској торбици. Ово кажем мало карикирано јер је постојао комплет четне, батаљонске и тд. канцеларије који се носио у рату.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #10 on: August 21, 2011, 08:32:32 pm »

У предњем џепу је била коса, савитљива преграда чију намену никад нисам схватио.

Na koju tacno pregradu mislis? Mozda se neko seti njene namene.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #11 on: August 21, 2011, 09:56:17 pm »


 1990-91 smo svi na brodovima dobili ove druge, novije a manje torbice.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #12 on: August 21, 2011, 10:03:45 pm »


 1990-91 smo svi na brodovima dobili ove druge, novije a manje torbice.

Pa šta ste radili sa njima. Nikad nikog nisam video da ih je okačio.. Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #13 on: August 22, 2011, 08:36:47 am »

Кад дођем кући, сликаћу ту преграду.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #14 on: August 22, 2011, 09:32:24 pm »

Ево џепа са преградом по средини. Налзи се са предње стране торбице.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC09057rz.jpg (504.65 KB, 1200x900 - viewed 360 times.)

* DSC09056rz.jpg (467.46 KB, 1200x900 - viewed 299 times.)
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.