PALUBA
April 19, 2024, 02:31:50 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 64   Go Down
  Print  
Author Topic: Pitanja i odgovori  (Read 290351 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #180 on: December 23, 2011, 01:58:38 pm »

Znači to su odjela koja se mogu vidjet na torpednim čamcima DDR.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #181 on: December 23, 2011, 07:18:15 pm »

Znači to su odjela koja se mogu vidjet na torpednim čamcima DDR.

To ja ne mogu potvrdit, ja sam imao na zaduženju samo bunde. Hlače nisam nikad vidio.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #182 on: December 23, 2011, 07:37:23 pm »

Znači to su odjela koja se mogu vidjet na torpednim čamcima DDR.

To ja ne mogu potvrdit, ja sam imao na zaduženju samo bunde. Hlače nisam nikad vidio.
Mislim da se to nemože tako uporediti sa Nijemcima. Po slikama kod Nijemaca je to ipak malo dukčije, više kišna debela odijela.
Šta je ovde moguće? Brod je sigurno Raketni čamac. Na njima je kompletna oprema bila iz Rusije, pa je moguće i ovaj deo na slici
koju nosi signalista. Torpedni čamci sem prva 4 komada nisu imala svu opremu iz Rusije. Zato je kasnije "duje" vjerovatno i razduživao
te bunde jer je bio na TČ-215 koji je direktno ruski. Ali i posle svega ovog, to neznači ništa. Ako su naši propisi nalagali određenu
uniformu, onda se te ruske stvari nisu ni mogle tek tako koristiti.
Lično se nesjećam da je bio propis da signalisti moraju nositi crveno radi uočljivosti. I nema logike. Najlakše će se slučaj riješiti, ako
se javi koji nekadašnji signalista ili neki član raketne posade.   Sad 
Logged
cerepovec
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 196


« Reply #183 on: December 23, 2011, 11:16:10 pm »

ha...tek malopre pronadjoh ovu temu...i to slucajno...
u medjuvremenu sam davio i opicureba kao globalnog moderatora na pp (ovom priliko se i izvinjavam)

eglem...

voleo bih da pronadjem sken ili sliku topografske karte iz 43-ce mesta Prohorovka i okoline u nekoj razmeri da se moze procitati svaka kota. raspitivao sam se u nekoliko muzeja u rusiji, ali nisam dobio zadovoljavajuce odgovore, ili ono sto sm dobijao nije bilo ono sto sam trazio.

ima li neko ideju gde bih to mogao da potrazim pronadjem. nije mi problem komunikacija na ruskom ako mislite da je jedini put neki muzej u rusiji.

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #184 on: December 23, 2011, 11:44:22 pm »

ha...tek malopre pronadjoh ovu temu...i to slucajno...
u medjuvremenu sam davio i opicureba kao globalnog moderatora na pp (ovom priliko se i izvinjavam)

eglem...

voleo bih da pronadjem sken ili sliku topografske karte iz 43-ce mesta Prohorovka i okoline u nekoj razmeri da se moze procitati svaka kota. raspitivao sam se u nekoliko muzeja u rusiji, ali nisam dobio zadovoljavajuce odgovore, ili ono sto sm dobijao nije bilo ono sto sam trazio.

ima li neko ideju gde bih to mogao da potrazim pronadjem. nije mi problem komunikacija na ruskom ako mislite da je jedini put neki muzej u rusiji.



Probaj ovde, ima masa nekih mapa, a na njima ima i kota.

http://www.armchairgeneral.com/rkkaww2/maps/maps1943SW.htm#Prokhorovka
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #185 on: December 24, 2011, 05:43:39 am »

Znači to su odjela koja se mogu vidjet na torpednim čamcima DDR.

To ja ne mogu potvrdit, ja sam imao na zaduženju samo bunde. Hlače nisam nikad vidio.
Mislim da se to nemože tako uporediti sa Nijemcima. Po slikama kod Nijemaca je to ipak malo dukčije, više kišna debela odijela.
Šta je ovde moguće? Brod je sigurno Raketni čamac. Na njima je kompletna oprema bila iz Rusije, pa je moguće i ovaj deo na slici
koju nosi signalista. Torpedni čamci sem prva 4 komada nisu imala svu opremu iz Rusije. Zato je kasnije "duje" vjerovatno i razduživao
te bunde jer je bio na TČ-215 koji je direktno ruski. Ali i posle svega ovog, to neznači ništa. Ako su naši propisi nalagali određenu
uniformu, onda se te ruske stvari nisu ni mogle tek tako koristiti.
Lično se nesjećam da je bio propis da signalisti moraju nositi crveno radi uočljivosti. I nema logike. Najlakše će se slučaj riješiti, ako
se javi koji nekadašnji signalista ili neki član raketne posade.   Sad 

Ćiro u pravu si. Ja sam samo rashodovao te bunde, koristili jih nismo nikada. Naše su ležale u komori. Znaš i sam, kako je bilo vračanje u skladišta, pogotovo, ako je sredstvo (pa i intendantsko) bilo ispravno. Materijalni listovi, pa pećati "naši", pa oni od primaoca-kome vračaš sredstvo, pa potvrde da sredstvo nije perspektivno..... Sva oprema koja je došla iz SSSR-a nije uvjek i korištena, tako je bilo i sa krznenim ceradama za torpedne aparate (cerade su bile sa unutrašnje strene obložene krznom, sa vanjske normalno platno). I originalne diafragme za usta torpednig aparata smo rashodovali. Bilo je toga još. Sjeti se pribora za jelo od aluminija (viljuške, noževi, žlice, tanjiri, daske za meso...). Pošto je kod "nas" to bilo kvalitetnije, a došlo je na brod,  stara je oprema ležala u komori, dok je bilo tamo mjesta. Kada je počelo smetat, moralo se počet razduživat, naravno uz saglasnost nadležne komande.

Sama slika signaliste je vjerovatno slikana, kada je večina starješina bila odsutna, pa su mornari iskoristili vrijeme za slikavanje po svojim željama. 
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #186 on: December 24, 2011, 08:12:47 am »

ha...tek malopre pronadjoh ovu temu...i to slucajno...
u medjuvremenu sam davio i opicureba kao globalnog moderatora na pp (ovom priliko se i izvinjavam)

eglem...

voleo bih da pronadjem sken ili sliku topografske karte iz 43-ce mesta Prohorovka i okoline u nekoj razmeri da se moze procitati svaka kota. raspitivao sam se u nekoliko muzeja u rusiji, ali nisam dobio zadovoljavajuce odgovore, ili ono sto sm dobijao nije bilo ono sto sam trazio.

ima li neko ideju gde bih to mogao da potrazim pronadjem. nije mi problem komunikacija na ruskom ako mislite da je jedini put neki muzej u rusiji.



Pokusaj ovde, ako vec nisi...
http://podvignaroda.mil.ru/
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #187 on: December 24, 2011, 08:30:36 am »

Мислим да њему треба нешто у овој форми
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
овако она изгледа кад се отвори, а затим

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
овако кад се зумира, да би

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
на крају могле да се читају изохипсе и виде коте, односно топографске тачке
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Нажалост, ове карте су преко 100 МБ, и није ми познато како би се могле доставити.

Ја сам адресу за скидање, на жалост, заборавио

Љуба


* karta (1).jpg (589.72 KB, 1158x822 - viewed 198 times.)

* karta (2).jpg (531.58 KB, 945x869 - viewed 201 times.)

* karta (3).jpg (567.2 KB, 1216x760 - viewed 183 times.)

* karta (4).jpg (584.99 KB, 1320x815 - viewed 173 times.)
« Last Edit: December 24, 2011, 08:46:59 am by Љуба » Logged
cerepovec
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 196


« Reply #188 on: December 24, 2011, 01:27:21 pm »

(20 godina nosim ovo vec u sebi) hocu da napravim jednu dioramu...mislim da je ljuba ubo pravu stvar koja mi treba. tek sada su se sklopile kockice (finansijske) da to mogu da uradim. sad imam veliku dnevnu sobu i nekih 10 kvm sa gde sam zamislio da to stoji...zelim da bude prava zemlja prava trava i zelim da ta diorama pokazuje stanje pre neposredno pred tuchu kod prohorovke i naravno da bude u razmeri.

tenkice necu praviti ideja je da budu gotovi kupljeni znam vec i prodavnicu u moskvi gde cu ih naci. zato su mi zanimljive izohipse na karti jer jedino sa njima mogu da verno napravim zemljiste. ja u glavi to radim vec godinama pa sam zamislio da je jedini nacin da se to uradi tako (otprilike kao sto je Zucko na generalskom ispitu rekogniscirao zemljiste) - samo suprotno tome. dakle zamislite da je sve pokriveno vodom i da se kroz neku slavinu otoci za 1 metar itd itd (da vas ne davim njegovim opisom). dakle slojevito da pravim zemljiste.

e sad...100 Mb jeste mnogo za mail ali ima nacin - mozes li da podignes na megaupload? sa nekim minimumom veze koju sada svi imaju dizanje bi trajalo oko sat vremena.

bicu proklet (Ljubo ne zameri ako znas postupak) - za dizanje je potrebno doslovce samo 3 koraka
1. otvoris www.megaupload.com
2. videces odmah dugme na kome pise "browse" pored dugackog pravougaonika - u pravougaonik upises naslov i na browse mu zadas putanju odnosno pokazes gde se fajl nalazi
3. kliknes na dugme "send"

kad se sve to zavrsi izbacice ti adresu gde se to sada nalazi - tu sifru mi posaljes na pp ili na meil koji stoji u mom infu.

lako moze da se desi da citav postupak ne traje duze od jednog minuta megaupload ovih dana nesto divlja pa meni omogucava da podignem ukupno fajlova oko 2 Gb za ciglo 2 sata, a nisam premium korisnik vec obican free
« Last Edit: December 24, 2011, 01:32:27 pm by cerepovec » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #189 on: December 28, 2011, 10:26:40 pm »

Cerepovec,
супер идеја!

Реци ми које изворе користиш за распоред снага?
Једно питање за тебе, кориштено у квизу: знаш ли који тешки тенкови су кориштени код Прохоровке?
Logged
cerepovec
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 196


« Reply #190 on: December 30, 2011, 07:58:18 pm »

imam (do u pusku) sastav Drugog SS korpusa, kao i sastav 5. gardijske tenkovske armije. (relativne poteskoce mi stvaraju 2. i 2. gardijski korpus koji su bili znatno oslabljeni - nisu bezveze stavljeni sa 5. gardijskim u rezervu).

sto se teskih tenkova tice kod prohorovke su ucestvovali panter i tigar sa nemacke strane i kv-1 (6 komada iz 1529. samohodne brigade) i ako se cercil racuna u teske tenkove (ja stvarno ne znam kako da prevedem Have infantry tank) bilo ih je 31.

ima jos jedan kuriozitet - T-34/76 je bio zastupljen na obe strane - 8 komada u 2.ss diviziji "rajh" iz sstava 2. ss korpusa.

p.s.
sve sam pisao iz glave ne zameri ako sam ispalio neku glupost
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #191 on: December 30, 2011, 10:22:37 pm »

imam (do u pusku) sastav Drugog SS korpusa, kao i sastav 5. gardijske tenkovske armije. (relativne poteskoce mi stvaraju 2. i 2. gardijski korpus koji su bili znatno oslabljeni - nisu bezveze stavljeni sa 5. gardijskim u rezervu).

sto se teskih tenkova tice kod prohorovke su ucestvovali panter i tigar sa nemacke strane i kv-1 (6 komada iz 1529. samohodne brigade) i ako se cercil racuna u teske tenkove (ja stvarno ne znam kako da prevedem Have infantry tank) bilo ih je 31.

ima jos jedan kuriozitet - T-34/76 je bio zastupljen na obe strane - 8 komada u 2.ss diviziji "rajh" iz sstava 2. ss korpusa.

p.s.
sve sam pisao iz glave ne zameri ako sam ispalio neku glupost
За те "Черчиле" овде имаш слике и скице. Енглези га означавају као "Infantry Tank" - пешадијски тенк, то би му код нас било схваћено као тенк за подршку пешадији, односно онај који није намењен противоклопној или противтенковској борби. С обзиром на тежину, али и према наоружању могли би се оквалификовати као "тешки тенкови"

Око куриозитета "T-34/76" овде имаш више података.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/wHiNbN8ekX8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

У 6-тој минути и 32-гој секунди, приказано је 6 тих тенкова од 8 које спомињеш


* ger_t34[1].jpg (21.35 KB, 450x312 - viewed 110 times.)
« Last Edit: December 30, 2011, 10:38:49 pm by Љуба » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #192 on: January 05, 2012, 08:00:24 pm »

Čemu ovo služi, a uz to ...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* cemu_ovo_sluzi.jpg (44.7 KB, 747x593 - viewed 61 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #193 on: January 05, 2012, 08:28:29 pm »

Samovozni top M36B1 kalibra 90 mm s nekom cijevi koja bi mogla biti netrzajni top M40 od 106 mm.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #194 on: January 05, 2012, 08:30:29 pm »

Čemu ovo služi, a uz to ...



Ne znam, ali evo ga i ovde.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U stvari, pricali smo negde na forumu o tome, ali ne mogu da se setim gde.  Roll Eyes

Samovozni top M36B1 kalibra 90 mm s nekom cijevi koja bi mogla biti netrzajni top M40 od 106 mm.

Nije to Brodarski, mislim da je bilo u pitanju nesto oko trenaze, ali se ne secam dobro.


* T-34-3.jpg (79.48 KB, 768x688 - viewed 59 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 64   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.