PALUBA
March 29, 2024, 02:17:18 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... 64   Go Down
  Print  
Author Topic: Pitanja i odgovori  (Read 288345 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #630 on: August 12, 2014, 03:30:10 pm »

Spalio im grad nakon jednonedeljnje pijanke. Tip je bio car zabava i zurki. Grin Grin

Dobro, u njegovu odbranu, to je uradila glavna kurva sa zabave.
« Last Edit: August 12, 2014, 09:40:19 pm by trpe grozni » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #631 on: August 12, 2014, 03:39:34 pm »

Ovako: drugar i moja malenkost smo vodili polemiku o tome ko je bolji vojskovodja: Aca Makedonac ili Hanibal. On je dao glas prvome,dok ja smatram da me Kartaginjanac bolji. On uz sebe nije imao utreniranu armiju, vec je morao 15 godina da se na neprijateljskoj teritoriji oslanja na saveznike i placenike, dok je protiv sebe imao mladu silu u naponu snage.
Sta vi mislite?
Ханибал је успео неколико пута да победи Римљане, али и поред тога је изгубио рат, и то кад је изгубио прву битку. Можемо рећи да је био одличан тактичар али лош стратег кад му је тако нешто пошло за руком.

Александар Македонски је успео да од мале Грчке направи светску силу. Није изгубио ниједну битку (ни против много јачег противника). Успео је да победи у неколико ратова. За своје време је практично отишао до краја света.

Мало ко се може поредити са Александром Македонским. Џингис кан је свакако један од њих. Али Ханибал је далеко лошији.

ПС Мислим да би из ове расправе требало уклонити критеријуме ко је имао теже околности.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #632 on: August 12, 2014, 04:50:01 pm »

Trpe, nije spalio Vavilon nego Persepolis  Smiley
Vatra, naprotiv, ja smatram da iz diskusije ne treba izbaciti taj kriterijum. Seti se sta je 10 k grka uradilo persijancima kod Kunakse. Takodje, Aleksandar je nasledio uvezbanu armiju od svoga oca, dok je Hanibal raspolagao sa jedinicama varirajuceg kvaliteta.

Za Temudzina se slazem.

« Last Edit: August 12, 2014, 05:03:18 pm by wermez » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #633 on: August 12, 2014, 09:31:23 pm »

Vatra, naprotiv, ja smatram da iz diskusije ne treba izbaciti taj kriterijum. Seti se sta je 10 k grka uradilo persijancima kod Kunakse. Takodje, Aleksandar je nasledio uvezbanu armiju od svoga oca, dok je Hanibal raspolagao sa jedinicama varirajuceg kvaliteta.
Онда је немогуће да одредиш да ли је неко победио јер је добар војсковођа, или су то његови војници за њега одрадили (а и обрнуто).
Ни Александар ни Џингис не би узели пола света (у то време цео познат свет) да им претходници нису оставили штошта у аманет.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #634 on: August 12, 2014, 09:34:33 pm »

Онда је немогуће да одредиш да ли је неко победио јер је добар војсковођа, или су то његови војници за њега одрадили (а и обрнуто).
Ни Александар ни Џингис не би узели пола света (у то време цео познат свет) да им претходници нису оставили штошта у аманет.
Ali oni su bili viliki zato što to što im je neko ostavio u amanet nisu upropastili, nego su ga i proširili i ojačali.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #635 on: August 12, 2014, 10:08:57 pm »

Ali oni su bili viliki zato što to što im je neko ostavio u amanet nisu upropastili, nego su ga i proširili i ojačali.
Наравно.
Имаш пример Римског царства - вековима су имали врло уређену војску, путеве, царство - али ни после неколико десетина покушаја нису успели да победе Парћане. Римске највеће војсковође су заузимале простор неколико данашњих европских држава, што јесте подухват, али је био после велике припреме, и далеко је мањи од Александра.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #636 on: August 12, 2014, 10:13:19 pm »

A koliko su trajali rezultati Aleksandrovih a koliko rimskih pohoda?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #637 on: August 12, 2014, 10:16:08 pm »

Trpe, nije spalio Vavilon nego Persepolis  Smiley
Vatra, naprotiv, ja smatram da iz diskusije ne treba izbaciti taj kriterijum. Seti se sta je 10 k grka uradilo persijancima kod Kunakse. Takodje, Aleksandar je nasledio uvezbanu armiju od svoga oca, dok je Hanibal raspolagao sa jedinicama varirajuceg kvaliteta.

Za Temudzina se slazem.



E pa sad i ti, hiljadu-dve kilometara, sta je Aca znao tada kolko je to razlike. Grin Grin
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #638 on: August 12, 2014, 10:24:13 pm »

Uglavnom, Turci naxebase  Grin

Vatro, mislim da Temudzin nije nista nasledio of predaka.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #639 on: August 13, 2014, 05:25:45 am »

Ako je suditi po Saletovom spomeniku u Skoplju, Sale je veći vojskovođa samo jaje njegovog konja (Bucefalusa) košta najmanje milion
evrića.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na sreću ravnotežu sa druge strane mosta drži Marko Kraljević.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* aleks_6_404550S0.jpg (133.89 KB, 347x550 - viewed 70 times.)

* marko.jpg (11.61 KB, 184x275 - viewed 94 times.)
« Last Edit: August 13, 2014, 05:29:28 am by motorista 57 klasa » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #640 on: August 13, 2014, 11:41:37 am »

A koliko su trajali rezultati Aleksandrovih a koliko rimskih pohoda?
Македонска држава се брзо распала јер у то време није било могуће управљати толиком територијом.
Последице су биле велике, јер се хеленистичка култура раширила широм старог света.
И они Парћани што су побеђивали Римљане су били потомци Македонаца. (барем владарска лоза)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #641 on: August 13, 2014, 11:58:12 am »

Ajde da i ja pitam jedno pitanje pošto se ja ne sjećam kad sam zadnji put čuo neku vijest na televiziji iz Makedonije al zato kad pomahnitali farmer u John Deeru negdje u Kanasasu ovrši kombajnom Babu i njenog ljubavnika u pšenici to bude udarna vijest na Dnevniku u 7ipo. Dakle zanima me kako se osjeća većina Makedonaca po pitanju nacionalnog identiteta , kao Južni Slaveni , zasebno "Pleme" ili pak nešto treće...

Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #642 on: August 13, 2014, 12:13:50 pm »

Pitanje je šta je većina Makedonaca. Da li misliš na stanovnike BjrM ili etničke Makedonce koji žive u toj državi.
Treba znati da je grad sa najviše albanaca na svetu Skoplje i to već dugo. Neki gradovi na ohridskom jezeru su odavno albanizovani.
Ovde moramo biti mnogo oprezni oko iznošenja ličnih stavova. Poznato je da je krajem 19. i početkom 20. veka na tim prostorima u vreme oslobađanja od Turske položeno mnogo života ljudi koji su bili pripadnici raznih nacionalnosti koje su živele na tim prostorima i u okolini.
Moje lično mišljenje je da nisu Bugari kako se to pokušavalo plasirati mnogo puta. Oslobodilački pokret je kod tog naroda uvek bio
izuzetno razvijen.
Lično sam prve 4 godine života proveo u Prilepu i prvo naučio makedonski pa onda srpski jezik. Kada prolazim kroz Makedoniju, iako su
sećanja maglovita na taj deo života, osetim toplinu u duši.

Ovog momenta na radiju ide pesma grupe Time Makedonija čuje se stih: Pesmom je zemlja ta očarala srca sva. Tuđinska ona nikad
bila nije, zastava njena nek se večno vije,... Makedonija ti pruža ljubav i sve...

Nekada se govorilo: Kroz Bosnu ne pevaj kroz Srbiju ne igraj a kroz Makedoniju niti pevaj niti igraj, bolji su u tome.
« Last Edit: August 13, 2014, 12:20:43 pm by motorista 57 klasa » Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #643 on: August 13, 2014, 01:45:10 pm »

Ma da mislim na etničke Makedonce, moji nekakvi stereotipi koje sam stekao su ti da su Makedonci veoma druželjubiv i gostoljubiv narod, kao što si i sam naveo imaju predivan folklor tj. narodne pjesme i plesove/kola što je recimo jedna od glavnih odlika svih Slavenskih zemalja, a uostalom što čini identitet nekog naroda doli njegova kulturna baština i materinji jezik, u Splitu također postoji zajednica Makedonaca koja djeluje pri Makedonskoj zajednici u RH. Pričao mi je i susjed dok je bio tamo za vrijeme bivše države da su veoma ljubazni i da je u to vrijeme kod njih uvelike bilo razvijeno povrtlarstvo a imaju i vrlo dobra vina, recimo kod nas svake godine dođe dobar dio grožđa iz Makedonije koje podvaljuju pod naše. Gledao sam ima možda koju godinu dokumentarac o stanju u toj zemlji gdje sam stekao dojam da su tadašnje/(možda i sadašnje) vlasti dizanjem raznih monumentalnih spomenika povijesnih ličnosti itd. pokušavale/ju stvorit jedan novi identitet. Također je očito da osim unutarnjih problema o kojima nećemo govorit i na vanjskopolitičkom polju postoje veliki pa skoro nepremostivi problemi između njih i Grka.







Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #644 on: August 13, 2014, 01:58:05 pm »

To je divan blagorodan narod, slobodarski, vredan do krajnjih granica, folklor među najlepšim u svetu, priroda divna.
To za grožđe, ne podvaljuju pod vaše nego vaše obogaćuju sa makedonskim (bez uvrede volim i jedno i drugo). Vina vrhunska,
sentiment ugrađen u njihove pesme udara direktno u dušu.

A izgradnja spomenika nema mnogo veze sa izgradnjom novog identiteta, već je povezano sa krađom para. Ko može da kaže da neki spomenik
košta 1, 2 ,3 ili 10 miliona. Država ugovorenu cenu (pre)plati umentiku, on pošteno od tih para plati porez (opet tuđr pare) i eto čisto
opranih para za koje nemora da se dokazuje poreklo.
Logged
Pages:  1 ... 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... 64   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.