PALUBA
March 28, 2024, 06:46:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64   Go Down
  Print  
Author Topic: Pitanja i odgovori  (Read 288241 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #810 on: March 14, 2016, 05:49:43 pm »

Kazu da je bio

Quote
Početkom šezdesetih je bilo sve više poklonika ljepota Durmitora. Lavinu turista je trebalo dočekati novim kapacitetima i ponudom. Uz punu podršku republičke vlasti, Žabljak tada investira u dvije ski - skakaonice i aerodrom na Jezerskom polju.

"Bila je to travnata pista gdje su svakog ljeta slijetali i uzlijetali manji avioni. Uz aerodrom su bile dvije ambijentalne zgrade za prihvat putnika. Karte su se prodavale u Turist birou u Žabljaku. Imali smo i autobus koji je saobraćao iz grada do aerodroma. Sve je odisalo disciplinom, kakva se može vidjeti na savremenim terminalima, ali je bilo i specifičnog durmitorskog šmeka, koji je opčinjavao putnike. Kako im razbiti strah, ukrcati ponekog više. Svaki putnik je čašćen pićem prije polijetanja", priča vajar Mićo Blagojević, prosvjetni radnik, ali jednako i turistički i skijaški.

Quote
Od onog aerodroma na Jezerima ostala je samo ledina, na kojoj je sada teško i zamisliti avion, a kamo li ga vidjeti.


http://durmiski.webs.com/istorijaskijanja.htm




A navodno planira se nesto po tom pitanju

http://www.rtcg.me/vijesti/ekonomija/59941/aerodrom-u-beranama-ili-na-zabljaku.html
http://www.vijesti.me/vijesti/milionske-investicije-planirali-aerodrom-kod-njegovudje-124004
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #811 on: March 14, 2016, 05:51:46 pm »

Vjerovatno da ima ali baci pogled na tip piste "Grass" trava pa vjerovatno ga zato ne možeš naći na GE
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #812 on: March 14, 2016, 06:17:20 pm »

Zahvaljujem, ma to mora biti ovo, nema druge lokacije, samo malo mi izgleda da je jedna strana prema brdu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Jedino ne znam koja sad Jezera sa Kuzminog linka.  Huh?

poz.


* až1.JPG (174.14 KB, 1017x768 - viewed 80 times.)

* až2.jpg (106.65 KB, 1024x577 - viewed 69 times.)
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #813 on: March 14, 2016, 07:58:37 pm »

 Ma nije jedan, nego cak TRI! "Aerodrom" na Njegovudji je bio na listi pomocnih letilista jos u vrijeme kraljevine. Tito ga javlja Kominterni kao pogodno za dolazak sovjetskih misija. Na Njegovudju se spusta padobranima prva engleska misija Vrhovnom stabu. Do kraja rata ostaje kao eventualna pomocna pista. Za vrijeme JNA nekoliko aviona i helikoptera se spustilo i poletjelo sa Njegovudje. Nije dobro oznaceno na GE.
 Civilni JAT-ov "aerodrom" je bio na Jezerskoj povrsi, polju, visoravni ili jednostavno na Jezerskom iliti Jezerima u zaseoku Pasina Voda.
 Treci je bio heliodrom hotela "Planinka" koji je koristila i JNA od 70-tih godina.
 
« Last Edit: March 14, 2016, 08:07:20 pm by milena braco » Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #814 on: March 14, 2016, 08:46:36 pm »

Dok sam trazio lokaciju  aerodruma za koju je danas popdne Solaris pitao naleteo sam na istoriju podgorickog aerodruma i vidim da je cena karte za Beograd bila 850 dinara,zanima me kolika je npr bila oficirska plata ili prosecna plata u to vreme da bih uporedio sa cenom avionske karte,dali je bila nenormalno skupa ili je cena bila prihvatljiva

Hvala

“…putnicki avion posao je iz Beograda u 7 casova.U Sarajevu je bio u 8 casova i 33 minuta.Poslije odmora od pola casa aeroplan je krenuo iz Sarajeva za Podgoricu gdje je stigao u 10 casova i 45 minuta. Aeroplan se spustio na samoj poljani vise stare varosi…Drustvo “Branko”otpjevalo je himnu a zatim je gostima priredjen banket u hotelu “Imperijal”.Aeroplan ce ici dva puta nedeljno :ponedjeljkom i cetvrtkom,a cijena je 850 dinara. ”  /Slobodna misao,11.maja 1930./

http://www.montenegroairports.com/index2.php?a=2&m=1701&o=1&ms=5
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #815 on: March 15, 2016, 05:52:19 pm »

Civilni JAT-ov "aerodrom" je bio na Jezerskoj povrsi, polju, visoravni ili jednostavno na Jezerskom iliti Jezerima u zaseoku Pasina Voda.

Ovo nikako da nađem, lokacija je poznata ali nekakve ostatke, nema šanse, možda je bio u pripremi pa se odustalo, ko zna.

poz.
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #816 on: March 15, 2016, 06:21:39 pm »

Kad je i postojao, bila je samo jedna obicna ledina. Bez tornja, bez antena, zgrada ili hangara. Nista.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #817 on: March 16, 2016, 12:35:42 pm »

To je onda vjerovatno ovo, vidi se nekakav dugi rov, relativno ravan, sta je u prirodi rjetkost.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Quote
Kad je i postojao, bila je samo jedna obicna ledina. Bez tornja, bez antena, zgrada ili hangara. Nista.

Pa morali su nesto postaviti ako se letjelo vise od jedan put, barem kanadjanku.

poz.


* aer.JPG (91.34 KB, 830x613 - viewed 87 times.)
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #818 on: March 16, 2016, 02:07:12 pm »


Pa morali su nesto postaviti ako se letjelo vise od jedan put, barem kanadjanku.

poz.

Ne bi me začudilo da su krečom iscrtavali Grin
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #819 on: March 16, 2016, 06:19:10 pm »

  Vise od jedan put mjesecno ili ...? Znalo se, na primjer, da ce 16. maja sletjeti avion u oko 12 sati i da ce u oko 14 sati poletjeti. I gotovo do sljedeceg puta.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #820 on: March 18, 2016, 05:44:12 pm »

I nitko nije bio na zemlji da ih dočeka, tko je javljao u kontrolu dali se može sletjeti (vjetar ili sl.), djeluje mi nevjerovatno ako je bio nekakv manje više stalan promet.

poz.
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #821 on: March 18, 2016, 06:59:02 pm »

Gledaj, aerodrom Nis u najboljim godinama je imao 15 letova godisnje, 600 putnika i 15 tona robe. Sad zamisli Zabljak, na primjer, 1959. godine. Opcina Zabljak nije nikad prebacila 6 hiljada stanovnika, "grad" nije nikad imao vise od hiljadu i po ljudi. U to vrijeme je bio jedan stari hotel u kojem je odsjeo i Tito 1940. godine. Broj nocenja u cijeloj Crnoj Gori nije prestizao broj nocenja na Plitvicama. U to doba Crna Gora je imala 500 automobila i 5000 telefona. Bio je jedan telefon u Zabljaku.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #822 on: May 13, 2016, 05:21:13 pm »

Dali se netko sijeća kako se zvala u JNA ona knjiga šifri koju su dužili svi vezisti?
Sjećam se da je stajala u ladici na tel. centrali i bila je puna nekih brojki i slova u kolonama.
Knjiga je bila crvene boje oblika pravokutnika sa time da se je otvarala prema manjoj stranici.
Čini mi se da je negdje pisalo da se svaka stranica smije koristiti samo jedan put.
Da me ubiješ nebi se sjetio a na netu ne mogu pronaći ništa.

hvala poz.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #823 on: May 13, 2016, 06:11:53 pm »

Ако се не варам, то је била Књига телеграма.
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #824 on: May 13, 2016, 09:19:52 pm »

Dali se netko sijeća kako se zvala u JNA ona knjiga šifri koju su dužili svi vezisti?
Sjećam se da je stajala u ladici na tel. centrali i bila je puna nekih brojki i slova u kolonama.
Knjiga je bila crvene boje oblika pravokutnika sa time da se je otvarala prema manjoj stranici.
Čini mi se da je negdje pisalo da se svaka stranica smije koristiti samo jedan put.
Da me ubiješ nebi se sjetio a na netu ne mogu pronaći ništa.

hvala poz.

Pa, sad ako se uzme u obzir ovo sto si naveo "Knjiga je bila crvene boje oblika pravokutnika sa time da se je otvarala prema manjoj stranici" rekao bih da to nije bila nikakva knjiga sifri. Pre ce biti da se to radi o jednoj od knjiga iz kompleta neophodnih dokumenata koji su sluzili za izradu planova veze. Sam komplet je nosio naziv DIV "Jastrebac". Komplet je sadrzao vise "knjiga" u kojima su se nalazile tablice frekvencija, tajnih naziva, pozivnih znakova u radio vezama i slicno. Sve te knjige su bile sa crvenim plasticnim koricama smestenim u crvenu plasticnu futrolu koja se zatvarala sa driker zatvaracem. Komplet je imao stepen tajnosi, ali koji, nemogu se setiti.

Knjiga o kojoj govoris da se nalazila u ladici-fioci na telefonskoj centrali, i koja je sadrzala slova i brojke slozene po kolonama, po mojoj slobodnoj proceni i secanju je bila Knjiga pozivnih znakova u radio vezama. Ko zna kako je iz kompleta DIV "Jastrebac" zalutala u fioku telefonske centrale !!!???

Postojala je i Knjiga skolskih telegram,(koliko se secam tvrdih kartonskih korica, nisam bas siguran da je bila crvene boje) koja je sluzila za obuku i vezbanje vojnika radiotelegrafske/teleprinterske  specijalnosti. Bila je internog karaktera.

Logged
Pages:  1 ... 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.