PALUBA
March 29, 2024, 09:16:22 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64   Go Down
  Print  
Author Topic: Pitanja i odgovori  (Read 288301 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #840 on: March 17, 2017, 01:08:35 pm »

Будући да нема(м) српско-српски речник, замолио бих цењене другаре да ми кажу шта значи реч прозрак. Хвала унапред на вашем одговору.

Прозрак је руска  реч и у буквалном преводу значи видљивост,од тог корена у српском језику имамо реч прозирно или  можемо нечију намеру прозрети итд...
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #841 on: March 17, 2017, 01:21:00 pm »

За време мог одговора, ти си проширио питање конкретним наводом.

Quote
У вече варош је била лепо осветљена; на више места било је и прозрака, нарочито онај на лицејском здању одликовао се красним надписима.

Рекао бих да је песничка слобода овог пута описала зраке сунца или светлости ,који су се пробијали до здања у сноповима као што сунце просијава кроз облак, правећи тако фигуре светлости и сенке.

Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #842 on: March 17, 2017, 01:25:12 pm »

ХВАЛА Милане на лепом објашњењу.
Logged
DupLikanT
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 89



« Reply #843 on: June 16, 2017, 09:20:57 pm »

Da li neko ima iskustva kao vozac u vojsci?
Konkretno me zanima kako je biti vozac u kasarni Ribnica u Kraljevu?
Posto su me pozvali da radim na to radno mesto, tacnije vozac-instruktor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #844 on: June 17, 2017, 09:04:22 pm »

Да ти ниси можда конкурисао за возача па те примили? Овако како си поставио питање испада да те је неко "саватао" на улици и позвао да дођеш у касарну да будеш возач-инструктор. Ако си конкурисао ваљда си се распитао шта треба да радиш.
Logged
DupLikanT
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 89



« Reply #845 on: June 18, 2017, 02:31:51 am »

Nisu me na ulici nasli, ali kao da jesu.
 Pozvali su me iz nacionalne sluzbe za zaposljavanje i rekli da vojska trazi 2 instruktora.
Takodje sam bio jedini na birou koji je ispunjavao uslove, da sam zavrsio saobracajnu skolu, da imam polozeno za C kategoriju, da sam mladji od 30 god i da sam odsluzio vojni rok pod oruzjem.
E sad, ja sam konkurisao za strelca u ladjevcima ali ovo mi je ispalo skroz neplanirano. Zbog toga i pitam da li ima neko ko ima iskustva kao vozac u vojsci, posto bi ja po potrebi bio i vozac i instruktor
« Last Edit: June 18, 2017, 02:38:07 am by DupLikanT » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #846 on: June 19, 2017, 02:23:16 pm »

Најбоље ти је да се распиташ у војном одсеку у Краљеву, односно у војној пошти која је расписала конкурс. Генерално, шта може да ради инструктор - обучава оне који тек треба да полажу возачки испит или испит за неку од других (осим "Б") категорија. А возач би требао да вози  и стара се  о моторном возилу("дужи"). Осим тога обавља и остале уобичајене војничке задатке: дежурство, стража, општевојна обука, али и уређење круга и објеката (нажалост у ВС то и даље раде војници, па и сви остали припадници јер нема других радника за те послове) и сл. Шта конкретно ради у тој јединици најбоље да ти каже неко ко сада ради тамо.
Logged
DupLikanT
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 89



« Reply #847 on: June 19, 2017, 08:05:25 pm »

Ok, hvala na savetu
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #848 on: June 20, 2017, 09:26:46 pm »

 Čoveče, pa kome je još " nacionalna služba za zapošljavanje" našla posao ? ? ?

 Ti si srećan !
 Treća je stvar hoćeš li se odazvati ili ne .
 Uglavnom, moje čestitke.
« Last Edit: June 20, 2017, 09:36:35 pm by kilezr » Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #849 on: July 01, 2017, 05:50:43 pm »

Барам помош за југословенски авион со Пулавски-крило ( галебово крило)  мислам дека имам читано на овој форум за тој тип на авион направен од икарус во 50 тите како експериментална платформа за бомбандер кој требало да лета на високи висини
Logged
gpd
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


« Reply #850 on: September 29, 2018, 01:24:12 pm »

Naisao sam na netu ovu sliku : http://stojnic.co.uk/TitoBunker/Objekat%20D0%20ARK%20Konjic%20(122).jpg
(Vrlo losa rezolucija.)
Nalazi se u Konjicu, bunker, to su kodna imena telekomunikacijskih sredista. Zna netko vise o tome sta? Jesu li ti objekti poznati danas? Za sta su se koristila ta kodna imena?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #851 on: September 29, 2018, 07:31:58 pm »

Кодна имена су се, уопштено говорећи, користила како се код јавне комуникације не би спознало о ком конкретно објекту се ради. Уместо да каже налазим се у подземном објекту у Коњицу, изговарао се кодни назив тог објекта.

Мање више си објекти су познати, у смислу ширег рејона где се налазе. Ипак, за оне који су још у активној функцији нису познати детаљи (где су улази, како се улази, како функционишу и сл.), односно то је још увек државна тајна држава у којима су ти објекти и не саопштавају се. Чак и за неке напуштене нису познати детаљи јер држава то није саопштила (нити је морала), а они који су знали углавном нису живи и тако заборавило се.
Logged
gpd
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


« Reply #852 on: September 30, 2018, 06:27:37 pm »

Jesu li te telefonske centrale od JNA, bile zasebne od civilnih, I opcenito me zanima kakav je bio standard tih zgrada (u smislu jesu li sve imale podzemna atomska sklonista? Ovaj u Konjicu je ocito bila  najveca  centrala / bunker.

Pretpostavljam da danas pola tih nije u funkciji jer je dosla nova ip tehnologija. pa netreba toliko centrala
« Last Edit: September 30, 2018, 06:35:40 pm by gpd » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #853 on: September 30, 2018, 07:03:08 pm »

У ЈНА војска је развијала своју мрежу телефонских веза која је највећим делом била независна од цивилних. Нисам баш поптуно упућен у то, али отприлике је тако. Стандард унутар тих подземних објеката је махом био, што би се рекло војнички - доста скроман, али довољан за живот и рад. У оним који су били намењени највишем државном руководству стандард је би другачији, бољи, односно комфорнији. То у Коњицу је једно од тих бољих.

Уређаји и опрема су били релативно савремени мада не и најсавремнији за то време. Ипак, какви год да су ти системи били обављали су посао. То се најбоље показало током бомбардовања СРЈ када су војне везе функционисале доста добро и поред страховитог ометања. Уосталом, жичане везе се најтеже ометају.

Ниси питао али требаш знати да је највећи број "подземних" објеката био изграђен за потребе стационарних система веза (што нема директне везе са подземним командим објектима). На појединим планинама и погодним висовима грађена су релејна чворишта везе (не знам колико их је било, али сигурно двоцифрен број) преко којих се одвијале војне комуникације. Већина их је укопана. Истина то је био доста скуп систем, али ако су чворишта била довољно укопана функционисала су и поред бомбардовања. Она која нису била укопана или била плитко укопана, онеспосбљена су.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #854 on: September 30, 2018, 07:27:14 pm »



Пративши "тражење циљева" за време НАТО бомбардовања одмах ми је привукло пажњу па сам извео закључак - "НАТО тражи и гађа "оптику" - оптичке телекомуникационе каблове траже да их пресеку!
Logged
Pages:  1 ... 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.