PALUBA
March 28, 2024, 10:44:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64   Go Down
  Print  
Author Topic: Pitanja i odgovori  (Read 288206 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
gpd
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


« Reply #855 on: September 30, 2018, 07:44:23 pm »

У ЈНА војска је развијала своју мрежу телефонских веза која је највећим делом била независна од цивилних. Нисам баш поптуно упућен у то, али отприлике је тако. Стандард унутар тих подземних објеката је махом био, што би се рекло војнички - доста скроман, али довољан за живот и рад. У оним који су били намењени највишем државном руководству стандард је би другачији, бољи, односно комфорнији. То у Коњицу је једно од тих бољих.

Уређаји и опрема су били релативно савремени мада не и најсавремнији за то време. Ипак, какви год да су ти системи били обављали су посао. То се најбоље показало током бомбардовања СРЈ када су војне везе функционисале доста добро и поред страховитог ометања. Уосталом, жичане везе се најтеже ометају.

Ниси питао али требаш знати да је највећи број "подземних" објеката био изграђен за потребе стационарних система веза (што нема директне везе са подземним командим објектима). На појединим планинама и погодним висовима грађена су релејна чворишта везе (не знам колико их је било, али сигурно двоцифрен број) преко којих се одвијале војне комуникације. Већина их је укопана. Истина то је био доста скуп систем, али ако су чворишта била довољно укопана функционисала су и поред бомбардовања. Она која нису била укопана или била плитко укопана, онеспосбљена су.
To za radijska relejna cvorista mi je poznato, ali nisam nasao podatak o linijskim centralama, radijska cvorista je lako locirati pa im ocito trebaju I jaci bunkeri. ako poznam dobro tadasnju tehnologiju na dosegu od 50 km bi trebala biti po jedno radijsko cvoriste.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #856 on: September 30, 2018, 07:49:58 pm »

Не, коришћена су релејне везе, не радио везе за ту намену...
Logged
gpd
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


« Reply #857 on: October 01, 2018, 04:47:19 am »

Не, коришћена су релејне везе, не радио везе за ту намену...
Hvala na ispravku.
Znaci mislio sam na  RRČv  Su se tako zvale te relejne baze?
Kako su se zvale ove druge zicane centrale?


Logged
gpd
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


« Reply #858 on: October 01, 2018, 05:24:04 am »

Quote
Žičane veze u Jugoslovenskoj Narodnoj Armiji činile su okosnicu sistema veza i na njih su se oslanjale radio i radio-relejne veze. Delile su se na stacionarne i pokretne. Stacionarne žičane veze koristile su komercijalna tehnička rešenja i pratile razvoj "civilne telefonije". Bile su visoko integrisane u državni telekomunikacioni sistem bivše Jugoslavije. Pokretne žičane veze služile su za vezu između jedinica i komandi na terenu, kao i da uspešno zamene, borbenim dejstvima protivnika, oštećene i uništene delove stacionarnog sistema.

Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #859 on: October 01, 2018, 06:21:44 am »

Kako su se zvale ove druge zicane centrale?


Radio sam 13 godina na takvim sistemima, pa se malo razumem u materiju.

Na nekim snimcima koje sam video u JNA objektima su postojala analogne (mehaničke) telefonske centrale koje je proizvodio Ericsson.

U pitanju su centrale tipa ARF-50, kasnije ARF-102. Pretpostavljam da su one korišćene kao krajnje i čvorne centrale. Čvorne centrale služe da proslede vezu na odgovarajuće birano mesto. Na drugim snimcima, prepoznao sam centralu tipa Iskra 585. Pricip rada ove centrale je isti kao i kod švedskih.

Svi objekti su bili direktno umreženi tkzv poprečnim vezama (kablovima) koji su završavali u razdelnicima na objektima. Poprečne veze su kablovi položeni u zemlju za potrebe vojske, policije i drugih službi. Ovi kablovi su nezavisni od opšte telefonske kablovske mreže.

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #860 on: October 01, 2018, 08:06:50 am »

KOliko ja znam, JNA je imala svoju telefonsku i teleprintersku mrežu, a imala je i dostup do javnih mreže te je mogla i njih da koristi. Znam da je u postojni bila pre kdaj 80-tih izgrađena nova zgrada za centar veza iza komande garnizona, i koristila je tada dosta novu opremu.

Iskrine centale Iskra 58 / Iskra Metaconta bile su automatske tel centrale i bazirane su bile na menačnim Siemensom. Ali sve centrale te generacije rade na istom principu. Ericsson centrale imao je preko Nikola Tesla iz Zg.


Treba znati da su centrale (telefonske i teleprinterske, i Jupax (x.25)) bile svaka svoja celina, a prenosni sistemi delili su se na kočmene (backbone) i  dostupne mreže (access). Mikrotalasne veze korištene su kao backup za kičmene veze ili za dostupne mreže.

LPB
Logged
gpd
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


« Reply #861 on: October 02, 2018, 07:57:03 am »


Sto se tice JNA I kablova za komunikaciju nasao sam da je postajao projekt Neptun koji je povezivao cijeli jadran, mislim da se zvao I projekt Central.  Prije par godina kad sam googlao taj projekt nasao sam sajt od nekog slovenca koji je to projektirao ili radio na tome. nemogu ga sad pronaci.

Imam jos jedno pitanje zna li neko koje zgrade (ne nuzno vojne) su imale obvezu izgraditi atomsko skloniste, u kojem je razdoblju vrijedila ta obveza,  I kojih dimenzija, u bivsoj SFRJ?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #862 on: October 03, 2018, 05:27:03 pm »

Неким грађевинским прописима је било регулисано за које се зграде требају градити склоништа (не баш "атомска", већ тзв. противавионска склоништа). Колико се сећам једно време, негде 60-тих година та обавеза није постојала па је поново уведена јер се закључило да је неопходно. Код изградње стамбених блокова на Новом Београду, посебно оних звани "Блокови" (61,62,63,64,45,44,70,71а - а зидани су од почетка 70-тих година прошлог века)) грађена су склоништа, како у подрумима зграда тако и између зграда. Била су комплетно уређена за смештај становника (постојали су уграђени кревети, агрегати санитарни чвор , и сл.). Не бих прецизније могао да ти кажем којих су димензија била, али, на основу догађања из 1999. године могу закључити да су била довољна по капацитету и по габариту да прихвате све који су дошли у њих. Моја лична процена је да је то око 60% капацитиета стамбених зграда јер сви станари сигурно неће (као што и нису) доћи што због других обавеза, што из неких својих разлога.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #863 on: October 03, 2018, 06:39:42 pm »

I pocetkom 2000-ih je postojala ta obaveza ali je ukinuta negde oko 2012.godine. I nije bila samo za stambene objekte vec i za firme, pa je tako Secerana u Sapcu imala takvo skloniste gde je posle bombardovanja u prinudnom smestaju bio deo jedinica iz Sapca.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #864 on: October 03, 2018, 06:51:19 pm »

Jedna ispravka. Ukinuta je obaveza investitora da grade sklonista ili da plate ukoliko ih ne grade, a JP ``Sklonista`` je nadlezno za izgradnju, odrzavanje, upravljanje... sklonistima.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #865 on: October 03, 2018, 07:17:10 pm »

Ја сам писао за бившу нам државу, не за Републику Србију. Један од разлога укидања ове обавезе у Србији, а вероватно и другде јесу трошкови градње јер они сигурно утичу барем за 10-15%, ако не и више. Са друге стране питање је колико је то потребно...мада, никад се не зна док не дође тај дан...
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #866 on: October 03, 2018, 08:32:31 pm »

Kad ste kod ove teme evo jedan video. Šta se sve amerma može prodati 

Logged
gpd
mornar
*
Offline Offline

Posts: 11


« Reply #867 on: October 04, 2018, 08:19:05 am »

Ima tko ideju kad bi htio naci taj pravilnik  bivse Yu o obvezi izgradnje sklonista I kakva ta sklonista trebaju biti, gdje da trazim?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #868 on: October 04, 2018, 07:14:32 pm »

То је неки закон или правилник о изградњи, градњи или тако нешто...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #869 on: October 04, 2018, 07:18:19 pm »

Ево ти овде у овој презентацији, на трећој старници (у питању је Закон о народној одбрани из 1969.г и Правилник) па гледај...:

www.vtsns.edu.rs/tempus/wp-content/uploads/2013/05/SKLANJANJE-2011-2012.ppt
« Last Edit: October 06, 2018, 07:33:10 pm by dzumba » Logged
Pages:  1 ... 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.