PALUBA
March 29, 2024, 12:59:32 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64   Go Down
  Print  
Author Topic: Pitanja i odgovori  (Read 288273 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #900 on: April 05, 2019, 08:46:32 pm »

Da li je u redu da kralj, car, vojvoda, knjaz, ban... (ne zamerite na lenjosti) treba da učestvuju u bitkama, recimo od doba Isusa, može i pre, pa do danas. Mislim na neposredno bojno polje. Koliko se to kroz vekove menjalo, da li kralj, car itd... teba neposredno da učestvuje u bitkama, da li je u redu da sa njim budu sinovi, braće itd... o ženama već postoji kvalitetna diskusija (nažalost, mali broj je pročitao tu sjajnu diskusiju u celosti).



Јакако, па не почиње рат ситна боранија него цареви, краљеви, генерали, адмирали... када би они били директни учесници у борби можда би претходно још који пут размислили пре започињања кавге. А тек када би морали са собом да поведу и наследнике верујем да би били много мирнији.


Udaljili smo se mnogo od Palube (svakako prvi Ja), svako na svoj način, neko je imao važnija posla, nekome je dosadilo, neko bude kažnjen... zamolio bih Mudraca i ostale sa naše Palubine mreže Tri Plava Točka, da se malo uključe u otvorenu diskusiju ovde.
Mudrac, Tapacer penzioner, Automehaničar, Ćelavi Srbin sa Mora, Srbin1... i ostali drugovi.
Google postoji (Gmail slavi 15 god postojanja recimo, a Mi 12 godina), ali i Paluba mora da ostane u životu. O ovome bi mogli dalje, ali na mestu predviđenom za to, a to bi bilo (UPOZORENjE, ne klikati na link ako nemate pristup tom delu, jako su ozbiljne stvari, OPASNOST) Uredništvo Palube.



Јесте и то ја на то имам да дам следећу изјаву:
Плава риба, кљукана династија. Локомотива, округ, трт, трт, трт, зора, кундак, владика, фењер, свастикин бут, бубањ, печат, пензија, поп!
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #901 on: April 06, 2019, 10:51:25 am »




Јакако, па не почиње рат ситна боранија него цареви, краљеви, генерали, адмирали... када би они били директни учесници у борби можда би претходно још који пут размислили пре започињања кавге. А тек када би морали са собом да поведу и наследнике верујем да би били много мирнији.

Цареви и краљеви постају наслеђем, или их на престо доведу генерали, адмирали - е ти генерали, адмирали пре него постану то што јесу, прођу све те борбе и голготе од обичног војника до врха. Само онима који то не могу да достигну, падају на памет те злобне идеје попут ових: "верујем да би били много мирнији".
Твоје је право да верујеш у шта мислиш да треба да верујеш - не оспоравам.

Љуба
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #902 on: April 06, 2019, 12:16:52 pm »

Ima onih koji do cina generala stignu bez ucesca u ratu da bi kasnije kao generali komandovali jedinicama u ratu. Tako da ne mora da znaci da je svaki general ili admiral prosao borbe kao obican vojnik, podoficir ili mladi oficir.

Nebitno, mozemo se sloziti li ne cinjenica je da su najmanje za rat oni koji su borbu prosli i rat videli ocima obicnog vojnika i obicnog staresine. Takodje su najmanje za rat oni cija dete moze biti mobilisano a to sigurno nisu oni na polozajima vec obican narod.

Ipak na drugoj strani imamo  primere gde su deca nekih vaznih osoba bila ucesnici rata. I tu je pitanje ko je bio ucesnik tamonegde u pozadini a ko je to bio tamo gde se ginulo.
Ima ovde na forumu pominjali smo - englesku kraljicu Elizabetu koja je bila vozac u nekoj jedinici, valjda neki zenski pomocni korpus ili tako nesto, pa onda primere americkih predsednika koji se ponose ucescem u  ratovima u Koreji ili Vijetnamu. Znamo za primere sinova vojvode Misica, boksera Maksa Smelinga (doduse nije ni general ni generalski sin)... Iz dalje istorije vec ima verovatno jos mnogo vise primera - knez Lazar je verovatno jedan od prvih primera koji padnu na um.
Moze li neki primer iz 1999.godine? Da li je sin nekog politicara ili generala bio u VJ bilo kao redovan vojnik, rezervista ili dobrovoljac? Secam se neke price da je od politicara samo Goran Svilanovic bio u rezervi.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #903 on: April 07, 2019, 11:50:08 am »

Кажу историчари да је Ричард III последњи енглеско краљ који је погинуо у борби. Колико се сећам Хенри VIII био последњи енглески краљ који је предводио војску у борби, непосредно учествовао у боју. Слично је било и код осталих краљева, који временом (углавном до средине 16. века) престају да непосредно воде војску у ратовима и да непосредно учествују у борби. Нисам сигуран али и Сулејман Величанствени је био последњи султан који је непосредно учествовао у бојевима, а његов син Селим последњи који је непосредно предводио ратни поход (али није учествоваво у борбама). Пре тога готово да није било краља, цара, племића, племенског вође који нису непосредно учествовали у борбама (ратовима) и предводили своје војске. Није то било питање части и морала (мада је и тога било) већ се тако освајала или бранила стечена власт . Краља, цар, племенски вођа је био најјачи насилник међу насилницима. Свој положај је чувао насиљем и доказивао сваки пут храброшћу у рату. Чак и када би губио (а преживео) чувао је могућност да касније поврати власт. Ратни походи нису спровођени из патриотских разлога и за добробит пучанства (као што смо данас склони да верујемо или нам то сервирају "откривачи истина") већ како би се намирили апетити (углавном економски) властеле.

Како се држава усложавала, постајала већа то се и место владара у борбеном поретку мењало. Он је све више морао да води рачун и о другим опасностима по свој трон и проблемима које нису биле само ратне. Отуда и делегирање командовања војском у походима на друге племиће или доказане војнике, најчешће најоданије владару.

Имамо и пример Рима и римске војске где владари или представници власти (Сената) често нису били у првом борбеном реду али јесу надзирали и пратили војску. Али, исто тако имамо примере да генерали смењују цареве или и сами постају цареви јер су имали моћ.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #904 on: April 07, 2019, 09:54:57 pm »

Znamo za primere sinova vojvode Misica, boksera Maksa Smelinga (doduse nije ni general ni generalski sin)...

Mislim da je i sin feldmaršala Manštajna poginuo u ratu, i čini mi se sin grosadmirala Denica.

Je li princ Đorđe ranjen u 1.SR?
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #905 on: April 08, 2019, 01:18:49 am »

dzumba  во римската војска за време на републиката армијата ја управуале конзули во основа тоа се сенатори кој  ја добивале на кратко таа функција Конзул со цел да ја води армијата .Кај словенските народ па тука ке го ставам и Александар Македонски ( кој не е грк) царевите и кралевите се борат во првите редови. На пример кај јужно словенските народи  сите кралеви се борат во првите редови на пример Цар Самуил се бори во сите битки со византиците , истото и со Цар Душан и со  Крал Волкашин и Крале Марко и кнез Лазар  Исто така и хрватските кралеви се борат во првите редови  затоа и  гинат во борбите со унгарците .Идејата била дека овие словенски народи не се бореле ако не го виделе својот крал или цар во првите линии односно се кревал моралот на војската.Додека кај италјанските  народи е друг концептот таму веке имаме платенички армии  на кој не му значело многу дали е кралот во борба или не е.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #906 on: April 09, 2019, 02:33:35 pm »


  Može li i hoće neko da mi odgovori?

 Kakav je zvaničan naziv aviona iz proizvodnje SFRJ ?
 Soko - Orao - J Huh?
 Soko - Galeb - Huh?
 Soko - Jastreb - Huh?
 
 I G din . Sava Pustinja i ja smo na Fejsbuku protiv " prekrštavanja " . Naime , Obojca smatramo da nema mesta nazivu " SOKO", odnosno nazivu finišera avioindustrije.

S poštovanjem.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #907 on: April 09, 2019, 05:47:34 pm »

Zdravo,

možda odgovori ovo iz pravila

Jastreb
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Galeb
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

kragulj
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Screenshot_3.jpg (43.69 KB, 603x887 - viewed 121 times.)

* Screenshot_2.jpg (60.1 KB, 604x863 - viewed 98 times.)

* Screenshot_1.jpg (119.68 KB, 609x825 - viewed 107 times.)

* Screenshot_4.jpg (42.4 KB, 580x887 - viewed 96 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #908 on: April 09, 2019, 08:22:48 pm »

Quote
Идејата била дека овие словенски народи не се бореле ако не го виделе својот крал или цар во првите линии односно се кревал моралот на војската.

Није то било само код Словена, већ код свих. Све поглавице, воде своје ратнике у ратном походу и учествују у борби у првом реду. Пример у том смислу су Викинзи, Шкоти, Франци, Монголи....Ако то не би урадили ускочио би неко други и преотео би им вођство. Касније, како државе нарастају и постају сложеније, тако и војске постају веће. Јавља се "специјализација" оних који воде војске у рат, односно вежбају их у миру. Обично је то био неко од властеле који се истакао у борби а био одан или родбински повезан са вођом (краљем) добија неку војничку титулу, односно чин.  Стајаћу војску могла је да приушти само велика, организована и моћна држава. А таквих је било мало. 

У раном средњем веку сви краљеви воде војску у главним походима. То тако остаје све до негде краја 15. или почетка 16. века када се владари више не појављују непосредно на ратном пољу, барем не као борци.

У историјографији се, чак и међу оригиналним писаним изворима се могу наћи јако преувеличани подаци о бројности војски и у античко време и у средњем веку. За неке битке се каже да је са обе стране учествовало по 100000 људи. То је скоро немогуће. Не само због малобројности укупне популације већ и због исхране и кретања толиког броја људи и стоке као главног "превозног" средства. Путева није било. Посебно не у данашњем смислу тако да се колска запрега (иако су точак и кола били познати) није могла користити за превоз већих терета (кола са две осовине). Најчешће су то биле двоколице ограниченог капацитета. Главни терет се носио на товарним грлима или вукао на импровизованим носилима и санкама. Додуше, војска се често хранила на терену, најчешће пљачком локалног становништва, али је и то имало ограничен капцитет.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #909 on: April 15, 2019, 09:13:02 pm »

Da li neko zna koji brod je iskoriscen kao motiv za nekadasnju novcanicu od 20 dinara?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* viber image 2019-04-15 , 21.39.27.jpg (924.33 KB, 1909x879 - viewed 117 times.)
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #910 on: April 15, 2019, 11:44:30 pm »



   Autor slike je Nusret Hrvanović koji je verovatno još uvek živ pa ne bi bilo loše malo proguglati. Inače o starim novčanicama a pogotovu o slikama na njima ima malo podataka.


Logged
Elminstter
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 67


« Reply #911 on: April 25, 2019, 01:16:35 pm »

jedno pitanje,  nemogu da nadjem u punom obliku recenicu,

kako ide recenica iz JNA, "meni drzava daje koliko mi je potrebno i na vreme..." ?
ono na pitanje stranog provokatora odgovoriti sa ...

hvala
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #912 on: April 25, 2019, 05:32:38 pm »

jedno pitanje,  nemogu da nadjem u punom obliku recenicu,

kako ide recenica iz JNA, "meni drzava daje koliko mi je potrebno i na vreme..." ?
ono na pitanje stranog provokatora odgovoriti sa ...

hvala
Da li je provokacija ovde sa Palube?
Ako jeste, obrati mi se na privatnu poruku ili na mejl broker824@gmail.com

Ako nije sa Palube, moj savet ti je da se maneš tog posla, jer ako je neko provokator, da bi ga dobio u "partiji šaha" mora da bude bolji provokator od njega. Šta ti to treba u životu, samo gubiš dragoceno vreme. Ima mnogo pametnijeg posla.

A uvidom koliko si aktivan na forumu Paluba.Info, ne bih baš rekao da imaš dovoljno slobodnog vremena, a možda i grešim. Smiley
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #913 on: April 25, 2019, 06:15:37 pm »

jedno pitanje,  nemogu da nadjem u punom obliku recenicu,

kako ide recenica iz JNA, "meni drzava daje koliko mi je potrebno i na vreme..." ?
ono na pitanje stranog provokatora odgovoriti sa ...

hvala

Ukupno za 35 godina u Vojsci, od toga većinu u JNA, više puta sam putovao u inostranstvo i za to tražio i dobijao odobrenje. Niko nikada mi nije nešto slično rekao, mislim da je ta rečenica izraz nečije "pesničke slobode" u pljuvanju sopstvene prošlosti.
Logged
Elminstter
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 67


« Reply #914 on: April 25, 2019, 06:30:12 pm »

uh koliko ozbiljnosti se dalo ovom pitanju,

ma kakva provokacija,

nekoliko sam puta cuo tu frazu, i pokusao da je nadjem danas preko googl-a, ali nisam uspeo , pa reko ako neko zna znace ovde na ovom forumu ,

a prica je bila da se u tom kontekstu ucilo da se tom recenicom odgovara.

neverujem da sam istrazivan zbog ovog posta a ne nekih drugih Smiley

mozda se vi sto ste duze na forumu i poznajete licno provocirate takvim pitanjima i postovima, ali ovaj post je bio cisto da saznam celu frazu na mestu gde je velika sansa da to neko zna.



Logged
Pages:  1 ... 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.