PALUBA
March 28, 2024, 05:53:16 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: Ronilica R-2M  (Read 22591 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #30 on: April 25, 2016, 10:06:11 am »

Zadnja fotografija snimljena je u Kaštelanskom zaljevu.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #31 on: October 05, 2016, 07:42:36 pm »

Sa jednog od prvih ispitivanja...


* 1.jpg (795.52 KB, 2163x1673 - viewed 166 times.)
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #32 on: October 06, 2016, 07:54:56 am »

Za vrjeme ispitivanja (to je bilo koje godine? vjerovatno su sudjelovali pripadnici 82. Pomorskog centra? To je vjerovatno tada bila i vojna tajna.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #33 on: October 06, 2016, 09:20:35 am »

Za vrjeme ispitivanja (to je bilo koje godine? vjerovatno su sudjelovali pripadnici 82. Pomorskog centra? To je vjerovatno tada bila i vojna tajna.
Ronilice "Mala" R2M razvijene su još 70ih. Navodno su nekoliko kupili Švedska i Libija 80ih.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #34 on: October 06, 2016, 12:32:42 pm »

Neznam niti koliko je bitno,po sjećanju 1965-te sam video nešto slično u nekoj zgradi na samom otočiću Katarini-Pula.Vjerovatno je kupljeno još ranije i koliko me sjećanje služi govoreno nam je da su Francuske proizvodnje.Oblik je bio sličan,sa tim velikim prozirnim površinama ali mislim da nisu imale to ispupčenje sonara(projektor).
Kad smo već kod sonara bilo jei na forumu riječi ali se definitivno nije odredila niti svrha ni značenje riječi.Pa sad ako se koristio samo kao šumosmjerač,možda je u kasnijoj nadogradnji i imalo "smisla",međutim ako je korišten kao PEL,mislim da je nekorisno,jer se i na P nije "smio" koristiti često,zbog "otkrivanja",a ovdje kod diverzantskih ronilica,vidim još manju mogućnost (možda samo kao neka podvodna veza i to ograničeno).
Koliko sam čitao skoro,valjda je u Tivtu napravio muzej div.opreme,neko od bivših diverzanata,pa možda tu ima više podataka.

Poz.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #35 on: October 06, 2016, 02:14:53 pm »

Neznam niti koliko je bitno,po sjećanju 1965-te sam video nešto slično u nekoj zgradi na samom otočiću Katarini-Pula.Vjerovatno je kupljeno još ranije i koliko me sjećanje služi govoreno nam je da su Francuske proizvodnje.Oblik je bio sličan,sa tim velikim prozirnim površinama ali mislim da nisu imale to ispupčenje sonara(projektor).
Kad smo već kod sonara bilo jei na forumu riječi ali se definitivno nije odredila niti svrha ni značenje riječi.Pa sad ako se koristio samo kao šumosmjerač,možda je u kasnijoj nadogradnji i imalo "smisla",međutim ako je korišten kao PEL,mislim da je nekorisno,jer se i na P nije "smio" koristiti često,zbog "otkrivanja",a ovdje kod diverzantskih ronilica,vidim još manju mogućnost (možda samo kao neka podvodna veza i to ograničeno).
Koliko sam čitao skoro,valjda je u Tivtu napravio muzej div.opreme,neko od bivših diverzanata,pa možda tu ima više podataka.

Poz.

Po mom saznanju ove ronilice bile proizvod Jugo znanja! A kupila jih je i Švedska. Radi se o dobrom i funkiconalnom produktu.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #36 on: October 06, 2016, 03:57:52 pm »

Ako pročitate valjda i na prvoj strani piše da su ove ronilice po "Ruskoj" tehnologiji kasnije građene i kod nas.Ne negiram da su ove (modernizirane građene i kod nas i prodavane).Htio sam reć da sam svojim očima vidio na Katarini,da li jednu ili dve (1965-te), u nekoj zgradi ali ne ovakve (modernizirane) nego "prostije".Mislim da su nam rekli da su Francuske proizvodnje.

Poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #37 on: October 06, 2016, 07:05:17 pm »



SSSR je imao nekoliko tipova diverzantskih ronilica. Jedan od njih, mislim Triton 1, sumnjivo liči na R2, odnosno R2 na njega. Za francuske ronilice nemam pojma. Moguće. To su ipak proizvodi dvojne namene, ne obavezno diverzantske. Neke je koristio i Žak Iv Kusto (J.Y.Cousteau).
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #38 on: December 11, 2017, 09:33:45 am »

Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #39 on: May 29, 2020, 03:42:11 pm »

R-2M Mala izvežena u Švedsku gde je adaptirana kako bi mogla da bude prevožena na podmornici klase Sjöormen.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* R2_Swe9.jpg (41.11 KB, 940x297 - viewed 49 times.)
Logged
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 24 queries.