PALUBA
March 28, 2024, 05:58:25 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Stabni lenjir  (Read 23630 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
panonac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« on: September 05, 2011, 02:23:56 pm »

zanima me da li mi neko moze reci vise o ovim stabnim lenjirima (ravnalima)?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

konkretno me zanima za sta se sve koristilo, sta se sve crta s ovime i slicno (ako ima neki uput za upotrebu, odlicno bi bilo Smiley )


* a.jpg (124.98 KB, 1600x1200 - viewed 584 times.)
« Last Edit: September 05, 2011, 03:30:20 pm by trpe grozni » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1 on: September 05, 2011, 05:32:54 pm »

Nadam se, da če ti to malo pomoči. Simboli su iz Taktično-tehničkog potsetnika (Beograd 1954). Nažalost novijih nemam. Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

LPB


* Snap1.jpg (98.36 KB, 1037x1522 - viewed 582 times.)

* Snap2.jpg (207.24 KB, 2108x1582 - viewed 571 times.)

* Snap3.jpg (209.84 KB, 2132x1582 - viewed 493 times.)

* Snap4.jpg (204.55 KB, 2132x1582 - viewed 473 times.)

* Snap5.jpg (283.49 KB, 2192x1594 - viewed 297 times.)

* Snap6.jpg (250.6 KB, 2192x1594 - viewed 495 times.)
Logged
panonac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #2 on: September 05, 2011, 05:48:40 pm »

oo,pa ovo je odlicno za pocetak :], hvala ti puno

(off, sta jos ima u tom potsetniku? moze i na pp)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3 on: September 05, 2011, 07:17:34 pm »

Sadržaj

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

LPB


* Snap1.jpg (97.67 KB, 1113x1305 - viewed 367 times.)

* Snap2.jpg (318.04 KB, 2228x1562 - viewed 341 times.)

* Snap3.jpg (279.32 KB, 2228x1562 - viewed 253 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #4 on: September 05, 2011, 09:05:48 pm »

Нови документ тог типа (приказује условне тактичке знаке који се цртају на радној карти) се зове "Упутство о радној карти" или тако некако.

Штабни лењири који су приказани на првој слици у теми су за КоВ (онај горњи жуте боје) и морнарицу (доњи). Добри штабни официри у вишим командама у КоВ су увек имали и један и други лењир. Овај морнарички је некеко био бољи. Постоји и старија варијанта (мислим да је била универзална). Тај старији лењир је био нешто мањи и са кривином (полукругом) на једној бочној страни. Нарвно, штабни лењири служе за цртање симбола на радној карти или прављење разних формулара и табела на папиру у пољским условима. Доста згодна свар, с тим да су неки симболи морали бити цртани руком јер шаблони који су постојали на лењирима нису овек одговарали.

Упутство о радној карти је дозвољавало да се на њу унесу и нови симболи, смишљени само за ту прилику, наравно уз легенду на самој карти. Неке симболе су старешине знале напамет. На пример симбол за војника је црвени кружић. Кружић са једном усправном цртом командир одељења, са крстићем, командир вода, два хоризонталне црте командир чете и тд. Командна места су означавана са заставицом при чему је на дну копља био мали троуглић. Заставице су биле различитог облика за јединице различитог ранга: батаљон је имао троугао (као пламенац на броду), пук - парвоугаоник, бригада - четвороугао чија је даља страна од копља била укошена ка копљу, дивизија је имала заставицу чија је даља страница била усечени троугао, корпус правоугаоник која на левој и десној страни има дуплу ивицу  и тд. У самој заставици (ако има места) се исписивао формацијски број или скраћени назив јединице (на пример. 2.ббр - друга брдска бригада), а ако нема места испод заставице. Све поменуто се види на упутству које је поставио Божа. Заставица се увек цртала хиризонтално, при чему је барјак био усмерен лево или десно, али тако да супростављење стране увек имају заставице које се "гледају" копљима ("лепршају" се у страну са које нападају).

У принципу, наша страна се увек уцртавала црвеном и делом црном бојом - натписи и неки делови или цели симболи. Противничка страна се исцртавала увек плавом бојом уљкучујући и натписе. Наша милиција (цивилна полиција) се означавал зеленом бојом.

Имам негде предлоге неких нових тактичких знакова из 1990. године али ко ће то сада наћи.

Војска Југославије је задржала означавање - односно начин цртања карата како је то рађено у ЈНА (руска школа). Војска Србије (а раније и све војске бивших репубила СФРЈ) је прешла на НАТО симболику која је једностванија, мање прецизна (за неке ствари), али и далеко једноставнија за рад.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #5 on: September 05, 2011, 09:38:51 pm »

Аха, ево неких знакова, који су коришћени у ВП. Ради се и знацима из Упутства о радној карти, дакле прописаних:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* takticki znaci VPrs.jpg (164.68 KB, 900x1271 - viewed 440 times.)
Logged
panonac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #6 on: September 07, 2011, 02:15:14 pm »

@bozo,sadrzaj deluje zanimljivo,steta sto nema knjige da se "prelista" u dig. obliku

@dzumba,lepe osnove, samo jos i da se nadju ti svi simboli :]

je l ono izmedju 18 i 19 cm (prvi red ispod brojki) oznaka/deo oznake za padobran?

p.s. na sta konkretno se misli pod "radnom knjigom"?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #7 on: September 07, 2011, 07:10:49 pm »

Panonac, danas sam je imao uz skener na poslu, ai nisam uspio.

KAd uhvatim vreme skeniram.

LPB
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #8 on: September 07, 2011, 08:13:40 pm »

Панонац, на шта то мислиш: "први ред испод бројки" и на коју "радну књигу".

Ево још неких коришћених и прописаних знакова који се углавном односе војну полицију, на цивилну   милицију (полицију) и цивилне структуре и њихове активности:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Знаци су цртани помоћу штабног лењира, да не буде забуне.


* takticki znaci VP_0001rs.jpg (214.25 KB, 900x1352 - viewed 304 times.)

* takticki znaci VP_0002rs.jpg (182.32 KB, 900x1390 - viewed 296 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #9 on: September 07, 2011, 08:35:46 pm »

Мало "контам" и схватам да мислиш на сам штабни лењир. Тај шаблон "падобран" имаш на још једном месту на лењиру, али нешто мањи. Тај шаблон, као и више дригих се може користити у целини ("падобран" је ознака падобранског десанта), или само као део (за цртање заставице која означава батаљон и или полукруга у неким симболима). Мале рупице изнад бројева на лењиру служе за цртање кружница или лукова. Кроз једну од рупица "забијеш" шпенадлом  лењир за карту, а у одговарјући рупицу (зависно од пречника кружнице или лука) "забијеш" графитну или техничку оловку па црташ кружницу. Два правоугаоника (један већи испод кога стоје размере 1:100000 и 1:200000 и један мањи испод кога стоји размера 1:25000) одговарају квадрантима на топограсској карти те размере и служе за прецизније "кодирано" означавање локације објеката. Нарвно и за мерење даљина по карти. Угломер на левој страни лењира има мере у степенима (унтрашње бројке и то "улево" и "удесно") и у радијанима (спољне бројек). 

Иначе, штабни лењир ми стоји сваки дан на столу са компујтером и служи ми , сада као цивилу, да означеим где сам стигао са читањем Wink. или да чукам себе у главу када размишљам angel (а у задње време сам учестао). И тај је делимично штећен (од силен употребе, што код цртања карата, што од чукања у главу),а и моја ћеркага је носила у школу.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #10 on: September 07, 2011, 09:42:00 pm »

......................................
Иначе, штабни лењир ми стоји сваки дан на столу са компујтером и служи ми , сада као цивилу, да означеим где сам стигао са читањем Wink. или да чукам себе у главу када размишљам angel (а у задње време сам учестао). И тај је делимично штећен (од силен употребе, што код цртања карата, што од чукања у главу),а и моја ћеркага је носила у школу.
E bila su to puno sretnija vremena kad si manje sjedio za kompjuterom i nešto drugo čuko, a ovako.... Tongue
Logged
panonac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #11 on: September 08, 2011, 07:57:09 am »

@bozo, hvala na buducem pdf-u i zelji da to odradis :]

@dzumba, moja greska,nisam se lepo izrazio, da na taj znak na stabnom lenjiru sam mislio,a radna knjiga je stamparska greska, trebalo je da stoji radna karta (Упутства о радној карти)

jos jednom,hvala na dopuni :]
ja na zalost nemam ni jedan od ova dva lenjira, stabni sam drzao u ruci i koristio jedno vreme,al na zalost iz nekih razloga nije ostao kod mene, deluje mi kao vrlo kvalitetno napravljeno a i zanimljivo, pa se zato raspitujem za detalje (a i kao sto rekoh, radoznao sam), mozda jednom i nabavim oba u ocuvanom stanju,da nisu okrnjeni i izlizani
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #12 on: September 08, 2011, 01:27:40 pm »

Грешиш када је у питању квалитет, условно речено. Наиме, лењири су доста танки и савитљиви али лако пуцају посебно на делу где је угломер. Међутим, раније у се могли купити у војним продавницама (старешине) и били су врло јефтини, тако да занављање није био проблем.

Радна карта: њу, (свако своју) воде официри - начелници родова и служби у њу уносе (симболима, бројевима и евентуално табелама и кратким текстуалним напоменама) најважније податке о стању на терену (локације и податке о једницама,опреми складиштима, догађајима и др. и сл.) како би се остварила "визуелизација" стања и догађаја. У штабу једнице се води радна карта јединице (општевојна) на коју се уносе дејства. Из радних карата начелника родова и служби уносе се само најважније ствари (да се не би "непотребно" затрпавала подацима). Да би се карта могла користити више пута она се прекрива провидним фолијама (понекад се користи и пластифицирана карта) како би се уносили промењљиви подаци без замене саме карте. Сада се све више користе рачунари (електронске карте са таквим симболима) али карта и поред тога остаје незамењљива  јер се једним погледом може брзо сагледати стање. Карта се води по данима или етапама догађаја који се прати (напад, одбрана, марш и сл.). Води се у борбеним дејствима, али и у миру. Вођење радне карте у рату (је прописано и практично обавезно). У миру је то ствар опште, "штабске културе" како би се лакше пратило стање и правили прегледи и пресеци стања.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #13 on: October 03, 2011, 01:40:56 pm »

Bio je u upotrebi i ovakav štabni lenjir.


* tabnilenjir10001.jpg (101.68 KB, 640x213 - viewed 293 times.)
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #14 on: October 03, 2011, 01:43:56 pm »

Jesu takvog dobivali i rezervni oficiri jer sječam se, da mi je stari dao takvog. Baš taj sa malim avionom je bio.



PS: onaj odgojni je bio puno veći i drveni.  police
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.