PALUBA
April 20, 2024, 05:53:42 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: MB 120mm M-75  (Read 97993 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« on: September 08, 2011, 10:10:09 pm »

   Minobacac 120mm M-75 je pratece orudje pesadije. Namenjeno je za unistavanje i onesposobljavanje neprijateljske zive sile i vatrenih sredstava,stvaranje dimnih zavesa , za osvetljavanje bojista,zaslepljivanje neprijateljskih osmatracnica i vatrenih tacaka,otvaranje prolaza kroz zicane prepreke i minska polja i za unistavanja fortifikacija lakog tipa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

  Gadja ubacnom putanjom te je pogodan za gadjanje ciljeva na zadnjim nagibima,jarugama i drugim udubljenjima. Za izvrsavanje ovih zadataka koristi Laku trenutno fugasnu minu (LTF) ,dimnu i osvetljavajucu minu,postoji jos i aktivno reaktivna mina. Najveci domat sa LTF i dimnom minom  je 6340m sa 6 dopunskih punjenja,efikasno deluje po neprijatelju van zaklona do 5700m a u zaklonu do 4800m. Poluprecnik ubojnog dejstva sa kontaktnim upaljacem je 17m, a sa blizinskim od 60-75m. Kod dimne mine beli fosfor se rasprsuje u precniku od oko 40m. Najveci aktivni domet osvetljavajucom minom je 5700m ,najbolje rezultate postize kad se baklja upali na 400m visine ,gori oko 60s i osvetljava precnik od oko 1200m.
  Horizontalno polje delovanja uz pomeranje dvonoznog lafeta je 360°,medjutim to bas i nije tako izvodnjivo. Premda se podloga ukopava pod uglom od 25° ,u praksi omogucava pomeranje od 60° bez pomeranja podloge. polje delovanja bez pomeranja lafeta je 6°. Brzina paljbe uz proveru elemenata ide do 12 mina u prvom minutu.

  Glavni delovi minobacaca su:
  -Cev sa zadnjakom 66kg
  -Dvonozni lafet 25kg
  -Podloga 87kg
  -Podvozak 83kg
  -Nisanska sprava (NSB-4B) 0.8kg
  -RAP 9.5kg

   Cev je glatka i tvrdo hromirana,sa konstantnim precnikom duz cele duzine. Na vrhu ima ojacanje,koje takodje sluzi da bi se cev odvila od zadnjaka. Na zadnjaku cevi nalazi se mehanizam za zapinjanje i okidanje. Obaraca ima 3 polozanja (rezima paljbe) jedinacno, brzom vatrom i ukoceno. Kada stoji na jedinacnom rezimu paljbe,punioc vrsi opaljenje povlacenjem kanapa za opaljenje,sto je i ujedno i najcesci rezim paljbe,a na minobacacu je oznacen slovom J. Pri brzoj paljbi nisandzija okece zapinjacu u polozaj sa nacrtanom strelicom na gore. U tom slucaju mina ce se sama aktivirati pri spustanju u cev. Treci polozaj je ukoceno (U).
  Na dvonoznom lafetu se nalazi par amortizera koj ima ulogu da kompenzuje trzaj. Takodje se nalaze i mehanizmi za davalje elevacije cevi i izravnjavanje ,tj eliminisanje uticaja kosine tla.
  Nisanska sprava sluzi za zauzinjame elemenata vatre. Oremljena je sa dve libele pomocu kojih se izravnava minobacac ,i tricijumskim koncanicama za rad u nocnim uslovima.  Podvozak sluzi za transport minobacaca,a podloga je oslonac minobacaca i namenjena je da prenese silu opaljenja cevi na tlo.
  Tezina MB 120mm M75 je 261Kg u marsevskom polozaju i 178kg u borbenom polozaju.

 Vod MB 120mm je sastavljan od minobacackih odeljenja i komandnog odeljenja. Komandno odeljenje cine 2 vezista, izvidjac (duzi PAB 2AT) , mernik (duzi dvogled i RLD-rucni laserski daljinometar) i racunac, dok minobacacka odeljenja cine 4 posluzioca minobacaca (nisandzija,punilac,dodavac i tempirac) ,vozac sa TAM 110, i komandir odeljenja. Vod ima 4 orudja u svom sastavu. Uz dobru poslugu orudje je veoma precizno. prvih par mina se moraju opaliti jedinacnom paljbom dok se sama podloga "ne ukopa" ,a posle toga se moze gadjati i brzom paljbom. Pri lose ukopanoj podlozi moze doci do iskakanja minobacaca i prevrtanja,pa se zato za pocetak koriste dzakovi sa peskom koji se nabacuju na podlogu. Sa obzirom na cenu i gabarite orudja, performanse su mu i vise nego dobre,i dlikuje se velikom preciznoscu i mobilnoscu. Razvijen je i novi M-95 120mm koji je samo dalja modernizacija M 75,medjutim cekaju se neka lepsa vremena za usvajanje istog.

 Link ka M95. http://www.krusik.rs/MS/index.htm




* MB 120mm.jpg (414.67 KB, 1280x960 - viewed 1313 times.)
« Last Edit: September 08, 2011, 10:12:22 pm by rasho, Reason: ubačena slika u atačment » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1 on: September 09, 2011, 06:34:19 am »

evo ga sa pripadajučom opremom


* Mortar120mm.jpg (11.25 KB, 217x197 - viewed 6194 times.)
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #2 on: September 09, 2011, 07:11:34 am »

Uvjek sam se pitao, zašto su u naoružanje stavili ovaj minobacač. Verzija M74 mnogo je lakša, znam ne može toliko dugo pucati (ma da nijedan minobacač ne može dugo pucati, pošto je posle par hitaca več cilj neprijatelja). Za brdske jedinice je M74 zakon, a za ostalu pješadiju ne vidim, zašto bi bio M75 bolji od UB52. UB52 ima veču težinu i malo manji domet, a prednost poslednjog je u tome, da ga je vrlo lako staviti u borbeni položaj (nema potrebe po jakom ukopavanju postolja). u tom pogledu je M75 korak unazad.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #3 on: September 09, 2011, 08:31:27 am »

Подлога минобацача на слици је добро укопана (постављена). Пикет је мало преблизу, ако је постављен за нишањење или је можда само забијен ради сликања.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #4 on: September 09, 2011, 08:56:03 am »

Evo jos malo slika ovog minobacaca sa Partnera 2011

https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=15426.msg158434#msg158434

« Last Edit: September 09, 2011, 09:01:18 am by pvanja » Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #5 on: September 09, 2011, 11:50:31 am »

Подлога минобацача на слици је добро укопана (постављена). Пикет је мало преблизу, ако је постављен за нишањење или је можда само забијен ради сликања.

  Dzumba to je minobacac sa kojim sam izvodio gadjanje na pasuljanskim livadama pre par dana. Slika je uzeta odmah nakon ukopavanja podloge,piket ide na 50m prvi i na 100m drugi,ako za time ima potrebe. Na pomenutoj slici piket je poboden odmah iza minobacaca da bude na ruku puniocu kada bude trebao da ga postavlja. Sto se tice razlika izmedju M 74 i M 75,uglavnom je to u debljini cevi i podloge. M 74 je dosta laksi i namenjen je prevashodno za transport na tovarnim grlima,medjutim moja licna ocena je da manja povrsina podloge negativno utice na stabilnost minobacaca pri opaljenju. Cak i M 75 zna da se prevrne ako je lose ukopan,ili je zemljiste neodgovarajuce (npr,stenovito).Stoi se cevi tice,kod M75 je ona jednake debljine celom duzinom,dok je kod M 74 najdeblja do zadnjaka da bi se tanjila ka vrhu. Molo ko je video M 74 od ljudi sa kojima sam radio,pa ne mogu dobiti pouzdane informacije. Mozda je cev bila preslaba,i brze se habala zbog manje debljine. Posle 4-5 ispaljenih mina u intervalu od 20 sec,cev postaje toliko vruca da se ne moze dirati golim rukama. UB52 nisam cak ni video,koliko znam izbacen je iz aktivne upotrebe. Ne znam razlog,probacu da iskopam negde.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #6 on: September 09, 2011, 06:20:09 pm »

Тихи, предпостављао сам да је тако како кажеш. Како је протекло гађање? Можда мало опишеш припрему гађања, рад послуге сл.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #7 on: September 09, 2011, 06:34:24 pm »

UB M-52 veoma liči na odgovarajući sovjetski model, sa nevelikim poboljšanjima. Ne znam što je izbačen iz naoružanja, ako jeste, jer mislim da je i dalje upotrebljivo oruđe. Rusi su svoj M-38 i m-43 takođe navodno izbacili i zamenili još osamdesetih godina minobacačem 2A-12 Сани / Sanji, takođe 120mm.  Rusi nisu išli na drastično povećanje dometa (preko 9km, itd. Navodno Noricum salvo mortar 120mm sa dugom cevi sa TF minom daje 13km dometa, što mi je malo mnogo ako je bez AR mine. I Kitolov 122mm vođeni projektil  proizvodi se u verziji za minobacač 120mm, pa nema toliki domet.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #8 on: September 09, 2011, 09:22:38 pm »

Malo TT podataka u tabelama Wink


Iz LMB 120 mm ostvaruju se dometi:
sa LTF minom(0 + 6 punjenje)max. 6400 m
sa TTF minom(0 + 6 punjenje)max. 5400 m
sa LTF minom(0 + 1 punjenje)min. 300 m
sa TTF minom(0 + 1 punjenje)min. 250 m



Zone dejstva koje se ostvaruju sa LMB 120 mm:
polje dejstva po visini45°—85°
polje dejstva po pravcu, levo ili desno, bez premeštanja dvonosca
polje dejstva po pravcu sa premeštanjem dvonosca360°



Masa LMB 120 mm

M75M74
na maršu261 kg207 kg
u borbenom položaju178 kg110 kg
pojedinačne mase glavnih sklopova ne prelaze87 kg44 kg



Dimenzije LMB 120 mm

M75M74
širina kolotraga1285 mm 1285 mm
klirens260 mm 375 mm
visina usta cevi pri max. Elevaciji1800 mm1800 mm
dimenzija pneumatika5,20X125,20X12
površina koju minobacač zaposeda na vatrenom položaju 950X1800 mm950X1800 mm



Režim vatre
Pri jedinačnoj paljbi  režim vatre kod lakog minobacača 120 mm je:M75M74
brzina gađanja sa grubom popravkom elemenata nišanjenja za jedan minut12 mina12 mina
brzina gađanja sa potpunom popravkomelemenata nišanjenja:
za jedan minut9 mina8 mina
za 3 minuta25 mina18 mina
za 10 minuta35 mina25 mina
sa istog VP može se ispaliti:
sa tvrdog tla18 mina18 mina
sa srednje tvrdog tla12 mina14 mina
sa mekanog tla6 mina8 mina
Brzina gađanja iz lakog minobacača 120 mm M75 i M74 u noćnim uslovima je za 30% manja od brzine gađanja u dnevnim uslovima


Nišanska sprava NSB-4B
povećanje laktastog durbina1,8 X
vidno polje durbina
mogućnost okretanja durbina oko uzdužne ose ...80
vrednost jednog podeljka na dobošu uglomera i dobošu daljinomera1-00
vrednost jednog podeljka na ploči uglomera i pločidaljinomera0-01
osnovni položaj uglomera30-00
osnovni položaj daljinara10-00
osetljivost libela5'—7'
masa nišanske sprave0,80 kg
masa kompleta nišanske sprave3,46 kg

I malo skica
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* 01 LMB 120mm M75.jpg (87.67 KB, 805x699 - viewed 1834 times.)

* 02 LMB 120mm M75.jpg (175.51 KB, 675x816 - viewed 1898 times.)

* 03 LMB 120mm M75.jpg (28.32 KB, 754x532 - viewed 965 times.)

* 04 LMB 120mm M75.jpg (109.28 KB, 416x903 - viewed 962 times.)

* 05 LMB 120mm M75.jpg (212.56 KB, 765x639 - viewed 619 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #9 on: September 09, 2011, 09:37:03 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sudelovao sam na jednom bojevom gađanju sa tim MB (kao računar). Za nas artilerce bio je nekako malen, lak, mada se priprema za vatru nije razlikovala od recimo haubice 105 mm.

Po mom mišlenju, bio je na nivou ostalih MB tog vremena. Po mom mišlenju M75 predstavla korak natrag naspram UB52. Pošto je M75 namenjen transportu kamionom, lakša masa ne dolazi toliko do odražaja, ali je zato puno nestabilniji u poređenju sa UB52. Manja masa bi bila jedino razumljiva, ako bi bila osnovna namena M75 naoružanje pešadije, koja je sve vreme na nogama i ručno tegli MB, ali usvajanje 2 tipa MB sličnih karakteristika je sa današnje točke gledanje malo nerazumljiva, ali verovatno je postojala potreba za takvo nešto.

Nešto, što bi po mom mišlenju danas bilo aktuelno, bio bi UB52 sa produženom cevi M95 montiran na lako oklopno vozilo sa modernim SUV.

@Tihi
Ako se ne varam, čestitke na vatrenom krštenju Wink

LPB


* 06 LMB 120mm M75.jpg (154.82 KB, 498x817 - viewed 948 times.)

* 07 LMB 120mm M75.jpg (148.25 KB, 878x653 - viewed 1357 times.)

* 08 LMB 120mm M75.jpg (132.92 KB, 850x492 - viewed 735 times.)

* 09 LMB 120mm M75.jpg (141.49 KB, 866x499 - viewed 906 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #10 on: September 09, 2011, 10:17:08 pm »


  Hvala bozo,i na dopuni i na cestitci da to je bilo vatreno krstenje...dobili smo tri petice i jednu cetvorku za nocno...razlog za poslednju cetvorku je bio :niko ne bi poverovao da ste dobili sve petice". Gadjanje je pocelo cupavo...Bilo je malo kasnjenja zbog sporijeg rasporeda obezbedjenja,pa malo problema sa odabirom vatrenog polozaja ,ali kada je sve to leglo na svoje mesto krenuli smo sa radom. Prvo sto smo uradili bila je ratifikacija nisanskih sprava. Daljinar se veoma lako proverava kvadrant libelom,a uglomer pomocu udaljene "ivice" nekog objekta i busole PAB 2AT. Posle ratifikacije usledilo je ukopavanje podloga i sredjivanje polozaja (ravnjanje zemljista na mestu gde dolazi dvonozni lafet). Mnogo se vodilo racuna da se podloga dobro ukopa,i da se sve supljine ispod popune zemljom. Kraj tog posla je ovekovecen slikom u mom prvom postu. Nakon toga smo dobili azimut osnovnog pravca ,po kome smo poboli pikete na 00 i 30-00,iako smo radili samo na 00. Izmeren je interval izmedju osnovnog i drugog orudja,zauzet paralelni snop i sve je to predato staresini vatrenog polozaja. Cekali smo prvo da fagot 9K111 zavrsi gadjanje pa da pocnemo i mi. Prva raketa im je otkazala ,sto je izazvalo "nezadovoljstvo" onih na osmatracnici (mislim da imena nisu bitna). Dve od cetiri rakete su otkazale,uglavnom zbog starosti predpostavljam. Kod obe se nije upalio marsevski motor posle startnog. DOslo je vreme na nas. Zauzeli smo elemente ,naciljali vodeci racuna da polozaj po pravcu bude sto blize sredini,najvise nas je plasilo da se ne prevrne. Ovi gore su vec bili nervozni zbog fagota.  Kolega mi je doneo minu,sa 3 dopunska punjenja ,daljina do cilja je bila mislim 2 800m. Na osmatracnici su bili izvidjac sa PAB 2AT i mernik sa pozajmljenim artiljerijskim laserskim daljinometrom,jer njega to ne sleduje,a rucni nismo imali. Napunio sam,i otisao za opaljivac....ispalio minu na komandu. iznenadio me je udarni talas koji sam osetio,a i bogami usi su jako zvonile i pored zevanja i vate koju sam natrpao. Sa osmatracnice pukovnik je gledao....posle 35 sec njegove reci " i ovi truba...promasili celo brdo",deset sekundi nakon toga granata je pala za 300m iza cilja. Dobili smo korekcije,postavili ponovo elemente,izvrhunili...minobacac se skoro nije ni pomerio,sem sto je podloga upala za nekih 10 cm. ispalili smo 4-5 granata ,svaki put uz korekturu. Cudili smo se kako nismo iz 5 mina jos pogodili, da bi nakon gadjanja saznali da smo iz druge pogodili,a da se pukovnik na osmatracnici igrao dajuci nam korekture za neke druge mete.  Uglavnom,svaka mina je pala tamo gd je trebala da padne. Rad posluge je bio bez greske,kao i celog voda uostalom.  Ispaljeno je ukupno 44 mina iz 2 orudja,od kojih su 4 bile osvetljavajuce. Na kraju smo dobili pohvale za odlicno gadjanje. Posluga ,zajedno sa sstaresinama je delovala kao dobro uhodan mehanizam. Nije ni cudo,3 meseca po ceo dan to vezbamo. Najzad,gotov zuti period Cheesy Najtezi deo je bio vadjenje upale podloge....dobro smo se mucili celih 30 min,ali smo je iscupali na kraju. 
 
 Ono sot je ostavilo utisak na mene je bila peciznost samog orudja. Kada su nas navodili da gadjamo tenk,mi smo zaista pogodili tenk! granate su padale po nekoliko metara od zadatih repera koje smo gadjali. Nisam verovao da je ovako precizno. Dobro uvezbana posluga pripremi M 75 iz marsevskog u vatreni sa vrunjenjem libela za 45-50 sec zajedno sa 20m istrcavanja. Ukopavanje podloge ide nesto sporije, nama je trebalo oko 10-15 min da dobro ukopamo podlogu. Imali smo vremena pa nismo zurili. Po meni,buducnost minobacca velikog kalibra je u samohodnim orudjima. Samo...to zahteva "vremena" koga nasa vojska za sada nema.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #11 on: September 09, 2011, 11:17:02 pm »

TIHI moje cestitke! Predivan post! Daj boze da ispalis jos 4000 mina ali samo na vezbi Smiley! Pozdrav, SHOOTER
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #12 on: September 10, 2011, 07:35:42 am »


  Hvala shooter Smiley Gledam podatke koje je bozo postovao:sa istog VP može se ispaliti:      
sa tvrdog tla   18 mina   18 mina
sa srednje tvrdog tla   12 mina   14 mina
sa mekanog tla   6 mina   8 mina

  Teren na pasuljanskim livadama je bio uglavnom meka zemlja jer je dan pre toga padala kisa. Podloga samog MB se ukopala jos nekih 20cm,ali smo bez problema ispalili 30-ak mina,a sigurnoi bi mogli jos toliko.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #13 on: September 10, 2011, 08:43:28 am »

@Tihi

Podatci su iz Pravila o MB 120.
Hvala na iscrpnom opisu gađanja, budi uspomene. Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #14 on: September 10, 2011, 09:49:15 pm »

Минобацач је врло прецизно оруђе, ако онај који управља ватром (командир-вода и старешина ватреног положаја) знају знање и ако послуге складно раде. Мислим да сам и теми МБ 82мм писао о прецизности. Минобацач је страх и трпет за пешадију. Ако је уракљи, тешко ће побећи. Гађа брже и прецизније од класичне артиљерије. Мине су тренутног дејства и скоро да не праве "левак" кад ударе у тло тако да скоро сав шрапнел лети кружно ("шиша траву").

Тихи, све честитка на ватреном (минобацачком) крштењу и успешном гађању!
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.