PALUBA
April 26, 2024, 06:56:37 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: MB 120mm M-75  (Read 98148 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #90 on: December 03, 2011, 06:50:16 am »

negdje sam bio čitao da su minobacačke mine koje su se radile za vrijeme rata u hrvatskoj bile loše kvalitete navodno da je odljevak mine bio loš da je imao rupice i da su te rupice samo bili zapunili kitom prije farbanja i da se zbog toga znalo dogodit da mina eksplodira u cijevi minobacača naravno ne svaka ali možda jedna od pedeset, možda su zbog toga bili ukopali cijeli minobacač, da smanje mogućnost ranjavanja?

 Staresine koje su mene obucavali su ucestvovali u clanu 11, na MB 120mm. Niko mi nije ovako nesto spomenuo,mada nesto sam skeptican ,da mina eksplodira u cevi,mislim da cev ne bi izdrzala,da bi cela posluga izginula. Minobacacka cev je dosta tanja od topovskih cevi.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 406


« Reply #91 on: December 03, 2011, 03:22:44 pm »

hms@ то што наводиш је вероватно једна од "легенди" (које свака страна има и воли да евоцира) из времена тачке 11.  Да се десио, одмах би био била забрањена употреба минобацача. А то се није десило. Минобацачи су , на жалост, у време тачке 11. сејали смрт на обема странама.

Сваки пут када се деси ванредни догађај, посебно са смртним последицама или тешким повредама забрањује је се коришћење свих средстава тог типа док се не утврде узроци. Осим тога, чак и да су кошуљице биле шупље како кажеш тешко да би се активирао експлозив унутра. Њега активира детонирајуће пуњење на дну упаљача, док га барутни гасови који потискују мину тешко могу активирати. Бризантни експлизиви (а пуњење мине је од такве вресте експлозива) се активирају детонацијом, а не сагоревањем барута (производ сагоревања барута није детонација). Дакле, да би мина експлодирала у цеви минобацача мора да се деси посебан стицај околности који ће довести до тога. На пример, да се мина чији је упљач армиран (што је опет, само по себи тешко извести) окрене напопако (упаљачем "надоле") и тако спусти у цев минобацача. Или да се на саму мину постави неуобичајено много (велика количина) барутних пуњења па сама цев не издржи притисак код испаљења.
Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #92 on: February 01, 2012, 12:38:58 am »

Pozdrav svima, nisanske sprave se rektifikuju a ako se radi sa pab 2 i slicno i ako su busole padale udarane u transportu ,
debelo ces se zeznuti ako sa njom radis rektifikaciju MB-a
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #93 on: February 01, 2012, 03:21:44 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* MB 120 M75.jpg (130.12 KB, 765x828 - viewed 232 times.)
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #94 on: February 01, 2012, 03:59:33 pm »

  Minobacac 120mm M-75 je pratece orudje pesadije. Namenjeno je za unistavanje i onesposobljavanje neprijateljske zive sile i vatrenih sredstava,stvaranje dimnih zavesa , za osvetljavanje bojista,zaslepljivanje neprijateljskih osmatracnica i vatrenih tacaka,otvaranje prolaza kroz zicane prepreke i minska polja i za unistavanja fortifikacija lakog tipa.


Кога да замолим да ове минобацаче стави у фолдер "Пашадијског оружја"

Да ли треба Бадинтерова комисија да посредује или је довољан апел оних који пишу о томе.

Љуба
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #95 on: February 01, 2012, 07:05:13 pm »

Samo da se dogovorimo sa Bozom. Wink
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #96 on: February 01, 2012, 07:49:38 pm »

Evo šta se desi, kad eksplodira mina u cevi...
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/if343rT0rx0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
(nadam se, da je sve OK)
« Last Edit: February 01, 2012, 08:00:18 pm by Broker, Reason: i nije baš, ubačeni su youtube tagovi ;) » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #97 on: February 01, 2012, 07:53:01 pm »

Srećom je tri puta uzviknuo "Alahu Akbar"....
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #98 on: February 01, 2012, 08:14:03 pm »

Prebačena oba MB u pešadiju.

LPB
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #99 on: February 01, 2012, 10:17:23 pm »

Prebačena oba MB u pešadiju.

LPB


Љуба
Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #100 on: February 05, 2012, 09:50:10 pm »

Evo šta se desi, kad eksplodira mina u cevi...
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/if343rT0rx0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
(nadam se, da je sve OK)
E ovo ti je pravi klip. Svaka ti cast gde ga nadje. Tip je mlatio sa cevkom sa zeljom da pokrije hektar ako moze. Steta za mine
Logged
rvi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151


zastavnik VJ


« Reply #101 on: February 05, 2012, 10:19:18 pm »


  Hvala shooter Smiley Gledam podatke koje je bozo postovao:sa istog VP može se ispaliti:      
sa tvrdog tla   18 mina   18 mina
sa srednje tvrdog tla   12 mina   14 mina
sa mekanog tla   6 mina   8 mina

  Teren na pasuljanskim livadama je bio uglavnom meka zemlja jer je dan pre toga padala kisa. Podloga samog MB se ukopala jos nekih 20cm,ali smo bez problema ispalili 30-ak mina,a sigurnoi bi mogli jos toliko.
Ispalivao sam po 40 mina sa istog polozaja ,jedno orudje je bilo na mekoj zemlji pa upadne oko metar u dubinu. Onda priteram 110-ku i zakacimo sa sajlom podlogu pa je izvadimo a rupu zatrpamo kombinacijom drva i zemlje. Tada je najmanje upadala. Ako stavis zemlju i kamenje podloga ih istisne bocno i ona naravno nastavlja da tone po gotovu sto se gadja sa 6-tim punjenjem i na kraju sa daljinrom 10-00. Na tvrdoj podlozi obavezno stavim na podlogu 2 sanduka od mina napunjenih sa blatom i nema da mrdne. Desilo mi se jednom da mi sa prvom minom MB. odskoci i padne na stranu pa vrsim rektifikaciju pre no sto ga stavim u funkciju dok druga orudja dejstvuju.
Logged
EXIT78
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #102 on: February 06, 2012, 01:55:43 am »

Jedna zanimljiva modernizacija minobacača 120mm:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* minobacac_amb120.jpg (72.33 KB, 1000x305 - viewed 194 times.)
« Last Edit: February 06, 2012, 02:00:47 am by EXIT78 » Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #103 on: February 06, 2012, 05:49:37 am »

Drustvo, gledam onaj snimak gde eksplodira mina u cev minobacaca. Da vas pitam, dali ste sigurni da je eksplodirala mina u cev? Dali je moguce da ga je neko pogodio sa necim u kontra-akcija?
Ovo pitam zasto na netu ima snimak gde Izraelska raketa na koju ima montirano kameru pogodi tim koj gadja necim (dali je minobacac ili one njihove improv rakete - ne znam) Mislism da sam snimku postavio i na palubi, ne sjecam se bas tacno.
Neka pogleda snimak i nas rezidencijalni inzinerac KUZMA, cela situacija i eksplozija su mi nekako cudni...
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #104 on: February 06, 2012, 08:53:56 am »

Jedna zanimljiva modernizacija minobacača 120mm:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



Imaš koji info više oko toga?
Hvala
LPB
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.