PALUBA
March 28, 2024, 09:27:51 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Prvi arapsko-izraelski rat 1948.god  (Read 8741 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« on: September 12, 2011, 11:30:54 pm »

Čitam novine na internetu večeras:Likvidacija plačenika iz Hrvatske,Srbije,BiH,Ukrajine,Kolumbije..;Tražim nešto o arapsko-izraelskim ratovima po internetu i naletim na ovaj članak.Opet akteri sa prostora ex-YU ali ovaj put iz 1948.god.Koliko ima istine u ovome ili kako narod kaže:"Di ima dima ima i vatre". [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Magical Snap - 2011.09.12 23.24 - 005.png (65.05 KB, 458x576 - viewed 253 times.)

* Magical Snap - 2011.09.12 23.25 - 006.png (14.39 KB, 443x235 - viewed 353 times.)

* Magical Snap - 2011.09.12 23.25 - 007.png (29.79 KB, 458x481 - viewed 282 times.)

* Magical Snap - 2011.09.12 23.28 - 008.png (29.64 KB, 453x511 - viewed 258 times.)

* Magical Snap - 2011.09.12 23.29 - 009.png (30.38 KB, 451x474 - viewed 268 times.)
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #1 on: September 12, 2011, 11:31:52 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Magical Snap - 2011.09.12 23.30 - 010.png (24.71 KB, 455x380 - viewed 254 times.)
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #2 on: September 13, 2011, 01:12:03 am »

Ja licno za ovo prvi put cujem, a Izraelsko-Arapske ratove pratim po literaturi revnosno. I danas se druzim sa ljudima koji su IDF oficiri i vojnici.
 Znam da je bilo Jevreja iz Jugoslavije koji su se preselili posle rata i borili za Izrael 1948. Jedan od njih je rodjen u sarajevo i postao je poznati general u IDF.
 Znam i to da je Jugoslavija omogucila transport oruzja iz Cehoslavocake. U sklopu UN Jugoslavija je podrzala ideju za zajednicku drzavu Palestinaca i Jevreja.
Cela jedna divizija - to mi se cini malo ludo. Takav podatak nisam nasao nigde. A sumnjam se da je bilo i desetina, organizarana od Tita da se bori za Arape. Imao je on 1948 puno drugih problema. Mozda je bilo nesto Jugoslovena u sastav britanske snaGe koji su pomgali Arapsku Ligu neko vreme, logisticki i kadrovski. Ali cela divizija organizirano, mislim da je neka patka.
 
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #3 on: September 13, 2011, 10:27:45 am »

I moje je mišljene da ima neistine u tekstu što se tiče divizije(formacijski 10.000-20.000 vojnika).Kao dječačić od 15 god. slušao sam priče bivših partizana kako je YU potajno poslala pomoć Arapima u ljudstvu veličine brigade(formacijski 1500-5000 vojnika).U sastav te brigade ulazilo se na dobrovoljnoj bazi.Ova priča o slanju brigade bliže mi je istini nego priča o slanju divizije.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #4 on: September 13, 2011, 10:35:13 am »

Neistine ima mnogo. Cela divizija bi bila previše, ma i brigada, pomisli samo koliko bi brodova trebalo da se prebace oprema i ljudstvo. Moguće je da su poslati neki instruktori ili savetnici, a iste te godine Jugoslavija je učestvovala u operaciji Velveta.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #5 on: September 13, 2011, 09:24:11 pm »

Egipet i Jordan, 2 glavne arapske zemlje 1948 godine, su bili cvrsto u Britanski kamp. Jugoslovenska pomoc Arapima je politicki bila skoro nemoguca. Koliko ja znam Jugoslavija je promenila kurs 50-tih. Manje grupe avanturista, pa i placenike ako hocete, mozda je bilo mada opet uzimam ovo punom rezervom. Mislim da sam negde ciato kako je FNRJ 1948 godine prodala lako pesadisko naoruzanje, municija i mislim delove Izraelu (negde bese ovo ciatoa li gde...). U pitanju je bila zaplenjena Njemacka tehnika. Izraelci su placali dolarima koji su nama ocajno trebali posle rata.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #6 on: September 14, 2011, 07:36:01 am »

Pricalo se da su na strani arapa ucestvovali delovi Handzar divizije i jos neke muslimanske jedinice koje su bile zarobljene od strane britanaca i internirane u Egipat.
Oficijalna DFJ tada je bila na strani Izraela.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #7 on: September 14, 2011, 11:03:40 am »

Egipet i Jordan, 2 glavne arapske zemlje 1948 godine, su bili cvrsto u Britanski kamp. Jugoslovenska pomoc Arapima je politicki bila skoro nemoguca. Koliko ja znam Jugoslavija je promenila kurs 50-tih. Manje grupe avanturista, pa i placenike ako hocete, mozda je bilo mada opet uzimam ovo punom rezervom. Mislim da sam negde ciato kako je FNRJ 1948 godine prodala lako pesadisko naoruzanje, municija i mislim delove Izraelu (negde bese ovo ciatoa li gde...). U pitanju je bila zaplenjena Njemacka tehnika. Izraelci su placali dolarima koji su nama ocajno trebali posle rata.

тачно но оружје,  није била из Југославија али помоћ од СССР-а који су дали оружје Израел, углавном оружје био немачко порекла док  се тиче Југославија онаа је прихватила  да со своих теретних бродова да пренесе оружје до Палестина из  своје луке. Само не знам да ли је Југославија доставила неколку МЕ-109 на Израел кој су требали да биде испоручени из Југославија. Па Тито је био еверин морао да помоћи Израел
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #8 on: September 14, 2011, 11:35:28 am »


 gocemk, Otkud ti to da je Tito bio Jevrej i da je samim tim " Morao" pomoći Izraelu???
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #9 on: September 14, 2011, 12:09:29 pm »


 gocemk, Otkud ti to da je Tito bio Jevrej i da je samim tim " Morao" pomoći Izraelu???
Ma čita momak previše, a i ponekad pogubne knjige. Treba sve čitati, a i imati
smisla za selekciju. Ako se za to nema smisla bolje je ne čitati. To mislim u globalnom smislu...
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #10 on: September 14, 2011, 12:53:08 pm »

Pricalo se da su na strani arapa ucestvovali delovi Handzar divizije i jos neke muslimanske jedinice koje su bile zarobljene od strane britanaca i internirane u Egipat.
Oficijalna DFJ tada je bila na strani Izraela.
"Народна скупштина је 29. новембра 1945. прогласила Федеративну Народну Републику Југославију (ФНРЈ). Југославија је постала федеративна заједница шест равноправних република."

Дакле ми смо официјелно тада били ФНРЈ.

Неко је већ споменуо пребацивање ловачких авиона "Спитфајер" преко наше земље. Ипак су то различити периоди наше политике. Да се ипак подсетимо:

Да би обезбедили своје присуство у бившим колонијама Енглези и Французи су на простору Палестине, где се налазило 1930.год. око 200.000 Јевреја, отпочели интезивно насељавање Јевреја да би 1936.год. поделили територију Палестине на два дела, што је потврдила Генерална скупштина ОУН 29 новембра, 1947.год. резолуцијом број 181, а 14.маја 1948.године је створен Израел као држава са 608.000 Јевреја на 14.000 км2, док је за 1.300.000 Арапа припало 19.000 км2.

Први период рата:
"Настојећи спречити поделу Палестине, дан након проглашења Израела почео је напад војски арапских земаља на тек проглашену јеврејску државу. У нападу је учествовало шест арапских држава, чланица Арапске лиге - Египат, Сирија, Трансјорданија, Ирак и Либан те мали војни контингент из Јемена, а арапским војскама свакако треба прибројати и активне арапске борце из Палестине, којима је заповедао клерик ал-Сусаун. Север Израела нападале су сиријске и либанске снаге, а трансјорданска Арапска легија, ојачана ирачким војним контингентом, продрла је у смеру града Јерусалима. Египатске снаге, које су с отприлике дванаест хиљада војника биле најбројнија арапска војска у рату, напредовале су с подручја Синајског полуострва у смеру града Тел Авива. Но, арапске војске су дејствовале без јасно дефинисаних циљева и међусобне координације што ће се у другој фази рата показати кобним."

То је период када смо ми још увек подржавали израелску државу, јер смо и сами учествовали у њеном стварању преко резолуције  ОУН.

Подручје блиског Истока је место сукоба интереса великих сила, због његовог геостратегијског положаја (раскршће путева, значај Суецког канала), као и 50% свих резерви нафте и преко 30% производње нафте.

Због тога су у центар Арапског света уграђени Јевреји, а временом долази до покретања борбе Арапа против економске експлоатације и неоколонијализма и за подизање сопствених економија и националних култура које су вековима спутаване.

Други период рата
"На иницијативу Уједињених народа 11. јуна 1948. борбе су заустављене. Израел је искористио станку у рату за допремање оружја те реорганизацију и прегрупирање својих снага, а број људи под оружјем на израелској страни у то је време нарастао на шездесет хиљада. Занимљиво је да је пресудну улогу у наоружавању Израела у Првом израелско-арапском рату имао Совјетски Савез преко Чехословачке. Он је у настанку Израела видио прилику за реализацију властитих стратешких интереса на Блиском истоку. Но, следећих се година фокус Москве преместио с Израела на младе арапске социјалистичке републике у израелском суседству, а блиско савезништво се почиње стварати између Тел Авива и Вашингтона.
.................................
Прекид ватре између Израела и Египта потписан је на отоку Родосу 24. фебруара 1949., чиме је окончан Први израелско-арапски рат. Израелски териториј је након рата био већи за отприлике 3400 квадратних километара од оног који му је био намијењен УН-овим планом поделе. Од делова Палестине које су надзирале арапске војске простор западне обале реке Јордан анектирала је Трансјорданија која је 1949. променила име у Јордан, док је подручје Газе било припојено Египту."

После завршетка рата, око 1.000.000 Палестинаца је присиљено да напусти окупиране територије и да побегне у суседне арапске земље, западне силе се тада стављају на страну Израела, СССР и будуће "несврстане" земље стављају се на страну Арапских земаља.


Наступа период када уважавамо тежње Палестинског народа на опстанак.

Стога нелогично да би нека наша јединица била послата тамо да се бори на страни Арапа, али је нелогично и да се бори на страни Израела, јер је то тада било неизводљиво. Наиме већ од марта 1948.год. смо у немилости СССР-а а посебно од Друге резолуције ИБ из јуна месеца, ломови у војном врху, а актуелизована је и "Тршћанска криза". ФНР Југославија је била у потпуном окружењу и није имала могућности да упућује своје јединице нигде ван матичне територије.

Ако сам успео мало да помогнем око овога.
Извори:
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%80%D0%B0%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%B8%D0%B7%D1%80%D0%B0%D0%B5%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%80%D0%B0%D1%82_1948.
http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B1%D0%B8%D1%80%D0%BE
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #11 on: September 14, 2011, 01:03:39 pm »

Pomogao si. Wink Hvala na ispravci oko imena bivse nam drzave u datom periodu.

Sto se tice jedinica bivsih kolaboracionista sa teritorije Jugoslavije, zarobljenih od strane britanskih jedinica, postoji velika mogucnost da su se "iskupljavali" u ocima britanaca, tako da su ucestvovali na strani arapskih jedinica u prvom Arapsko-Izraelskom ratu, jer u to vreme Britanci su bili na strani arapa, za razliku od amera i sovjeta koji su poddrzavali Izrael.
Znaci, ako je i bilo bivsih jugoslovena koji su se borili za arape ili izraelce, oni sigurno nisu otisli preko FNRJ, niti je bio zvanicni stav FNRJ da salje vojsku tamo.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #12 on: September 14, 2011, 04:06:31 pm »

И ја први пут чујем за причу да је тадашња ФНРЈ послала "дивизију" као помоћ Арапима у рату против Израела. И да јесте слала некога дивизију није сигурно. То је могла бити само формацијска дивизија,а то би се већ знало. Друго, као што су и остали то већ написали ФНРЈ је тада подржавала Јевреје. Осим тога у партизанксом покрету су били и Јевреји. Шта више неколицина их је и била у врху државе и војске и тешко да би то прошло, посебно не незапажено. Не искључујем могућност да је било појединачних добовољаца, па чак и партизанских, демобилисаних официра и бораца, али мислим да је  немогуће говорити о дицизијама, бригадама, батаљонима, па чак ни четама.
« Last Edit: September 14, 2011, 08:23:11 pm by dzumba » Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #13 on: September 14, 2011, 04:38:01 pm »

http://www.old-smithy.info/bayonets/Sword_Bayonet%20s_I-p.htm

Pogledajte Jugoslovenski bajonet - zemja korisnik Izrael. Nije individualni primerak, bajonet na slici ima regularni Izraelski pecat, odma ispod oznake VTZ
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #14 on: September 14, 2011, 07:12:34 pm »

СФРЈ и Израел су имали  добри  односа са сектору земјоделије до почетком 50 тите,мада је сарадња у сектору земјоделије наставио до краја 60 тите. Тита, он је био увек  одакле е најдоборо иако он је пао у љубави са исламом и арапској култури.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.