PALUBA
March 28, 2024, 03:53:04 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Beogradska tvrđava - Kalemegdan  (Read 73681 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« on: September 18, 2011, 05:28:01 pm »

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/MOOJXOEwZg4?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 932


« Reply #1 on: September 19, 2011, 12:43:47 am »

Lijepo što se ovo prezentira, ali čovjek ne zna o čemu priča...

(Protivavionski topovi i mitraljezi?!?)

I da, ja mu nađem ulaz u čeličnu kupolu (talijanska "reciklaža"), samo da me pusti unutra...Smiley
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #2 on: September 19, 2011, 11:57:21 am »

Malo OT ali me jako zanima o čemu se radi.

Naime na kabelskoj TV sam vidio reklamu i mali dio nekakvog filma/serije mislim da je naziv Labirint.
U glavnoj ulozi je Dragan Nikolić ,a nikako se nemogu sjetit imena onog drugog glumca.

U biti priča o nekakvom kultu ,sekti, e sad me zanima dali su neki djelovi toga snimani na ovim lokacijama?

A i malo pod pitanje,dali se isplati gledat?

poz.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #3 on: September 20, 2011, 08:52:54 am »


 Ima film Lavirint. Baš nešto lično i nisam oduševljen( ukusi su različiti).Gde je sniman? Verovatno tu, na Kalemegdanu. Mislim da bi bilo skupo praviti neku scenografiju.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #4 on: September 20, 2011, 09:22:42 am »

Titove tajne na Kalemegdanu

Uvijek kad odgledam ovakvo što i pogledam naslov dođe mi da se smejem. Ma kakve veze ima TITO sa ovim. U najmanju ruku kao da je on to kopao, a ostali čekali napolju da izađe, pa zablindirali. Svašta. I nevidim ama baš ništa tu tajno ni senzacionalno. Najobičniji podzemni prolazi. A to što nije mogao svako da ulazi u normalna vremena, to je iz razloga što je o tome neko vodio računa (JNA) i što je imalo svoju namjenu. Pa zar i danas najobičnije firme nemaju svoje zatvorene razne prostore i niko nemože da ulazi i švrlja. I to se može proglasiti tajnom.
NIšta senzacionalno i nikakava posebna tajna...nego je "firma" (JNA) koja je za to bila zadužena otišla u "stečaj", pa je sad ničije. Grin
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #5 on: September 20, 2011, 06:10:26 pm »


 Ima film Lavirint. Baš nešto lično i nisam oduševljen( ukusi su različiti).Gde je sniman? Verovatno tu, na Kalemegdanu. Mislim da bi bilo skupo praviti neku scenografiju.

Zahvaljujem na odgovoru kile,ipak ću pogledat kad stignem ,volim tu fantastiku  Cool

poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #6 on: September 20, 2011, 07:45:55 pm »

Lijepo što se ovo prezentira, ali čovjek ne zna o čemu priča...

(Protivavionski topovi i mitraljezi?!?)

I da, ja mu nađem ulaz u čeličnu kupolu (talijanska "reciklaža"), samo da me pusti unutra...Smiley
Sve je ovo interesantno, mada ništa što već nisam znao. A čiča koji priča i pripoveda je dijabola. Otkud ona oranija sa rupom kod oboda može biti za PAM? A tek "vrlo veliko polje dejstva"?
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #7 on: September 20, 2011, 09:41:22 pm »


 Ima film Lavirint. Baš nešto lično i nisam oduševljen( ukusi su različiti).Gde je sniman? Verovatno tu, na Kalemegdanu. Mislim da bi bilo skupo praviti neku scenografiju.

Zahvaljujem na odgovoru kile,ipak ću pogledat kad stignem ,volim tu fantastiku  Cool

poz.


Film sam gledao, imam ga kuci na dvd. Start je dobar, sredina i kraj promasaj, bar za mene. Nesto je snimano na Kalemegdanu ali dobar del je ustvari specijalno izgradjeno za film (na moj dvd ima kako se i film snimao ustvari)... Mislim da ces se na kraju pokajati sto si gubio vreme. Ipak pogledaj ga, razlicni su filmski ukusi Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #8 on: September 20, 2011, 10:27:35 pm »

Нисам гледао филм о коме причате, али је врло могуће да је део снимљен и на Ташмајдану, тачније под Ташмајданом. Ту се налазе уређени "бункери" - склоништа која је у користила и уредила немачка војска током 2.светског рата.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #9 on: December 04, 2013, 12:25:39 pm »

Snimljeno 1915. godine.


* 23 01 915.jpg (207.37 KB, 900x778 - viewed 222 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #10 on: December 04, 2013, 09:51:05 pm »

Иако је једна од најпознатијих и уз Петроварадинску и Нишку најбоље очувана, немамо разрађену тему о Калемегдану као тврђави, војном утврђењу. Ево пар фотографија утврђења, односно елемената утврђења.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Бедем код Дефтедарове капије

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Део великог равелина






* DSC_5215rs.jpg (492.2 KB, 1356x900 - viewed 170 times.)

* DSC_5285rs.jpg (494.68 KB, 1355x900 - viewed 152 times.)

* DSC_5615rs.jpg (346.17 KB, 1156x768 - viewed 152 times.)
« Last Edit: December 04, 2013, 10:27:54 pm by dzumba » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #11 on: December 04, 2013, 09:57:56 pm »


Да ли се неко питао чему служи она рупа у бедему код Дефтердареве капије?
Ископавања су показала да је унутар бедема сачуван део зида - бедема римског Каструма, па је када је недавно (има томе двадесетак година, а можда и више) тај бедем темељно реконструисан остављен део пресека бедема у дубину на коме се уочава конструкција римског зида.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #12 on: December 04, 2013, 10:11:52 pm »


Данашња фортификација је углавном из око половине 18. века или нешто касније, када су Турци поново саградили оно што су Аустријанци саградили, а потом по споразуму срушили. Аустријанци су по плановима Николе Доксата де Мореза, ученика Вобанове (Vauban) фортификацијске школе доградили тврђаву по најсавременијим тада принципима. Зидали су од камена. Турци су поново подигли највећи део срушеног, али углавном од цигала. Калемегдан(не Калимегдан!) је неисцрпна инспирација и свакако једно од чворишних места европске историје. Место са својственом енергетском вибрацијом. Недавно сам, при лепом јесењем (не летњем) преподневном времену са Деспотове куле видео вршачка брда. Да се при иоле прозрачном дану слободно види Фрушка гора, то сви знају, али да поновимо, није згорег.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #13 on: December 04, 2013, 10:33:29 pm »

На коју "рупу у зиду" мислиш. Где се налази? На овај део са унутрашње стране, одмах поред капије?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* DSC_5219rs.jpg (467.89 KB, 1200x768 - viewed 150 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #14 on: December 05, 2013, 12:06:49 am »

DSC5285rs., више цигленог зида, коси зид са избојем, испод вертикалног дела зида, има неколико површина мало удубљених и једна велика удубина. Е, на то мислим. Повео сам се за наводом "бедем код Дефтердарове капије", а то је ров после отворене изложбе ВМ до капије кроз коју се спушта ка црквама. Преко моста се иде десно ка Зиндан капији.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.