PALUBA
April 20, 2024, 06:40:41 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Dnevna sledovanja hrane u Srpskoj i Austro-Ugarskoj vojsci, 1914 godine  (Read 10220 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #15 on: September 25, 2011, 12:52:37 pm »

Čitam malo ovu temu ,i sve se pokušavam sjetiti u kojoj knjizi sam pročita interesantnu priču o dnevnom sljedovanju.

Naime o čemu se radi.
Vojska predveče predaje kuhinji brojno stanje i na osnovi toga oni sutradan izdaju obroke.
Međutim tokom noći je pukla gadna bitka i četa je imala gubitke od recimo 30% .

Sutradan dolazi sljedovanje za kompletnu jedinicu ali kuhari ne daju i onda nastaje gadna rasprava.
Mislim da su ih ipak uspjeli nagovorit da im daju sve.

Ispričavam se za OT,meni je priča interesantna jer prikazuje pozadinsku sliku rata.

Možda iz Na zapadu ništa nova ali se ne mogu točno sjetit.

poz.

Definitivno iz knjige "Na Zapadu ništa novo". Čak se sećam da su dobili grašak sa svinjskim mesom, a upečatljiv mi je bio i izraz kojim je jedan od vojnika opisao kako su izgledali posle jela..."Kao trudne stenice".
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #16 on: September 25, 2011, 06:05:00 pm »

Ova normativi su bili već nakon nekoliko dana rata samo mrtvo slovo na papiru.

Na domaćem frontu u prvoj fazi rata, vojska je najviše preživljavala hvatajući živinu i sitnu stoku po oborima sela kroz koja su prolazili. Kasnije, za vreme golgote preko Albanije, kako je S.Jakovljević opisivao u  "S. Trilogiji", delikates je bio peksimet, tvrd kao kamen, koji su morali rastvarati u vodi da bi ga mogli progutati.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #17 on: September 25, 2011, 07:24:58 pm »

Vojska nije bila gladna sve do sloma fronta i povlačenja u Makenzenovoj ofanzivi u jesen 1915. Albanska golgota je posebna priča. Ljudi su padali i umirali od gladi na hiljade, gladovao je i Kralj na svojim volovskim kolima.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #18 on: May 26, 2016, 06:04:05 pm »

Tek sad vidim, Srpska vojska nije "službeno" dobivala duhan, čini mi se da je to u ona doba bilo poprilično uobičajeno.

poz.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #19 on: May 26, 2016, 06:33:26 pm »

Izgleda da nije, čak i po francuskim propisima je trebalo da se deli 20 gr duvana dnevno, ali je VK naređivala da se ljudima radije da novac.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 212


« Reply #20 on: February 25, 2017, 03:28:11 am »

Претпостављам да су ракија и биле алтернативе, баш као и разне врсте меса. Да не би било забуне, у питању је била блага ракија, а не препеченица.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #21 on: February 25, 2017, 01:15:38 pm »

аустроугарска војска је уз дуван добијала и лулу. у официрској приручнику из 1917. који поседујем има и како се паковала у ранац.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #22 on: February 25, 2017, 02:46:44 pm »

Vidim da je A-U vojska uz dnevno sledovanje dobijala i 0.5 lit vina, što se meni čini previše otmeno za običnu vojsku.

Zatim, nije mi jasno, u Sr vojsci: uvećan (uvećan M) obrok je u mnogim artiklima bio skromniji nego rezervni (običan R).
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #23 on: February 26, 2017, 10:33:36 am »

Zatim, nije mi jasno, u Sr vojsci: uvećan (uvećan M) obrok je u mnogim artiklima bio skromniji nego rezervni (običan R).

Ja kontam da je logicno da je mirnodopski (oznacen sa M) u izvesnoj meri skromniji nego ratni (oznaka R)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #24 on: February 26, 2017, 10:46:06 am »

А кувана ракија је била, рекао бих, уобичајена уз доручак и вечеру.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 212


« Reply #25 on: March 01, 2017, 11:25:09 pm »

А кувана ракија је била, рекао бих, уобичајена уз доручак и вечеру.
Tу благу ракију су сељаци носили у њиву уместо воде. Алкохол их је донекле штитио од стомачних инфекција.
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.