PALUBA
April 24, 2024, 04:55:30 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenkovi Drugog svetskog rata  (Read 99791 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #30 on: July 31, 2008, 01:24:58 pm »

Adofl Hitler je, gledajuci Guderijanu izvedbe drvenim "panzerima" rekao: "Ovo meni treba!"

Ne treba reci da su neki tenkovi najbolji samo zato sto su bili na strani koja je dobila rat. Bilo je puno vaganja na kojima je tas mogao da prevagne na nemacku stranu. Da li bi sada PIII i PIV bili najbolji tenkovi? Da li bi japanski tenkovi bili na drugom mestu tada?

To je kao kada se bira najbolji igrac na nekom takmicenju, pa se uvek uzme iz pobednickog tima... 

BTW, Sherman jeste bio jako dobar tenk, po meni bolji od T-34ke.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #31 on: July 31, 2008, 01:41:19 pm »

Nekada je mnogo važniji način upotrebe tenkova koje imaš,i taktika koju koristiš,a ne koliko su neki tenkovi savremeni ili ne.Recimo poljski tenk TP-7JW je bio daleko bolji od većine tenkova koje su nemci imali,ali je poljska taktika bila loša.Ista situacija je bila i na zapadnom frontu,saveznici i nemci su imali približno isti broj tenkova,a neki saveznički tenkovi su bili bolji od nemačkih (Matilda Mk II,SOMUA S-35),ali loša taktika je učinila svoje.Pogledajte izraelsko arapske ratove,slična situacija.

Što se tiče japanskoh tenkova tip 89 Či-Ro je bio dobar za praćenje pešadije,ali ne i za bitku sa drugim tenkovima,tip 95 Ha-Go takođe.Jedino je mogao da uradi nešto tip 97 Šin Hoto Či-Ha,ali on se kasno pojavio i sa svojim topom od 47 mm je mogao da rastura M3 Stjuarte,ali protiv Šermana nije imao nikakve šanse.

Mislim da je trebalo podeliti glasanje na najbolji laki tenk,najbolji srednji tenk i najbolji teški tenk.
« Last Edit: July 31, 2008, 01:44:23 pm by MOTORISTA » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #32 on: July 31, 2008, 01:42:41 pm »

Ne treba reci da su neki tenkovi najbolji samo zato sto su bili na strani koja je dobila rat. Bilo je puno vaganja na kojima je tas mogao da prevagne na nemacku stranu. Da li bi sada PIII i PIV bili najbolji tenkovi? Da li bi japanski tenkovi bili na drugom mestu tada?

BTW, Sherman jeste bio jako dobar tenk, po meni bolji od T-34ke.
Nisam napisao da su to najbolji tenkovi.
Još jednom da ponovim, tema i glasanje su loše postavljeni - u ratu oruđa nisu pravljena da budu najbolja, već se gleda šira slika - koliko može da se napravi, koliko vam treba, gde, sa čime i ko ih pravi, čemu treba da služe...

Da pomenemo da su Sovjeti na početku rata imali KV-1, koji je prema Pz III i Pz IV, imao isti odnos kao i KingTiger prema T-34 na kraju rata. Sovjeti su odlučili da rat vode drugačije, i pobedili.

O razlikama između Shermana i T34 bi se moglo diskutovati, ali treba imati na umu da su Amerikanci imali znatno lakšu situaciju - na njihove fabrike nije pao ni metak.
Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #33 on: July 31, 2008, 02:02:39 pm »

Sovjeti nisu odbili Nemce kod Moskve zbog T-34ke. To je apsurdno reci, jer se ona u vecim brojevima pojavila tek sledece godine. KV-1 se pokazao kao fantasticno odbrambeno orudje, ali je u napadu uvek zakazivao (transmisija i motor). Tako je stojala stvar i sa King Tigerom (gusenice, transmisija i los kvalitet izrade). A Sovjesti su se branili sa cim su stigli.

Vec smo govorili i ne bih da se ponavljam - Panzer III i IV su fantasticno sluzili Blitzkrieg doktrini. Samo pogledajte koliko je teritorije osvojeno pre nego sto se pojavio Tigar! Sovjeti su koristili taktiku "ljudski talas", ako mogu tako da kazem, i T-34ka je bila pravo orudje za tako nesto.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #34 on: July 31, 2008, 02:27:07 pm »

Sovjeti nisu odbili Nemce kod Moskve zbog T-34ke. To je apsurdno reci, jer se ona u vecim brojevima pojavila tek sledece godine....
Ko je to rekao?

Sovjeti su koristili taktiku "ljudski talas", ako mogu tako da kazem, i T-34ka je bila pravo orudje za tako nesto.
Huh?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #35 on: July 31, 2008, 04:59:57 pm »

Tip 89 Či-Ro

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 5.jpg (73.58 KB, 640x469 - viewed 163 times.)
« Last Edit: July 25, 2010, 06:58:21 pm by Broker » Logged
staywhite
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36



« Reply #36 on: October 01, 2008, 04:51:22 pm »

koliko ja znam, nemci napravili panteru slicnu T-34 (zaplenili ga i posle). zato nje cudno da T-34 bolje od pantere. pricam o prvim verzijama. posle mozda su bili bolje: dizajin i t.d.

ovde sovetski KV-2:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

sovetski JS-3 (Stalin) :

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

nemacki "kraljski tigar" :

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 6.jpg (12.99 KB, 377x269 - viewed 157 times.)

* 7.jpg (18.49 KB, 500x317 - viewed 150 times.)

* 8.jpg (30.62 KB, 550x280 - viewed 161 times.)
« Last Edit: July 25, 2010, 06:59:51 pm by Broker, Reason: ubačene slike u atačment » Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #37 on: October 01, 2008, 05:18:03 pm »

Taj JS3 koji si postavila nije video Drugi svetski rat. Taj je video prvu sovjetsku vojnu paradu, odma nesto posle ww2 (a razvijan je u toku ww2). A kad su ga saveznici videli na paradi...

Prepravio sam nazive, napravila si nekoliko omaski. Smiley
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 926



« Reply #38 on: October 01, 2008, 05:22:22 pm »

Mene čudi da dizajn JS3 nije kopiran kasnije ...
Logged
staywhite
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36



« Reply #39 on: October 01, 2008, 05:28:41 pm »

Taj JS3 koji si postavila nije video Drugi svetski rat. Taj je video prvu sovjetsku vojnu paradu, odma nesto posle ww2 (a razvijan je u toku ww2). A kad su ga saveznici videli na paradi...

Prepravio sam nazive, napravila si nekoliko omaski. Smiley

hvala za korekturu Smiley ali, ako od I SR-a , cudim se onda, zasto se zove stalin ?  Roll Eyes

htela isto da stavim slike od "Kolossal-Wagen", ali mislim to od 1917 (?) g., ne trebalo da bude od II SR-a. isto FIAT 2000, samo ne znam, italjani bili 1 ili nemci. ne pamtim, trebe da vidim posle...
Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #40 on: October 01, 2008, 05:55:16 pm »

Mene čudi da dizajn JS3 nije kopiran kasnije ...

U, pa Rusi su posle dosta eksperimentisali sa teskim tenkovima. Bilo je grdosija sa 4 gusenice! Ali sve je to preskupo za serijsku proizvodnju.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 926



« Reply #41 on: October 01, 2008, 07:19:10 pm »

Mene čudi da dizajn JS3 nije kopiran kasnije ...

U, pa Rusi su posle dosta eksperimentisali sa teskim tenkovima. Bilo je grdosija sa 4 gusenice! Ali sve je to preskupo za serijsku proizvodnju.
Znam za to ali mislim, pogledaj t55 (ili bilo koji kasnije) i JS3, nema veze jedno s drugim. I u predhodnompostu sam mislio na njegovu 'oblost' ... A i JS3 je koliko ja znam bio u serijskoj proizvodnji.
Logged
staywhite
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36



« Reply #42 on: October 01, 2008, 07:29:25 pm »

JS bas nje adekvatan ruskom jeziku, jer rusi nemaju slovo J.

ovde mala info, bas sam trazila , jer bila sam sigurna da koristili u II SR-u.pise ovako:

тяжёлый танк периода Великой Отечественной войны, запущенный в серийное производство в последние её дни и не успевший принять в ней участие.

 Поэтому эту боевую машину чаще считают одним из первых послевоенных советских танков. Аббревиатура ИС означает «Иосиф Сталин» — официальное название серийных советских тяжёлых танков выпуска 1943—1953 гг. в честь советского государственного, политического и военного деятеля, главы Советского правительства Иосифа Виссарионовича Сталина. Индекс 3 соответствует третьей серийной модели танка этого семейства.
Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #43 on: October 01, 2008, 07:40:15 pm »

Pogresno me razumeste. Smiley

Kad sam pomenuo serijsku proizvodnju (znaci nesto makar u nivou JS-2 tenka), onda sam mislio na naslednike JS-3. Skoro svi su bili samo prototipovi (ruski Projekti), koji se mogu videtu u muzeju Kubinka.

Broj proizvedenih JS-3 je bio 350, a JS-4 250. A posle pogledaj koliko je proizvedeno T-55, cisto da vidis sta znaci serijska proizvodnja za Ruse.  Grin

Logged
staywhite
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36



« Reply #44 on: October 01, 2008, 08:48:43 pm »

Pogresno me razumeste. Smiley
 A posle pogledaj koliko je proizvedeno T-55, cisto da vidis sta znaci serijska proizvodnja za Ruse.  Grin


to znam naravno, jasam iz CCCP  Roll Eyes
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.