PALUBA
April 24, 2024, 02:32:52 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Ko ne uzme ratni raspored ide dva meseca u zatvor  (Read 19653 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #30 on: September 27, 2011, 01:44:56 pm »

a ko ce braniti zemlju za 20-30 godina .

Ko ce? Kineska dvanaesta ulica do broja 15.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 006


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #31 on: September 27, 2011, 02:03:13 pm »

... Država je kriva koja se prema svojim građanima odnosi " nekom majka , a nekom maćeha" ...

Kako napisa Laza Lazarević "Sve će to narod pozlatiti". Tako bilo i izgleda uvek će biti u Srbiji.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #32 on: September 27, 2011, 02:30:46 pm »

Evo jedne malo starije vesti od pre neki dan,da ne bi ponavljao celu vest izvadicu samo deo koji se odnosi na jednog smrada!!!

Vojni obveznik kome bude priznato pravo na prigovor savesti ostaje u vojnoj evidenciji i može biti raspoređen u rezervni sastav civilne zaštite i rezervni sastav drugih snaga odbrane i pozivan na obuku i vežbe civilne zaštite i drugih snaga odbrane.


Prethodno je list "Danas" objavio tekst u kome se prenosi da se Helsinškom odboru za ljudska prava javio muškarac koji je od Ministarstva odbrane Srbije dobio poziv za dobijanje ratnog rasporeda 5. oktobra 2011. godine.


Ta osoba je istraživanjem na internetu, a i preko svojih kontakata, došla do saznanja da se radi o formiranju ili obnovi neke vojne jedinice rezervista u Požarevcu u slučaju rata - rekla je za "Danas" Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava.

Prema njenim rečima, muškarac, čiji identitet ova NVO želi da zaštiti, u pismu je naveo da ne želi i neće da bude deo ratne rezerve, već hoće da ostvari svoje ljudsko pravo da ne nosi oružje ni pod kakvim uslovima, a kamoli da ga neko raspoređuje za potrebe rata.

U pismu, u koje je i "Danas" imao uvid, taj muškarac je naveo da se plaši novčane ili zatvorske kazne u slučaju neodazivanja pozivu.

"Država koja, za sve godine mog detinjstva do sada, kada sam već odrastao čovek koji ima 31 godinu i planira porodicu, nije mi pružila uslove da sebi stvorim pristojan život, ima smelosti da traži da budem deo rezervista u slučaju rata. I pri tom mi preti finansijskom ili kaznom zatvora u slučaju da to ne želim. Ne znam da li me više obuzima strah ili ljutnja", piše u pismu koje je dobio Helsinški odbor.

Takođe je navedeno da se ta osoba već obratila Kancelariji komesara za ljudska prava UN i beogradskom Centru za antiratnu akciju


Izvor:B92
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #33 on: September 27, 2011, 04:18:31 pm »


 Rotring, na istoj smo talasnoj dužini. Samo mi je dugo da pišem šta sve imam, a i neke reči iz rečnika koji bi upotrebio nisu baš za Forum.
 Uglavnom, samo jedna zgoda iz tog vremena. Sedimo kod mog Brata i pričamo kako na Školskoj farmi srednje Poljoprivredne Škole imaju problema sa radnom snagom. Ja se napravim lud i kažem da pošalju zahtev Ministarstvu za par " Vojnika". Moj brat podrži predlog i uputi je kome i kako da se škola obrati. Ni odgovor nisu dobili, a ne nešto drugo.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #34 on: September 27, 2011, 05:11:43 pm »

Evo jedne malo starije vesti od pre neki dan,da ne bi ponavljao celu vest izvadicu samo deo koji se odnosi na jednog smrada!!!

Vojni obveznik kome bude priznato pravo na prigovor savesti ostaje u vojnoj evidenciji i može biti raspoređen u rezervni sastav civilne zaštite i rezervni sastav drugih snaga odbrane i pozivan na obuku i vežbe civilne zaštite i drugih snaga odbrane.
...................................
To su sve stvari koje su svojstvene ljudima, a također i u svim sredinama i mjestima. To nije ništa novo. Davno su te stvari već derinisane. Iz tih razloga postoje i ratovi i države i vojni sudovi i vojske i vojna policija i bjegunci i šta sve ne. Prema tome treba svak da radi svoj deo posla.
Institucije svoj i da šalju pozive, vojna policija da privodi, sud da osuđuje itd. I to je jedino rešenje. Sve ostalo je gubitak vremena. Naravno glavni koji koordiniraju rad trebaju to izvoditi na najbolji mogući način. Mogu to izvesti elegantno, kao i svaki drugi posao, a mogu i traljavo do zla boga.
Svak ima svoj izbor i snjim će platiti cijenu kad tad, kao i svi  mi. I oni lakomisleni i oni brzopleti i oni bezobrazni itd. Sve dođe na svoje jednog momenta. Očekivati, kako će se svi obradovati pozivu na mobilizaciju ili slično, to nepije vodu. Uvijek će biti više onih koji nisu za to, nego pristalica (naravno ne javno, negu u sebi) i stim se treba nositi. Zato se tu pita država, a ne pojedinac i kad ga država traži i kad on sam hoće da uđe. Uvijek se mora pitati država inače zavladao bi haos. Za takve situacije država raspolaže sa svima nama, a ne mi sa njom. Ako je obratno uglavnom se gubi rat.....
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #35 on: September 27, 2011, 08:37:09 pm »

Meni sad nije jasno - ko gde treba da me pozove? 3 puta sam menjao adresu od odsluženja vojnog roka. Vojni odsek koji me je uputio na služenje vojnog roka više ne postoji. Gde je preseljena arhiva, nemam pojma. Gde će mi stići poziv, ni to.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #36 on: September 27, 2011, 08:54:49 pm »

Meni sad nije jasno - ko gde treba da me pozove? 3 puta sam menjao adresu od odsluženja vojnog roka. Vojni odsek koji me je uputio na služenje vojnog roka više ne postoji. Gde je preseljena arhiva, nemam pojma. Gde će mi stići poziv, ni to.
Pa neće ti ni stići. Od tolikog broja stanovnika Srbije, mali postotak će ih dobiti. A ako bi došla situacija da
bi svaku mušku glavu hvatali kad se pojavi na ulici, e onda bi već sve otišlo kvragu. Wink
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #37 on: September 27, 2011, 09:14:58 pm »

Hteo sam da na pisem komentar na ovaj post al mi nesto ne ide, nekako ne znam kako da sredim svoje mislenje. Mene ovaj poziv zvuci glupo, mora da priznam. Srbija je 3 puta smanjila sustav i presla na profesionalni poziv; fali joj generalna vizija gde ce i kako ce u sledecih 5, 10, 15 godina. Nema se para za nista zbog jednog ili drugog razloga. Svaka druga recenica je: "mi semo resavati svoje problem mirnim putem" pa duri kad to i nije mozda najpametna politika (mislim na Kosovo, a pre svega Severni deo Kosova). I sad daje ratni raspored pa se jos kani da ce biti kazne ako se ljudi ne odzvaju !? Dali samo ja vidim glupost u ovome, ili mozda ja ne posmatram ovo pravilno. Titan lepo kaze da je casno se odazvati i da nije u redu ignorirati te pozive. Slazem se, donegde. Covek koje je 1999 bio 18,19,20 godina i preziveo rat ( a da ne pricam za one pre 99te) danas ima 31,32,33 godine. Recite mi, koji su status ti ljudi dobili u zadnjih 12 godina? Absolutno nikakav. Jel su dobili prednost u zaposlenju negde? Jel su dobili neku pomoc? Jel se vojska brinula o njima, bar malo? Nisam srbin al se aktivo druzim sa ljudima i njihovo razocarenje je stvarno veliko. Koliko su puta ovi ljudi poznavi na redovni trening kako bi odrzali 'ratnu vrednost' ako mogu da se tako izrazim? Jel neko objasnio promene, jel se neko brinuo da objasni u cemu je poenta svega ovoga?
Da je meni doslo, ja bi se odzvao. ALi odzvao bi se zbog sebe, da mi savest bude cista kao individulac. A znao bih da je ovo jedna velika zaebancija koja nema smisla. Neka se vojska lepo organizira, neka ponudi nesto, bilo sta, pa da pricamo. A ne sad ovo: ignoriranje na sve sto je bilo 12 godina i sad poziv... Glupo mi je ljudi, mora da priznam. Ali da podvucem, odzvao bi se, zbog sebe, ili kako kaze ORICAREB zbog oca, majku, zenu ili dece. Da budem primer.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 926



« Reply #38 on: September 27, 2011, 09:43:31 pm »

Poštovani 'gospodine' Šutanovac,
Odslužio sam vojni rok 2007/2008 (v.p:4795), nakon toga bezuspešno polušao da studiram pa odlučio da branim ovu našu malu g*vnjivu zemlju na šta ste mi vi odgovorilii da ne mogu iz razloga što se u profesionalnu vojsku prima tako što se odsluži dobrovoljni vojni rok pa se potpiše ugovor a naravno da se ponovo odsluži vojni rok ne može. Drugim rečima ja sam u podređenom položaju u odnosu na 'alfa srbe' koji su se pre ukidanja redovnog odsluženja vojnog roka krili pod maminom suknjom a vi sada od mene tražite da branim te iste. E pa poštovani 'gospodine' Šutanovac NEĆU i možete da zabijete taj poziv u paketu sa sve kaznom tamo de sunce ne sija.
S poštovanjem,
wasp
« Last Edit: September 27, 2011, 09:49:28 pm by wasp » Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #39 on: September 28, 2011, 12:19:58 am »

Hteo sam da na pisem komentar na ovaj post al mi nesto ne ide, nekako ne znam kako da sredim svoje mislenje. Mene ovaj poziv zvuci glupo, mora da priznam. Srbija je 3 puta smanjila sustav i presla na profesionalni poziv; fali joj generalna vizija gde ce i kako ce u sledecih 5, 10, 15 godina. Nema se para za nista zbog jednog ili drugog razloga. Svaka druga recenica je: "mi semo resavati svoje problem mirnim putem" pa duri kad to i nije mozda najpametna politika (mislim na Kosovo, a pre svega Severni deo Kosova). I sad daje ratni raspored pa se jos kani da ce biti kazne ako se ljudi ne odzvaju !? Dali samo ja vidim glupost u ovome, ili mozda ja ne posmatram ovo pravilno. Titan lepo kaze da je casno se odazvati i da nije u redu ignorirati te pozive. Slazem se, donegde. Covek koje je 1999 bio 18,19,20 godina i preziveo rat ( a da ne pricam za one pre 99te) danas ima 31,32,33 godine. Recite mi, koji su status ti ljudi dobili u zadnjih 12 godina? Absolutno nikakav. Jel su dobili prednost u zaposlenju negde? Jel su dobili neku pomoc? Jel se vojska brinula o njima, bar malo? Nisam srbin al se aktivo druzim sa ljudima i njihovo razocarenje je stvarno veliko. Koliko su puta ovi ljudi poznavi na redovni trening kako bi odrzali 'ratnu vrednost' ako mogu da se tako izrazim? Jel neko objasnio promene, jel se neko brinuo da objasni u cemu je poenta svega ovoga?
Da je meni doslo, ja bi se odzvao. ALi odzvao bi se zbog sebe, da mi savest bude cista kao individulac. A znao bih da je ovo jedna velika zaebancija koja nema smisla. Neka se vojska lepo organizira, neka ponudi nesto, bilo sta, pa da pricamo. A ne sad ovo: ignoriranje na sve sto je bilo 12 godina i sad poziv... Glupo mi je ljudi, mora da priznam. Ali da podvucem, odzvao bi se, zbog sebe, ili kako kaze ORICAREB zbog oca, majku, zenu ili dece. Da budem primer.
Baš tako što si rekao sve stoji , i to odavno podsetio si me na neke stvari  zabarov
Logged
Titan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151



« Reply #40 on: September 28, 2011, 04:22:42 am »

Неки из моје породице, њих више заправо, који су добијали позиве и одазивали се у последњим сукобима, касније су ми причали како нису превише мислили о томе, колико ће то неко да цени кад се рат заврши, из простог разлога, јер ова земља никада није умела (до краја) да укаже част својим херојима, живим или мртвим, а и која је сврха војске уопште, да води рат или да размишља о плати, бенефицијама и социјалном статусу? Још ми и отац каже понекад у афекту како нисмо толико лоши у току рата, колико смо неспособни да у миру направимо нешто од своје земље. Тако да, све ово око немоћи државе растрзане између својих апетита и зауздавања сопственог народа, па тако и закона који регулишу систем одбране, заправо приказује друштво које једноставно не уме да успостави институције какве му требају за нормално функционисање. Неко је некад рекао: народ има власт какву заслужује. А систем какав је тренутно, не омогућава да се ишта уради како треба, да прави људи буду на правим местима када то затреба. Као што се то на овом примеру и види...
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #41 on: September 28, 2011, 07:27:14 am »

Nisam jos dobio poziv ali cu se odazvati. Ne ocekujem valjda da neko drugi brani moju Srbiju??
Licno mislim i da se problem na severu KiM ne moze resiti mirnim putem, ali moje resenje nije za forum....

Neko rece da vojnici koji su sluzili civilno vojsku ne mogu dobiti oruzani list.. Medjutim u zakonu pise da je potreban polozen ispit iz rukovanja oruzjem i nista vise. Svejedno je da li je to neko odradio u vojsci ili na nekom kursu...
I ne treba kriviti ljude koji su civilno sluzili, jednostavno, drzava im je to omogucila, pa zasto ne iskoristiti...

Tri meseca vojnog roka sam provero u vojnom odeljku, sredjivao kartoteku, unosio podatke iz kartona u bazu podataka, slao raznorazne pozive isl...
Mogu vam reci da zaista jadno izgleda kad se nas dvojica polomimo i posaljemo hiljadu poziva za par dana i onda se veci deo vrati. Obicno je problem adresa, ljudi su promenili prebivaliste. Doduse, jednom mesecno iz supa stize spisak osoba koji su promenili prebivaliste i salju im se pozivi da to prijave u odsek na novu adresu. Uostalom, prilikom svake promene adrese, duzni smo da odemo u odsek i sami prikavimo promenu (to prvi nisam uradio, jednostavno, ko ce se sa tim zamajavati).
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #42 on: September 28, 2011, 02:54:37 pm »

I samo da ne bude zabune: poziv za "ratni raspored" je birokratski zadatak. Bitan, ali u sustini birokratski. Znaci to nije poziv za vezbu ili obuku ili mobilizaciju. To je jedan update za podatke i nista vise. Tako je bar u MKD.
Logged
Titan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151



« Reply #43 on: September 28, 2011, 03:52:04 pm »

@shooter
Управо тако како си рекао, потпуно се слажем.
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #44 on: September 28, 2011, 09:22:07 pm »

Evo jedne malo starije vesti od pre neki dan,da ne bi ponavljao celu vest izvadicu samo deo koji se odnosi na jednog smrada!!!

Vojni obveznik kome bude priznato pravo na prigovor savesti ostaje u vojnoj evidenciji i može biti raspoređen u rezervni sastav civilne zaštite i rezervni sastav drugih snaga odbrane i pozivan na obuku i vežbe civilne zaštite i drugih snaga odbrane.


Prethodno je list "Danas" objavio tekst u kome se prenosi da se Helsinškom odboru za ljudska prava javio muškarac koji je od Ministarstva odbrane Srbije dobio poziv za dobijanje ratnog rasporeda 5. oktobra 2011. godine.


Ta osoba je istraživanjem na internetu, a i preko svojih kontakata, došla do saznanja da se radi o formiranju ili obnovi neke vojne jedinice rezervista u Požarevcu u slučaju rata - rekla je za "Danas" Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava.

Prema njenim rečima, muškarac, čiji identitet ova NVO želi da zaštiti, u pismu je naveo da ne želi i neće da bude deo ratne rezerve, već hoće da ostvari svoje ljudsko pravo da ne nosi oružje ni pod kakvim uslovima, a kamoli da ga neko raspoređuje za potrebe rata.

U pismu, u koje je i "Danas" imao uvid, taj muškarac je naveo da se plaši novčane ili zatvorske kazne u slučaju neodazivanja pozivu.

"Država koja, za sve godine mog detinjstva do sada, kada sam već odrastao čovek koji ima 31 godinu i planira porodicu, nije mi pružila uslove da sebi stvorim pristojan život, ima smelosti da traži da budem deo rezervista u slučaju rata. I pri tom mi preti finansijskom ili kaznom zatvora u slučaju da to ne želim. Ne znam da li me više obuzima strah ili ljutnja", piše u pismu koje je dobio Helsinški odbor.

Takođe je navedeno da se ta osoba već obratila Kancelariji komesara za ljudska prava UN i beogradskom Centru za antiratnu akciju


Izvor:B92

Ali zamislite samo takvog muskarca, coveka koji se zali nekoj NVO...
Pa ja bi prvo sebi alatku oseko pa uradio tako nesto. Taj mora da ide u nedelju na onu paradu..
I zar nije 31 godina malo kasno za planiranje porodice???
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.