PALUBA
April 26, 2024, 11:09:36 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Ko ne uzme ratni raspored ide dva meseca u zatvor  (Read 19678 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #45 on: September 28, 2011, 09:42:30 pm »

Evo jedne malo starije vesti od pre neki dan,da ne bi ponavljao celu vest izvadicu samo deo koji se odnosi na jednog smrada!!!

Vojni obveznik kome bude priznato pravo na prigovor savesti ostaje u vojnoj evidenciji i može biti raspoređen u rezervni sastav civilne zaštite i rezervni sastav drugih snaga odbrane i pozivan na obuku i vežbe civilne zaštite i drugih snaga odbrane.


Prethodno je list "Danas" objavio tekst u kome se prenosi da se Helsinškom odboru za ljudska prava javio muškarac koji je od Ministarstva odbrane Srbije dobio poziv za dobijanje ratnog rasporeda 5. oktobra 2011. godine.


Ta osoba je istraživanjem na internetu, a i preko svojih kontakata, došla do saznanja da se radi o formiranju ili obnovi neke vojne jedinice rezervista u Požarevcu u slučaju rata - rekla je za "Danas" Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava.

Prema njenim rečima, muškarac, čiji identitet ova NVO želi da zaštiti, u pismu je naveo da ne želi i neće da bude deo ratne rezerve, već hoće da ostvari svoje ljudsko pravo da ne nosi oružje ni pod kakvim uslovima, a kamoli da ga neko raspoređuje za potrebe rata.

U pismu, u koje je i "Danas" imao uvid, taj muškarac je naveo da se plaši novčane ili zatvorske kazne u slučaju neodazivanja pozivu.

"Država koja, za sve godine mog detinjstva do sada, kada sam već odrastao čovek koji ima 31 godinu i planira porodicu, nije mi pružila uslove da sebi stvorim pristojan život, ima smelosti da traži da budem deo rezervista u slučaju rata. I pri tom mi preti finansijskom ili kaznom zatvora u slučaju da to ne želim. Ne znam da li me više obuzima strah ili ljutnja", piše u pismu koje je dobio Helsinški odbor.

Takođe je navedeno da se ta osoba već obratila Kancelariji komesara za ljudska prava UN i beogradskom Centru za antiratnu akciju


Izvor:B92

Ali zamislite samo takvog muskarca, coveka koji se zali nekoj NVO...
Pa ja bi prvo sebi alatku oseko pa uradio tako nesto. Taj mora da ide u nedelju na onu paradu..
I zar nije 31 godina malo kasno za planiranje porodice???


Ne znam koliko moze im se verovati. Oni imaju svoju agnedu, mora da opravdaju svoje postojanje i plate
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 927



« Reply #46 on: September 29, 2011, 01:03:41 pm »

Ali zamislite samo takvog muskarca, coveka koji se zali nekoj NVO...
Pa ja bi prvo sebi alatku oseko pa uradio tako nesto. Taj mora da ide u nedelju na onu paradu..
I zar nije 31 godina malo kasno za planiranje porodice???

Risto, mislim da je poenta teksta u ovom delu
Quote
"Država koja, za sve godine mog detinjstva do sada, kada sam već odrastao čovek koji ima 31 godinu i planira porodicu, nije mi pružila uslove da sebi stvorim pristojan život, ima smelosti da traži da budem deo rezervista u slučaju rata. I pri tom mi preti finansijskom ili kaznom zatvora u slučaju da to ne želim. Ne znam da li me više obuzima strah ili ljutnja"
... i potpuno ga razumem. A 31. godina u slučaju muškarca nije kasna za porodicu, bar ne kod muškaraca, nama biološki sat otkucava malo sporije. Ali ajde, pođimo od toga da si u pravu. Evo ja imam 24 godine i radim smene od 12 sati da bi na kraju meseca imao platu od 170 evra. Za bolji posao nemam genetske predispozicije (nisam crnogorac i nisam iz Žitorađe) iako mi je CV na dve strane. Molim te da mi objasniš kako da ja sa tom platom da planiram porodicu. Da li treba da mi mama i tata kupuju hranu i pelene za dete (kao većini mojih vršnjaka)? Ako si se ti na taj način 'ostvario kao muškarac' svaka ti čast ali ja ne mogu da tako zavisim od drugih.

Da ne dođe do zabune,Kosovo (tj severni deo) se ,mora braniti oružjem jer nema drugog načina ali mislim da to treba da uradi profesionlana vojska. Možda se ovo malo kosi sa ovim što sam napisao ranije u ovoj poruci ali valjda razumete šta želim da kažem.
Logged
GAGI
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 197



« Reply #47 on: September 29, 2011, 02:56:32 pm »



Zakon to i govori....da se posle prigovora savesti ne moze dobiti oruzani list, biti clan lovackog drustva, naslediti naoruzanje licno, lovacko bilo trofejno, ne moze se zaposliti kao cuvar....itd itd.
Mожда то закон говори али се у пракси не примењује. Лично познајем двојцу који су и пре одласка на цивилно служење били ловци и поседовали уредно регистровано оружје ( не само ловачко).
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #48 on: September 29, 2011, 03:10:43 pm »



Zakon to i govori....da se posle prigovora savesti ne moze dobiti oruzani list, biti clan lovackog drustva, naslediti naoruzanje licno, lovacko bilo trofejno, ne moze se zaposliti kao cuvar....itd itd.
Mожда то закон говори али се у пракси не примењује. Лично познајем двојцу који су и пре одласка на цивилно служење били ловци и поседовали уредно регистровано оружје ( не само ловачко).

To je drzava trebala znati i upotrebiti da izgradi slucaj prtoiv ta dva idiota. Ja bi zakonski to resio oduzimanjem dozvole za oruzje i lov automatski.
Ali vidi, ako neko nece da duzi oruzje onda i ne mora. Ja ustvari to be ni resavao civilno. Neces-neces, ima ko hoce. Neka se ukine mandatorno sluzenje i neka ima samo dobrovolno. Od taj kohort neka se gradi sistem nadalje: profesionalni, rezervi sastav, civilna zastita i tako dalje. A ako neces da duzis oruzje a hoces eto da se oduzis drzavu onda evo ja predlazem to civilno sluzenje ali da to nema veze sa vojskom. Neka se izmisli dobrovlna civilna agencija za rekonstrukciju ili nesto tako i gotovo. Ovo civilno se pretvorilo u pravi cirkus...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #49 on: September 29, 2011, 03:41:31 pm »

Nek` peru i neguju teške bolesnike po bolnicama, itd. S tim da ako se otkrije nemar, da idu ekpresno u zatvor.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #50 on: September 29, 2011, 09:21:17 pm »

Па људи, нема више служења војног рока, па ни цивилног служења. Остао је приговор савести, односно могућност да неки резервиста који је мобилисан (када и ако буде било мобилизације, или као сад док још постоји позивна резерва) каже да неће да носи оружје. Ја лично сматрам да такве не треба терати у цивилне службе, већ у помоћне војне где ношење оружја није неопходно. Тако је, на пример било у Краљевини Јусгославије где су, посебно припадници неких хришћанских секти који одбијају оружје, били у санитету, у тзв. радним и позадинским јединицама и сл. Под уноформом, а не носи оружје.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #51 on: September 29, 2011, 10:04:13 pm »

99.99% odsto ljudi koji su se odlucili za civilno sluzenje vojnog roka nije nesposobno da nosi pusku i da se njome koristi. Njih se ja ne bojim.....bojim se onih sto se busaju u grudi. Takve ne zelim pored sebe. Takvi trce na metak.
U nedostatku krivaca, pored ociglednih, okrecete se ljudima koji su nisu nista drugo radili do onoga sto im zakon dozvoljava i ohrabruje ih na takav cin. "Vezare" koje ima po vojsci nisu nista bolje od onih koje prozivate....naprotiv. Da se u potpunosti razumemo.....puno njih poznajem koji su se odlucili za sluzenje u civilstvu i uopste ih ne optuzujem za to, cak bi neki pre imali mesto pored mene u rovu od nekih "lica" kojima je vojska sluzba.
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #52 on: September 29, 2011, 10:05:27 pm »

Ali zamislite samo takvog muskarca, coveka koji se zali nekoj NVO...
Pa ja bi prvo sebi alatku oseko pa uradio tako nesto. Taj mora da ide u nedelju na onu paradu..
I zar nije 31 godina malo kasno za planiranje porodice???

Risto, mislim da je poenta teksta u ovom delu
Quote
"Država koja, za sve godine mog detinjstva do sada, kada sam već odrastao čovek koji ima 31 godinu i planira porodicu, nije mi pružila uslove da sebi stvorim pristojan život, ima smelosti da traži da budem deo rezervista u slučaju rata. I pri tom mi preti finansijskom ili kaznom zatvora u slučaju da to ne želim. Ne znam da li me više obuzima strah ili ljutnja"
... i potpuno ga razumem. A 31. godina u slučaju muškarca nije kasna za porodicu, bar ne kod muškaraca, nama biološki sat otkucava malo sporije. Ali ajde, pođimo od toga da si u pravu. Evo ja imam 24 godine i radim smene od 12 sati da bi na kraju meseca imao platu od 170 evra. Za bolji posao nemam genetske predispozicije (nisam crnogorac i nisam iz Žitorađe) iako mi je CV na dve strane. Molim te da mi objasniš kako da ja sa tom platom da planiram porodicu. Da li treba da mi mama i tata kupuju hranu i pelene za dete (kao većini mojih vršnjaka)? Ako si se ti na taj način 'ostvario kao muškarac' svaka ti čast ali ja ne mogu da tako zavisim od drugih.

Da ne dođe do zabune,Kosovo (tj severni deo) se ,mora braniti oružjem jer nema drugog načina ali mislim da to treba da uradi profesionlana vojska. Možda se ovo malo kosi sa ovim što sam napisao ranije u ovoj poruci ali valjda razumete šta želim da kažem.

Ja sam se ozenio sa 25 godina, odma posle fakulteta i vojske. Nisam cekao da se "steknu uslovi, sloze kockice isl". Doduse, kod mene je situacija nesto drugacija, radim od 16 godine,  na poslu sam provodio svaki slobodan trenutak, pa nisam imao finansijskih problema, barem ne tada. Porodica nije mala stvar, ali je cinjenica da situacija nece nikad biti idealna. Jedina sigurna stvar je da je porodica veliki pokretac i motiv, pa u krajnjem slucaju, usao si u igru, cuti i plivaj. I sam radim ko konj, nekada i po 16 sati, sigurno zivim mnogo losije nego pre 10 godina, ali sam sada mnogo srecniji. Dovoljno je da me cerka zagrli, poljubi ... i svi problemi nestaju.
Ako mnogo mislis, taktiziras, vreme prolazi i sve je se teze odluciti za brak i porodicu. Moj deda je sa koferom stvari dosao u Uzice. Tata je poceo da radi sa 10 godina. Cesto nisu imali za hleb ujtru. Nikome nije bilo lako. Mali je broj onih kojima je drzava pomogla. Najgore je sedeti i cekati da se nesto desi...Sve me ovo podseti da je mom skolskom drugu otac bio godiste mog dede...

Sto se dozvole za oruzje tice...nekoliko puta sam citao zakon o oruzju i municiji i nisam nasao da je civilno sluzenje vojske prepreka za dozvolu za posedovanje oruzja. Ne znam kakva je praksa, ali mogu se raspitati kod drugara advokata.

Sto se ratnog rasporeda tice. Da ponovim, to je samo formalnost, slao sam stotine takvih poziva dok sam bio u vojsci i niko nikad nije pravio problem, niti je to bilo cudno. Takodje, ne znam ko ce u slucaju eventualnog rata da brani Srbiju? Mi ili cemo da zamolimo Nato ili Ruse da to odrade umesto nas??

I da, kad zaguti, nije vazno ko je sluzio vojsku a ko nije. Brzo bi svi naucili potrebne stvari i bili odlicni vojnici. U to sam siguran 100 %.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #53 on: September 29, 2011, 10:36:05 pm »

Ротринг, ако добро читам ти пишеш о "нама" који се "окрећемо" (тражећи кривце) или "позивавамо" и "прозивамо" резервисте и оне који су одабрали цивилно служење војног рока. Колико знам овде на овом форуму нема таквих. Можда мислиш на нека активна војна лица. Па, они су такође, продукт средине у којој живе, заједно са тобом и са мном. А што се тиче оних што се бусају у прса  (тзв. кафански Срби) потпуно се слажем. Они су увек опасност, не само као што "трче на метак", него и зато што су најчешће носиоци недисциплине јер све знају и имају решења за све, чак и када о томе врло мало знају, па ако није по њиховом саботирају систем. А то је у кризној ситуацији најопасније. Колико год је неки систем лош, бољи је од стања када система нема.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #54 on: September 29, 2011, 10:47:54 pm »

Previse ima grupa koje bi morali da "dotaknemo" pricom. Pa i svi mi ovde na neki nacin pripadamo grupi militarista....sa svim onim sto ta pripadnost nosi sa sobom, bez obzira na to odakle je, gde se ko i zasta skolovao.
Ko ce ga znati ....mozda svi prvo trebaju na dva meseca u zatvor pa onda u vojsku i na ratni raspored.
Ako ne moze neprijatelju od napred....onda sledja..... da ne kazem od pozadi Grin


Samo da nisam dao neki predlog koji ce vec sutra da zazivi Wink
« Last Edit: September 29, 2011, 10:54:48 pm by rotring » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #55 on: September 29, 2011, 10:54:58 pm »

Što se tiče zakona o oružju i municiji, u članu 8 se kaže:

"Odobrenje za nabavljanje vatrenog oružja neće se izdati:"

Tačka 6:

"licu koje nije obučeno za rukovanje vatrenim oružjem."

Ali se nigde ne kaže da neko lice mora da odsluži vojsku, već samo da prođe obuku u rukovanju vatrenim oružjem.

Ako sam nešto pogrešno shvatio, ovde imate link do zakona, pa da se razjasni šta jeste a šta nije.

http://www.mus.co.rs/docc/Zakon_o_oruzju_i_municiji.pdf

A što se tiče "kafanskih heroja", daleko im lepa kuća. Ti magarci nikada ne trče na metak, već samo potpaljuju tupsone da oni trče na metak i prave gluposti. Disciplina je najvažnija stvar u vojsci i ako je komandant ili komandir sposoban, održaće disciplinu, ako je nesposoban, onda...zdravo đaci...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #56 on: September 29, 2011, 10:56:57 pm »

Моја примедба је била да си ти себе изузео јер пишеш о оним "другима" који "позивају" и "прозивају". Сад, оно, то ти је тачно - ко се где намести или нађе.. спреда или позади.. исто ти се на крају "вата". Grin
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #57 on: September 29, 2011, 11:09:14 pm »

@MOTORISTA
Ako se dobro secam......jedan od par opravdanih razloga za slanje regruta na civilno sluzenje jeste i strah od povredjivanja, od oruzja...i sta vec znam. Uglavnom ...to im ostaje kao validan dokument kojim mogu da dokazu da je pojedinac nesposoban za imanje i koriscenje licnog i lovackog oruzja, tipa....kako to mozes a za drzavu ne mozes.
E sad, da li to tako funkcionise ili ne, ne znam......Ako su mene dezinformisali i ja sam vas, u prevodu.

@dzumba
Jeste, izuzeo sam sebe iz toga jer je krajnje nezahvalno o tome govoriti. Tu, otprilike ima "istina" bar onoliko koliko ima ljudi......Stavi dva srbina u istu sobu.....dobijes bar tri partije.
A, ovo oko fatanja.....stvar je mamca...bar tako kazu ribolovci Grin
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #58 on: September 29, 2011, 11:18:37 pm »

@MOTORISTA
Ako se dobro secam......jedan od par opravdanih razloga za slanje regruta na civilno sluzenje jeste i strah od povredjivanja, od oruzja...i sta vec znam. Uglavnom ...to im ostaje kao validan dokument kojim mogu da dokazu da je pojedinac nesposoban za imanje i koriscenje licnog i lovackog oruzja, tipa....kako to mozes a za drzavu ne mozes.

E pa o tome se radi. Ja mogu da shvatim i prihvatim da neko ne želi da uzme pušku u ruke, jer može da dođe u situaciju da sa tom istom puškom oduzme drugi život, i da je to za njega nešto nepojmljivo i užasno ( što u principu i jeste), ali ne mogu da shvatim da neko posle toga traži i dobije dozvolu za, recimo, pištolj ili revolver...šta će mu to onda? Da izigrava frajera ili nešto drugo...ma kako da ne. Ko nije služio pravu vojsku ne može da dobije oružni list i zdravo.

isto tako i ovi "čovekoljupci" koji su izbegavali vojnu obavezu pa dobijaju amnestiju. Pa zar smo svi mi budale što smo odslužili svoje, a oni pametni i profitiraju zbog toga?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #59 on: September 30, 2011, 07:34:18 am »

Sto se tice oruzja i onih koji su civilno sluzili vojni rok mislim ili bolje reci ubedjen sam da to negde pise ali da niko ne primienjuje kao sto je slucaj i sa obavezom medicinskih ustanova da prijave MUP-u sve one koji su psihicki oboleli kao i obolele od raznih specificnih bolesti zbog kojih obolelom treba oduzeti oruzje koje legalno poseduje ili vozacku dovolu. Sto se kaze: Mrtvo slovo na papiru.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.