PALUBA
March 29, 2024, 07:22:51 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5]   Go Down
  Print  
Author Topic: Ko ne uzme ratni raspored ide dva meseca u zatvor  (Read 19527 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #60 on: September 30, 2011, 08:45:56 am »

"Motorista" alal vera, potpisujem šta si rekao, inače zapanjen sam što uopšte postoji mogućnost da neko ko je odbio da služi vojsku pod oružjem uopšte u mogućnosti da isto poseduje  pa čak i da traži dozvolu sa oruže, haos....

Nego evo jednog predloga, zašto mi svi koji smo pošteno odslužili svoj vojni rok ne bi lepo tražili da nam se to upiše kao benificirani radni staž, naravno sve sa vežbama i ostalo.

Drugo, vojska rasprodaje sve svoje (zemlju, zgrade, i ostale nepokretnosti i pokretnu imovinu) zašto pitam ja sve Vas mi koji smo u tome učestvovali, radom, zalaganjem, vremenom, izdvajanjem novca ne bi tražili učešće u nekoj vrsti "akcija", delu vlasništva ili kako već.

Ako ne onda bi trebali da imamo veće beneficije od drugih, neke prednosti ili povoljnosti, pazite nije reč o malim sredstvima !

Pozdrav.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #61 on: September 30, 2011, 02:11:26 pm »

Борисе, прича о врло великој вредности војне имовине је малкице надувана. О томе смо дискутовали у једној од тема (мислим "Шта је остало од ЈНА"). Наравно, ипак та средства (за продају - отуђење) нису ни мала. Ја бих се сложио са тобом када је у питању признавање радног стажа онима који су служили војни рок. На жалост то сад тешко да је могуће јер би се радило (у овој економској ситуацији) о огромним средствима.

Када је у питању добијање дозволе за ношење оружја за оне који су "цивилно" служили војни рок, мислим да сте мало "окренули" ствар. Оваки законом је било регулисано да се не може позивати на приговор савести (да не носи оружје током служења војног рока) онај који има дозволу за оружје. Међутим, онај који је одслужио војни рок кроз. тзв. цивилно служење, након тога се може пријавити за добијање дозволе за поседовање оружја јер нима законске препреке. Тако нешто их аутоматски дисквалификује за евентуално каснији приговор савести, код мобилизације и сл.

Сада је укинуто служење војног рока. Шта са тим људима који неће или не могу да буду професионални војници, а хоће да буду на пример ловци. Па наравно да могу добити дозволу за поседовање оружја ако испуњавају остале услове.

Слажем се да је требало, као на пример у Швајцарској, ограничити право "цивилним војницима" да се запошљавају у државној администрацији.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #62 on: September 30, 2011, 02:33:32 pm »

Ok, vojna imovina posle raspada SFRJ zaista ima manju vrednost, iako moraš priznati da je bilo DEBELOG rastakanja iste na svakojake načine.

Vojni rok i naoružanje, nisam baš upoznat sa pravnom regulativom i ima li to bilo kakve veze kada govorimo o lovačkom naoružanju i pištoljima-revolverima, moj komentar je bio više kisela šala.

Pošto sam stariji, sećam se nekih priča dedova znate ono "ko u vojsku nije išo" da se ženi nije mogo", nisam siguran u kompletnu istinitost ovoga ali sam bio u vojsci, na vežbama i ....

Fakat, nije bilo ni lako, ali škola se nauči, vredna, važna škola, škola života, prijatelji i neprijatelji, lopovi, dobri ljudi, gamad, svega je bilo, ono što nikada neću zaboraviti je da sam se naučio disciplini i poštovanju i da ono što ti sipaju u tanjir ima da ceniš i sažvaćeš 30-40 puta  Grin.

I danas nameštam krevet kao onda, a verujte mi kap.l kl. Dakić Slavko nas je "štroio", svaka mu čast zato i jako, jako rado bi popio sa njim i platio 2 kile jagnjetine.

Živi mi bili. 
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #63 on: September 30, 2011, 08:52:36 pm »

Znam da ima puno mladih ljudi, koji zbog greške i nesposobnosti administrcije u Srbiji uopšte nisu regrutovani, niti su služili vojni rok, bez obzira što imaju redovna dokumenta - ličnu kartu, pasoš itd. - i prijavu boravka.

Momci su čekali poziv - nisu ga dobili, i mudro su ćutali, dok se ne ukine obaveza služenja vojske.
Kako će njih da kači ova kazna zatvora od 2 meseca?
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #64 on: October 01, 2011, 09:06:43 pm »

Dobiće RR koji ih raspoređuje u sastav civilne zaštite. Angažovani su na odbrani zemlje, ali ne direktno - oružano. Isto važi i za civilne odsluženike.

Nego ono što mene više užasava od činjenice da ima lovaca i ostalih koji su civilno odslužili je to da mnogi preko raznih vezica dobijaju uverenja da su redovno odslužili vojni rok, a vojsku su videli eventualno na TV. Čak ni civilno nisu odslužili. Jedan takav mi se nedavno nasmejao u facu kad sam mu rekao da sam odslužio vojsku, a nisam morao, nego sam se još i potrudio da me pošalju. A on je dobio uverenje preko veze, da bi se sutra eventualno lakše zaposlio i umesto da ćuti, smeje se meni kako sam "glup". Ima sreće što sam izuzetno blage naravi pa je prošao sa samo jednom šljagom i to prilično blagom.

Nego, može li rezervista samoinicijativno da se javi u VO i dobije RR? I da li se RR menja sa promenom prebivališta?
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #65 on: October 01, 2011, 10:30:27 pm »

Ljudi, dok sam bio u odseku, napisao sam hiljadu raznoraznih potvrda. Mogao sam napisati sta sam hteo i kome sam hteo. Covek koji inace radi na tom delu je tutuk za racunare i obicno bi nam samo doneo karton i rekao koji dokument treba.
A sta sve pise po kartonima. Pedesetih godina se sve proveravalo, porodica, ponasanje...
Ima sam pristup celoj bazi mupa (zao mi je sto je nisam prekopirao, dobro dodje za naci osnovne podatke o nekoj osobi, drugu svrhu mena), dok smo vojnu bazu mi punili, prepisivali podatke sa kartona kada smo imali vremena.

Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #66 on: October 01, 2011, 10:45:12 pm »

To je falsifikovanje dokumenata i predstavlja krivično delo. Sad, što je to moguće je druga priča. Ipak, ne dozvoljavam da me takav "krimos" ismeva i vređa što sam pošteno odužio svoje, dok se on bavio nelegalnim radnjama.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #67 on: October 02, 2011, 08:54:13 am »

БрРисто, да си прекопирао ту базу "свирао би клавир" негде. Такве ствари се на крају увек открију. А то што су 50-тих мање више све проверавали и није било тако лоше. И сада се проверава, али доста сужено, само за неке специјалности и послове. По нашим прописима и државне и приватне фирме могу тражити податке из база МУП-а (писаним поднеском) у циљу провере радника који обављају одређене послове (на пример за чуваре, раднике обезбеђења и сл. ). Наравно то је доста сужено и ограничено, али је могуће. Добије се извештај типа - пролази или не пролази кроз казнене евиденције.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.