PALUBA
April 19, 2024, 11:06:47 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Čak i pod morem kradu metale!  (Read 1156 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« on: September 28, 2011, 08:04:38 pm »

Mislim, da komentar nije potreban. Dokle smo došli! Članak i slika je iz "Slobodne Dalmacije"


28.09.2011. | 18:37

POTRAGA ZA OTPADOM PRESELILA SE I POD MORE - KOD OMIŠA NA METI POTONULI BROD

Radi starog željeza očerupali brodsku olupinu kod Omiša

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Prošli petak oko podne iša sam s jednim gostom Poljakom roniti na lokaciju Medići gdje se nalazi olupina teretnog broda “Metković”. Taman smo se spremali zaroniti kad vidim dvojicu da padobranom zavezanim za gumenjak dužine oko četiri metra tegle stvari s broda. Pita sam ih šta rade, a jedan mi govori da nose stare dijelove od motora, tvrdili su da je to šta su teglili bilo odbačeno - prepričava ronilac Vladimir Stipčević situaciju u kojoj je zatekao “pljačkaše” podmorskih olupina.

Kaže kako su neki mještani kazali kako ta dva muškarca već nekoliko dana “pelješe” olupinu motornog broda “Metković”.
- Znan tu lokaciju 25 godina, znan svaki pedalj dna i zna san da je to šta govore glupost. Vidljivo je da je brod u zadnje vrime rapidno propa, da su mu odvalili stranice, iščupali sve šta su mogli. Zvali smo policiju i kriminalisti iz Omiša došli su kad su ovi pristali u lučicu di ih je triba čekati kamion. No, oni su rekli da ne mogu ništa napraviti već su zvali pomorsku policiju.

- A kad su ovi došli, nastupija je šok za nas. Prvo su se rukovali s ovom dvojicom, a onda su kao napravili neki očevid, napisali neku prijavu i na kraju su ih pustili da odu. Nisu im oduzeli ni gumenjak niti opremu ni tri podvodne puške i bocu za ronjenje, a što su morali po zakonu jer su uhvaćeni u nezakonitoj radnji.

- Posli me je Poljak pita kako je moguće da se policajci rukuju s kriminalcima i to još kad su uhvaćeni na djelu, ništa čoviku nije bilo jasno - ogorčen je Stipčević dodajući kako ga je najviše pogodilo kad je jedan od dvojice muškaraca pred policajcima izvadio iskaznicu Hrvatskog ratnog vojnog invalida i počeo vikati “da šta njega diraju, da se on borija za ovu državu...”

- Tu san puka, svašta san mu izgovorija. Pitan se triba li sad država revidirati njegovu invalidnost jer kako je moguće da se čovik invalid bavi tako teškim fizičkim poslovima, i to još u moru. Frustriran sam zbog toga što su pušteni, i ja i drugi ljudi - Igor Kralj i njegova supruga Zorica, također ronioci, potom Goran Lović, Kažimir Tomasović, Mili Medić... i spremni smo svjedočiti da su na gumenjaku imali puške i boce - kazao je Stipčević.

Dodaje i kako je spreman napraviti “eksperiment” da vidi postupa li policija i inače tako kao što je postupila u ovom slučaju.

- I ja ću staviti puške na brod, najavit ću policiji datum i lokaciju di ću biti i “pelješiti” neku olupinu, pa da vidin kako će reagirati - poručio je naš sugovornik.

Iz splitske policije doznajemo kako se na ovom slučaju još radi, odnosno provode se kriminalistički izvidi te se čeka očitovanje Ministarstva kulture da se vidi nalazi li se brod “Metković” na listi zaštićenih pomorskih vrijednosti.

Zasad je poznato da su u “pomorskoj aktivnosti bez odobrenja Lučke kapetanije” uhvaćeni 54-godišnji otac i njegov 31-godišnji sin koji je zaradio prekršajni nalog.

M/B METKOVIĆ

izgrađen 1948. u Salernu (Italija) pod imenom “San Giorgio Guerriero”.
Dimenzije: dužina 33,9 metara, širina 7,6 metara
Nosivost: 280 tona
Brzina: 8 čvorova

Kronologija
Nasukao se 27. lipnja 1959. kod rta Lun na Pagu tijekom plovidbe iz Senja prema Cataniji (Italija) s 500 kubičnih metara drva. U Puntu obnovljen za “Obalnu plovidbu Split” 1969. i zaplovio pod imenom “Metković”. Nasukao se 17. lipnja 1969. i potonuo kod Ruskamena tijekom plovidbe iz Splita prema Metkoviću s teretom od 250 tona cementa. Jarboli su virili iz mora do 1971. godine. (podaci iz dokumentacije Marijana Žuvića) G.Z.


* brod.jpg (23.93 KB, 468x312 - viewed 98 times.)
« Last Edit: September 30, 2011, 09:25:43 pm by leut » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1 on: September 28, 2011, 08:12:44 pm »

.........................................
Nasukao se 27. lipnja 1959. kod rta Lun na Pagu tijekom plovidbe iz Senja prema Cataniji (Italija) s 500 kubičnih metara drva. U Puntu obnovljen za “Obalnu plovidbu Split” 1969. i zaplovio pod imenom “Metković”. Nasukao se 17. lipnja 1969. i potonuo kod Ruskamena tijekom plovidbe iz Splita prema Metkoviću s teretom od 250 tona cementa. Jarboli su virili iz mora do 1971. godine. (podaci iz dokumentacije Marijana Žuvića)g.z.
Ja bi ove ljude nagradio. Čiste more. Ovo nije nikakvo aheološko blago.
Za to vrijeme tražio bi da nekadašnji vlasnik plati čišćenje. Molim te lijepo,
brod ostavio i još virili dijelovi iz mora godinama..... Angry
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.019 seconds with 22 queries.