PALUBA
April 25, 2024, 08:23:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Aktivna rezerva Vojske Srbije  (Read 54096 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #30 on: January 08, 2015, 05:50:09 pm »

Ne, za vreme mirovanja radnog odnosa ne dobijaš ni platu niti ostvaruješ staž kod svog poslodavca. Dobićeš neku naknadu od vojske i to je to.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #31 on: January 08, 2015, 05:51:17 pm »

Na to sam i mislio. Kao sto rekoh smejurija...
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #32 on: January 08, 2015, 05:53:28 pm »

Ali kao što si rekao, biće daj šta daš.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #33 on: January 08, 2015, 05:55:34 pm »

Sto jes jes...nemastina je prevelika...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #34 on: January 08, 2015, 05:56:58 pm »

Za vreme angažovanja u aktivnoj rezervi, poslodavac je Vojska Srbija koja reguliše primanja, zdravstveno i socijalno osiguranje, tj. staž. Nezaposlenom se vodi kao rad na odredjeno vreme, a zaposlenom kao rad kod drugog poslodavca.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #35 on: January 08, 2015, 06:00:05 pm »

Imas zdravstveno ali kaze "mirovanje radnog odnosa". Privatnik nece da ti trpi da nema radnika do 2 meseca godisnje pa neznam sta da je. Nece ti dati otkaz, samo ti nece produziti ugovor. Moj stav je neka hvala, ko voli nek izvoli.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #36 on: January 08, 2015, 06:01:22 pm »

Zaboravljaš da je u Srbiji mnogo više ljudi zapošljeno u državnim firmama.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #37 on: January 08, 2015, 06:04:43 pm »

А још више незапослено.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #38 on: January 08, 2015, 06:07:37 pm »

 Postoje mesta gde su drzavne firma nacisto pukle i u takvim mestima i privatnika ima slabo. Svi se drze za slamku i kunu se u tu crkavicu sto imaju. E iz takvih mesta ce se najvise prijaviti za ovako nesto. Od juga ka severu sve manje i manje ljudi radi u VS, jer u BG-u npr. na kiosku zaradjuju vece pare za manje maltretiranje.
Ja sam otkaz dao iz drzavne firme zbog meni opravdanih razloga. Sada nema posla ni za lek. Znanje moze samo da ti smeta u pronalazenju posla jer je takvo vreme doslo. Ali od dva zla u ovom slucaju ipak biram manje...
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #39 on: January 08, 2015, 06:17:45 pm »

Ставио сам текст Уредбе о служби у активној резерви.

Међутим, колико сам видео не припада пензијско осигурање, већ само накнада и здравствено док си на обуци/задатку.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #40 on: January 08, 2015, 06:35:13 pm »

О овоме смо већ писали и дискутовали када је донет закон.

О увођењу активне резерве прича се од увођења закона и још се није макло од почетка. Тек сада има назнаке да ће се помаћи, али су главни проблем трошкови и још нешто о чему ћу нешто рећи при крају овог писања. Дакле, припадник атктивне резерве прима све време трајања уговора неку наканду (на пример 10% плате спрам свог чина), био или не био позиван. Затим, када је на вежби добиће накнаду зараде. Дакле неће бити у минусу (ако је запослен), односно добиће у новчаном износу приближно ономе што би добио да је у активној служби (ако је незапослен). Када је у "мисији", дакле ангажован дуже од месец дана непрекидно онда добија плату према чину у положају који има односно према дужности за коју је ангажован. Једнако као и професионални војници. Тада је пензионо и здравествно осигуран (као и његова породица), једнако професионалним припадницима.

Док је у "мисији" радни однос (ако је био запослен) му мирује (тада му пензионо и здраветсво осигурање уплаћује војска). То значи да му послодавац због одсутства неће дати отказ и дужан је да га прими на исто радно место са истим сатусом пре одлакса у мисују. У пракси, из искуства других земаља који имају овакав модел попуне резревног састава, један од проблема јесте накнада послодавцу за ангажовање другог лица које треба да замени одсутног резервисту. Дакле, као прво са послодавцима се мора склопити споразум да ће без проблема "пустити" резервисту када га војска позове, као и да ће га, када заврши "мисију" примити назад у радни однос, на исто или слично радно место са истим стаусом (зарадом) који је имао. Е, сад, ко мења резервисти док је одсутан? Државна установа, јавно предузеће можда и не мора да ангажује некога уместо њега, али већина производних, приватних фирми мора. То у пракси значи да ће војска, односно МО, морати да плати фирми из које је резервиста ангажовање његове замене. Ова накнада можда неће обухватати целокупни период одсутности резервисте (на пример, све краће од месец дана пада на трошак фирме, као њен допринос општем добру, јер војска је то), али свако дуже одсутвовање ће подразумевати и накнаду послодавцу. Уосталом, нема разлога да тако не буде јер је тако било и у ЈНА. Ово што сам написао вероватно неће важити у време ратног стања, увођења радне обавезе и сл.

Све ово што сам написао није званично тумачење, већ врло вероватно решење на бази ранијих анализа активне резерве у којима сам учествовао, као искуства других земаља чије војске имају активну резерву.

Од стања буџета ће зависити и бројно стање активне резерве. Стање буџета је као што знамо врло скромно. Зато ће и активна резерва у почетку бити врло мала (нешто као проба), да би се, ако буде било довољно новца и повећавала. Вероватно ће се у почетку ограничити на тзв. критичне специјалности, а врло мало или нимало на "пешадију", односно масовне дужности општег типа у свим видовима и родовима. Дакле, ове године не треба очекивати више од анкетирања и "сабирања утисака".
« Last Edit: January 08, 2015, 07:55:36 pm by dzumba » Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #41 on: January 08, 2015, 06:53:00 pm »

Члан 10. Уредбе каже да ће припадници активне резерве морати да се обучавају за мировне мисије. Да ли ће активни резервисти бити у обавези да учествују у међународним операцијама или то остаје на добровољној бази?
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #42 on: January 08, 2015, 07:04:51 pm »

Pa piše u skladu sa zakonom. A u Zakonu o upotrebi VS i dr. snaga odbrane u miltinacionalnim operacijama van granica RS (čl. 13. st. 3) piše da se prava i obaveze u pogledu upućivanja bliže uređuje ugovorom.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #43 on: January 08, 2015, 07:17:20 pm »

Што значи да је добровољно... Схватио сам.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #44 on: January 08, 2015, 07:20:04 pm »

Ne znači.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.