PALUBA
April 25, 2024, 05:03:56 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Aktivna rezerva Vojske Srbije  (Read 54072 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #75 on: January 22, 2015, 02:35:43 pm »

Isti nam je stav po pitanju ispipavanja pulsa.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #76 on: January 22, 2015, 09:36:48 pm »

Gde to piše?!

Sve što si rekao uopšte ne piše ni u ZVRMO (ZVS se ne bavi aktivnom rezervom) ni u onoj Uredbi.

U svakom slučaju, mislim da je pametnije uložiti sredstva u aktivni sastav (pre svega opremanje), nego raspitati pare na regrute, rezerviste itd. itd. Bolje mala savremeno opremljena i obezbeđena aktivna vojska nego da nam se ministar hvali ispraznim brojkama regruta, uputnih rokova, aktivnom i onom drugom rezervom itd.

 Mislim da je problem u nedostatku "komunalaca" u VS jer je nazalost to primarni i sekundarni zadatak sa kojim se susrecemo.

 Dalje sto se plata tice, ionako mizerne plate su nam otisle dole. Dobili smo informaciju da ove godine ima para samo za plate, pa nece biti novih cizama i ostale intedantske opreme. Sve je ovo lepo, i aktivna rezerva, i pasivna rezerva, ali valjda bi trebalo prvo obezbediti aktivnom sastavu uslove za kvalitetan rad ( kada to kazem, mislim da vojnik bude vojnik, da mu cizme ne pustaju vodu, i uniforma lici na uniformu, da je adekvatno opremljen za zadatke koji se postavljaju ispred njega). Aktivnom rezervom se vise cilja na neke el. nepogode, gde bi u slucaju potrebe mogli da angazuju "sezonce" uz aktivan sastav, i to je ok. Ali ne vidim neku dublju korist u zadacima npr. u KZB ili MNO, sem za usko strucna lica, kojih realno u vojsci fali.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #77 on: January 23, 2015, 12:50:16 pm »

Lično mislim da je cilj da se obezbedi kvalitetan i utreniran kadar za brigade u "razvoju" i ljudstvo za mirovne misije pošto je više nego očigledno da će se sa strane "Partnerstva za mir" sve više očekivati naše značajnije učešće.

Mislim da Aktivna rezerva nije loš koncept i time bi se vratila nekadašnja praksa postojanja rezerve I, II i III poziva.

Samo sa planiranim uštedama teško da će osim na papiru biti ikakve praktične primene, ukoliko se ne dobiju pare iz inostranstva za Mirovne misije vćeg obima.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #78 on: January 23, 2015, 04:22:11 pm »

Нема пара из иностранства. Држава сама сноси трошкове учешћа у мултинационалним операцијама.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #79 on: January 23, 2015, 07:56:54 pm »

Колико знам нешто се добија од УН, када се ради о њиховим мисијама.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #80 on: January 23, 2015, 08:09:51 pm »

Јесте било раније, али мислим да је и то пресушило. А и за ранији период треба видети колико држава плаћа чланство у ОУН и специјализованим организацијама а колико је добијала.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #81 on: January 23, 2015, 09:05:46 pm »

Slali su novac to znam. Drzava se ogradjivala nenormalno a onaj minimalni deo  je isao na plate i ostalo. Kako je sad nisam u toku. videcu ako uspem da se raspitam, bas me interesuje...
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #82 on: January 24, 2015, 09:06:32 pm »

Slali su novac to znam. Drzava se ogradjivala nenormalno a onaj minimalni deo  je isao na plate i ostalo. Kako je sad nisam u toku. videcu ako uspem da se raspitam, bas me interesuje...

I ja sam cuo da drzava dobija novac za svakog vojnika i svaki kamion u UN...Dobar deo uzme za sebe, a neku crkavicu ostavi vojniku. Naravno sve sto sam cuo je nezvanicno (ko bi zvanicno pricao o tome).
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #83 on: January 25, 2015, 03:38:36 pm »

Па нормално је да државе узме и све и нешто (у виду уговрене плате или накнаде) да онима који учествују у мисијама. У приватном предузећи све заређане паре иду у фирму, а она запосленима исплаћује уговрене плате. Ни динара више од тога, без обзира на то што је зарад већа. Тако и држава. Осим тога, обука и опрема за те војнике такође коштају па и то треба рачунати.

Такође, треба додати и то да држава није добијала нити добија пун износ трошкова већ један део.

Трошкове мисија које нису под мандатом УН углваном сноси сам држава.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #84 on: February 23, 2016, 05:36:38 pm »

Onima koji nisu služili vojsku stižu pozivi za rezervu


Vojsku nikad nisam služio, čak ni civilno. Zbog toga me je zaprepastilo kad sam dobio pismo iz Ministarstva odbrane. Šta sad to znači, priča za Espreso 31-godišnji Beograđanin koji je dobio poziv

To što niste nosili uniformu, pucali iz puške i "gulili" stražu, kao ni to što je uveden profesionalni sastav, ne znači da ste se spasili vojske. Štaviše!Plave koverte iz Ministarstva odbrane ponovo su počele da stižu. Čak i na adrese onih koji nikada nisu bili u vojsci?!
Za razliku od "svi-smo-jedna-armija" perioda, kad nije bilo čudno da vas zovu na vojnu vežbu ili vas mobilišu u slučaju rata, mnoge je zateklo, pa i uplašilo zašto ih se Ministarstvo odbrane sad odjednom setilo.

- Vojsku nikad nisam služio, čak ni civilno. Zbog toga me je zaprepastilo kad sam u sandučetu zatekao pismo iz Ministarstva odbrane, priča za Espreso 31-godišnji Beograđanin koji je dobio rešenje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U dopisu Ministarstva, koji je ovaj sugrađanin dobio, piše da je bez obzira na to što je obustavljeno obavezno služenje vojnog roka, ostala obaveza uvođenja u vojnu evidenciju i obaveza služenja u rezervnom sastavu.

U objašnjenju koje je Espreso dobio iz Ministarstva odbrane, svi muškarci u skladu sa Zakonom o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi, imaju dve obaveze u toku života: da se uvedu u vojnu evidenciju kad napune 18 godina i da služe u rezervnom sastavu kad napune 30 godina.

- Obavezu služenja u rezervnom sastavu imaju svi muškarci stariji od 30 godina života, bez obzira da li su ili nisu služili vojni rok. Služenje u rezervnom sastavu može se izvršti na različite načine, od obuke i vežbi u vojnim jedinicama do izvršavanja obaveza u civilnoj zaštiti (uglavnom za osobe koje su izbegle vojnu obavezu ili su bili u civilnoj službi za regulisanje služenja vojnog roka) - navedeno je u pismu koje smo dobili iz Ministarstva odbrane.

- Poziv za služenje rezervnog sastava ne treba da plaši nikog, to je zakonska obaveza i sprovodi se redovno. Veća opasnost postoji od nepoznavanja Zakona, samim tim i dužnosti, prava i obaveze državljana Republike Srbije, jer su istim Zakonom predviđene i sankcije za osobe koje se ne uvedu u vojnu evidenciju ili se ne odazovu pozivu za služenje u rezervnom sastavu - kažu za Espreso u Ministarstvu vojske.

Obaveze osoba u rezervnom sastavu nastaju od dana otpuštanja sa služenja vojnog roka ili civilne službe do kraja kalendarske godine u kojoj vojni obveznik (muškarac) navršava 60 godina života.

Zanimljivo je da obavezu služenja u rezervnom sastavu imaju i žene vojni obveznici koje se vode u evidenciji. Za njih obaveza traje do kraja kalendarske godine u kojoj navršavaju 50 godina života.

espreso.rs


* 1455898836_IMG_5251.JPG (273.46 KB, 960x764 - viewed 67 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #85 on: February 23, 2016, 06:52:31 pm »

Vojsku nikad nisam služio, čak ni civilno. Zbog toga me je zaprepastilo kad sam dobio pismo iz Ministarstva odbrane. Šta sad to znači, priča za Espreso 31-godišnji Beograđanin koji je dobio poziv

Evo zaplakah i krokodilske suze ronim, što je on dobio poziv za rezervu...zlato majkino napaćeno...
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #86 on: February 23, 2016, 07:00:23 pm »

Vojsku nikad nisam služio, čak ni civilno. Zbog toga me je zaprepastilo kad sam dobio pismo iz Ministarstva odbrane. Šta sad to znači, priča za Espreso 31-godišnji Beograđanin koji je dobio poziv

Evo zaplakah i krokodilske suze ronim, što je on dobio poziv za rezervu...zlato majkino napaćeno...

Zbog toga sam i preneo tekst  Grin . Videh vest na stranici FB Severna tribina sa gomilom različitih komentara
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #87 on: February 23, 2016, 08:13:57 pm »

Zbog toga sam i preneo tekst  Grin . Videh vest na stranici FB Severna tribina sa gomilom različitih komentara

Испрепадале се јуначине са Сјеверне, а и са Јужне трибине...
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #88 on: February 24, 2016, 09:04:33 am »

Vojsku nikad nisam služio, čak ni civilno.

E, pa sad ćeš frajeru, nisi zakasnio, ne boj se!  Grin

Konačno i neka lepa vest, možda stvarno malo "osveže" veštine rezervista u većem broju.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #89 on: February 24, 2016, 10:00:01 am »

Pa iz dispozitiva resenja se lepo vidi da pomenuti obveznik nikada nije ni uveden u vojnu evidenciju a kako je navrsio 30 godina zivota dobio je poziv da ga istovremeno uvedu u evidenciju i u rezervni sastav.
Kako zakon lepo kaže svi zdravi punoletni građani mogu biti zvani u rezervni sastav radi obuke, vezbi ili nedao bog za potrebe rata.

Tako da je ovo veliko razočarenje za one koji su mislili da se ukidanjem obaveznog služenja vojnog roka ukida bilo kakva njihova obaveza da u slučaju potrebe budu pozvani u rezervni sastav i budu vojno obučeni za služenje u istom.

Ispada da su "prigovarači savesti" najbolje prošli.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.044 seconds with 23 queries.