PALUBA
April 19, 2024, 06:05:18 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Oficirski opasač  (Read 14218 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« on: October 08, 2011, 08:26:54 pm »

Дуго година, све до 1991. године стандрадни део униформе сваког официра, а од средине 60-тих година и сваког подофицира био је официрски (старешински опасач). На први поглед, од војничког опасача се разликовао по једном упртачу који се (колико сам упознат) од средине 60-тих носио преко левог рамена (пре тога преко десног).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Официрски опасач са упртачем

Наравно, официрски опасач се доста разликовао од војничког. Осим по упртачу, разликовао се и по копчи (пређици) опасача и начину закопчавања. Док се војнички опасач закопчавао "на иглу",на начин како се копча највећи број обичних каишева, официрски се закопчавао на "дугме", односно метални испуст који је био причвршећн лево од пређице и на који се намицала једна рупа које су биле убушене на опасачу. Пре копчања покретни крај опасача се протурао кроз "шналу" (пређицу) опасача а затим се рупа "набијала" на метални испуст.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Пређица официрског опасача. Десно, за око 6 цм налази се "дугме" за закопчавање

Иако на први поглед изгледа да је овај начин копчања слабији од "класичног" ("на иглу") веза је чврста чак и у врло екстремним условима.

Опасач се израђивао од врло квалитетне коже дебљине 3мм. Првобитно, опасач на наличју није имао поставу, али је она касније уведена, тако да су све генерације старешина од почетка 70-тих добијале опасач који је са унутрашње стране имао танку платнену поставу најчешће смеђе боје (понекад и бледе смб боје, зависно од произвођача).

Опасачи су се израђивали у више величина које су означавани бројевима 1,2, 3, 4. Величина је означавала дужину опасача док је ширина била стандардна (5цм).


* DSC09080rs.jpg (458.71 KB, 1200x900 - viewed 577 times.)

* DSC09079rs.jpg (514.9 KB, 1200x900 - viewed 464 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #1 on: October 08, 2011, 08:51:29 pm »

Каиш је стандардно имао шест рупа за закопчавање док је упртач иамо осам. На опасачу су биле три гајке од којих су две биле шире и са зашивеним жутим алкама које су висиле са њима. Приликом ношења опасача ове гајке су морале да стоје са леве стране опасача. Упртач је уствари био спојен са опасачем помоћу две гајке идентичне претходнима с тим да су биле окренуте "навише" и на њих је путем металних дугмића био прокипчан упртач. То је омогућавало да се упртач скине са опасача без његовог скидања са тела.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Закопчан опасач. Две слободне гајке су са леве стране тела (десно на фотографији). трећа, тања гајка је крајње десно на фотографији и служи за придржавање слободног краја опасача (да "не виси").

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Начин копчања упртача за опасач преко гајки.


* DSC09096rzrs.jpg (417.19 KB, 996x900 - viewed 374 times.)

* DSC09080rsrz.jpg (99.66 KB, 561x279 - viewed 471 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #2 on: October 08, 2011, 09:11:50 pm »

Приликом ношења опасача пређица је морала да буде са предње стране тела, тачно између последњег и предпоследњег дугмета на блузи службене униформе. Упртач је ишао на лево раме (испод нараменице, да не би спадао, осим офира РМ који нису имали нараменицу на тамноплавој блузи), тако да је метална шнала за подешавање дужине била негде у висини левог џепа блузе а гајка која држи опасач са десне стране пређице опасача. Друга гајка је била негде на средини леђа. Предња гајка која "држи" упртач је требала бити непосредно уз футролу за пиштољ, ако се он носио (а када се носио, носио се са десне стране опасача).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Овако се носи официрски опасача на службеној униформи

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
А овако то не треба да се носи. Мени делује невероватно да млади потпоручници и потпоручнице нису научили како се носи официрски опасач. Ваљда нису стигли од силног учења менаџерских вештина. Верујем да ће их генерал Радовановић, као стари гардиста већ научити. Ова примедба није на њихов "рачу", већ на "рачун" њихових старешина у Војној академији.


* a1bce00c-3bea-102f-8d2f-000c29270931.jpg (116.15 KB, 1024x681 - viewed 613 times.)

* 7144a092-3a2b-102f-8d2f-000c29270931.jpg (189.87 KB, 1024x768 - viewed 980 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #3 on: October 08, 2011, 09:49:14 pm »

Многи не знају зашта служе оне две слободне гајке, за које сам рекао да би по правили требале да буду са леве стране пређице (шнале). Многи мисле да су намењен за ношење бомби. Не бомбе се носе у фишеклијама.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Њихова провобитна немен је качење гарабина за ношење сабље. Такође, на њих се могла окачити футрола за пиштољ, уз услов да је футрола била опремљена гарабинима (док се пишптољ носио са леве стране). Међутим, у ЈНА тога није било. У време ЈНА ове гајке су имале само симболичну вредност и практично нису служиле низашта. На ратним униформама на ове гајске су се могли закачити делови опреме који су имале гарабијне. На пример официрска торбица или планшета за крату.

Официрски опасач су старешине носиле и на ратним униформама све до увођења униформе М-93 када је, уз ратну униформу, прописан војнички (пртени) опасач за све - и војнике и старешине.


* DSC09092rs.jpg (448.8 KB, 1200x900 - viewed 252 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #4 on: October 08, 2011, 09:58:24 pm »

Официрски опасач је имао и једну "практичну" предност над војничким. Cheesy Пређицом официрског опасача си могао да отвориш металне (стандардне) затвараче на пивским или флашама киселе воде, односно вина.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
То се ради овако angel


* DSC09097rs.jpg (501.23 KB, 1200x900 - viewed 227 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #5 on: October 08, 2011, 10:02:14 pm »

Када се не корсити опасач се смотавао у ролну. То, као ни оно отварање флаша, није ничим било прописано, али се показало практичним па се масовно и примењивало. То се ради ево овако:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC09081rs.jpg (479.88 KB, 1200x900 - viewed 155 times.)

* DSC09082rs.jpg (511.37 KB, 1200x900 - viewed 236 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #6 on: October 08, 2011, 10:05:02 pm »

Ознака величине опасача налази се испод пређице (шнале), где се обично утискивао и жиг произвођача. Ова фирма из Чачка је била један од највећи произвођача кожних опасача и каишева за потребе ЈНА.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC09091rs.jpg (487.84 KB, 1200x900 - viewed 188 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #7 on: October 08, 2011, 11:17:21 pm »

Када се не корсити опасач се смотавао у ролну. То, као ни оно отварање флаша, није ничим било прописано, али се показало практичним па се масовно и примењивало. То се ради ево овако:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #8 on: October 15, 2011, 10:46:20 am »

Jedan primjerak u mom vlasništvu samo što nije očuvan kao Džumbin.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 00 001.jpg (475.71 KB, 1100x941 - viewed 215 times.)

* 00 002.jpg (297.55 KB, 1280x960 - viewed 218 times.)

* 00 003.jpg (310.53 KB, 1240x930 - viewed 301 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #9 on: October 15, 2011, 11:06:43 am »

Мој опасача је нов, не коришћен. Купио сам га пред одлазак у пензију. Онај коришћени (користио сам га 20 година)  сам дао некој комшиници да га носи уз фармерке. Ови опасачи су били врло трајни. Онај који сам добио као потпоручник носио сам све док сам био трупни старешина  (сваки дан, 11 година) и потом дао сам га дао неком рођаку (опет за фармерке). Имао сам један само за постројавања (свечане обавезе војника, свечаности поводом празника и сл.). Касније, када је уведен пртени опасач, идентичан и за војнике и старешине, овај кожни, официрски сам носио врло, врло ретко.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #10 on: October 15, 2011, 05:26:51 pm »

Kao i uvek dzumba je na visini zadatka.

Odlicno obradjena tema.

 
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #11 on: October 15, 2011, 06:33:28 pm »

 

e tako se to radi - kratko ali j..tacno. Smiley kad sam ja bio na staziranju u pirot 2004. vojska dobije kozne opasace. NI JEDAN JEDINI turbo-vodnik nije umeo da smota opasac u rolnu Grin inace imam ovakav opasac, nosio sam ga mozda 5-6 puta. i uprtac se vrzma negde po kuci, ali ko zna gde je to... nekako pred raspad one juge cale je dobio oficirski opasac, ali bez one postave i nije bio prostepan. isto je bio izradjen od odlicne koze. takodje sam imao i sa obicnom snalom na iglu, ali je bio tanji i snala niklovana (njega sam poklonio drugarici).

zna li neko da li se jos moze kupiti i na koliko godina "sleduje"?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #12 on: October 15, 2011, 06:36:02 pm »

Prema "Katalogu uniformi VS", opasač sa uprtačem pripada jednom u pet godine.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #13 on: October 15, 2011, 06:44:26 pm »

fala, rade. da napnem zeta da mi upazari jedan... Roll Eyes
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #14 on: October 15, 2011, 06:55:46 pm »

Napni ga Smiley
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.