PALUBA
March 28, 2024, 09:44:14 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 22   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketne topovnjače klase "Helsinki" HRM  (Read 135707 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #90 on: June 19, 2012, 04:50:20 pm »

Prvo, ratni brod mora prethodno imat informaciju o mogucem uljezu u podmorju. Infoe moze dobiti samo preko podvodnih lokatora, hidrofona. Ok? Da baulja Jadranom i nabada ko corava kokos nema bas puno veze sa stvarnim akcijama, niti su to radili u doba JRM.

Ne mora. Može dobiti rejon koji će pretraživati.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #91 on: June 19, 2012, 06:30:03 pm »

Zar doista mislis da Hrvatske Helsinikije Italija ili bilo tko drugi uopce dozivljavao kao sredstvo odvracanja?
Naivno je misliti kako su Stare Finske topovnjače kao takve bogom date za dostojnu kontrolu podvodnog Jadrana,
prvenstveno misleći na otkrivanje podmornica. To jednostavno nije tačno.
Prvo takvim brodovima je takvo nešto sporedna stvar i pitanje je da li je to uopšte u funkciji.
Drugo malo je to brodova da bi se uspješno kontrolisao čitav Jadran. Hidrofoni kao takvi se instaliraju na samo
posebnim pravcima, uskim prolazima, ali je to nemoguće na kompletnom Jadranu.
I na kraju i sve da Hrvatska mornarica ima mogućnost podvodne situacije kao na dlanu, šta sa tim. Čime uopšte
raspolaže da bi mogla uspješno neutralisati nepoželjne uljeze. Da ih gađa kamenicama, možda.  Huh?
Logged
fubar
desetar
*
Offline Offline

Posts: 144



« Reply #92 on: June 19, 2012, 08:16:30 pm »

Za pronac talijane je dovoljan glass-boat... Grin a mozes i po tragu gela za kosu na povrsini...
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #93 on: June 19, 2012, 08:48:01 pm »

Ne bih dalje da diskutujem o ovoj temi - vidim da me većina ne razume!
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #94 on: June 20, 2012, 05:23:35 pm »

Ja bih se složio sa Lovcem.

Nije ista situacija kada nemaš niti jedan brod opremljen s PEL-om, dakle nikakvu mogućnost otkrivanja podmornica i kad imaš dva broda opremljena podtrupnim i tegljenim sonarima sa kakvim-takvim mogućnostima otkrivanja nenajavljenih stranih podmornica u vlastitim teritorijalnim vodama.

Ukoliko bi Hrvatska otkrila u svojim vodama nenajavljenu stranu podmornicu, a pod pretpostavkom da se radi o talijanskoj podnmornici, ne bi se ni išlo na njeno neutraliziranje. Zašto? Zato što su i Hrvatska i Italija članice NATO saveza, a uskoro zajedno i u Europskoj Uniji, dakle saveznice (da se razumjemo, to ne opravdava možebitno švrljanje njihovih podmornica u hrvatskom dijelu Jadrana). Mislim da bi već sama činjenica da moraju Hrvatskoj pred međunarodnom zajednicom objašnjavati što je njihova podmornica radila nenajavljena pred tuđom obalom, duboko u tuđim teritorijalnim vodama bila dovoljna kazna i opomena.

Naravno, to ne znači da smatram da je HRM adekvatno opremljena za protupodmorničku borbu. I ja bih volio da imamo flotilu podmornica, protupodmorničke brodove, sustav hidrofonskih plutača, eskadrilu protupodmorničkih helikoptera, suvremena ppd torpeda i dubinske bombe, ali nemamo...jedno su želje i snovi, a drugo surova realnost. U takvoj situaciji drago mi je da imamo makar nešto - ove brodove.

Inače RTOP klase "Helsinki" su opremljene sonarom Simrad SS 304 ugrađenim pod trup i tegljenim sonarom Finnyards Sonac/PTA.
Brodovi imaju i dvije šine za dubinske bombe. Da li Hrvatska raspolaže istima i kojim tipom, ne znam.

Logged
markantun
desetar
*
Offline Offline

Posts: 127


« Reply #95 on: June 20, 2012, 06:29:55 pm »

prijo, nedavno su, mislim pocetkom travnja, nasi radari sustava More sasvim uredno registrirali Anakaran u teritorijalnim vodama RH. Znas kako su reagirali iz Vanjskih poslova? Tako da je Pusicka dala izjavu doslovno citiram:"Nadam se da nisu ulazili u nase vode". Je li to ocekivana reakcija jedne države koja sebe smatra ozbiljnom? Naravno da nije. Da nasi kojom ludom srecom i registriraju talijansku podmornicu, ne bi se dogodilo ama bas nista. Kao ni kod slucaja talijanskog F-16 koji je prosle godine neprimjeceno doletio cak do Dugog otoka. Ej, preletio je Jadran i dosao do naseg kopna!! I to kroz jedan ljevkasti tunel zracnog prostora koji uopce nije pokriven radarima. Krnic je o tome nesto pisao nedavno mislim....Ma o cemu mi pricamo, ma kakvo sramocenje Talijana ako ih mi, eto, toboze, ulovimo sa sonarima, boli njih uvo hocemo li ih ulovit ili necemo. Zna se tko je gazda na Jadranu. Mi pojma nemamo tko nam luta podmorjem, pojma nemamo.....Ajd da budem lud pa da kazem da su nam mozda i Crnogorci i Srbi do 2004. u par navrata uplovpljavali u teritorijalne vode RH  i diverzantskom podmornicom dolazili do visine Dubrovnika. Nek nasi dokazu da nisu.
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 602


« Reply #96 on: June 20, 2012, 07:20:37 pm »

Koji su naši?
Mislim, sad  su svi naši, i regionalno i subregionalno. Tko god dođe naš je.Tako ispada,takva je politika.
USA je doslovno putem fax. uređaja poslala obavijest jednom našem ministarstvu da je njihova mornarica očistila sva minsko-eksplozivna sredstva iz našeg podmorja koja su tamo završila 1999. a nakon što smo ih kao upozoravali.
Faks uređajem su nas službeno obavijestili. Da sonari,da HA uređaji...
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #97 on: June 20, 2012, 08:44:55 pm »

Tko moze dokazati da nisu ocistili? I kako, kojim sredstvima.
"Finili su Mare bali". 



Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 602


« Reply #98 on: June 20, 2012, 09:18:50 pm »

Kako tko-pa naša protuminska koča-ona čisti nakon svake vježbe sve što padne na morsko dno u akvatoriju vježbe.
A di su Ameri sve ispuštali - te koordinate samo oni znaju .A možda ni oni.
Posal ćemo dežurnog da to ispita.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #99 on: June 20, 2012, 09:22:22 pm »

Umjesto odgovora, vec sam preventivno popio par casa crnog vina - tuzna sadasnjost ne izgleda ljepse, ali ..............
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #100 on: June 20, 2012, 09:26:08 pm »

Tako da je Pusicka dala izjavu doslovno citiram:"Nadam se da nisu ulazili u nase vode". Je li to ocekivana reakcija jedne države koja sebe smatra ozbiljnom?
O ovome smo već pisali negdje po forumu, navodne provokacije da bace dim u oči.
Ministrica vjerovatno nje htjela dizati tenzije.
Quote
Kao ni kod slucaja talijanskog F-16 koji je prosle godine neprimjeceno doletio cak do Dugog otoka.
Pa šta, to su radili i piloti JRV Talijanima.
Quote
I to kroz jedan ljevkasti tunel zracnog prostora koji uopce nije pokriven radarima
Kažeš kroz piriju  Grin
Quote
Zna se tko je gazda na Jadranu
Normalno da se zna, onaj ko je oduvjek naplaćivao prolaz kroz škoj.
Quote
Nek nasi dokazu da nisu
Ovo se kao pravimo nešto pametni, ako nisu bili ne možeš ništa dokazati.

poz.
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #101 on: June 21, 2012, 07:50:41 am »

Mornarica bivše države (JRM) imala je impozantne protupodmorničke snage i nikada, ama baš nikada nije išla tražiti talijanske ili bilo čije druge podmornice u Jadranu. PPd snage su se uvježbavale namjenski i to uglavnom na poznatim poligonima te na vježbama van tih poligona. Nikada se nije išlo na more sa PPd snagama s ciljem da se eventualno otkrije podmornica neke strane zemlje.
Rone li danas talijanske podmornice kroz hrvatsko teritorijalno more zaista ne znam ali ne vidom ama baš nikakav razlog za to.
Što se tiće PPd sposobnosti Hrvatske ratne mornarice to je jedna velika NULA. Nije mi jasno tko se uopće može zavaravati sa tim sonarima na Fincima? Ima li u cijeloj HRM netko tko imalo zna o PPd borbi? Kada su sa Finaca poslijednji puta spustili u more tegljeni sonar? Imam još gomilu pitanja, ali nema smisla postavljati ih jer znam sve odgovore. 
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #102 on: June 21, 2012, 10:53:43 am »

Misim da je poenta nabavke tih PEL uredjaja da se barem odrzi minimalna sposobnost PPd borbe i ljudstvo obuci za nju.

Naravno PEL-ova ima ali ih treba i osposobiti ali nema se $$$.
Imaju se raketne topovnjace ali nema se $$$ za remont raketa.

Ovo je veoma slicna prica i sa Avijaciojom. Hr a bogami i Srbija imaju KAO avijaciju ali su sposobnosti isitih ogranicene na obuku i maksimalno presretanje civilnih letelica.
O nekoj borbenoj vrednosti aviona je smesno pricati.

Malo vise sposobnosti poseduje Srbija i to zato sto poseduje Mig-29 (imaju upotrebljiv radar, ali zastarele rakete) i orao koji moze koristiti TV vodjene rakete i savremenije kasetne bombe (Mevrik, BL755, Durlan) a i to je pod znakom pitanja posto iste imaju poprilicno godina.

U svakom slucaju protiv iole opremljenijeg protivnika nemaju sta da traze.

Tako da se sve svodi na obuku u iscekivanju kupovene neceg upotebljivog i kod mornarice i kod avijacije a bogami i u KoV-u nije nista mnogo bolje.

Vazno je da se ulaze u Spec jedinicie jer to zvuci i izgleda COOL dobro je za slikanje i reklamu a i njih najvise i trazi VELIKI BRAT.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #103 on: June 21, 2012, 11:11:29 am »

Mornarica bivše države (JRM) imala je impozantne protupodmorničke snage i nikada, ama baš nikada nije išla tražiti talijanske ili bilo čije druge podmornice u Jadranu. PPd snage su se uvježbavale namjenski i to uglavnom na poznatim poligonima te na vježbama van tih poligona. Nikada se nije išlo na more sa PPd snagama s ciljem da se eventualno otkrije podmornica neke strane zemlje.
Rone li danas talijanske podmornice kroz hrvatsko teritorijalno more zaista ne znam ali ne vidom ama baš nikakav razlog za to.
Što se tiće PPd sposobnosti Hrvatske ratne mornarice to je jedna velika NULA. Nije mi jasno tko se uopće može zavaravati sa tim sonarima na Fincima? Ima li u cijeloj HRM netko tko imalo zna o PPd borbi? Kada su sa Finaca poslijednji puta spustili u more tegljeni sonar? Imam još gomilu pitanja, ali nema smisla postavljati ih jer znam sve odgovore. 

Mislim da nebi trebali nimalo sumnjati u "Plavnikovo" obrazloženje. To je korektno obrazloženje čovjeka, nekadašnjeg podmorničara
i poznavatelja podvodne problematike. Sve ostalo van toga ili je nerazumijevanje dotične problematike ili smišljena namjenska obmana
u bilo kom smjeru. Ovo je post i po mome najbliži stvarnosti.. Wink
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 602


« Reply #104 on: June 21, 2012, 02:11:41 pm »

Ako nitko ne zna -zna zapovjednik HRM- Urlić.Baš PPd borbu angel
Mene zanima od vas koji ste bili u JRM-kakva je HU oprema bila instalirana na o.Smokvici?Jer navodno je tamo bila glavna nadzorna točka za slušanje podmorja.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 22   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 25 queries.