PALUBA
March 28, 2024, 06:35:21 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketne topovnjače klase "Helsinki" HRM  (Read 135755 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #165 on: April 22, 2013, 04:06:48 pm »

Slike su jako rjetke ,još malo detalja : [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]  

Na finske oznake su stavljeni naši natpisi ,pametno i solidno izvedeno.Trajno rješenje je izrada novih pločica i graviranje.(možda su to napravili?)
Jedna zanimljivost ,topovi nisu isti , na zadnjima vidite  i morski vez pravca ,pa jednu malo detaljniju.Na slici u jednom od prijašnjim postovima ,morski vez je dručije izveden ,poluga ,piše lukitus, ispod neki poklopac,nisam odma skapirao,zanimljivo.

Vratimo se održavanju ,pisao sam na šta se sveo servis .On još vegetira kadrovski ,a u hrpi smeća nađe se djelova koji se ugrađuju i masno naplaćuju,kakav status imaju ti ljudi i njihovo znanje (deset puta veće od moga) - u prosjeku su teži 500 kuna više od tete šta slaže marmelade na polici u konzumu ili tomiju.Toliko ih cjeni hohštapler koji sad trese remontom.

Zato se treba osloniti na vlastite snage ,ne na onu nepostojeću ili postojeću  bezveznjačku satniju .Prvo bih se izvinuo kolegi leutu jer je i on izrazio skepsu u vezi time a ja sam krivo odgovorio.
Šta treba : eto par kutijica ,ne treba ih se znati servisirati ali se servis može učiniti izvediv ,pa čak i u vlastitoj režiji:
Kutija telefona -odvij one upuštene vijke (ako možeš) ,izmjeri dužinu vijka i baci ih u more ,očisti rub kutije ,poklopac ,kanal za gumenu brtvu ,lagano namaži mašću ,stavi nove vijke ( kupi ih sam ,komad 20-30 lipa ) ,vijke obavezno namaži.Odvij konektor telefona ,namaži i vrati.
Ista stvar za kutijicu na kojoj piše morski vez pravca ( ona to nije).
Mikroprekidač morskog veza elevacije -poklopac drže dva imbusa ,odvij pregledaj ,NAMAŽI ,i vrati.
Vijke šta držu pečurku ,tu već ima malo ruzinice ,odvijaj ,maži vraćaj..
Vako se čovik zabavlja , uči kako radi sprava iz koje puca ,možda nešto i sam popravi iako njegov trud neće vjerojatno niko cjeniti.To je najtužnije u svemu.

Jel ovo teško -nije ,jel treba puno vrimena -netreba ako se izvodi npr.dvaput godišnje ,trošak 8 vida m5 ili m4-2 kune.Ne čekaj da ti ih komodor kupi.


* P1010169.JPG (499.59 KB, 1024x768 - viewed 288 times.)

* P1010171.JPG (521.63 KB, 1024x768 - viewed 282 times.)
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #166 on: April 22, 2013, 04:21:41 pm »

Hidraulično ulje ide u tank hidraulike .Svi topovi koje je posjedovala JRM  i HRM su pokretani hidraulikom(40mm,57mm,4x20mm,6x30mm ;2X76,2mm-za ovo 0,2 nisam siguran ,strugnuli su prije nego što sam ih bolje upoznao).Struja pokreće pumpe i stvara pritisak,strujom se upravlja topom -lokalno .daljinski.Jedini isključivo električni top koji postoji je AK 230 ,a jednocjevne hispance pokrećemo vlastitim tijelom.
Hidraulično ulje -posebne vrste ide u kočnice vašeg automobila .
 Očigledno ste u znanju jako tanki po tom pitanju ili niste pažljivo čitali postove.
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #167 on: April 22, 2013, 05:05:06 pm »

Malo o ciljničkim spravama ,nemoš napisat CNS ili CCS ,kad su dvi : [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kao što se vidi onu gadljivu gumu treba zamjeniti (možda jesu) ,jako sam tanak po pitanju ovih sprava,francuske su ,sprida "prozor" ima poklopac i brisač ,posjeduje se i klasična ciljnička rešetka.Doli su selsini ,nema daljinskog upravljanja bez selsina,napon čudan 26 V ,frekvencija standard 400Hz ,vidi se i otvor sa puno elektronike -vojniče skini poklopac i primjeni metodu koju sam već spomenuo .Mislim da imam isliku di u spravu ulaze dva konektora -izvedeni su ne pravo nego pod 9o stupnjeva-OBAVEZNO demontiraj i podmaži !


* P1010142.JPG (507.41 KB, 1024x768 - viewed 237 times.)

* P1010190.JPG (437.72 KB, 1024x768 - viewed 279 times.)

* P1010191.JPG (446.84 KB, 1024x768 - viewed 247 times.)

* P1010203.JPG (383.49 KB, 1024x768 - viewed 143 times.)

* P1010205.JPG (486.66 KB, 1024x768 - viewed 145 times.)
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #168 on: April 22, 2013, 05:23:00 pm »

Uvik nešto zaboravim ,mislim da u ciljničkim spravama nema prizmi ,već je tu kamera ,nisam 100% siguran u ovo.

Još jedna slikica [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ruski automati su uklonjeni ,ovo nije moj domena .Ovo podmazano bilo trebao bi biti okidač opaljenja a ono livo okruglo napinjač. I napinjanje i okidanje izvršava hidraulika.


* P1010166.JPG (472.14 KB, 1024x768 - viewed 153 times.)
Logged
Snowy
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 181



« Reply #169 on: April 22, 2013, 08:32:19 pm »

RTop 41 "Vukovar" u Pločama..

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1254315302P9297353.jpg (110.17 KB, 704x427 - viewed 147 times.)
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #170 on: April 22, 2013, 10:56:03 pm »

I "kutije" na krmi su tu ,bilo kuda kutija svuda,
Davno sam jednom čitao ,možda sam pobrkao ili pomješao ,ugrubo :
Buknuo američko -španjolski rat ono oko filipina i kube koji su bili njihove kolonije i Španjolci uputiše nekakav bojni brod .Problem je bio što nije bio gotov,topovi svi nisu bili gotovi pa su iznašli rješenje kakvo bi sigurno  sugerirao komodor Hram ,Hmelj ,(nepamtim mu prezime) da je onda živio.
Ispilaše oni debla i pituraše ih u crno i zabiše ih u top ,nu super stvar ,iz daljine izgleda ko prava pucaljka.Bitka se dogodila ,a ishod bitke je poznat kao i sudbina  Filipina i Kube .
Jeli su te kutije prazne ,ako i jesu nisu lagane .Izbacite ih pa će te trošiti manje goriva.Kome maglu prodajete ?
.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #171 on: April 23, 2013, 12:27:05 am »

Komodor Hranje je tek stupio na duznost, sigurno najbolji izbor od ponudjenih (mozda ne i mogucih), kratko je na duznosti, vjerujem da sa njim sigurno nece biti gore, moze biti samo bolje, ali dosta je zapusteno u odnosu na ono sto je vecina ovdje navikla.
Ali nema nazad, samo napred,.. zar to nije vojnicko geslo
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #172 on: April 23, 2013, 12:57:42 pm »

I da je najbolji na svitu  ,i da ima najbolje namjere ,malo bi tu mogao postići .
Oni polako venu ,trunu -ne samo brodovi .Možda se jednom neko pojavi i povuče radikalne poteze ,neupotrebljie brodove pošalje tamo di im je misto ,a posadama podjeliti one sive ili plave knjžice.Svaki mjesec će posjetiti jednu institucuju i teta će im na posebnom kartonu koji se dobije sa knjižicom udariti štambilj,mogu baciti pogled na zanimljive oglase :www.hzz.hr.

Toga se oni boju više od mrskog agresora ,al  i to je za ljude zar ne.
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #173 on: April 23, 2013, 01:34:11 pm »

Ja sam se o ovim topovima strašno razvezao ,ali želio sam vas upoznati sa jednim novim sustavom koji donedavno nije bio prisutan na ovim prostorima ,usput ste još štošta doznali.
Evo samo još jedne slike : [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika prikazuje "kašun " u unutrašnjosti broda.Mnogo žičica zar ne ,to je povezano sa topom .Neka vide mudraci koji misle -a top ,on biće ima jedan  motor za gori doli ,a jedan za livo desno neš ti tu nauke.
Ja u ovu kutiju gledam poput ovce ,nemam blage veze .Treba učiti i ičiti da se ona prokuži. Ono plavo su postolja za releje ,lako je prominiti relej ,ali koji ?Poznavao sam inžinjera koji je imao takve sposobnosti ,davno je udaljen iako je u pokušaju da spasi sebe od otkaza i  kontaktirao neke face u lori ,uzalud . Pokazati inicijativu nekad nevalja ,bio sam svjedok ,kad ljudi pokušavaju prokužiti top (npr 57mm.) ,proučavaju knjige .Moraju ,jer nisu specijalizirani,specijalizirani meštar ,školovan u Švedskoj je jednog jutra vidio svoje ime na listi za odstrel.I oni se muče,
tim gore što top dolazi svake pristupne godine ,ko te cake može pamtit .(Primjerice strujni krug paljbe ,neki će mudrac reči ,neš ti ,imaš botun dvi žice i deri.Nema dvi žice ,negi koliko se sjećam petnajstak mikroprekidača spojenih u seriju i svi zbog toga moraju biti u uključenom položaju da bi se "deralo").

Umjesto da ih se cjeni,pohvali ,digne plaća bar malo ,desilo bi se suprotno.Koncesionarovi lakeji su ih proglašavali neradnicima ,koji love hladovinu i kao nešto listaju.Šef objekta nervozno bi zvao  glavnog lakeja ,šefa proizvodnje -nosio je bijeli kombinezon i liti i zimi .Oni ne poznaju ,niti priznaju takvu vrstu rada ,za njih je rad kad mlatiš macom ,ili bušiš pikamerom ili brusiš a iskre frcaju ,to je rađa ,bez buke nema rađe,a ne tamo neki glumci gledaju nacrte.


* P1010211.JPG (392.45 KB, 1024x768 - viewed 150 times.)
Logged
bljust
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 160


« Reply #174 on: April 23, 2013, 02:59:17 pm »

Komodor Hranj (napokon sam mu naučio prezime) ,on je samo jedan dobar plivač u toj baruštini .Da bi ste bili uspješni trebate biti prilagodljivi ,maher je nema šta.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #175 on: April 23, 2013, 03:08:51 pm »

Komodor Hranj (napokon sam mu naučio prezime) ,on je samo jedan dobar plivač u toj baruštini .Da bi ste bili uspješni trebate biti prilagodljivi ,maher je nema šta.

vrime će pokozat
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #176 on: April 23, 2013, 03:24:17 pm »

Komodor Hranj (napokon sam mu naučio prezime) ,on je samo jedan dobar plivač u toj baruštini .Da bi ste bili uspješni trebate biti prilagodljivi ,maher je nema šta.

vrime će pokozat

 A jeste mu asocijativno prezime ... Hren, Hmelj, Hrelj, Hram ...
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #177 on: April 23, 2013, 03:31:55 pm »

Komodor Hranj (napokon sam mu naučio prezime) ,on je samo jedan dobar plivač u toj baruštini .Da bi ste bili uspješni trebate biti prilagodljivi ,maher je nema šta.

vrime će pokozat

 A jeste mu asocijativno prezime ... Hren, Hmelj, Hrelj, Hram ...

Hranj je odlican, posto to u zivotopisima Hr vojske ne pise, ali bio je jako uspjesan u JRM, 1. u rangu u MTSVS, 1. u rangu u MVA, izuzetno vredan, predan poslu, pun energije i pozitivnog razmisljanja,..

S njim nade, koliko ce se uspjeti izboriti, to je drugo, mislim da mu je jedini izlaz da se ukljuci na fondove za modernizaciju OS kod NATO-a ili EU, drugo tesko, ako bude ozbiljnije predlagao zahvatanje u proracun, nece se dugo odrzati jer su "Ne talasaj Mujo" i "Pjevaj borbene", pjesimce koej ej najbolje znati. Takve su sve stajace, mirnodopske vojske,..
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #178 on: April 23, 2013, 03:35:25 pm »

Ja sam se o ovim topovima strašno razvezao ,ali želio sam vas upoznati sa jednim novim sustavom koji donedavno nije bio prisutan na ovim prostorima ,usput ste još štošta doznali.
Evo samo još jedne slike : [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika prikazuje "kašun " u unutrašnjosti broda.Mnogo žičica zar ne ,to je povezano sa topom .Neka vide mudraci koji misle -a top ,on biće ima jedan  motor za gori doli ,a jedan za livo desno neš ti tu nauke.
....................

Kolega "bljust", lijepe slike i prilozi. Neznam da li se dobro razumijemo, nebi želeo da se razilazimo. Navedena tehnika, kao
tehnologija, prisutna je na ovim Balkanskim prostorima već od polovine 70-tih godina. Uglavnom preko Skandinavski zemalja.
A slika koja prikazuje elektroniku, valjda od nekog topa....
Pa naravno da je komplikovano. I sa time mogu samo da se bave ljudi od struke. Priučeni nema tu šta da traže. Mogu samo da
bleje....Tu se stvar naravno komplikuje, ako još i nema pravog razumjevanja od strane nadređenih. Onda je tek čupavo.  Cool
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #179 on: April 23, 2013, 03:42:28 pm »

.............................
S njim nade, koliko ce se uspjeti izboriti, to je drugo, mislim da mu je jedini izlaz da se ukljuci na fondove za modernizaciju OS kod NATO-a ili EU, drugo tesko, ako bude ozbiljnije predlagao zahvatanje u proracun, nece se dugo odrzati jer su "Ne talasaj Mujo" i "Pjevaj borbene", pjesimce koej ej najbolje znati. Takve su sve stajace, mirnodopske vojske,..


Po svoj prilici doživjeće upravo ovo zadnje. Kad je država "jadničak", malo tu pojedinac može stubokom promjeniti.
Svjedokom sam bio prekrasni zamisli od strane pametni ljudi u doba JRM, kad je situacija po mnogome bila kud i kamo bolja
nego što je sada na Balkanu i njenim dražavama, pa su pometeni od sustava.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 25 queries.