PALUBA
April 26, 2024, 06:09:23 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: In vino veritas  (Read 87690 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #120 on: December 31, 2012, 06:23:58 pm »

Živeli Istria!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Negde iz tvog kraja. Dobio od prijatelja za Novu Godinu.


* DSC09203rs.jpg (399.41 KB, 900x1200 - viewed 226 times.)

* DSC09204rs.jpg (404.26 KB, 900x1200 - viewed 240 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #121 on: December 31, 2012, 08:56:00 pm »

Prednovogodisnje ziveli sa juga.  laugh laugh laugh

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kao sto mozete primetiti, boca se skoro izpraznila, ali ubrzo stize druga, pa treca, pa .....  Grin Grin Grin


* Tga-za-Jug.jpg (415.09 KB, 4608x3072 - viewed 223 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #122 on: January 01, 2013, 08:26:08 pm »

Mnogo je dobar ovaj Tikveški Vranec.

T'ga za jug ima specifičnu aromu, u odnosu na klasičan vranac.
Meni lično - više se dopada od čuvenog CG vranca koji se pravi u Podgoričkom kombinatu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #123 on: January 01, 2013, 08:34:20 pm »

Укуси су различити и о њима се у принципу не дискутује, али када је у питању квалитет "вранца" (вина), ипак је црногорски најбољи. Црногорски се производи и као врхунско вино (пуни се само у боце од 0,7), док је овај македонски спада у квалитетно вино (слабији квалитет). Зато су македонски и  "вранци" осталих произвођача, мало киселији од врхунског црногорског.  У сваком случају вранац је најбоље домаће црно (црвено) вино у боло којој квалитетној групи.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #124 on: January 02, 2013, 09:42:59 pm »


 Malo domaće- malo uvozno.  Šteta što nemamo topik o PIWU angel

  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_6481.JPG (160.48 KB, 768x1024 - viewed 212 times.)

* IMG_6482.JPG (219.44 KB, 768x1024 - viewed 186 times.)

* IMG_6483.JPG (234.63 KB, 768x1024 - viewed 115 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #125 on: January 05, 2013, 03:09:43 pm »

Nije vino ali se mora pomenuti

Quote
MONDO TV: Kako udara šljivovica od 1.000 evra

28 komentara OdštampajMake font size smaller Make font size default Make font size larger 04. januar 2013. 11:44 > 15:18
Kada biste šljivovicu iz sela Blaznava, iz srca Šumadije, plaćali suvim zlatom trebalo bi vam trideset grama zlata za litar. U kešu okruglo hiljadu evra. Kakva je to rakija?

"Ova rakija je svrstana među pet najboljih rakija u poslednjih sto godina. Radi se o ograničenoj seriji šljivovice iz 1984. godine. Pakuje se u posebnu ambalažu koju pripremaju ugledni profesori slikarstva i vajarstva čiji je rad priznat na našim prostorima", kaže Miloš Miljković predstavnik proizvođača rakije "Žar".

Prvu srpsku rakiju od hiljadu evra na poklon su dobile istaknute ličnosti - teniser Novak Đoković i reditelj Emir Kusturica, a ovaj luksuzni proizvod karakterističan po unikatnoj drvenoj ambalaži značajne umetničke vrednosti mogu posedovati svi koji su spremni da plate neobično visoku cenu.

Osim pakovanja koje privlači poglede, skupa rakija ukusom opravdava cenu.

"Od ove rakije ne možete da se napijete. To je piće za uživanje, kada popijete gutljaj on vas ne davi, ne peče, klizi kao med i ulje, a u stomaku greje. Zato je ova rakija posebna", kaže Miloš.

Pogledajte kako izgleda srpska šljivovica "od tri plate":


Ograničena količina ove rakije staje u oko dve stotine flaša koje čekaju da se smeste u jedinstvena pakovanja. Prema rečima poznavalaca "dobre kapljice" i turističkih stručnjaka, ovaj proizvod je idealan suvenir koji donosi uspomenu na našu tradiciju svima koji žele da sačuvaju ukus Srbije.

Šumadijsku aromu tako će pamtiti i bivši francuski predsednik Nikola Sarkozi, koji je od naših diplomata na poklon dobio bocu ove "divlje prepečenice".

(MONDO)


Inace, pre 2-3 godine me uvece napala neka zgaravica a u kuci nema rakije. Medjutim majka negde pronadje malo rakije koja je ostala jos od moje svadbe 1996. godine a koja je ispecena i ostavljena u dudovo bure 16 godina pre (dakle 1980.godine). Ne mogu opisati taj osecaj kada rakija stara  oko 30 godina klizne niz grlo. To vise nije rakija, nije alkoholno pice to je lek.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #126 on: January 05, 2013, 08:09:35 pm »

Jučer me uhvatila neka slabost. Maznem jedan bićerin manastirke koju je prijatelj poslao. Odmah sam oživio, dobio na snazi i brzini. Oborio rekord u nabacivanju malte na zid. Sad znam što je to medicina.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #127 on: January 05, 2013, 08:27:24 pm »

Bitno je da je manastirku poslao prijatelj. Šta nabacuješ.

Pozdrav
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #128 on: January 05, 2013, 08:36:01 pm »

špruc, namaz, špruc, gruba, fina , Između svake obavezno jedan bićerin mora ić , ja preferiram rogačušu Grin
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #129 on: January 05, 2013, 08:56:08 pm »

Bitno je da je manastirku poslao prijatelj. Šta nabacuješ.

Pozdrav
Prije Badnjeg dana procurila mi pocinčana cijev od vode u kuhinji. Sve sam to ištemao, vodoinstalater promijenio dovod i odvod.Prije par dana sam stavio pločice. Vrag ne spava i odmah sam stukao na još jednom zidu pločice postavljene 1928. Sad sam taj zid izradio.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #130 on: January 06, 2013, 08:54:15 am »

Prijatelju, sad znam šta ti prija, za sledeću priliku!
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #131 on: January 11, 2013, 11:07:15 am »

U poslednjih 10-tak godina u Srbiji kao pečurke posle kiše niču tzv. privatne vinarije sa porodičnim prezimenima kao brendovima.Vinarije niču a vinograda osim čast izuzecima sve manje.

Pošto domaća proizvodnja grožđa ne zadovoljava povećanu proizvodnju mnogi koje smatramo kvalitetnima na cisterne uvoze vina ili bolje reći vinsku širu (mlado vino) iz Makedonskih vinograda pa ga posle mešaju sa onim iz svojih i tako nastaje većina vina koja se u Srbiji danas prodaju kao vrhunska vina Srbije a večinom im se prezimena i ne samo prezimena nalaze na etiketama.Makedonija ima izvanredna vina sa svog geografskog područja.

Ja prosto ne verujem da porodične vinarije same mogu da imaju kapacitet da im se vina mogu naći na stolovima iole svih boljih restorana.Što govori da se ipak radi o hiperprodukcijama a za to su potrebne tone i tone svetog napitka svakog meseca.

Marketing je čudo.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #132 on: January 11, 2013, 11:16:45 am »

Pa nedavno na Fruškoj gori dođe Rus i, zadovoljan kvalitetom i cenom, pita vinara - jel` možete vi meni isporučiti milion litara godišnje ...!  Embarrassed Eej, pa cela Fruška ti nema milion litara da proda za godinu dana...!
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #133 on: January 11, 2013, 12:39:45 pm »

Upravo o tome pričam.

Čuveni Zemunski Navip je takođe cisternama uvozio vino.
A posle ti serviraju Cara Lazara,Caricu Milicu ili njihov ekstra Pinot Noire kao kontrolisani kvalitet sa ograničenog geografskog područja.A o "šampanjcu" Milion i da ne govorim.Retko se desilo da sam dva puta popio da je imao isti ukus (aroma,buke,suvoća,slatkost).Osim Navipovog Miliona mislim da su i Vršački vinogradi imali svoj "šampanjac" Fruškogorski biser.

I sad sam se setio nečega što nema veze sa ovim delom priče.

Sa kojim belim vinom ste najčešće pili špricer ili gemišt ili nameštaj.
Nekako po mom sećanju širom bivše domovine mislim da je narod najčešće špricerao sa Banatskim Rizlingom ili Smederevkom?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #134 on: January 11, 2013, 12:47:37 pm »

Za špricere su najbolja vina, koja su kiseljasta (suha) i koja su mešavina raznih sorta grožda. Tako su najpitkija.

Inače moj tast kupuje grožđe, neobrano sa trte i onda pravi svoje vino. Ima nešto u groždu, ali ima i nešto u rukama i znanju vinogradnika.

Sa "natur" vinom može se dobit srebrna medalja, ali za zlatnu medalju postoje "praškovi" koji prave okus miris i sve šta bi vrhunsko vino trebalo imati (svaka čast izuzetcima).

LPB
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.