PALUBA
March 28, 2024, 06:22:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Republic F-47D Thunderbolt - JRV  (Read 45512 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #45 on: November 07, 2017, 05:20:28 pm »

Biafranski MFI-9B, poznati i kao Biafra Babies.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #46 on: November 07, 2017, 11:31:27 pm »

није гоце први који се овога сетио. а шта мислите, чему служе супер тукано и остали авиони? значи то већ постоји и користи се. п47 се не испалти за то. једноставно превазиђен је. много троши и много се дере. јес да је поређење скроз безвезе, бабе и жабе што се каже, у недељу у лову двапут ми је изнад главе прелетао румунски ец 135. знате ли на колико сам га чуо? 400 метара плафон. кад сам га чуо за две секунде је био у домету да ме распали митраљезом. а обичну цесну из вршца чујем на 4-5км. е сад замисли на колико се чује тандерболт.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #47 on: November 08, 2017, 12:12:21 am »

није гоце први који се овога сетио. а шта мислите, чему служе супер тукано и остали авиони? значи то већ постоји и користи се. п47 се не испалти за то. једноставно превазиђен је. много троши и много се дере. јес да је поређење скроз безвезе, бабе и жабе што се каже, у недељу у лову двапут ми је изнад главе прелетао румунски ец 135. знате ли на колико сам га чуо? 400 метара плафон. кад сам га чуо за две секунде је био у домету да ме распали митраљезом. а обичну цесну из вршца чујем на 4-5км. е сад замисли на колико се чује тандерболт.

Па да за затоa е гласен и имаш право проблемот е тоа што нема долги издувни цевки и самта изведба на пропелерот .  Е сега   па ако му се стави и двојна перка или ротор  за поголема брзина имаа да се слуша на километри ама гледај на добрата страна барем ке знај непријателот дека иди заебана работа и ке мора да се скрије или да се повлечи или пак најлошото да те чека во заседа. Како и да е стравот е страшна работа ју-87 штука

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/2o7dkC8XWJ4?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: November 09, 2017, 02:10:04 pm by MOTORISTA » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #48 on: November 08, 2017, 07:40:14 am »

није гоце први који се овога сетио. а шта мислите, чему служе супер тукано и остали авиони? значи то већ постоји и користи се. п47 се не испалти за то. једноставно превазиђен је. много троши и много се дере. јес да је поређење скроз безвезе, бабе и жабе што се каже, у недељу у лову двапут ми је изнад главе прелетао румунски ец 135. знате ли на колико сам га чуо? 400 метара плафон. кад сам га чуо за две секунде је био у домету да ме распали митраљезом. а обичну цесну из вршца чујем на 4-5км. е сад замисли на колико се чује тандерболт.

Za to su kod nas sluzili Kuriri, AN-2, Utve, Zlinovi i druge lake letilice.
Em manje od F-47 pa se lakse sakriju, em mnogo manje trose, em su daleko tisi, em motor im je daleko jednostavniji i lakse ga odrzavati u bilo kojoj radionici, em nemaju oklop pa se mogu popravljati kod lokalnog limara ili snajdera.

Svaka masina ima svoju namenu, namena F-47 nije gerilsko ratovanje.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #49 on: November 08, 2017, 05:16:40 pm »

али и све то што си ти набројао нису борбене летелице. то су донекле могли крагуј и 522, који је чак имао и склопива крила, па си могао дага завучеш буквално где оћеш.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #50 on: November 08, 2017, 06:34:46 pm »

Идејата ми беше не да се прифати ф-47 тој веке не постои како авион тука да се направи концепт на авион на база на ф-47 значи не да имаа мотор од 2000 кв туку мотор до кај 600 кс да е клипен и да имаа оклоп и да има можност да полека од ливада и да не кошта повке од 500 до 1 милони долари  тоа ме беше идејата .Потрошувачката на гориво се должи на тоа што тој авион троши  бензин или керозин но сито така се должи на тоа што користи во тој период компресор ама без електронски компјутер во тој период не постоела таа техологија сепак ако користи  електроника ке се намали потрушвачата на гориво.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #51 on: November 09, 2017, 07:42:53 am »

али и све то што си ти набројао нису борбене летелице. то су донекле могли крагуј и 522, који је чак имао и склопива крила, па си могао дага завучеш буквално где оћеш.

Slazemo se.

Идејата ми беше не да се прифати ф-47 тој веке не постои како авион тука да се направи концепт на авион на база на ф-47 значи не да имаа мотор од 2000 кв туку мотор до кај 600 кс да е клипен и да имаа оклоп и да има можност да полека од ливада и да не кошта повке од 500 до 1 милони долари  тоа ме беше идејата .Потрошувачката на гориво се должи на тоа што тој авион троши  бензин или керозин но сито така се должи на тоа што користи во тој период компресор ама без електронски компјутер во тој период не постоела таа техологија сепак ако користи  електроника ке се намали потрушвачата на гориво.

Znaci da napravis totalno nov avion koj nema nikakva vrska so F-47D sto e i tema na ovoj topik.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #52 on: November 09, 2017, 04:38:38 pm »

Не баш да нема врска да биди како урнек или по  примерот на  п-47  не лошо да имаа и посилен мотор од кај 1000 кс но да биде ѕвездест мотор лесен за одржување исто така и самиот авион .П=47 го зедов како пример за издржливоста што ја пружи во воените услови на кој беше подложен.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #53 on: November 09, 2017, 05:59:30 pm »


PW Double wasp na P47D imao je oko 2200ks maksimalne snage. Mocna masina i najtezi jednomotorni lovac sa svojih osam tona MaxTOW.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #54 on: November 10, 2017, 12:03:36 am »


PW Double wasp na P47D imao je oko 2200ks maksimalne snage. Mocna masina i najtezi jednomotorni lovac sa svojih osam tona MaxTOW.
E sad kad se vide podaci za  Republic XP-72 koji je sa svojih Max. takeoff weight: 17,490 lb (7,950 kg),
bio teži od recimo P-47D-30 Thunderbolt koji je imao samo Max. takeoff weight: 17,500 lb (7,938 kg)  laugh Ispade da je on najteži lovac (makar samo kao prototip)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ipak kad se malo zađe dublje u literaturu, najteži primetak P-47N-RE Thunderbolt imao je Max. takeoff weight: 20,700 lb (9,389.3 kg)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ovo podaci, koliko da se potvrdi stav "Kumbora"  pravilo

Љуба


* Republic XP-72.jpg (171.87 KB, 1024x784 - viewed 147 times.)

* P-47N-20-RE_44-89140_(4690059442).jpg (94.72 KB, 1200x697 - viewed 148 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #55 on: November 10, 2017, 08:25:15 am »


Немојте мислити да идем у ситна цревца, али скоро до краја 40их година (раније сам знао и до када тачно) ловци УСАФ су добијали П у ознаци, од "pursuit" - gonjenje, а затим је то промењео у F -fighter - што уобичајено преводимо као "ловац", мада је буквално "борац".  Понекад лоши преводиоци и преводе као борац, што ми је увек смешно.
Тандерболт је имао само ознаку П, никад није промењена у Ф. Чак је и П-80 Shooting star прво имао ознаку П, касније промењену у Ф.
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 593


« Reply #56 on: November 10, 2017, 09:55:46 am »

To je sve tačno, ali kada je Tanderbolt stigao u JRV, oznaka je već bila promenjena F-47D, a tema je u podforumu
PALUBA > RV i PVO > Jugoslovensko ratno vazduhoplovstvo > Avioni >

I to "pursuit" najverovatnije vuče poreklo iz I SR i francuskog termina "chasseur" što može da se prevede i kao "gonič" i kao "lovac".
Interesantno je da su prvo promenjeni nazivi jednica u USAAF iz "Pursuit group/squadron" u "Fighter...", još početkom 1942, a oznake letelica tek posle rata.
Za USN ne znam, ali čini mi se da su oni i pre II SR koristili "F" u nazivima svojih jedinica, ali i za one njihove komplikovane oznake letelica....

A mnogo loši previodioci sve američke lovce nazivaju "Fantom" ... hajde što pogrešno povezuju "F-" u oznaci, ali na Engleskom se piše "Phantom" Smiley
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #57 on: November 10, 2017, 03:39:23 pm »

Tежок авион но доста издржлив за своето време  па нели подоцна америакнците го развија а-1 скај рајдер  на база на ф-4у ама и на п-47. Само си викам што ако се направат денес овие авиони еве п-47 со модерни композитни материјали ке се намали можи тежината за 2 тона и плус ке се зголеми носивоста или брзината . Потоа контролата за гориво да биде контролирана од компјутер( сепак тогаш авионот станува ранлив на емц удари) но можи да се намали потрошувачката на гориво.Или пак да се направи како оној  рускиот  моторџет  и-250 кој развивал брзина од 800 км на час за брзо напуштање на територијата ако имаа потреба за тоа
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #58 on: November 11, 2017, 07:44:02 am »

Гоце, темата не е „што би било кога би било“ туку си има име и презиме, затоа прекини со такви упади на темата.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #59 on: November 12, 2017, 01:26:09 am »

Имаа едни приказни иако е вистинити а тоа дека   американски пилоти кој летале на п-47  тврдат дека кога ке пикарале со голема брзина дека "пеглата" tтака го викале американците овој авион можел да достигне брзина до 800 км на час и притоа секавале голем отпор на крилјата , некој одат до таму дека при пикрање со п-47 достигале брзини и до 850 км на час што е многу за клипен авион со прави крилја. Но еве тежината на авионот забрзувањето си го правело своето
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.