PALUBA
April 25, 2024, 06:19:54 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Douglas C-47 Dakota JRV  (Read 133070 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
airbag
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 267


« Reply #60 on: July 18, 2012, 10:45:55 pm »

Marko,

DC-6 je nazivan "DC-6", i nije predstavljao problem, cini mi se.
Cak je i 675.eskadrila zbog tih tipova (ali i salonaca Daglasa) nazivana "DC eskadrila" sve do sredine 80-tih.

Airbag

pa ispade taj 7312 zanimljiva pticica...

Bojan


Naravno zanimljiva, hvala Bojane


Inače, pa ta dva DC-6 su "sploh, zelo" zanimljiva, em su švercali oružje u Afriku nesvrstanima em jedan danas nakon avanture života i spašavanja iz Afrike, RESTAURIRAN leti kao RedBull flagship !!

Bio je ljetos na LDZD, sa hrpom manekenki i gazdom RedBula te vozačima formule1...

http://www.dutchaviationsupport.com/Articles/RedBull-UK.pdf


* DC6-Redbull.jpg (256.14 KB, 1200x799 - viewed 164 times.)
Logged
markobe
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 222


« Reply #61 on: July 18, 2012, 10:56:38 pm »

Quote
Inače, pa ta dva DC-6 su "sploh, zelo" zanimljiva, em...
Ja seveda da so zelo zanimjivi kolega airbag. Da ne širimo temu, ovaj danas Red Bull-ov je već ranije spašen u Africi, zajedno sa drugim ex-YU DC-6B. To što ekipa u Red Bull-u voli malo dramatizirati, je druga stvar.

Quote
Bio je ljetos na LDZD,
Ja sam ga pred nekoliko godina "ulovio" na polijetanju sa Krka. Čim sam čuo grmljavinu motora, znao sam o čemu se radi. A tek njihov zvuk. 4 x R-2800, uhhh...

Dosta više sa tim off-topicom !  Grin  angel
Logged
airbag
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 267


« Reply #62 on: July 19, 2012, 07:36:06 am »

Zaboravih sinoc neke bitne stvari..

Douglas C-47B-5-DK, 43-48835 (c/n 14651/26096) predan RAFu kao Dakota IV ... KJ 926 M (svaki avion imao je i veliko slovo, ova M )

357. squadron RAFa, specijalne operacije Burma, Indija .. nakon povrtatka u Britaniju, remont skladište.. možda i zračni most za Berlin
1946-1948. ? Predana u MAAG kontigent (anti komunizam) 29.4.1953.
7312/312 u JRV zaprimljena  27.10. 1953.  kasnije ev.br: 71203. u 119.vtrp (Batajnica, NSad, Niš) pa u JATu kratko, nakon toga 97.ab i
111.ppa s Plesa i na kraju rashodovana u 84. avio bazi Zemunik gdje je vrijedno bacala mlade pilote, prva dva padobranska skoka.


« Last Edit: July 19, 2012, 07:47:49 am by airbag » Logged
kriticar
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 135


« Reply #63 on: July 19, 2012, 08:09:37 am »


 C-53D-DO orginalno kupljen kao putnički DC-3 za JAT, koristila ga je kompanija SAS, pa predan JRV-u
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
N8071Z u Minhenu 02.12.1979.

USAAF Serial 42-68819
C-53D , c/n 11746
SE-APG,(SAS Gran Viking), F-BEIS, 68819, F-SCDJ, F-RAJZ, 71237, YU-ABW,N8071Z, 9Q-CYI, 6875 South African Af.with turboprop


Ako je kupljen originalno za JAT, je li to možda dosad neidentificirani YU-ABL koji je neko vrijeme i letio za JAT, a onda za JRV?

Kad sam postao shvatio sam da je pitanje nema svrhe, da sam ga postavio brzopleto, jer se radi o avionu koji je stigao skoro dvadeset godina nakon što je YU-ABL letio za JAT, Ali što bi se 1972, kupovao za JAT kad je JAT već krajem šesdesetih prizemljio i prodao dio svoje flote DC-3? U to vrijeme za JAT su još letjeli samo ABI i ACA
YU-ABL je ili jedan iz američke pomoći pedesetih ili jedan od prvih (moguće onaj koji je sa ABA, ABB i ABC bio 1947 na radovima u ČSSR)
Toliko se malo zna o tom avionu. Zna se sigurno jedino da je postojao.
Logged
airbag
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 267


« Reply #64 on: July 19, 2012, 08:40:42 am »

Vrlo interesantna shema bojanja  C-53 nakon što je prodan 1979.
samo su JRV maskirnu shemu prebojali po krovu i repu bijelom bojom..

Slika je iz Južne Afrike, 1981. zaprimljen u SAAF pod brojem 6875 (2)
fotka je od Douga sa saairforce foruma..


* c53.jpg (242.53 KB, 1021x554 - viewed 204 times.)
Logged
kriticar
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 135


« Reply #65 on: July 19, 2012, 12:51:32 pm »

Zaboravih sinoc neke bitne stvari..

Douglas C-47B-5-DK, 43-48835 (c/n 14651/26096) predan RAFu kao Dakota IV ... KJ 926 M (svaki avion imao je i veliko slovo, ova M )

357. squadron RAFa, specijalne operacije Burma, Indija .. nakon povrtatka u Britaniju, remont skladište.. možda i zračni most za Berlin
1946-1948. ? Predana u MAAG kontigent (anti komunizam) 29.4.1953.
7312/312 u JRV zaprimljena  27.10. 1953.  kasnije ev.br: 71203. u 119.vtrp (Batajnica, NSad, Niš) pa u JATu kratko, nakon toga 97.ab i
111.ppa s Plesa i na kraju rashodovana u 84. avio bazi Zemunik gdje je vrijedno bacala mlade pilote, prva dva padobranska skoka.
Zna li se u kom je periodu letio kratko za JAT i s kojom reg.? Jer JAT ga je mogao normalno koristiti samo civilno regestriranog. Ili je letio samo u granicama Jugoslavije kao što su 1976 vojni C-47 letjeli na Pan Adrijinim poštanskim linijama.
Logged
airbag
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 267


« Reply #66 on: July 19, 2012, 12:56:43 pm »

Mozda kao famozno misteriozno  YU-ABL  pilot

Nebi me čudilo, mada će zadnji sud dati gospodim Bojan !

Logged
markobe
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 222


« Reply #67 on: July 19, 2012, 03:28:03 pm »

Samo par komentara na podatke kolege airbaga.

Quote
1946-1948. ? Predana u MAAG kontigent (anti komunizam) 29.4.1953.
7312/312 u JRV zaprimljena  27.10. 1953.
Avion je oćito poslije predaje MAAG-u, a prije isporuke JRV-u, vraćen nazad USAF-u, inače ga ne bi dobili preko MDAP-a. Naravno, to "vraćanje" nije moralo značiti da se avion fizički vratio u Ameriku. Možda je to bilo samo "na papiru", a avion je ostao tamo gdje je i ranije bio...

Quote
...pa u JATu kratko...
Ovo zvuči zanimljivo. Može li netko od kolega napisati malo više o tome ?

Quote
...i na kraju rashodovana u 84. avio bazi Zemunik...
Rashodovana čak '84-e ? E, to je zbilja zanimljivo. Pitanje je da li je to bilo samo "na papiru" nakon što je avion ranije prestao letjeti ili je avion zbilja prestao letjeti '84-e ?

Naime, JRV Dakote su trebale prestati sa letenjem negdje 1976, sa iznimkom SUCVP-ove Dakote za kalibraciju, tako da mi ovaj podatak zvuči malo sumnjivo. Ne kažem da nije točan, samo da mi je čudan. Ako su sve JRV Dakote (osim SUCVP-ove) zbilja prestale letjeti '76-e, tada bi ovaj avion bio iznimka.

Što me dovodi do sljedećeg pitanja. Da li je bilo još takvih iznimki i koliko ih je bilo ?   

Quote
...samo su JRV maskirnu shemu prebojali po krovu i repu bijelom bojom...
To je slikano vjerojatno malo po konačnom dolasku aviona u JAR. Inače, avion je već prije dolaska u JAR bio ovako pofarban, još u doba dok je "zametao tragove" po Africi...  Cool 
Logged
airbag
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 267


« Reply #68 on: July 19, 2012, 03:37:01 pm »

Kolega, nije godina 1984. nego 84. vazduhoplovnoj bazi (avijacijskoj bazi) Zemunik  police
ona je rashodovana 1969/70.. cca. umjesto nje su letjele druge DakoTAe do 1976. kad je kupljen
An-2 70375, (70371 i 70372 NiŠ) (70373 i 70374 Pleso) zato jer su tada novi An-26 bili prebrzi za osnovnu obuku i prve skokove pilota
odnosno Akademija je trebala imati svoj manji avion za obuku pilota u padobranskim skokovima.  

RAF DAKOTA avioni bili su primljeni od USAF preko programa Land/Lease
nakon završetka WW2 vjerovatno su formalno vraćani USAFu
proglašeni vojnim viškom i prodavani na razna tržišta ali i
prebacivani u nove USA programe vojne pomoći saveznicima kakav
je bio MAAG i MDAP.
« Last Edit: July 19, 2012, 03:55:54 pm by airbag » Logged
markobe
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 222


« Reply #69 on: July 19, 2012, 04:04:16 pm »

Quote
Kolega, nije godina 1984. nego 84. vazduhoplovnoj bazi (avijacijskoj bazi) Zemunik
Uf, ispričavam se. Tek sada sam primijetio da niste mislili na godinu. 

Quote
...ali i prebacivani u nove USA programe vojne pomoći saveznicima kakav je bio MAAG i MDAP.
To sve stoji. Ja sam samo htio skrenuti pažnju da je najvjerojatnije nakon MAAG-a bila još neka "postaja" na putu prema ex-YU. Ako ništa, onda barem "na papiru"...
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #70 on: July 19, 2012, 04:29:58 pm »

Da li netko zna cn nesretne Dakote sa Plesa. Naime ista je bila korištena za potrebe snimanja Vjetrova rata, te još nekih koprodukcija Jadran filma. Ona je po riječima kolega bila na kraju u vlsništvu Pan Adrije.Uglavnom, sa propašću firme, ušla je u stečajnu masu te je godinama propadala na bivšoj stajanci iza vojnog tornja na Plesu.Pošto je hangar, pripadajuće zgrade i tu stajanku preuzela Croatia Airlines postala je smetnja (toga ima samo kod nas).Nakon odbijanja zahtijeva za prodajom radi restauracije, razrezana je i prodana u staro željezo prije 6-7 godina.
Logged
markobe
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 222


« Reply #71 on: July 19, 2012, 05:59:41 pm »

Quote
Da li netko zna cn nesretne Dakote sa Plesa.
Spomenuo sam je na prethodnoj stranici. Nažalost ne znam njen c/n, no znam njen JRV ev. br. On bi trebao biti 71218.

Quote
...bila na kraju u vlsništvu Pan Adrije.
Prvi put to čujem. Možda i je. U svakom slučaju, izgleda da je po JRV-u i ona završila u OCZS-u. To se lijepo moglo vidjeti na njoj iako je kasnije natpis "OBRAZOVNI CENTAR..." prebrisan. Ako je zbilja bilo tako, onda mi nije jasno zašto i ona nije završila u JAR-u ?

Kako očito nije, avion je možda prodan nekome drugome - Pan Adrii ? Iako mi nije jasno što bi oni radili sa Dakotom...

Quote
...te je godinama propadala na bivšoj stajanci iza vojnog tornja na Plesu.
Sjećam se da sam je negdje '99-e vidio iza Frenkijevog hangara na Plesu. Vidio se samo nos, doduše... Šteta da su je isjekli. Bila je to definitivno najočuvanija Dakota u HR.
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #72 on: July 19, 2012, 06:19:36 pm »

Takva su bila vremena onda, početkom 90-ih, nije se znalo ko pije a ko plaća, nije se pazilo previše na formalnosti i čije je što. Najvjerojatnije potiče od Više zrakoplovne škole koja je bila suosnivač Trans Adrie, koja je pak naslijedila PA 1978.Nju je pak 1982 preuzeo JAT.  Baš ću pitati kolege koji sa mnom rade za to razdoblje.Jedan od njih zna reći:"4 firme sem premenil, državu sem premenil, al sem ostal vu istem angaru."  Grin Znam samo da je moja firma dobila i stajanku i avion od stečaja Pan Adrie.I sjećam se kada je došla ekipa i isjekla je u jednom danu.Inače, do kasnih 90-ih, u hangaru od PA su bili i 2 Commandera, Brave, motori, dokumentacija (tu sam se ogrebao i ja malo), u to vrijeme se krenulo sa obnovom hangara i puf, nestalo.
Ali barem je ostao jedan Air Commander koji smo uredili za prikaz, te se nalazi kod novog hangara i Cessna 310 (iz druge priče) koja je kod starog.
« Last Edit: July 19, 2012, 06:38:31 pm by Lemi_O2 » Logged
kriticar
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 135


« Reply #73 on: July 24, 2012, 03:34:19 pm »

Vidim da je zamrla rasprava, a radi se o vrlo zanimljivoj temi koja me zaintrigirala. Dosad nisam tako inteziivno pratio vojne, samo civilne.
Ako je JRV koristila 41 C-47, od toga 5 sigurno zajedno sa JATom, znaći li to da je ukupno u Jugoslaviji bilo 53 ova vrlo zanimljiva aviona?
Ili ih je ipak bilo manje?
Postavlja se pitanje na koje iz ovih postova nisam isčitao odgovor. Ili mi je promaklo. Zna li se što više o prvih šest JRV aviona 7301-7306? Četiri bi trebala biti u JATU. Ili možda svih šest? u svakom slučaju ti avioni nisu bili u sastavu JRV kad je mjenjana numeracija iz četverocifrenih u peterocifrene.
Znaju li se njihovi serijski brojevi i kako su došli u Jugoslaviju?
A Pan Adria nije imala u vlasništvu C-47(DC-3). Ona je samo koristila kraće vrijeme 1976. godine vojne sa vojnim posadama za prijevoz pošte zbog nekih problema sa njihovim FH-227. Više se ne sjećam kojih.
Logged
markobe
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 222


« Reply #74 on: August 03, 2012, 06:22:22 pm »

Evo malog poticaja da opet pokrenemo raspravu o Dakotama.

Ja bih se malo osvrnuo na jedan avion koji smo već ranije spominjali na ovom topicu. Radi se o 71241. Naime, u raspravi smo došli do pitanja koliko je točno aviona nabavljenih u Francuskoj letjelo u JRV-u, a koliko je bilo korišteno za rez. dijelove.

Kolega bojanSDK1 je napomenuo da neke avione nije nikada vidio na fotografijama te je prema tome zaključio da su oni bili korišteni za rez. dijelove. Jedan od tih aviona je i 71241. Nažalost, tužna je činjenica da se fotke JRV Dakota rijetko viđaju, a to se posebno odnosi na "Francuskinje" koje su bile u upotrebi svega nekoliko godina. Tako da takav zaključak uopće ne čudi, štoviše logičan je.

Srećom, 71241 je jedan od aviona koji su kasnije završili u SAAF-u. "Put" tih aviona do JAR-a je iznenađujuće dobro dokumentiran za avione koji su zapravo tamo švercani, budući da su tada na snazi bile UN sankcije za JAR.

Tako se na jednoj slici napravljenoj malo po prodaji i odlasku aviona iz Juge može vidjeti nekoliko zanimljivih detalja. Avion je još uvijek u JRV maskirnoj shemi na kojoj se lijepo mogu vidjeti lokacije nekadašnjih oznaka i natpisa koje su prebojane prije odlaska aviona iz Juge. Vide se : lokacija bedža na nosu aviona, lokacija esk. br. i zastave na repu aviona te lokacija kasnije dodanih  natpisa „OBRAZOVNI CENTAR...“ i YU- reg. na trupu aviona.
 
Da je ovaj avion zbilja rashodovan i korišten kao „izvor“ rez. dijelova sumnjam da bi bio prebojan, a pogotovo ne bi bio prebojan u maskirnu shemu. Ostale „detalje“ poput bedža, zastave itd. mislim da ne treba ni spominjati.

Još jedan „dokaz“ u prilog aktivne službe ovoga aviona se nalazi na 2. stranici ovoga topica. Tu kolega ZuluDelta navodi zrakoplove koji su bili upisani u knjige oržavanja tehnike 5.VK. Jedan od zrakoplova koji se tu navodi je i 71241. Uz to, treba spomenuti da se već od ranije u literaturi navodi podatak da je ovaj avion bio u 111.ppa u periodu 8.74 – 7.75. g.
 
Jedno je sigurno. Da je avion rashodovan, teško da bi se nalazio u knjizi održavanja.

Na kraju treba spomenuti i tekst iz starog dobrog YUVAM Biltena koji se nalazi i na 1. stranici ovoga topica. U njemu se također govori da je početkom 70-ih nabavljeno još 10-ak aviona za JRV.

Sve to me na kraju navodi na zaključak da je 71241 ipak bio u aktivnoj službi, odnosno da nije korišten kao izvor rezervnih dijelova za ostatak flote Dakota. Najvjerojatnije je bio baziran na Plesu u 111. ppa zajedno sa barem još tri „Francuskinje“. Po prodaji OCZS-u samo je preseljen na civilnu stajanku gdje je najvjerojatnije i dočekao prodaju i odlazak na dug put u JAR.

Da zaključim, što se tiče pitanja o točnom broju aktivnih „Francuskinja“ u JRV-u, njih je bilo 10-ak, dok su četiri korištene za rez. dijelove. To su avioni :  71225, 234, 270 i 281.

Mislim da su ovi moji zaključci logični i da bi trebali „držati vodu“. Volio bih čuti mišljenje kolega forumaša o njima.

Marko
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.