PALUBA
March 28, 2024, 02:13:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Nepoznata značka  (Read 7653 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Barkman
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 378



« on: July 23, 2008, 09:50:14 pm »

Postovani prijatelji

Nedavno sam pronasao nepoznatu znacku pripadnika VJ. Da li mi neko moze nesto blize reci o njoj (pripadnost jedinici i sl.).

Unapred zahvalan  

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2urxb46.jpg (11.59 KB, 120x160 - viewed 216 times.)
« Last Edit: July 03, 2010, 06:15:05 pm by Rade » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #1 on: July 23, 2008, 09:54:44 pm »

Može li malo detaljniji opis značke? Veličina,, da li slučajno ima nešto na poledjini i slično...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2 on: July 24, 2008, 10:39:39 am »

Drugim rečima jel to baš u pravom smislu značka ili samo lični na značku, a može da bude i nešto drugo ili slično.

Inače koliko ja mogu da primetim označava RV PVO jedinice.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3 on: July 24, 2008, 01:59:44 pm »

Jedan od ova dva aviona mi liči na F-117,možda je to neka značka 250 raketne brigade RV i PVO.

Piše li nešto na poleđini?
Logged
dejina81
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #4 on: July 24, 2008, 06:54:42 pm »

mozda je neka memorijalna znacka ili tako nesto!
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #5 on: July 24, 2008, 09:22:15 pm »

Jedan od ova dva aviona mi liči na F-117...

Ako se ja ne varam, na znački su glava vučjaka i MiG-29. U donjem delu se nalazi raketa (mogla bi da bude i Neva i R-60), a iza nje se nalazi nešto što podseća na Strelu ili Iglu.
Logged
Barkman
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 378



« Reply #6 on: July 25, 2008, 02:13:06 am »

Znacka je mesingana, ovalnog oblika, precnika oko 45 mm.
Na noj se uocavaju glava vucijaka i avion (pretpostavljam MiG 29). U samom dnu se vide ukrsteni macevi sa hrastovom i lovorovom granom (kao i na standardnoj oznaci KoV). Iznad maceva se nalazi oznaka roda ARJ.   Ne znam zasto se na oznakama jedinica PVO nalazi i nasa 29-ka. Mozda je rec o silueti aviona F-15 mada mi nije poznato da smo F-15 skinuli skalp 1999.tokom bombardovanja. Prilicno sam zbunjen.
Na poledjini ne pise nista. Postoji samo navoj kao i kod ostalih grudnih znacki ili oznaka  za beretke.
Pokusavao sam da je pronadjem na razlicitim forumima  medju oznakama VJ ali nazalost nista.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #7 on: July 25, 2008, 11:48:12 am »

Treba razmisliti gde su bili stacionirani RV i PVO, zapravo gde i na kojem aerodromu je bilo stacionirano u VJ zajedno sa MiG-29 jos i PVO rakete.

Pa jos i glava vuka, hmm.... Meni samo pada na pamet Batajnica mada ne mogu jasno da vidim avion. U svakom slucaju nije F-15. Ali ne vidi se ovde lepo na slici.

Mislim da je to jedna jedinica sa Batajnice a mozda su je imali i pripadnici RV i PVO sa Batajnice. U svako slucaju znacka se sigurno nije nosila svaki dan.

Pazi, ja sam bio u 52. Djakovickoj brigadi ARJ PVO i mi smo 2.000 septembra kada smo zaduzili uniforme morali da skidamo ambleme te jedinice sa uniforme. Zasto? Ne znam ni ja. Ovo sam hteo samo da kazem da nije svaka jedinica mogla da nosi pored standardnih oznaka VJ i svoj amblem. Nismo imali vise ni amblem Pristinskog korpusa kojim smo pripadali.

Meni se cini da je ovo neka memorijalna oznaka. Verovatno su je dobili par ljudi koji su bili duze vreme na Batajnici ili nekog drugog aerodroma gde je bilo 29-tki ako je ovo 29-tka jer ne mogu reci sto posto i to je to. Verovatno su bili i ucesnici rata 1999. godine pa u znak secanja su dobili ovu oznaku. Inace, cak i do Smedereva su tada bile jedinice sa Batajnice odnosno raketasi sa Nevama iz Smedereva su bili pod njihovom komandom.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #8 on: July 25, 2008, 12:31:07 pm »

Врло интересантна значка, први пут је видим.
Quote
Ne znam zasto se na oznakama jedinica PVO nalazi i nasa 29-ka.
Или је узета зато што се ради о делу некадашњег корпуса ПВО, или аутор није имао силуету другог авиона који треба да представља циљ ракетних јединица. Е сад, вучјак ме збуњује. Као што рече Kibo, можда је у питању ваздухопловна база Батајница у којој се налази ракетни дивизион ПВО, ескадрила МиГ-29 и ескадрила "Курјаци са ушћа".

Покушаћу да се распитам код пријатеља који раде у РВ и ПВО.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #9 on: July 25, 2008, 12:34:51 pm »

Izvinjavam se,stvarno je glava vuka,oćoravih....
Logged
Barkman
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 378



« Reply #10 on: July 25, 2008, 12:50:52 pm »

Zar ne bi trebalo da svaki aerodrom ima sopstvenu PVO zastitu. Znam da je makar takav slucaj sa Batajnicom. I meni je prva pomisao bila da mozda znacka ima veze sa Kurjacima sa Usca ali mislim da oni u svom sastavu imaju MiG 21...
Zanimljiv mi je detalj ukrstenih maceva kao na oznakama KoV i oznaka ARJ PVO. Malo cudna kombinacija. Ko god da je radio ili je laik ili je resenje sklepao u kantini izmedju dve ture piva.
hvala svima na trudu. Veoma bi mi znacilo da pronadjemo podatke o znacki

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #11 on: July 25, 2008, 01:20:03 pm »

Svaki aerodrom ima svoju jedinicu za PVO,to ti je uglavnom laka protivavionska artiljerija i prenosni sistemi za PVO tipa "Strela 2M" ili "Igla"

252 LBAE (Lovačko-Bombarderska Avijacijska Eskadrila) je u svom naoružanju imala avione Soko J-21 "Jastreb",Soko N-62 "Super Galeb",a sada je naoružana sa avionima Soko J-22 "Orao".Nikada nije imala u svom naoružanju avione MiG-21.

Moguće je da je to značka aerodroma Batajnica kao jedinice.Raspitaćemo se. Grin
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #12 on: July 25, 2008, 05:20:09 pm »

Vojni aerodrom u Nisu je imao takodje u VJ svoju jedinicu PVO i to kakvu. Imali su sistem KUB. Samo meni se zaista cini da su ovo Kurjaci sa Usca pa je mozda nesto dodato a i gledam ovaj avion i uvecao sam ga, nekako mi nije bas sto posto 29-tka. Pogledajte samo krila. Nego jel moze veca slika u boljoj rezoluciji.

Jeste cudno malo sto su dodali maceve i lovorov venac medjutim ne mora da znaci da jedinica ARJ PVO ima oznake PVO eto mi smo imali znak KoV-a i SMB beretke zato sto smo bila trupna PVO a trupna PVO to ti je kao sekretarica koja zna sve pomalo. Mislim dok nismo isli na neke radove na aerodrom u Nisu pa sasvim slucajno zalutali do magacina gde je bilo puuuuno plavih bera. Nego sve smo to posle morali da vratimo. Pa hebi ga, sto rece moj kapetan, jel ste bre vi vojska ili indijanci. Mislim ja bi mu dao odgovor da smo vise indijanci jel brate 80 % vojnog roka sam proveo u Vigvamu xe xe xe. Sta ces bila takva vremena. A i neke skvo zvane iz plemena bataljonki se stalno setale pored kasarne xe xe xe. E sad sam definitivno otisao u off-topic.

U svakom slucaju je interesantno resenje a i prvi put vidim ovako nesto.
Logged
Barkman
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 378



« Reply #13 on: July 26, 2008, 12:38:53 pm »

evo malo bolje fotografije...
naisao sam na trag da je mozda rec o oznaci pripadnika Sluzbe traganja i spasavanja.
Pozdrav svima

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2.jpg (13.37 KB, 160x120 - viewed 221 times.)
« Last Edit: July 03, 2010, 06:15:35 pm by Rade » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #14 on: July 26, 2008, 12:44:40 pm »

Služba spasavanja pilota?
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.