PALUBA
March 28, 2024, 09:46:29 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: U ribarskoj mriži...  (Read 6760 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« on: October 31, 2011, 02:43:01 pm »

30.10.2011.

UJOLI SMO VELIKU BEŠTIJU Komižanin u ZERP-u izvukao nešto slično bušilici za bunare


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Nešto slično bušilici za bunare našao je komiški ribar Jurica Jončić 21 nautičku milju južno od Komiže, točnije u ZERP-u kako pluta.

Alarmirao je sve nadležne, te ju je privezao za svoj brod i u teglu odvuka do Komiže.

Iako mu je debeli konop stalno pucao, ipak je napravio par milja i u međuvremenu nazvao Franu Martinisa, komiškog ribara, koji mu je došao u pomoć.

- Ujoli smo veliku beštiju, izbjegli smo moguće nezgode na more, i to je dosta - rekli su nam.


TEKST I FOTO: Igor Bjažević-LULA
Izvor: Slobodna Dalmacija


* bu01 manja_thumb.JPG (41.89 KB, 468x313 - viewed 369 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1 on: October 31, 2011, 03:52:36 pm »

Ovakve stvari je radila Geomašina Zemun.
Možda bi se tip mogao pronać u njihovoj arhivi.
Inače ovakve mašine služe i za izvođenje istražnih radova, slučajno sam neko vrijeme radio na jednoj.

poz.
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #2 on: October 31, 2011, 03:55:22 pm »


Kojom fizikom ovo pluta???
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #3 on: October 31, 2011, 04:33:50 pm »


Kojom fizikom ovo pluta???
Arhimedovim zakonom?
Meni se čini, da je bila bušilica na splavi. Izpod svrdla se vidi neka rupa pa i oni stubovi mi pare na "noge" kojima se to čudo fiksira na dno.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #4 on: November 03, 2011, 05:20:07 pm »

Danas stiglo objašnjenje o vlasniku bušilice, dobar put je prošla.   Smiley

-------------------

Stroj za bušenje tla na manjoj drvenoj platformi, u vlasništvu jedne crnogorske građevinske tvrtke, “ulovio” je komiški ribar Jurica Jončić na poziciji unutar ZERP-a, udaljenoj gotovo 39 kilometara (21 nautičku milju) južno od Komiže.

- Nakon što sam alarmirao sve nadležne službe, odlučio sam plutajuću platformu privezati za svoj brod i dotegliti je do Komiže. Iako mi je dosta debeli konop stalno pucao, uspio sam preploviti nekoliko milja i u međuvremenu pozvati u pomoć kolegu Franu Martinisa, komiškog ribara – kazao nam je Jončić, još umoran i neispavan od neobičnog “ulova”.

- Ujoli smo velu beštiju! S mora smo maknuli plutajuću opasnost i to nam je dosta – dodao je Jončić ne sluteći kako će priča imati posve neočekivani smjer.

Naime, platforma s bušilicom na kojoj se nalazi i pojas za spašavanje s oznakama broda “PB-11 Dejan” iz Kotora plutala je Jadranom gotovo tri tjedna nakon što se zbog nevremena otkinula s veza uz spomenuti brod na gradilištu uz poluotok Luštica na ulazu u Boku kotorsku.

Nošen morskim strujama i valovima (ne)identificirani plutajući objekt prešao je najmanje 200 kilometara od Boke prema sjeverozapadu i “uplovio” duboko u hrvatski ZERP.

Taj scenarij potvrdio nam je i Vojislav Bujković, vlasnik tvrtke “Yu Briv” iz Škaljara kod Kotora, koja obavlja geotehničke radove u Boki.

- Građevinski stroj u vlasništvu je naših poslovnih partnera iz Budve i, koliko sam čuo, ribari iz Komiže već su stupili u kontakt s njima. U skladu s dobrim pomorskim običajima vjerojatno će im ponuditi i zasluženu nagradu za spašavanje stroja – kazao nam je Bujković.

IGOR BJAŽEVIĆ LULA, GORDAN ZUBČIĆ

Izvor : http://www.slobodnadalmacija.hr/
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #5 on: November 03, 2011, 05:40:06 pm »


Kojom fizikom ovo pluta???
Ovakve stvari je radila Geomašina Zemun.
Možda bi se tip mogao pronać u njihovoj arhivi.
Inače ovakve mašine služe i za izvođenje istražnih radova, slučajno sam neko vrijeme radio na jednoj.

poz.

Geomašina nažalost više ne postoji. Dosta ljudi iz Geomašine radi u firmama koje su članice grupacije u kojoj i ja radim. Nekadašnji tehnički direktor je sada konstruktor kod mene u birou. Baš ću da ga pitam za ovo čudo.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #6 on: November 03, 2011, 05:53:49 pm »

FF zahvaljujem na pojašnjenju , ja sam nekidan ovo pronašao

http://www.geomasina.co.rs/kontakt.htm

pa sam mislio da još radi, a sad  Huh?

poz.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #7 on: November 03, 2011, 07:11:09 pm »

Nema tamo više gotovo ništa. Ja sam preselio 5 kamiona alata i raznorazne opreme u jednu drugu fabriku. Ostao je jedan borver koji koristimo po potrebi i nešto alatnih mašina koje niko na licitaciji nije hteo da uzme, a i borver ćemo prebaciti na drugu lokaciju uskoro. Stvarno šteta, bila je to dobra i jedinstvena firma, od strateškog značaja u bivšoj Jugoslaviji (osnovana specijalnim ukazom kao preduzeće za razvoj i proizvodnju opreme za rudarsku industriju). To što su oni pravili više ne pravi niko na prostoru bivše Yu.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #8 on: November 16, 2011, 05:49:37 pm »

Evo i kraj priče.

---------------------

Vlasnik došao po svoje i nagradio ribare.

SLUČAJ KOMIŠKE BUŠILICE

Jure i Frane ne žele reć’ da su dobili 42.000 kn od Crnogorca.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Frane i Jure na bušilici.

Komiški ribari Jurica Jončić i Frane Martinis, koji su prošlog tjedna iz ZERP-a u Komižu doteglili nađenu crnogorsku bušilicu za podvodne radove, za taj su pothvat dobili zasluženu nagradu.

U Komižu je stigao crnogorski vlasnik bušilice iz Budve, sastao se s Damiron Radicom, komiškim lučkim kapetanom, obavio formalnosti, te sredio račune s Juricom i Franom. Ni Jure ni Frane ne žele govoriti o nagradi.

− Ništa niste napravili nelegalno, izvukli ste bušilicu iz ZERP-a, potezali ste je deset uri do Komiže, vezali za mul, a govoriš da ne želiš ništa reć. Provje se po Komiži da ste dobili po 3000 euri − pitali smo Franu.
− Niću ti jo ništa reć!
− Mogu jo tako napisat?
− Ma piši, ni me briga!

Kapetan Radica kaže da je Crnogorac sredio sve papire te najavio tegljenje bušilice kad se vrijeme stabilizira.

Komižani su se odmah raspričali i izračunali da je vrijednost njihove zaslužene nagrade 42.000 kuna. A odmah su preračunali i da je to točno 600 kilograma ulovljenih kokota, čija je cijena 70 kuna po kilu.

Tekst i snimka : Igor Bjažević Lula
Izvor : Slobodna Dalmacija


* BU03_thumb.jpg (35.49 KB, 468x313 - viewed 916 times.)
« Last Edit: March 21, 2014, 11:21:05 am by leut » Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #9 on: November 16, 2011, 08:09:52 pm »

Taman, imat če o čemu pričat i ćakulat priko zime. Grin
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 489



« Reply #10 on: November 17, 2011, 08:21:41 am »

Bome,dobar ulov.Ima par godina su "lovili" dosta dasaka,jer je jedan brod uletio u nevrijeme i pogubio dosta tereta u jadranu.Brod je došao za par dana u sjevernu luku,gdje sam radio honorarno kao student, na preslaganje tereta i posada je bila prestravljena do kosti.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #11 on: March 21, 2014, 11:19:28 am »

21.3.2014.

PAŠMAN

Umjesto ribe ulovio minu sa 115 kg eksploziva

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Umjesto jestivog ulova, ribar s otoka Pašmana u četvrtak je ribarskom mrežom u blizini Pašmana zahvatio 600 kilograma tešku protubrodsku minu sa punjenjem od 115 kilograma eksploziva.

O svom "ulovu" mine SAG-2b, koja potječe iz Drugog Svjetskog rata odmah je obavijestio policiju.

Nakon izlaska na teren minu je izuzeo djelatnik za protueksplozijsku zaštitu Policijske uprave zadarske.


Piše Božana Sviličić, Slobodna Dalmacija


* Ulovljena mina.jpg (53.69 KB, 680x510 - viewed 127 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #12 on: April 02, 2015, 12:39:43 pm »

31.3.2015.

Pronađena mina kod Savudrije

Policijski službenici PU istarske su jučer oko 14.30 sati zaprimili dojavu ribara da je u moru kod Savudrije pronašao minu, koju je povukao mrežom do obale. Djelatnici Protueksplozijskog odjela PU istarske utvrdili su da se radi o protubrodskoj kontaktnoj mini iz II. svjetskoj rata te su je transportirali do Umaga. Nakon što su osigurali potrebne sigurnosne uvjete, policijski službenici su iz mine uklonili inicijalni mehanizam, a potom su minu oko 20 sati uništili kontroliranim spaljivanjem.

Policija upozorava građane da budu oprezni te da ukoliko pronađu predmete koji nalikuju na eksplozivna sredstva, ne poduzimaju nikakve radnje samostalnog uklanjanja, već da o tome odmah obavijeste policiju.

Podsjećamo građane da još uvijek ima zaostalih minsko-eksplozivnih sredstava, kako onih iz II. svjetskog rata, tako i onih novijeg datuma. Takva sredstva najčešće se pronalaze na odlagalištima otpada, uz prometnice, u moru te na zemljištima, prilikom obavljanja poljoprivrednih ili građevinskih radova.

U slučaju uočavanja minsko-eksplozivnog sredstva u moru, s plovila ili prilikom ronjenja, potrebno je zabilježiti poziciju uz uporabu GPS sustava navigacije i po mogućnosti s bovom/plutačom te dojaviti policiji na broj 192. U slučaju ulova minsko-eksplozivnog sredstva unutar mreže i/ili podizanja na palubu plovila, potrebno je zaustaviti plovilo, na vraćati minsko-eksplozivno sredstvo u more (kako se plovilo ne bi prevrnulo ili sredstvo eksplodiralo) te odmah javiti policiji na broj 192. Tada će na teren izaći stručne osobe protueksplozijske zaštite koje će na siguran način ukloniti sredstva i primjereno ih uništiti.

mup.hr
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #13 on: July 13, 2015, 05:25:18 pm »

10.07.2015.

Uništene protupodmorničke bombe iz II. svjetskoga rata

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na moru kod otoka Zlarina ribarska brodica „plivarica“ je tijekom ribolova jučer rano ujutro mrežom zahvatila i izvukla iz mora dva velika i teška metalna predmeta.

Zbog sumnje da se radi o eksplozivnim sredstvima, ribari su o događaju telefonom obavijestili policiju. Nakon pristajanja uz obalu, službenici protueksplozijske zaštite PU šibensko-kninske utvrdili su da je riječ o dvije neeksplodirane protupodmorničke bombe njemačke proizvodnje iz II. svjetskoga rata.

Nakon provedenih priprema, danas oko 13 sati protupodmorničke bombe su kontroliranim eksplozijama na namjenskom poligonu uništili službenici Protueksplozijske zaštite Uprave policije, PU zagrebačke i PU šibensko-kninske.

Riječ je o dubinskim bombama namijenjenim uništavanju podmornica oznake WBG, koje su se u more polagale s ratnih brodova. Svaka od njih je mase 180 kg, a u sebi ima 60 kg eksploziva.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
mup.hr


* podmornica1.jpg (117.94 KB, 800x600 - viewed 101 times.)

* podmornica2.jpg (163.13 KB, 800x600 - viewed 90 times.)

* podmornica3.jpg (114.58 KB, 800x600 - viewed 86 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 24 queries.