PALUBA
April 26, 2024, 09:44:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11   Go Down
  Print  
Author Topic: Svjetionici  (Read 124772 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #120 on: February 09, 2015, 09:47:47 am »

Iz današnje "Slobodne Dalmacije", svjetionik u Makarskoj pod udarom bure.


* ImageHandler.jpg (23.83 KB, 680x455 - viewed 141 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #121 on: February 19, 2015, 06:53:05 am »

Iz SD, fotografija svjetionika sa Vir-a.

Virska Lanterna je prvi rezidencijalni objekt s pet zvjezdica na otoku Viru, te prvi luksuzni svjetionik Plovputa.


* Vir.jpg (40.83 KB, 680x429 - viewed 151 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #122 on: March 09, 2015, 03:21:30 pm »

U hrvatsku dolazim kao stranac, i kao stranac, barem mislim, da mogu dati mišljenje o tom predlogu. Svjetionici (većinoma izgrađeni u vrijeme AU) su već tako i tako "devastirani" kojekakvim antenama i uređajima na njima. Mislim da to nije dobra ideja, ali......"Svjetionike bi se opremilo, ali se njihov izgled ne bi narušilo"

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split

Admiral Kardum: Svjetionici s radarima moraju čuvati naftne platforme i Jadran
  
Svjetionike bi se opremilo, ali se njihov izgled ne bi narušilo


O sigurnosti hrvatskog dijela Jadrana stalno se promišlja, posebno u skoroj budućnosti kada će naftne platforme biti visoki i nadaleko vidljivi orijentiri na plavoj pučini.

Može li tvrtka “Plovput” biti jedna od okosnica čuvanja obale, otoka i naftnih platformi od mogućih opasnosti? Prema ideji admirala u miru Zdravka Karduma, bivšeg zapovjednika HRM-a i Obalne straže - može i mora! Kako kaže naš sugovornik, 45 “Plovputovih” svjetionika idealne su nadzorne točke s kojih se može pratiti situacija od Prevlake do Savudrije.

Najistaknutije točke

- Svjetionici su izgrađeni su na najistaknutijim, kao i na najudaljenijim točkama našeg teritorijalnog mora. “Plovput” je prvobitno osnovan upravo radi nadzora mora, doduše tada vizualnog nadzora, te radi sigurnosti plovidbe. Zašto se djelatnost državne tvrtke ne bi proširila na suvremeni tehničko-tehnološki nadzor mora?

To bi značilo da se na svjetionicima postave suvremeni senzori: komercijalni radari, optoelektronički sustavi i slična oprema, te da se svi elementi uvežu u jedinstveni sustav prikupljanja i prezentacije pomorske situacije.

Realan i relativno jeftin plan

Operativno središte za upravljanje pomorskim situacijama bilo bi u Obalnoj straži koja bi pod sobom imala pomorsku policiju, lučke kapetanije, ribarsku inspekciju, ekološke, carinske i druge službe. Naravno, uz stalnu razmjenu podataka s HRM-om i međunarodnim institucijama koje se bave nadzorom i zaštitom mora - tvrdi admiral Kardum.

Prema njegovim riječima, jasno je da “Plovput” u ovome trenutku, bez pravih planova razvoja i opremanja, ne bi bio u stanju samostalno preuzeti odgovornost suvremenog tehnološkog nadzora mora i platformi koje će već za koju godinu biti na pučini.

Međutim, kako ističe Kardum, država mora bolje iskoristi vlastitu infrastrukturu koju ima u obliku svjetionika. Valjalo bi ih samo opremiti potrebnom tehnikom koja čak ne bi ni narušila njihov autentični izgled.

Statistika kazuje da godišnje u naše teritorijalno more uplovi oko 7000 brodova s opasnim teretom, uglavnom naftom, te da se u domaćim lukama tijekom jedne godine prekrca 70 milijuna tona nafte. Istovremeno, godišnje se u prosjeku dogodi oko 350 akcija traganja i spašavanja, pri čemu je broj pomorskih nezgoda veći za pet puta od svjetskog prosjeka.

Nema sumnje, ideja admirala Karduma je zanimljiva i realna, čak i ne košta mnogo, jer većina potrebnih resursa već postoji samo ih treba “prestrojiti”. Hoće li odgovorni u ministarstvima obrane i pomorstva razmotriti njegov prijedlog?

DENIS KRNIĆ
« Last Edit: January 23, 2016, 04:27:06 pm by leut » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #123 on: March 09, 2015, 03:30:14 pm »

Evo, na brzinu,  samo tri slike na kojima se je svjetionike "opremilo ali njihov izgled se nije narušio"    


* prinjak2.jpg_thumb.png (198.82 KB, 400x300 - viewed 565 times.)

* suuraj3.jpg_thumb.png (181.58 KB, 400x300 - viewed 583 times.)

* svandrija1.jpg_thumb.png (222.84 KB, 400x300 - viewed 558 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #124 on: March 09, 2015, 03:31:56 pm »

suuraj je valjda Sućuraj, a svandrija ne znam šta je, Savudrija nije.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #125 on: March 09, 2015, 03:36:27 pm »

suuraj je valjda Sućuraj, a svandrija ne znam šta je, Savudrija nije.


Da Sućuraj, Sv.Andrija  (slike su prenesena sa ovog foruma, a na njega postavljene sa stranica Plovputa)
Logged
Rino
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #126 on: March 09, 2015, 10:13:29 pm »

suuraj je valjda Sućuraj, a svandrija ne znam šta je, Savudrija nije.


Da Sućuraj, Sv.Andrija  (slike su prenesena sa ovog foruma, a na njega postavljene sa stranica Plovputa)

Na temu adm.Karduma, možda bi pametnije bilo postaviti manji kontejner (sa: radarom, radio stanicama itd) na neke platforme (podrućja slabije sadašnje radarske pokrivenosti). Umrežiti sa sadašnjom službom radarskog motrenja, a kao dopunska dužnost mogla bi biti osiguranje platforme od napada terorista. Zašto to postaviti na platforme: zato jer nisu ništa niže od svjetionika, imaju istureniju poziciju od svjetionika, osiguranu logistiku, opremiti ih sa jeftinim navigacijskim radarima koji se mogu umrežiti. Bili bi u sastavu Obalne straže. 
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #127 on: March 10, 2015, 10:20:40 am »

Nadam se da se ništa ne krije iza ove ideje o Plovputu, s obzirom da se priča o njegovoj privatizaciji.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #128 on: March 17, 2015, 11:13:16 am »

Palagruža, a morem plovi "BŠ-72" ;

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (907.62 KB, 3264x2448 - viewed 156 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #129 on: April 26, 2015, 04:24:29 pm »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split

Znate li priču o splitskom Romeu i Juliji sa svjetionika na Đigi?
  
Ne znam kad ste se zadnji put – šetajući splitskom gradskom lukom – ošervali na nestanak iz vidokruga jednog detalja koji po gabaritima baš i nije bio nekakva sitnica već, naprotiv, stvar koju ste lako mogli vidjeti sa svakim korakom uzduž rive i u svakom trenutku. Osobito noću, po mraku, što vam – dakako - može na prvi pogled izgledati prilično čudnim. A ipak nije, jer se tu uistinu radi o nečemu što se po mrklini uočava bolje i lakše nego usred bijela dana – dakle o svjetioniku.

I, eto, njega, onog zelenoga svjetionika na glavi splitskog lukobrana, na Đigi, više nema tamo gdje je - kako se činilo generacijama Splićana - stajao oduvijek i svojim feralom pokazivao put brodovima u prolazu. Ako niste uočili dosad, sad pogledajte – zaista je nestao! Kao da mu je nepoznat netko udunio paver i “upalio“ pitanje kako je to, i zašto, mrak pojeo svjetionik koji je u splitskoj kolektivnoj memoriji zabilježen kao nešto ipak važnije i više od običnog lučkog svjetla.

Najprije valja kratko rasvijetliti razloge zbog kojih je svjetionik ugašen i oni će za mnoge, a možda i objektivno, biti umirujući, budući da je pao kao žrtva “napretka i boljitka“. Naime, u splitskoj luci su u toku veliki manevri, to jest veliki radovi na izgradnji pune infrastrukture za primanje na vez velikih kruzera, što neizostavno povlači za sobom ogromne građevne zahvate i preinake u kapacitetima i vizurama luke koja se sprema – i neka je, to je dobro – postati “do ljeta 2016. biser Mediterana“, što je i naslov kojim je ovih dana Slobodna Dalmacija “zakitila” svoj napis o tom gradskom poduhvatu i ujedno najvećem projektu u povijesti luke, vrijednom čak 24 milijuna eura.

Prva faza projekta, kaže se u tom tekstu, obuhvaća “izgradnju zapadnog, dužeg veza, graničnog prijelaza za putnike te izgradnju utvrdice na lukobranu i rekonstrukciju svjetionika na glavi Đige“, iz čega se eto – na temelju ovoga zadnjeg podatka – može iščitati razlog nestanka svjetionika, ali i svojevrsna najava njegova mogućeg povratka na mjesto gdje je i bio. Kad točno, i u kakvom obliku, sam Bog će znati, ali se zato pouzdano zna da je “prosvitlio“ davne 1888. godine i da dugo, dugo pamti.

Sad kad je manje-više jasno zašto je svjetionik pao, valja objasniti – a neke, pogotovo starije Splićane, tek podsjetiti – zašto je, zbog koje to legende, posrijedi nešto puno veće i važnije od velike lampadine, s tim da se u tom objašnjenje krije i pitanje, odnosno čuđenje nad tim što je slavna lanterna sahranjena u općoj tišini, bez suza, mise i oproštajnih govora.

Takav sprovod nikome se ovdje ne misli nabijati na nos, možda bi se svaki drukčiji postupak mogao nazvati patetičnim prenemaganjem, no Dalmovnica će barem prizvati u sjećanje nekadašnju, makar i tužnu, slavu svjetionika na Đigi, pozivajući se na storiju o njemu ispričanu u “friškoj“ knjizi “Splitske povijesne iskrice“ iz pera istaknutog splitskog publicista Želimira Bašića.

Lanternu na Đigi, piše Bašić, Splićani su zvali “svjetionikom ljubavi“ jer je na svoj način svjedočila jednoj velikoj i tragičnoj ljubavi; jednoj splitskoj priči sličnoj onoj o Adelu i Mari, o Miljenku i Dobrili, Romeu i Juliji… U skrivenom kutku u podnožju svjetionika vodili su ljubav i snivali svoje sne naočiti pomorski časnik Branko Hribar i njegova mlada odabranica Grozdana Aljinović, čijoj su se vezi tvrdo protivile njihove obitelji, pripadnice posve različitih splitskih krugova.

Svjetionik je bio njihov jedini azil, tu je čitav svijet pripadao samo njima, a oni jedno drugome, i tu su – suočeni s okolnošću da je njihova romansa bez izgleda na sretan završetak postala temom svih gradskih kuloara – odlučili zajedno okončati svoje živote.

Na velikom plesu u Sokolskom domu, zadnjeg dana karnevala 1933. godine, ludo su se proveli, plesali i lumpali, ali i naručili od orkestra da im zasvira posmrtni marš. Ujutro su dva pucnja na Đigi probudila svjetioničara Jozu Pensu… “Novo doba“ objavljuje naslov “Tragedija Branka i Grozdane na Svjetioniku ljubavi“. Na sprovodu je gotovo čitav Split. Posvađane se obitelji izmiruju u mrtvačnici, pokraj kapsila svoje djece. Na Lovrincu su, jedno uz drugo, spušteni u grob na koji – kaže Bašić, autor knjige o “splitskim povijesnim iskricama“ – netko nepoznat i danas donosi cvijeće…

Svjetionik ljubavi s vremenom je prestao biti motivom splitskih razglednica; i njega i priču o Branku i Grozdani prekrili su lanjski snjegovi. Prilika je da ih se sad na prikladan način vrati na Đigu, zajedno. Vrijeme ponekad smisli sretne završetke.

MLADEN KRNIĆ

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Napomena: slike sa intern. stranice "Plovput" Split


* 453.jpg (241.61 KB, 700x525 - viewed 139 times.)

* 467.jpg (300.62 KB, 700x525 - viewed 127 times.)
« Last Edit: January 23, 2016, 04:28:45 pm by leut » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #130 on: August 16, 2015, 06:02:35 am »

Svjetionik na piranskoj Punti, bez posade od 1976. godine.


* 1976.jpg (61.71 KB, 560x420 - viewed 125 times.)

* 1976 1.jpg (53.01 KB, 630x420 - viewed 147 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #131 on: January 11, 2016, 07:42:29 am »

"Okovan" ledom


* Svjetionik foto Toni katić.jpg (117.53 KB, 1280x720 - viewed 125 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #132 on: January 11, 2016, 08:38:25 pm »

нешто гледам ове слике па мислим... јес да зиме на јадрану нису ко на пештеру, али чиме се преостале посаде греју? не верујем да баш могу усред зиме без грејања. исто питање важи и за прошлост. јесу ли им доношена дрва/угаљ или како другачије? (не замерите на питањима, "прави" светионик сам видо само на сликама. ове металне лучке не рачунам.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #133 on: January 14, 2016, 06:02:04 pm »

Interesantno pitanje, konkretan odgovor nemam ali jedna sličica sa Palagruže.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Di ima fumar ima i špaher (peć), valjda su im ljeti dovozili drva za čitavu zimu, kao i sve ostale zalihe.

poz.


* palagruža_svjetionik.jpg (324.41 KB, 920x584 - viewed 131 times.)
Logged
TČ144
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 431



« Reply #134 on: January 14, 2016, 06:41:11 pm »

"Okovan" ledom
Sv.Petar uvijek plijeni svojom ljepotom i liti i zimi.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.