PALUBA
April 27, 2024, 02:12:32 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Bojni brod Scharnhorst  (Read 35557 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #30 on: November 11, 2011, 09:22:19 pm »

      Uvek aktuelna tema, gde zapravo ova klasa brodova pripada. Dali je rec o bojnim krstasima ili o bojnim brodovima, misljenja su gotovo uvek podeljena, cak i medju uglednim poznavaocima ove materije. Ako se povedemo cinjenicama koje kazu da su bojni krstasi naoruzani slicnim kalibrom kao i bojni brodovi, ali da pri tom imaju dosta tanji oklop od bojnih brodova, u cilju postizanja vecih brzina, dolazimo do jednog ne dvosmislenog zakljucka. On otprilike glasi ovako: Navedena klasa brodova uzimajuci u obzir sve navedene karakteristike i konstrukciju kao i podatke o svemu tome, koji se mogu pronaci, ne pripada ni jednoj od ovih klasa, ako cemo se drzati opste prihvacenih definicija bojnih brodova i bojnih krstasa. Ovde se zapravo radi o nekoj vrsti hibrida bojnog broda i bojnog krstasa. Po svojoj konstrukciji i oklopnoj zastiti  Scharnhorst je bez svake sumnje bojni brod. Sa druge strane, ako bi smo obratili paznju na njegovo naoruzanje, mozemo izvuci zakljucak da on nije ni bojni brod, ni bojni krstas, jer je naoruzanje kojim je raspolagao, jednostavno suvise slabo da bi zadovoljilo kriterijume po kojima bi smo ga svrstali i u bojne brodove i u bojne krstase. Naravno vodim se teorijom kako i bojni brodovi i bojni krstasi imaju slicno naoruzanje, pa na osnovu toga i izvlacim ovaj zakljucak. Dakle, po meni Scharnhorst je neka vrsta hibrida BB-a i BK-a. Na kraju, mislim da su pre svega uslovi u kojima je razvijan kao i resursi, kojima je Nemacka u to vreme raspolagala, zelja da brod sto pre postane operativan, dovele do ovog resenja. Predpostavljam da je verovatno bilo planirano da se u dogledno vreme ova klasa brodova naoruza topovima veceg kalibra identicnim onima na klasi Bismarck.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #31 on: November 11, 2011, 09:40:36 pm »

...........................................     
Dakle, po meni Scharnhorst je neka vrsta hibrida BB-a i BK-a. Na kraju, mislim da su pre svega uslovi u kojima je razvijan kao i resursi, kojima je Nemacka u to vreme raspolagala, zelja da brod sto pre postane operativan, dovele do ovog resenja. Predpostavljam da je verovatno bilo planirano da se u dogledno vreme ova klasa brodova naoruza topovima veceg kalibra identicnim onima na klasi Bismarck.

Мени је ово врло прихватљиво тумачење.

Интересујеме, да ли би они конструктивно, могли да прихвате теже наоружање.
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #32 on: November 12, 2011, 10:58:38 am »

        Ostalo mi je u secanju, da sam pre godinu ili dve negde na net-u naisao na podatak da je ova klasa brodova razvijana u tako da se izrazim "velikoj zurbi" uz imperativ da sto pre budu zavrseni. Na tome je insistirao ko drugi do sam Adolf Hitler, jer su mu oni bili izuzetno vazni u tzv. "propagandnom ratu" sa saveznicima, ali i za unutrasnju politicku upotrebu. Naravno, mora se priznati takodje, da su ova dva broda u velikoj meri ojacala snagu Nemacke ratne mornarice u tom trenutku. Imajuci u vidu sve te zahteve, prilikom izade brodova, moralo se pristati i na odredjene kompromise, koji su se u prvom redu ticali slabijeg naoruzanja samih brodova. Za pravo Nemci su u tom trenutku samo iskoristili ono cime su tada raspolagali. Dakle rec je o tripl kulama 9x28cm (11 incha), koje su pre toga ugradjene na klasi "dzepnih bojnih brodova", samo sto je kod njih bilo u kombinaciji tripl kule 6x28 (11 incha). Nemci su po svom dobrom obicaju ugradili ono sto su imali, a sto je sa druge strane bilo dobro isprobano i testirano, a sto je naj vaznije pouzdano. Sa druge strane, dvostruke kule sa topovima od 15 incha, namenjene klasi Bismarck bile su jos uvek u fazi razvoja i testiranja, tako da Scharnhorst i njegov blizanac, koji su bili vec gotovi svakako nisu mogli da cekaju topove od 15 inca, vec je odluceno da se u njih ugradi ono cime se u tom trenutku raspolagalo, dakle tripl kule sa topovima od 11 incha. Sami brodovi jesu projektovani za topove od 15 inca, ali zbog kasnjenja u razvoju istih, napravljeno je kopromisno resenje sa starijim i slabijim, ali vec isprobanim i pouzdanim naoruzanjem. Naravno ostalo je planu da kada okolnosti to budu dozvolile, oba broda budu prenaoruzana sa novim dvostrukim kulama od 15 inca ( 6x38cm). To je bio plan, a predpostavljam i originalan nacrt konstrukcije samog broda, naravno vreme nam je pokazalo da se tako nesto nije nikada desilo, tako da ova klasa brodova nikad nije plovila sa naoruzanjem, koje joj je zapravo bilo namenjeno. Sve to je u velikoj meri doprinelo stvaranju nedoumice u vezi klasifikacije ovih brodova, koja je jednako aktuelna i danas, kao i pre pedeset godina. Dok pre par godina nisam naisao na ove podatke, cini mi se na nekom Engleskom ili Americkom forumu i ja sam moram priznati bio u velikoj nedoumici, gde ova klasa brodova zapravo pripada.
      Sada, ne dvosmisleno, mogu izvuci zakljucak da su oni "hibridi" BB-a i BK-a. Po konstrukciji BB, po naoruzanju pre slab i za BB i za BK, ali sasvim sigurno, da je sa slabijim naoruzanjem koje je bilo i lakse, sam brod imao manju tonazu, a time verovatno i nesto vecu brzinu, od svoje prvobitne specifikacije sa jacim na oruzanjem. Tako da ga, imajuci to u vidu mozemo svrstati i u BK. Hibrid je najbolje objasnjenje za ovu klasu brodova, ali isto tako mozemo ih nazvati i klasom "nesudjenih bojnih brodova", sto bi sa dvostrukim kulama od 6x38cm (15 incha), oni svakako bili. 
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #33 on: November 12, 2011, 11:33:02 am »

Po konstrukciji BB, po naoruzanju pre slab i za BB i za BK, ali sasvim sigurno, da je sa slabijim naoruzanjem koje je bilo i lakse, sam brod imao manju tonazu, a time verovatno i nesto vecu brzinu, od svoje prvobitne specifikacije sa jacim na oruzanjem. Tako da ga, imajuci to u vidu mozemo svrstati i u BK. Hibrid je najbolje objasnjenje za ovu klasu brodova, ali isto tako mozemo ih nazvati i klasom "nesudjenih bojnih brodova", sto bi sa dvostrukim kulama od 6x38cm (15 incha), oni svakako bili. 
Шашто сматраш да им је наоружање слабо за БК?
Било је више него довољно за било који брод, осим ББ, а још код Јитланда се показало да БК не може да "стане на црту" ББ.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #34 on: November 12, 2011, 11:58:57 am »

...........................................     
Dakle, po meni Scharnhorst je neka vrsta hibrida BB-a i BK-a. Na kraju, mislim da su pre svega uslovi u kojima je razvijan kao i resursi, kojima je Nemacka u to vreme raspolagala, zelja da brod sto pre postane operativan, dovele do ovog resenja. Predpostavljam da je verovatno bilo planirano da se u dogledno vreme ova klasa brodova naoruza topovima veceg kalibra identicnim onima na klasi Bismarck.

Мени је ово врло прихватљиво тумачење.

Интересујеме, да ли би они конструктивно, могли да прихвате теже наоружање.
Могли би да прихвате наоружање од 15 инча, без проблема. Конструкција је била довољно чврста, тип мпре што 380мм отпови и куле нису били међу тежима. Немци су остали верни шеми лако зрно / висока почетна брзина. Зато је немачко зрно имало велику положеност путање, разантан домет и пробојност вертикалног оклопа, док је упадни угао код великих елевација био мањи, па мања и пробојност палубног оклопа.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #35 on: November 12, 2011, 12:19:13 pm »

langsdrof, koliko je meni poznato, trocevne topovovske kule na klasi Šarnhorst, iako se radi o istom deklasrisanom kalibru od 280 mm, nisu isti kao oni na džepnim bb. Negde sam pročitao da se ne radi o istim topovima.

Topovi na Šarnorstu i Gnajsenau su imali duže cevi i veći domet od onih na džepnim bojnim brodovima.

Da li sam u pravu? 
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #36 on: November 12, 2011, 12:20:40 pm »

         Imas pravo, verovatno i nije slabo, ali upravo je to naoruzanje glavni uzrok da kazem zabune i nemogucnosti pravilnog klasifikovanja ove klase brodova. Tako da sam upravo oruzije stavio na prvo mesto, kada je rec o klasifikovanju ovih brodova. Scharnhorst je po svojoj konstrukciji BB, ali ga upravo njegovo naoruzanje odaljava od BB-a i priblizava ga BK-u. Njegovo naoruzanje je slabo ako se radi o BB-u, dok kao krstas i moze da prodje, posebno ako ga posmatramo u tradiciji nemackih BK-a iz prvog svetskog rata, koji su imali slabije naoruzanje od Engleskih pandana. Ukoliko ga uporedimo recimo sa HMS Hood-om koji je takodje bojni krstas, videcemo da su njegovi topovi 15 inchni sto je slicno kao na BB-ima. Tu je Scharnhorst svakako inferioran u odnosu na takvog krstasa, dok je pak sa druge strane superioran u pogledu bolje oklopljenosti i zastite. Tako da se opet vracamo na pocetak, odnosno cuvenu polemiku jeste ili nije.
        Sto se tice Jitlanda u pravu si! Tu je jasno "rascisceno" ko je ko. Superiornost koju su BK u odnosu na BB imali, u pogledu brzine, se do drugog svetskog rata u potpunosti istopila, tako da su BB postali cak i brzi, uz pri tom jace naoruzanje i mnogo jacu oklopnu zastitu. Sve to je dovelo do toga da BK postanu nepotrebni, tako da verovatno niko ozbiljan vise nije ni uzimao u razmatranje konstrukciju jednog ovakvog broda, posebno ako se pogleda kako je HMS Hood, zavrsio u okrsaju sa BB-om, zapravo desila se repriza Jitlanda. Tako da sumnjam, da su Nemci, konstruisali Scharnhorsta i njegovog blizanca kao BK, vec mi je verovatniji scenario da su ih konstruisali kao BB, ali usled kasnjenja u razvoju planiranog naoruzanja, resavaju se, da ugrade ono sto im je vec bilo da kazem "na policama". Ovu klasu BB-a posmatram kao, hajde da se izrazimo nesto laksu klasu BB-a, u odnosu na vecu klasu Bismarck, ali opet napominjem samo da su kao sto je bilo planirano od starta bili naoruzani 15 inchnim topovima. Ovako ostaje, da svako tumac,i kako misli da je ispravno, po nekom svom shvatanju ove materije.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #37 on: November 12, 2011, 12:29:13 pm »

langsdrof, koliko je meni poznato, trocevne topovovske kule na klasi Šarnhorst, iako se radi o istom deklasrisanom kalibru od 280 mm, nisu isti kao oni na džepnim bb. Negde sam pročitao da se ne radi o istim topovima.

Topovi na Šarnorstu i Gnajsenau su imali duže cevi i veći domet od onih na džepnim bojnim brodovima.

Da li sam u pravu? 

U pravu si. Topovi na džepnim bojnim brodovima su bili 28 cm SK C/28, dok su na Šarnhorstu i Gnajzenauu bili topovi 28 cm SK C/34.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #38 on: November 12, 2011, 01:37:19 pm »

Topovi SK/C-34 za Scharnhorst imali su jaču unutrašnju balistiku, bili su nešto duži, L54,5,/L52 i gađali težim zrnom 330kg u odnosu na 300kg na SK-C/28.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #39 on: November 21, 2011, 07:48:13 pm »

Ево два последња брода, која су била у калси "Бојни крсташи", мада нису тако класификовани
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Alaska & Kronstadt min.jpg (595.85 KB, 1520x995 - viewed 157 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #40 on: November 21, 2011, 08:47:50 pm »

Alaska je bila samo velika krstarica. naročito je podvodna zaštita bila slaba, pa i pojas. Postojala je proračunska mogućnost da brod potone od samo 1 torpeda, ako pogodi u krmenu strojarnicu. 305mm topovi novog tipa bili su veoma interesantni, sa odličnim karakteristikama. Projekat 69 "Kronštat" obustavljen je na ranoj fazi gradnje. Interesantna glavna baterija, slaba PVO, mašine projektne maksimalne snage od čak 231.000ks, ali samo 32,5 čvora maksimalne brzine, što govori o loše odabranoj formi trupa.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #41 on: October 27, 2012, 04:58:40 pm »

Porinuće


* Scharnhorst porinuće 1.jpg (45.63 KB, 731x372 - viewed 109 times.)

* Scharhorst 2.jpg (31.99 KB, 362x251 - viewed 132 times.)

* Scharnhorst 3.jpg (20.63 KB, 362x251 - viewed 134 times.)

* Scharnhorst 4.jpg (25.88 KB, 362x228 - viewed 185 times.)

* Scharnhorst 5.jpg (15.53 KB, 362x228 - viewed 131 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #42 on: October 27, 2012, 05:02:34 pm »

Opremanje poslije porinuća


* Scharnhorst opremanje 1.jpg (53.79 KB, 362x449 - viewed 152 times.)

* gallscharnhorst opremanje 2.jpg (55.09 KB, 362x449 - viewed 104 times.)

* Scharnhorst opremanje 3.jpg (20.99 KB, 362x259 - viewed 132 times.)

* Scharnhorst opremanje 4.jpg (33.71 KB, 362x259 - viewed 204 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #43 on: October 27, 2012, 05:04:38 pm »

Primopredaja broda


* Scharnhorst primopredaja 07.01.1939 1.jpg (70.33 KB, 731x523 - viewed 91 times.)

* Scharnhorst primopredaja 2.jpg (33.76 KB, 362x507 - viewed 138 times.)

* Scharnhorst primopredaja 3.jpg (32.62 KB, 362x507 - viewed 85 times.)

* Scharnhorst primopredaja 4.jpg (18.37 KB, 362x218 - viewed 138 times.)

* Scharnhorst primopredaja 5.jpg (29.74 KB, 731x305 - viewed 99 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #44 on: October 27, 2012, 05:08:31 pm »

Probne vožnje i testiranje

-druga slika pri max. brzini


* Scharnhorst testiranje 1.jpg (40.3 KB, 731x309 - viewed 87 times.)

* Scharnhorst testiranje 2.jpg (10.57 KB, 362x108 - viewed 119 times.)

* Scharnhorst testiranje 4.jpg (18.78 KB, 362x235 - viewed 126 times.)

* Scharnhorst testiranje 5.jpg (28.92 KB, 362x243 - viewed 130 times.)
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.061 seconds with 23 queries.