PALUBA
March 28, 2024, 10:18:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6]   Go Down
  Print  
Author Topic: Bojni brod Scharnhorst  (Read 35367 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #75 on: September 27, 2017, 07:18:38 pm »

Да проверим да ли је тачно.
Гледао сам један видео на ЈуТјубу гре је речено да је Шарнхорст остао упамћен као "уклети брод".
Наводо се Шарнхорст још током изградње откачио и преврнуо се и убио преко 60 радника.После је успешно исправљен и настављена је изградња.На дан поринућа где је као гост дошао и Хитлер брод је "нестао" заправо већ је био у води.Током рата једна од цеви на куполама је експлодирала из не разјашњених разлога и убила 9 морнара.Исто током рата брод се сударио са највећим бродом до тада (мислим са неким путничким бродом).
Затим ваљда 1943. га је уочила британска моторна торпиљерка и јавила осталим својим бродовима,где су по наређењу бесног капетана сви бродови почели да пуцају гранате на место где је задњи пут уочен Шарнхорст.Међутим и посада Шарнхорста је уочила ту моторну торпиљерку и брод је почео да бежи,тако да када су британски бродови почели да пуцају Шарнхорст је био удаљен 25км од њих и ови нису могли да га погоде.Међутим од јендом је брод променио курс и ушао у домет британских бродова и ови су га потопили.

Е сада иде један заиста чудан део.Овде сам прочитао да је преживело 36 морнара,а ту где сам гледао речено је да су преживела само двојца мормара и да су након што су доспели на копно упалили неку пећ или тако нешто,али је она експлодирала и они су погинули.


Овде хоћу да проверим тачност овога што сам гледао на ЈуТјубу.
Да ли је Шарнхорст био упамћен као "уклети брод" и да ли му се све ово горе наведено уопште деслио ? Huh?

То што си ти гледао нема благе везе с мозгом...
Logged
Andrejevic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 187



« Reply #76 on: September 27, 2017, 07:25:58 pm »

То што си ти гледао нема благе везе с мозгом...
Па зато сам хтео да проверим овде са људима који знају,а не да слепо слушам шта неки лупета на ЈуТјубу.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #77 on: September 27, 2017, 07:58:40 pm »



Немци као народ изузетне техничке културе обраћали су велику пажњу и на заштиту радника, нарочито у доратно време трећег рајха. Дисциплина у војној бродоградњи и поштовање правила били су на висини. Могуће су несреће код градње тако важних бродова, али да их је погинуло 60 при градњи, па то је сулудо. Шарнхорст није био уклети брод, већ елитна јединица на коју се могло доћи по препоруци, а не по казни. Е, сад, колико је преживело од посаде после потонућа у леденим водама поларног Атлантика - ја не знам. Преживелих је било, а да ли је после неко погинуо од експлозије пећи, нема неке везе са судбином брода.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #78 on: June 03, 2019, 05:38:02 pm »




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #79 on: August 08, 2020, 07:18:59 am »



BBC dokumentarni film The Life and Death of the 'Scharnhorst' iz 1971. godine.


Quote
The Life and Death of the 'Scharnhorst' with Ludovic Kennedy Forty-one years ago, on Boxing Day 1943, the most successful warship in the German Navy was sunk, off the North Cape of Norway, by the guns and torpedoes of the British Fleet. So ended a career during which the German battleship had sunk an aircraft carrier, an armed merchant cruiser, two destroyers and well over 100,000 tons of merchant shipping.

Ludovic Kennedy (whose father commanded HMS Rawalpindi, the first ship sunk by the Scharnhorst) tells the story of the battleship's four years of war. The programme includes remarkable action film and participants in both navies.





Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.022 seconds with 23 queries.