PALUBA
March 29, 2024, 03:48:12 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11   Go Down
  Print  
Author Topic: BRDM-2  (Read 68837 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« on: July 28, 2008, 06:17:44 pm »

Oklopni izviđački automobil (4x4) BRDM-2 razvijen je 1962. godine u tadašnjem SSSR-u, kao naslednik starijeg vozila BRDM-1. Serijska proizvodnja u fabrici Molotov GAZ je trajala od 1963. do 1989, a vozilo je prvi put javno prikazano 1966 godine. Oklopno vozilo BRDM-2 je proizvođeno za potrebe jugoslovenske vojske od 1967. radi naoružavanja oklopno-mehanizovanih jedinica izviđačkim vozilima.

BRDM-2 (rus. Боевая Разведывательная Дозорная Машина, u prevodu "Borbeno izviđačko/patrolno vozilo") je sovjetski oklopni automobil (vozilo) kome je glavna namena izviđanje. Pored izviđanja upotrebljava se i za razbijanje demonstracija, kao i za praćenje konvoja ili u patroliranju. Drugim rečima na svim mestima gde bi tenk zbog svojih gabarita i nezgrapnosti više smetao nego što bi završio posao prednost ima BRDM-2.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
BRDM-2 u sastavu VS

Pored osnovne varijante BRDM-2, u našoj vojsci su korišćeni i sistemi na njegovoj šasiji. Među njima su sistem trupne PVO odbrane Strela-1M, lovci tenkova 9P122 i 9P133, radiološko-hemijsko izviđačko vozilo BRDM-2RHB i komandno vozilo BRDM-2U. Kao i najnovija naša (Yugoimportova) modernizacija po nazivu “Kurjak”. Pitanje je kada će započeti neka ozbiljnija serija ovih modernizovanih BRDM-ova.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kurjak - srpska modernizacija BRDM-2

Inače vozila kao što su BRDM-2 su dosta “zahvalna” kada je u pitanju njihova prepravka za neku određenu svrhu, tako su i nastale nabrojane varijane. Od mase primera izdvojiću kako je Kuba razvila verziju BRDM-2 sa minobacačem. Kupola je uklonjena i umesto nje je postavljen minobacač M-38/43 na modifikovan krov. Takođe postavljene ogromne kutije sa municijom i opremom postavljene na zadnji deo krova.

Napred je vozilo oklopljeno sa 14 mm varenih pancirnih ploča, sa strane 7 mm, a na podu svega 3 mm, što posadu sa prednje strane štiti sve od naoružanja do 12.7 mm kalibra , a po bokovima zaštita je sve do kalibra 7.62 mm, sve preko toga, kao i PT mine su ubojne kako za vozilo tako i za posadu.

Posadu BRDM-2 čine četiri člana. U prednjem delu vozila sa leve strane se nalazi vozač, a sa desne strane k-dir BRDM-2. Za osmatranje isprd sebe imaju dva prozora koja u borbi mogu biti i zatvorena čeličnim poklopcima, tada se osmatranje vrši pomoću periskopa.

Nišandžija se nalazi u sredini vozila gde je smeštena kupola sa svojim naoružanjem. Sa strane u sredini vozila se nalaze po tri osmatračka periskopa, i jedan otvor za automatsku pušku (puškarnica). U zadnjem delu vozila je smešten motor sa transmisijom.
Svi članovi posade u vozilo ulaze/izlaze kroz otvore koji su iznad mesta d-dira i vozača.

Naoružanje se sastoji od osnovnog teškog mitraljeza KPVT kalibra 14,5mm. Borbeni komplet je 500 metaka. U ručno pokretanoj kupoli nalazi se i spregnuti mitraljez PKT 7,62mm  borbeni komplet je 2000 metaka. Posada u svom borbenom kompletu poseduje svoje lično naoružanje, automatski pištolj M-84 zvani “Škorpion”, ručne defanzivne bombe M-75. Levo od mitraljeza postavljen je teleskopski nišan PP-61A, a za voznju u noćnim uslovima koriste se IC farovi. U vozilu se najčešće nalazi i jedan ručni bacač RPG-7V ili RPG-18.

BRDM-2 ima benzinski osmocilindrični motor GAZ-41, hlađen tećnošću, snage 103 kW. Menjač ima četiri brzine plus jednu brzinu za vožnju unazad. Voilo ima pogon 4x4 što znači da ima pogon na sva četri osnovna točka. Na sredini vozila sa strane postoje i po jedan par manjih uvlačećih (pomoćnih) točkova. Oni se koriste na nestabilnom tj. mekom tlu, gde bi vozilo moglo da “potone” te da se "nasadi" na patos, onda se koriste pomoćni izvlačeći točkovi. Vozilo je opremljeno sa četiri para hidrauličnih amortizera plus lisnate opruge.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Od opreme BRDM-2 još ima, NHB uređaj koji štiti svakog člana posade, radio uređaj R-113, vitlom nosivosti 4.000 kg, inercijalni sistem za navigaciju TNA-2, uređaj za maskiranje vozila dimom na principu ubrizgavanja goriva u auspuh, IC farove i periskope za vožnju i osmatranje noću, kao i valobranom koji služi prilikom plovljenja vozila.

BRDM-2, savlađuje vodene prepreke plovljenjem, brzinom od 10km/h. Za plovljenje se koristi vodo-mlazni uređaj u zadnjem delu vozila.
Savlađuje nagib od 60%, bočni od 30%, rov širine 1,25m i vertikalnu prepreku od 400mm.

Na šasiji izviđačkog automobila BRDM-2 konstruisano je nekoliko vozila za druge namene: komandno-štabno vozilo BRDM-2U, lovci tenkova 9P110, 9P122, 9P133 i 9P148, vozilo za NHB izviđanje i obeležavanje kontaminiranog zemljišta BRDM-2RH, raketni sistem trupne PVO Strela-1M. Postoji i nekoliko modernizacija baznog vozila BRDM-2 - varijanta naoružana topom 23 mm, češka komandna verzija BRDM-VR i iziđačka verzija BRDM-B, poljska vozila BRDM-2M-96, BRDM-2M-97 i BRDM-2M-98.

BRDM-2 se nalazi ili se nalazilo u sastavu oružanih snaga više od 45 država, među kojima su i Srbija i Crna Gora, Hrvatska, Makedonija, Mađarska, Rumunija, Bugarska, Poljska, Češka, Slovačka, Irak, Libija, Egipat... Korišćeno je u velikom broju lokalnih ratova, uključujući i sve ratove na teritoriji bivše SFRJ.

Sa tim da je VS morala da se oprosti tj. da proda 10 vozila BRDM-2.



TAKTIČKO-TEHNIČKE KARAKTERISTIKE

Kalibar glavnog mitraljeza:14,5 mm
Kalibar spregnutog mitraljeza:7,62 mm
Borbeni komplet glavnog mitraljeza:500
Borbeni komplet spregnutog mitraljeza:2000
Konfiguracija:4x4
Posada:4
Dužina vozila:5,75 m
Širina:2,35 m
Visina:2,31
Klirens:0,34
Baza točkova:3,1 m
Masa vozila:700 kg
Snaga motora:103 kW
Specifična snaga:14,71 kW/t
Radijus kretanja:750 km
Kapacitet rezervoara za gorivo:290 l
Maksimalna brzina:95 km/h
Brzina plovljenja:10 km/h
Savlađuje vertikalnu prepreku:0,4 m
Savlađuje rov:1,25 m
Radijus okretanja:9 m
Uspon:60%
Bočni nagib:30%


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
BRDM-2 Lovac tenkova

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
BRDM-2 raketni sistem PVO Strela-1M




Priredio iz više izvora:
-Srpski oklop
-Vikipedija
-Naoružanje Paraćin


* 1.jpg (35.96 KB, 640x480 - viewed 501 times.)

* 2.jpg (37.58 KB, 446x599 - viewed 534 times.)

* 3.jpg (18.83 KB, 550x380 - viewed 468 times.)

* 4.jpg (35.18 KB, 580x568 - viewed 468 times.)

* 5.jpg (43.33 KB, 640x421 - viewed 462 times.)
« Last Edit: July 25, 2010, 05:50:59 pm by Broker » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1 on: July 28, 2008, 06:31:38 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Bugarski BRDM-2 prilikom iskrcavanja

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
BRDM-2 u dejstvu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Plovidba BRDM-2 u savladavanju vodene prepreke

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
BRDM-2


* 6.jpg (24.63 KB, 393x599 - viewed 198 times.)

* 7.jpg (11.05 KB, 449x260 - viewed 199 times.)

* 8.jpg (21.74 KB, 606x298 - viewed 184 times.)

* 9.jpg (24.42 KB, 600x368 - viewed 220 times.)
« Last Edit: July 25, 2010, 05:52:49 pm by Broker » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2 on: July 28, 2008, 06:35:25 pm »

Demonstracija BRDM-2 vozila na terenu

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/rJzr3_J1GIs?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/uyv4OUI84M8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #3 on: March 15, 2009, 11:26:15 pm »

..po mom nekom misljenju, fenomenalno vozilo..imao sam prilike da ga vozim, benzinac, ne cuje se, ima vitlo, sistem za samoizvlacenje, pomocni tocak, mitraljez 14,5 KPVT...u sklopu jedinice bili su i izvidjaci, tako da sam ja njih malo vozikao u tenku, a oni su meni davali  neki "krug" u BRDM-u...nekoliko puta sam se izvukao s'njim u KZB-u...odlicno vozilo, svaka cast Rujama...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #4 on: March 16, 2009, 12:37:15 pm »

Imao sam i ja priliku da okrenem neki krug što se kaže. Smiley Znaš šta me izluđuje kod ovog vozila, što imam utisak da kada mu oduzmem potpuno gas kao da hoće da se ugasi. Kada je u leru skoro se ne čuje.
Inače u brigadi su ga i koristili isključivo izviđači.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #5 on: March 16, 2009, 08:38:16 pm »

Imao sam i ja priliku da okrenem neki krug što se kaže. Smiley Znaš šta me izluđuje kod ovog vozila, što imam utisak da kada mu oduzmem potpuno gas kao da hoće da se ugasi. Kada je u leru skoro se ne čuje.
Inače u brigadi su ga i koristili isključivo izviđači.
.....................................


..jeste, u pravu si...to je samo subjektivni osecaj i proizvod je neiskustva...ugovorci koji ga voze godinama znaju da se nikada nije ugasio...i ja sam u pocetku bio skeptican, ali nakon malo duzeg rada na vozilu, na to se vise ni ne obrava paznja...
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #6 on: April 09, 2009, 12:06:30 am »

..evo i neke slicice ...


* F1000020.JPG (163.35 KB, 1012x678 - viewed 354 times.)
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 898



« Reply #7 on: April 17, 2009, 04:13:44 pm »

Evo kako to izgleda moderizovano.
Na klipu su predstavljeni BTR-60 i BRDM-2
Prvi se pojavljuje BTR opremljen kupolom sa automatskim topom GSh-30mm i spregnutim mitraljezom tipa pkt-7.62mm.
Zatim se pojavljuje BDRM opremljen kupolom sa automatskim topom 23mm, automnatskim bacačem granata kalibra 30mm i spregnutim mitraljezom pkt-7.62mm
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/Gs9m5-k_vro?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: July 25, 2010, 05:54:59 pm by Broker, Reason: ubačeni youtube tagovi » Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 898



« Reply #8 on: April 17, 2009, 04:16:59 pm »

BRDM-2 Tenkolovac
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/ELDie1b6C90?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: July 25, 2010, 05:41:03 pm by Broker, Reason: ubačeni youtube tagovi » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #9 on: April 17, 2009, 05:49:16 pm »

Par pitanja za vas koji ste se sretali uživo sa ovim čudom:
- ima li koristi od onih pomoćnih točkova u realnim uslovima kod nas?
- čuo sam da je na Streli-1 postojao neki sistem za navigaciju, mehanički, verovatno inercijalan. Zna li neko nešto više o njemu?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #10 on: April 17, 2009, 06:00:29 pm »

Ja mogu da ti odgovorim na prvo pitanje. Itekako ima, vozila se uglavnom uopšte zaglave tako što "padnu" ili se "nasade" na patos i tu je kraj, onda jedino pomaže ako vozilo ima vitlo ili šlepanje drugim vozilom. E pre nego li se stupi na rastresito zemljište gde voizlo može da potone na patos tu stupaju u rad pomoćni točkovi i obezbeđuju da vozilo premosti prepreku. Naravno ni ovi pomoćni točkovi nisu svemogući ali znaju da budu itekako korisni.
« Last Edit: April 17, 2009, 06:02:02 pm by Broker » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #11 on: April 17, 2009, 06:10:07 pm »

BRDM bi trebao da ima sistem za navigaciju.... za nepregledne tundre, tajge...
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #12 on: April 17, 2009, 06:39:41 pm »

 ... iskreno, nisam obratio paznju na taj  segment u okviru BRDM-a ... mozda nesto kao ziro-polu kompas ... mada se to vise odnosi na podvodnu, kao i na voznju u uslovima smanjene vidljivosti, i nocu ... za klasicnu navigaciju zaista ne znam ... mada, po meni licno, to bi zaista bilo mnogo ... a i bilo koje vozilo uopste moze da se dodatno, ukoliko fabricki nema bilo kakav oblik navigacije, opremi takvim sistemima ... samo je pitanje isplativosti, uostalom , kao i sve ostalo , a da bi bilo prakticno - bi ...
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #13 on: April 17, 2009, 06:58:52 pm »

Malo sam izguglao...
Radi se o TNA-2 inercijalnom navigacijskom uređaju
(u nekim vozilima i TNA-3)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kako se vidi na slici, ozbiljan hardver.

Koliko sam razumeo, startuje se uređaj i na kraju pokaže koliko je pređeno u kom pravcu. (nisam siguran da li pamti celu krivu, ili samo konačni i krajni položaj)


* 10.jpg (19.56 KB, 364x258 - viewed 229 times.)
« Last Edit: July 25, 2010, 05:54:19 pm by Broker, Reason: ubačena slika u atačment » Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #14 on: April 17, 2009, 07:33:49 pm »

... iskreno,ako je hardver ovako "ozbiljan", kakav li je "softver" ... ja sam mislio na GPS, "Garmin" , ili tako nesto ... 
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.