PALUBA
April 20, 2024, 12:34:42 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Protivvazduhoplovni raketni sistem 2K12 "KUB"  (Read 92451 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #90 on: May 16, 2021, 12:12:03 pm »

Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 087


Ko laje zlo ne misli


« Reply #91 on: June 04, 2021, 03:04:40 pm »

Ovaj video može i na nekoj drugoj temi da se nađe jer se tiče dosta široke teme uglavnom vezane za PVO i Vazduhoplovstvo ali me zanima mišljenje Kubovca o sistemu KUB sa snimaka negde na polovini videa  (nećete zažaliti i ako pogledate ceo video ).
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 648



« Reply #92 on: June 04, 2021, 07:59:57 pm »

@Pakleni Vuk

Ja lično nisam pristalica ugradnje IC raketa kratkog dometa na SLO sistema Kub. Razumem probleme vezane za vek upotrebe raketa sistema Kub i možda je krajnja namera i postepena zamena (koja bi postala trajna) sa raketama R-60 i R-73 (sa dodatim busterima, pretpostavljam) i "nova" raketa RLN/IC.
Ipak, ove rakete su inferionre po dometu u odnosu na rakete sistema Kub i meni se taj deo ne sviđa.
Pisali smo već ranije na jednoj od tema i malo se čak i "uhvatili" u polemiku oko dometa IC raketa vazduh-vazduh sa i bez dodatih bustera kada se lansiraju sa zemlje. I pored toga, postoji problem kombinacije ovih raketa, jer ako se prvo lansira raketa sistema Kub, doći će do zaprljanja IC glava na manjim raketama i to se verovatno mora rešiti "spoljnom" intervencijom i čišćenjem. Takođe, ispod srednjeg usmerača se montira TV/termovizijski senzor (možda i laserski daljinomer) koji takođe može imati problem nakon lansiranja rakete sistema Kub.
Kod sistema Buk, taj optički vizir je smešten nazad, iznad motornog dela i malo je udaljen od lansirnih usmerača, upravo zbog toga.

Ako se već radi ovo što se radi, a zbog problema sa raketama sistema Kub i njihovim gorivom marševskog motora, meni je logičnije da se ide na ugradnju raketa sa aktivnom glavom za samonavođenje tipa R-77 i R-77-1 koje ćemo sada dobiti (R-77 sigurno, a za R-77-1 nisam siguran) za lovce MiG-29.
Ove rakete imaju domet kada se lansiraju sa aviona od 80 - 110 km. Dakle barem 25-30 km kada se lansiraju sa zemlje, bez dodatog bustera. A ako  je ovo prekratko, možda se buster može "nabudžiti" i na ove rakete....
Pored toga, na samom SLO bi trebalo zameniti elektronske komponente savremenijim i umesto analognog komandnog računara ugraditi digitalni balistički. Pult upravljanja SLO zameniti sa LCD digitalnim indikatorom.

Na ovaj način, baterija Kub bi mogla biti 4-kanalna po cilju.

Ako se smatra da je ovo "nerealno", ne vidim po čemu bi bilo "realnije" da se ugrade R-60, R-73 sa dodatim busterima i RLN-IC?
I jedno i drugo je "jednako realno" i "jednako nerealno".
A po mom mišljenju ugradnja R-77 i zamena raketa Kub (koje bi se povukle) i modernizacija RStON i SLO, bi produžile Kub sistemu rok trajanja bar 10-15 godina....

Ovo je samo moje mišljenje....
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #93 on: June 04, 2021, 08:19:26 pm »

A zbog čega bi uopšte trošili rakete R-77, ako ih uopšte i kupimo, na nekakav PVO bastard sistem? Ako već hoće da se igraju sa tim, onda neka uzmu R-27.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 648



« Reply #94 on: June 04, 2021, 08:58:54 pm »

A zbog čega bi uopšte trošili rakete R-77, ako ih uopšte i kupimo, na nekakav PVO bastard sistem? Ako već hoće da se igraju sa tim, onda neka uzmu R-27.


Ja se slažem sa premisom. Ja ne bih ništa dirao, već kupio Buk-M2. Ali to sam ja.

Da bi se R-27R koristila, moraju se promeniti frekvencije predajnika osvetljenja RStON. Pored toga, lansiraju se sa INS navođenjem u početnoj fazi i radio-korekcijama u srednjem delu putanje. To zahteva dodatne modifikacije na RStON-u radi formiranja takvih komandi i slanja na raketu. Rakete R-27R ne bi mogle da se koriste u pasivnom kanalu, tako što bi se cilj pratio optičkim putem. Mora biti radarski zahvat radi početnog INS-a i stalni radarski zahvat radi slanja radio-korekcija.
Nije nemoguća misija, ali kažem, to se mora uraditi. Takođe, rakete R-27R nemaju mogućnost "zahvata u vazduhu", niti "ponovnog zahvata u vazduhu" što znači ako jednom izgube zahvat tokom leta ka cilju, to je kraj.

Dakle, ako se već petlja....neka se petlja sa nečim "naprednijim" a to je svakako raketa sa aktivnom glavom za samonavođenje.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #95 on: June 05, 2021, 05:20:20 am »

Onda bi najbolje bilo da se ne petlja sa bilo čime.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #96 on: June 09, 2021, 03:00:21 pm »

Rakete R-77 / 77-1 su jako skupe i to bi bio glavni problem prelaska na njihovu upotrebu.
Prelaskom na R-77 kanalnost sistema po cilju bi mogla da bude i veca od 4.
Sve zavisi od brzine sistema za upravljanje vatrom koji bi se ugradio tj. brzine kojom bi on mogao da dodeljuje ciljeve raketama na lanseru. Ovo bi naravno trazilo i ozbiljnju modernizaciju RStONa i SLO.
Obzirom na dimenzije i tezinu SLO bi mogao da nosi i 6 raketa R-77.
To znaci da bi baterija ima 24 rakete koje bi mogla ispali u jako kratkom roku.

Sto se tice integracije IC raketa mislim da tu nebi trebalo mesati KUB-ove rakete i ove IC rakete.
Ili ce na SLO biti samo IC rakete ili samo KUB-ove 3M9.
1-2 SLO sa IC raketami i 2-3 SLO sa 3M9.


Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 648



« Reply #97 on: June 21, 2021, 10:39:11 am »

I za vreme JNA , rađena su uvežbavanja jedinica PVO sistema "2K12 Kub-M" u borbenim postupcima u uslovima elektronskog ometanja.

Evo i jedan zanimljiv tekst o tome iz knjige "Nebeski štit sa zemlje - Samohodni raketni sistem 2K12 Kub-M/Kvadrat" čiji sam jedan od autora. Knjigu možete nabaviti preko naše foruma Paluba, tako što ćete me kontaktirati u inbox, gde se možemo dogovoriti o ceni, načinu plaćanja i isporuke. A moguća je i posveta autora, ako želite...

Citat:

""Uvežbavanje jedinica Kub-M u JNA

Tema vežbe: PVO u uslovima ometanja

Sredinom 80-tih godina, u širem rejonu Zadra je izvedena pokazna vežba po diplomskom radu jednog pukovnika koji je polagao za generala.
Tema je bila: PVO u uslovima ometanja.
Sva raspoloživa tehnika EI i PED u bivšoj JNA je učestvovala na vežbi.

Sistem K-1M je ometan bez većih poteškoća. Na jednoj analizi, uoči same vežbe to je i konstatovano. Da bi sistem Kub-M mogao da radi u sistemu K-1M, u 22,00 časova je naređeno da se 2 raketne baterije spoje žičnom vezom. U 05,00 ujutru je to i realizovano
( blizu 40 km žice ). Zaključci sa te vežbe su podeljeni jedinicama.

Pripadnici 311. Ssrp PVO Kub-M su te zaključke implementirali u plan obuke starešina i uvežbavali različite postupke u pojedinim situacijama. Do kraja 80-tih su prorađene sve moguće varijante, a najviše na školsko trenažnim gađanjima i uvežbavanjima u praćenju ciljeva.

Na jednom takvom uvežbavanju, jedna raketna baterija je bila udaljena od aerodroma oko 17 km i to tačno po produženoj liniji piste. Avioni koji su poletali sa aerodroma, hvatali su visinu i preletali pravo preko baterije u parametru +/- 3 km.
Jedno brdo je bilo kao prepreka prema aerodromu na daljini oko 12 km.
Kada bi jedinica dobila uzbunu, prešla u borbeni rad, dok je čekao cilj sa KM puka, komandir RStON-a je uvežbavao vojnike operatore u hvatanju i praćenju ciljeva TOV-om. Jednostavno bi ručno okrenuo nišanski radar u pravcu tog brda i kako bi koji avion preleteo to brdo, operator bi ga hvatao na TOV-u i pratio do parametra. I tako više puta.

Posle nekog vremena, komandir je skupio starešine i objasnio da će sutra da sve to probaju ali sa prenosom podataka na SLO i raketu, da se vidi hoće li školska raketa dati gotovost.
Suština je da radar lanseru treba dati tri podatka: azimut, ugao mesta i daljinu.
Azimut i ugao mesta su išli preko TOV-a dok je komandir radara ručno pomerao marker daljine procenjujući vizuelno na kojoj daljini se nalazi cilj.
Kada su sutra probali u prvom naletu nije išlo ali je u drugom sve to prošlo bez uključenja nišanskog radara. Predajnik osvetljenja je uključivan na 8 do 10 km od cilja i raketa je davala gotovost ( mogla je da se lansira u stvarnoj situaciji ).

Na jednom od takvih uvežbavanja, tih godina, rešeno je da se diplomira na radu u sistemu K-1M. Raspored jedinica i KM puka je bio sužen ( sve raketne baterije su bile optički vidljive sa KM puka).

Daje se uzbuna, uključuje se RStON, kreće se sa radom ali sa isključenim osmatračkim radarom. Antena radara stoji, ne okreće se, a šef sa KM puka dvogledom proverava dali neko zabušava. I kreću ciljevi po K-1M direktno na nišanski radar bez osmatrača. U početku malo kilavo, ali kako koji cilj sve bolje i bolje.

Završni nivo je bio da se cilj da sistemom K-1M bez uključivanja nišanskog radara sa preuzimanjem praćenja sa TOV-om.

Sistem PVO 2K12 Kub-M je zahtevan sistem. U tom lancu je bitna svaka karika. Trebalo je uraditi određen broj radnji u toku posedanja položaja i pripreme za dejstvo. Dovoljno je da jedan napravi grešku i uvede pogrešan podatak i sistem nije radio.

Drugi deo se odnosi na sam borbeni rad. I tu, ako neko pogreši raketa neće da poleti.

Treći deo : sve to uraditi u borbenim dejstvima. Isto je bilo dovoljno da jedan u tom lancu zakaže. " Kraj citata

Slika 1: Prijemnik video signala VPU-55 i upravljačka palica, koji se nalaze sa desne strane od indikatora navođenja i indikatora daljine nišanskog radara. Televizijski optički vizir TOV 9Š38, sastoji se iz televizijske kamere KT-101, koja je spregnuta sa nišanskim radarom RStON i nalazi se odmah do njega i prijemnika video signala VPU-55 kao i srednjeg bloka PB-107 i od kompleta rezervnih delova. Na ekranu je indikacija "cilja" i nišana radi boljeg prikaza.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 2: Konzole operatora nišanskog radara. Dalje (narandžasto) - indikator navođenja, bliže (zelenkasto) - indikator daljine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 3: Baterija za upravljanje vatrom (BUV) - Komandno mesto (KM) Puka.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 4: Knjiga "Nebeski štit sa zemlje - Samohodni raketni sistem 2K12 Kub-M/Kvadrat"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Televizijski optički sistem, skica prikaza tokom borbenog rada.jpg (134.6 KB, 800x533 - viewed 5 times.)

* Konzole nišanskog radara.jpg (75.08 KB, 800x533 - viewed 6 times.)

* KM Puka Kub za knjigu.jpg (57.15 KB, 594x333 - viewed 10 times.)

* Knjiga 2.jpg (62.66 KB, 720x960 - viewed 8 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #98 on: June 21, 2021, 08:15:30 pm »

Gdje je bio smješten sistem za obranu Lore, Divulja?

poz.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 648



« Reply #99 on: June 21, 2021, 09:23:26 pm »

Gdje je bio smješten sistem za obranu Lore, Divulja?

poz.

U kasarni Šepurine kod Zadra, bio je smešten 60. ssrp PVO Kub-M. Po otpočinjanju rata na prostoru bivše SFRJ, premešten u Danilovgrad pored Podgorice. Inače to je bio i "moj" puk (Danilovgrad)....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 60. ssrp PVO Kub-M.jpg (13.13 KB, 150x202 - viewed 181 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #100 on: June 21, 2021, 09:44:23 pm »

To su Šepurine, obučni centar.
Svaki ratni aerodrom je imao predviđen položaj za kub.
Jedino nisam našao položaj u Splitu.

poz.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 648



« Reply #101 on: June 28, 2021, 02:49:05 pm »

Poslednjih dana, a rekao bih i nedelja, pa i meseci, imamo prilike da čitamo razno-razne tekstove o modernizaciji sistema PVO 2K12 Kub—M. Neki od tih tekstova su solidno opisali radove koji se izvode, dok su drugi puka fikcija i spisak lepih želja.

S obzirom da je i u sklopu našeg Foruma bilo pitanja i želje da se obradi ova tema, ja ću sada pokušati u ovom tekstu da, u skladu sa saznanjima koja imam, prenesem šta se to konkretno radi na sistemu PVO „Kub-M“, da on bar još neko vreme bude čuvar našeg neba.

Modernizacija centralizovanog sistema upravljanja vatrom

Krenuću od komandnog mesta Puka i modernizacije sredstava Baterije za upravljanje vatrom. Naime, već sam pisao da raketni sistem PVO Kub-M ima mogućnost dejstva u okviru centralizovanog sistema upravljanja vatrom „K-1M“.

Centralizovanim radom, proširuju se prostorne mogućnosti raketnog puka/diviziona Kub-M, posebno po visini, kada je moguće dejstvovati na ciljeve do 14 km visine. U ovakvom centralizovanom režimu rada, raketni puk/divizion Kub-M može dejstvovati gotovo jednovremeno na 4-5 ciljeva (ovisno o broju raketnih baterija u Puku, u bivšoj JNA i VJ, 4-5 raketnih baterija).

Veza je telekodna, a uspostavlja se radio-putem ili žicom.

Sistem „K-1M“ u osnovi čine:

- OAR 1RL128 „Mečka“
- PRV-16 (Radar za merenje visine ciljeva)
- 9S416 UKUV (Uređaj za komandovanje i upravljanje vatrom)
- 9S417 UPPC (Uređaj za prenos podataka o cilju)
- 1S91M RStON (Radarska stanica osmatranja i navođenja)

Centralizovani sistem K-1M je sistem uvezanog rada Raketnog puka PVO naoružanog sistemom 2K12 Kub-M. Osnovni cilj je da se sa komandnog mesta Puka, iz UKUV-a (Uređaja za komandovanje i upravljanje vatrom 9S416M) vrši dodela ciljeva, usmeravanje i navođenje RStON-a raketnih baterija Kub, bez potrebe za uključivanjem osmatračkog radara RStON-a.

Komandant samohodnog raketnog puka Kub-M, načelno upravlja pukom iz UKUV-a, a sliku situacije u vazdušnom prostoru na svoj veliki pokazivač u UKUV-u dobija direktno sa OARSt 1RL128D-1 “Mečka”, a podatke o visini sa radara za merenje visine PRV-16 ili PRV-9.

U sistemu K-1M kod PVO sistema 2K12 Kub-M, osmatračko-akvizicijski radar 1RL128D Mečka i radar za merenje visine PRV-16 se uvezuju kablovima na UKUV (uređaj za komandovanje i upravljanje vatrom).
Na ovaj način UKUV može poluautomatski skidati podatke za 10 ciljeva, vršiti njihovu obradu u računaru, vršiti raspodelu ciljeva, komandi i predaju njihovih koordinata i parametara na uređaje za prenos podataka o cilju UPPC koji se nalaze u sastavu raketnih baterija PVO Kub-M.

Ti podaci o ciljevima se poluautomatski predaju UPPC-ovima po samohodnim raketnim baterijama.

UPPC obezbeđuje:
- prijem i pokazivanje komandi dobijenih iz uređaja za komandovanje i upravljanje vatrom
- izračunavanje paralaksa u odnosu na osmatrački radar za otkrivanje ciljeva
- prikazivanje trajektorije cilja na planšeti
- predaju izveštaja UKUV-u
- predaju koordinata cilja u baterijski radar za osmatranje i navođenje RStON i kontrolu pravilnosti prenosa podataka
Inače osnovna namena UPPC-a je da vrši ekstrapolaciju tj. pretvaranje pravouglih koordinata o položaju cilja (X,Y,H , Vx,Vy) u polarne (azimut, mesni ugao, daljina) i takve predaje na radarsku stanicu RStON koja može odmah izvršiti zahvat dodeljenog cilja nišanskim radarom i predati isti na samohodna lansirna oruđa (SLO), gde će analogni komandni računar SLO-a obraditi podatke i proslediti ih raketama i usmeriti lansirne usmerače u tačku susreta sa ciljem radi zahvata RGS raketa.
Po ostvarivanju zahvata cilja RGS-om raketa, vrši se lansiranje raketa iz RStON-a, praćenje i osvetljavanje cilja do pogotka.
Da bi se usaglasio položaj raketne baterije sa položajem komandnog mesta puka mora se uvesti i paralax tj. razlika u stajnim tačkama i to se upravo radi na aparaturi ovog vozila.

Modernizacija centralizovanog sistema upravljanja vatrom, podrazumeva delimično digitalizaciju osmatračko-akvizicijskog radara OAR 1RL128D Mečka i konstrukciju potpuno novog digitalnog uređaja sa TDMA (Time division multiple access) sistemom u ulozi nove Komandne stanice.
Na ovaj način, OAR i nova Komandna stanica, mogu se uvezivati telekodnom radio-vezom ili optičkim kablovima.
Iz centralizovanog sistema upravljanja vatrom, izbacuje se UPPC, jer on više nije potreban kao „posrednik“ između nove Komandne stanice i RStON-a. RStON dobija, telekodnom vezom radio putem ili optičkim kablovima sve podatke preračunate za njegov položaj u prostoru.
U odnosu na stariji sistem „K-1M“, ova vrsta radio-telekodne veze se znatno teže ometa, a veza optičkim kablovima nikako, a pruža mogućnost prenosa podataka na udaljenostima do 20 km (optimalna razmaknutost baterija Kub u sastavu diviziona/puka) u „realnom vremenu“, dok je kod starijeg prenosa „žicom“, morala ta udaljenost da se smanjuje iz logističkih razloga (80 km žice da se Puk od 4 baterije uveže) ali i zbog vremenskog kašnjenja prenosa i obrade podataka.

Modernizacija sredstava samohodne raketne baterije

Da bi RStON mogao primiti digitalne podatke sa nove Komandne stanice i sam se morao delimično digitalizovati i to posebno u prijemno-pokazivačkim blokovima, zamenom elektronskih sklopova zastarele tehnologije i ugradnjom elektronskih sklopova nove, poluprovodničke tehnologije i digitalne tehnike.
u tom smislu su analogni kružni pokazivač osmatračkog radara i indikator tačne pozicije cilja, sada objedinjeni u sklopu jednog digitalnog pokazivača, koji olakšava navođenje nišanskog radara prema cilju, manipulacijom „mišem“, veoma slično kao kod svakog PC računara.

Sa druge strane, olakšan je rad i operatoru nišanskog radara, jer su prethodni analogni indikatori navođenja i daljine, sada objedinjeni u jedan digitalni.
Ovo omogućava operatorima znatno bolju i jasniju „sliku“ na novim digitalnim pokazivačima, a sistemu se skraćuje vreme reakcije.

Takođe, veoma važan aspekt modernizacije je i ugradnja dnevno-noćnog TV/termovizijskog uređaja, spregnutog sa antenom nišanskog radara, umesto dosadašnjeg crno-belog televizijskog optičkog sistema TOV, koji je mogao raditi samo danju i to u uslovima povoljne fonske situacije. Moram istaći da je po mom mišljenju ovo veoma važna aktivnost, koja bi nam da smo takvo nešto imali 1999-te godine, omogućila, ako dozvolite moju procenu, barem 50% veći broj gađanja NATO aviona, samim tim bi i toliko „skočila“ verovatnoća pogotka, a procenat sačuvanih baterija i naravno života posada bi bio na još višem nivou.

Na kraju, radi se i na samoj raketi 3M9M3E. Pored redovnog održavanja i remonta većine sklopova i komponenti koje smo sposobni da izvedemo, radi se i na polju modernizacije i povećanja mogućnosti same rakete, odnosno njene GSN (glave za samonavođenje).
Radovi se odvijaju u pravcu povećanja osetljivosti GSN, da bi se raketi obezbedio siguran zahvat još dok je na lansirnom oruđu, a na ovaj način raketa će biti u mogućnosti da zahvati i uspešno prati i ciljeve sa veoma malim odraznim površinama, poput malih BPL, dronova i ostalih novotarija koje imamo prilike da gledamo prethodnih godina.

Pojačana osetljivost GSN može omogućiti i povećanje dometa, ali ono je uslovljeno radom raketnog motora. U tom smislu, postoje ideje i projekti koji vrše analizu mogućnosti produženja rada protočno-mlaznog motora da bi se raketi uvećala daljina uništenja. Ta daljina, što se tiče mogućnosti modifikovane GSN mogu biti čak solidno uvećane, ali to će ipak zavisiti od mogućnosti da se i na ovom polju nešto uradi.
Ovde moram naglasiti da su radovi još uvek na polju analiza i ispitivanja u okviru odgovarajućih Instituta i nije sasvim izvesno kako će se sve na kraju završiti, ali se svakako i ove ideje mogu samo pozdraviti i podržati.

Ostaće problemi sa raketnim gorivom, povremeno i sa drugim sklopovima raketa usled njihove starosti, ali naši raketaši iz raketno-tehničkih baterija daju sve od sebe da se sistem održi, remontuje, opravlja.
Nadamo se, ukoliko ima namere da se barem smanjeni broj baterija Kub još neki period ostavi u upotrebi, da će se i za ovaj problem naći neko rešenje.


Slika 1: Nova digitalna Komandna stanica diviziona "Kub-M"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 2: RStON sistema Kub-M, sa novom TV/termovizijskom kamerom

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 3: Izgled starog kružnog pokazivača ciljeva i levo od njega manji indikator tačne pozicije cilja u odnosu na sliku levo koja prikazuje jedinstveni modifkovani digitalni pokazivač modernizovanog RStON-a

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 4: Levo je objedinjeni digitalni indikator navođenja i daljine, kao i nov TV/termovizijski prijemnik. Sa desne strane su stariji kružni pokazivači indikatori navođenja i daljine.
TV kamera se ne vidi, nalazi se još desno, poput crno-belog portabl televizora....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 5: Radarska glava za samonavđenje 1SB4, rakete 3M9M(3) sistema PVO Kub-M

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* nova Komandna stanica.jpg (25.5 KB, 506x442 - viewed 8 times.)

* RStON - novi optički sistem.jpg (148.07 KB, 773x600 - viewed 9 times.)

* Izgled pokazivača RStON OAR.png (581.99 KB, 720x590 - viewed 5 times.)

* Izgled pokazivača nišanskog radara RStON.png (829.35 KB, 720x590 - viewed 3 times.)

* RGS 1SB4.jpg (62.48 KB, 512x271 - viewed 10 times.)
« Last Edit: September 24, 2021, 09:47:06 pm by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 648



« Reply #102 on: June 29, 2021, 02:14:38 pm »

Da se podsetimo još nekih modela modernizacije raketnog sistema PVO "Kub".

Pažnju vam skrećem na 3 "najzanimljivija" modela i to:
- Poljski
- Češki
- Mijanmarski (Beloruski)


Poljski predlog modernizacije predviđa, ukratko, zamenu elektronskih sklopova savremenim, zamenu instalacija napajanja, digitalizaciju komponenti sistema RStON/SLO, uz mogućnost da SLO bude navođen na ciljeve i sa drugih radarskih sredstava.
Izvršena je nadgradnja na lansirnom uređaju SLO-a, koji se zasniva na kontejnerima sa 4 rakete V-V tipa "AIM 7".

Na SLO sistema Kub, vidi se antena predajnika za navođenje raketa (osvetljavanje cilja i raketa) i antena sistema identifikacije "svoj-tuđi". Takođe, vide se i kamere optičkog sistema otkrivanja, akvizicije i praćenja ciljeva i verovatno i laserski daljinomer.
Ovakva baterija Kub, dubinski modernizovana, višekanalna je po cilju.

Slika 1: Poljski modernizovani SLO 2P25 sa raketama AiM-7, pasivnim sistemima otkrivanja i praćenja, IFF i radarom osvetljenja cilja:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Češki predlog modernizacije obuhvata dubinsku modernizaciju sistema "2K12 Kub" i njegovog SLO 2P25M, zamenom gotovo kompletne elektronike digitalnom tehnikom. Zamenjen je i analogni komandni računar, a umesto njega ugrađen digitalni balistički računar, sa potpuno novim upravljačkim sistemom lansirnih usmerača. Umesto dosadašnje telekodne veze sa RStON-om, uvedena je nova, digitalna veza.

Na modifikovanim lansirnim usmeračima sada se nalaze 3 kutijasta lansirna kontejnera sa poluaktivno radarski navođenim raketama "Aspide-2000" efikasnog dometa od oko 25 km po daljini.

Kod RStON-a (radarske stanice osmatranja i navođenja), takođe je dubinski modifikovana i digitalizovana elektronika, čime je smanjena potrošnja struje i turbo-gasni motor koji je "gutao" mnogo goriva, zamenjen je dizel generatorom znatno smanjene potrošnje goriva.
Ugrađeni su potpuno digitalni prijemni i pokazivački blokovi koji služe za akviziciju ciljeva i navođenje raketa.
Ugrađena je i potpuno nova dnevno-noćna kamera, kao i laserski daljinomer.

Da bi nove rakete mogle biti navođene, izmenjene su frekvencije predajnika osvetljenja. Izmenjene su i frekvencije nišanskog radara i predajnika sistema raspoznavanja "svoj-tuđi".

Slika 2: Češka modernizacija sistema PVO Kub sa raketama Aspide-2000:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mijanmarski model je u stvari model koji je za tu državu izvela Belorusija. I ovde se radi o zameni elektronskih sklopova savremenim, kao i instalacija napajanja. Međutim, ovde se radi i o zameni noseće šasije, te se sistem sada bazira na točkaškoj osnovi.
Pored zamene elektronskih sklopova i digitalizacije, bez kojih je svaka modernizacija u startu obesmišljena, SLO-i sistema Kub u sastavu vojske Mijamnara imaju mogućnost da nose rakete sistema Kub 3M9M(3) i rakete sistema Buk-M1, 9M38ME(M1E) i rakete sistema Buk-M1-2 9M317ME.

Na ovaj način je, rešen problem sa elektronikom, napajanjem, mehaničkim i drugim sklopovima nosećih šasija, raketama kojima je istekao vek upotrebe, a modifikacijom za rad sa raketama 9M38ME(M1E) i raketama 9M317ME povećani su i parametri uspešnog dejstva baterije na 35, odnosno 45 km po daljini, odnosno na 22-25 km po visini....

Ipak, kanalnost po cilju baterije Kub je ostala nepromenjena - jednokanalna.

Slika 3: Mijanmarska (Beloruska) modernizacija:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Poljska modernizacija Kuba Aim-7.jpg (278.04 KB, 1248x1257 - viewed 7 times.)

* Češka modernizacija Kuba Aspide 1.jpg (101.98 KB, 1280x720 - viewed 5 times.)

* New_Belarus_air_defense_missile_system_Kvadrat-M_in_service_with_Myanmar_armed_forces_640_001.jpg (39.1 KB, 640x425 - viewed 5 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 648



« Reply #103 on: June 29, 2021, 02:24:51 pm »

Pisao sam već o mogućnostima modernizacija sistema PVO Kub, raketama R-77 sa aktivnim glavama za samonavođenje.
Ova raketa je, gotovo sigurno deo projekta modernizacija naših lovaca MiG-29 i uskoro je možemo očekivati u našem naoružanju.

Evo šta je o tome pisao "Janes Missiles and Rockets" još 14/12/2005.

Ruski projekat razvoja sistema raketa zemlja-vazduh (SAM) zasnovan na raketi "vazduh-vazduh" Vimpel R-77 (AA-12 'Adder') mogao bi da se koristi za modernizaciju "Kvadrata" (SA-6 'Gainful') ) protivvazduhoplovnog sistema, piše Doug Richardson. Prema članku u "Voienno-Promishlenni Kurier", do šest raketnih kontejnera može da se postavi na samohodno lansirno oruđe sistema PVO Kub (SA-6 'Gainful') 2P25. (Kvadrat je oznaka koja se koristi za izvozne verzije sistema Kub koju koristi ruska vojska.)

Kada bi bio naoružan novom raketom R-77 (poznatom i kao RVV-AE), sistem bi mogao da „presreće nove tipove ciljeva većom efikasnošću“, jer su rakete R-77 naoružane snažnijim bojevim glavama od onih originalnih raketa. Budući da R-77 leti sa inercijalnim navođenjem, a zatim se prebacuje na aktivni radarski sistem za navođenje, Radarska stanica osmatranja i navođenja 1S91 'Straight Flush' (RStON, prim. Kubovac) sistema "Kub" ne mora voditi raketu do cilja. Ova karakteristika povećava brzinu reakcije sistema.

I da ja dodam: višekanalnost po cilju!

Izvor: https://web.archive.org/web/20090226131200/http://www.janes.com/articles/Janes-Missiles-And-Rockets-2006/RV-77-could-create-a-smarter-Kub.html
« Last Edit: June 29, 2021, 02:33:27 pm by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 648



« Reply #104 on: July 19, 2021, 07:49:48 am »

Taman kad sam pomislio da sam što se tiče raketnog sistema PVO 2K12 Kub, "sve video", pronađem ovo!

"Želite da vozite "tenkove", ali modeli koji vam se nude zapravo vas ne uveravaju ili nisu dovoljno posebni za vas? Tada imamo ponudu koja bi vas i dalje mogla inspirisati! Krenite u krug u protivavionskom raketnom kompleksu "2K12 Kub" i sami vozite ovaj "tenk" na lokaciji Benneckenstein u planini Harz (gorivo i osiguranje uključeni). Nakon kratkog, približno desetominutnog brifinga, vozićete oko pola sata i, naravno, imaćete priliku da fotografišete i postavljate pitanja nakon toga. Odličan događaj za svakog ljubitelja off road vožnje."

Dakle, Nemci se dosetili da na komercijalan način iskoriste preostale lansere sistema PVO Kub (ali i drugih rashodovanih borbenih sistema) da zarade "neki Evro" na "armijskom turizmu"!

A u želji da klijentima "dočaraju" sistem Kub u što realnijim uslovima, na lansirne usmerače SLO-a su umesto raketa sistema PVO Kub, postavili spoljne rezervoare PTB-490 sa rashodovanih lovaca MiG-21!

Evo i link za više informacija, a ispod imate i jednu sliku da vas "zaintrigira"!  Grin

https://www.panzer-fahren.net/erlebnisgutschein/panzer-fahren-fla-raketenkomplex-2k12-kub-benneckenstein-harz-17582/

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* SLO Kub sa rezervoarima MiG-21.jpg (90.02 KB, 837x554 - viewed 4 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.