PALUBA
March 28, 2024, 04:59:36 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Grumman F-14 Tomcat  (Read 64159 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« on: November 09, 2011, 12:20:19 pm »

Данко је подарио чланак за нас

Grumman F-14 Tomcat - "IRANSKE MAČKE"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Persijske macke-iranski tomketi P1_Page_01.jpg (509.61 KB, 1700x2200 - viewed 565 times.)

* Persijske macke-iranski tomketi P1_Page_02.jpg (482.38 KB, 1700x2189 - viewed 486 times.)

* Persijske macke-iranski tomketi P1_Page_03.jpg (444.26 KB, 1700x2200 - viewed 465 times.)

* Persijske macke-iranski tomketi P1_Page_04.jpg (526.95 KB, 1700x2200 - viewed 448 times.)

* Persijske macke-iranski tomketi P1_Page_05.jpg (370.76 KB, 727x914 - viewed 435 times.)
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #1 on: November 09, 2011, 12:29:58 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Persijske macke-iranski tomketi P1_Page_06.jpg (475.46 KB, 1700x2200 - viewed 233 times.)

* Persijske macke-iranski tomketi P1_Page_07.jpg (511.35 KB, 1700x2200 - viewed 240 times.)

* Persijske macke-iranski tomketi P1_Page_08.jpg (314.53 KB, 867x1056 - viewed 262 times.)

* Persijske macke-iranski tomketi P1_Page_09.jpg (593.44 KB, 1019x1363 - viewed 232 times.)

* Persijske macke-iranski tomketi P1_Page_10.jpg (185.32 KB, 1700x2200 - viewed 239 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #2 on: November 09, 2011, 12:53:14 pm »

Kao prvo, odličan članak i sve pohvale!

Nešto razmišljam o ovim tvrdnjama Iranaca da su osvojili proizvodnju Feniksa, remont motora i sl. Ako su imali (a vjerovatno su imali) pomoć i podršku majstora za kopiranje svega i svačega, Kineza, onda je to vrlo moguće
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #3 on: November 09, 2011, 01:23:05 pm »

Prva grupa od četiri pilota upućena na preobuku u vazduhoplovnu bazu Miramar u Kaliforniji:
General Abdolhosain Minousepehr (komandant vazduhoplovne baze Hatami).
Major Mojtaba Zangeneh
Major Mohammad Farahawar
Capt. Kazem Heidarzadeh

Jedanaest pilota druge grupe upućene u mornaričku bazu Oceana u Virdžiniji:
Capt. Jamshid Afshar
Capt. Hosein Taghdis
Capt. Hassan Afghantoloee
Capt. Jalil Moslemi
Capt. Abolfazl Hooshyar
Capt. Reza Attaee
Capt. Bahram Ghaneii
Capt. Mohammad Pyrasteh
Capt. Abbas Amiraslani
Capt. Shahram Roostami
Capt. Javad Shookraii

Jedino su kapetani Atai i Rustami pregrmjeli revoluciju bez posljedica.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* F-14 IIAF.jpg (77.18 KB, 768x570 - viewed 202 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #4 on: November 09, 2011, 02:24:02 pm »

Jedna lepa fotografija.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* F-14_iran.jpg (216.49 KB, 1000x679 - viewed 244 times.)
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #5 on: November 12, 2011, 10:13:39 pm »

- Skidam kapu Iranu na volji, želji i istrajnosti da vrate svoje vazduhoplovstvo maltene iz pepela. Ne samo da su osposobili F-14 - (verovatno uz rusku i kinesku pomoć) za dalje letenje, održavjau i flotu F-4 u letnom stannju, sami na osnovu aerodizajna F-5 razvijaju svoj projekat sa dva vertikalca - Seaheq sa ciljem ugradnje jednog motora RD-33 u isti, razvijaju potpuno samostalno svoj napredni  školski mlazni trenažer po aerodinimaćkom uzoru na JAK-130 - naziva Shafaq, potom Dorna  pa naslednika Doma, ... flotu MIG-29-ki održavaju u odličnom letnom stanju. Bez obzira dali se radi o pukom marketingu i tvrdnji Irana da je samostalno razvio i radar za F-14 - (pitanje je kako je rešeno pitanje pogonske grupe), činjenica je da je F-14 borbeno operatiavan u iranskom vazduhoplopstvu i praktično jedini korisnik u svetu. Nevezano za moć kapitala, treba imati znanja održavati flotu kako zapadnog tako i istočnog porekla.


- Link koji tretira F-14 generalno i foto i video zapisima :

- Link: http://www.milavia.net/aircraft/f-14/f-14_videos.htm

- Link: http://peacethroughvictory.wordpress.com/2011/08/30/grumman-f-14-tomcat/


 <iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/xeShdyTnrjA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

  - Kada se pogleda šematski presek F-14 Tomcat i toliko naprednih tehnilogija, nakon godina neletenja više je od podviga vratiti isti u operativni sastav Irana :

  


* f-14-detail.jpg (101.45 KB, 1000x686 - viewed 205 times.)

* F-14- ...Iran.jpg (156.02 KB, 800x543 - viewed 198 times.)

* c4c35e87ce56.jpg (37.69 KB, 604x380 - viewed 189 times.)

* F-14 Prednji deo - Iran.jpg (246.25 KB, 700x466 - viewed 186 times.)

* Iranian-F-14.jpg (147.33 KB, 600x418 - viewed 210 times.)
« Last Edit: March 01, 2015, 09:20:06 pm by Рашо » Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #6 on: November 12, 2011, 10:39:56 pm »

- Još nekoliko fotografija iranskih F-14. Možda i iransko vazduhoplopvstvo zaslužuje posebnu temu upravo velikom voljnom momentu i cilju koji je ostvaren u podizanju vazduhoplopstva maltene iz totalnog kraha pa do samosstalnih, realno vidljivih avio razvojnih projekata koji nisu puka propaganda. Tema je F-14 pa se iz tog razloga zadržavam na dodatnom kolažu iranskih F-14.

 


* Iranski F-14 u letu.jpg (26.11 KB, 604x442 - viewed 197 times.)

* Iranski F-14 poleće.jpg (28.42 KB, 604x402 - viewed 185 times.)

* Iranski F-14 stajanka.jpg (52.35 KB, 604x453 - viewed 190 times.)

* F-14 naoružan Hawk raketama.jpg (59.83 KB, 800x559 - viewed 205 times.)

* IRAN - F-14 Tomcat.jpg (91.71 KB, 800x535 - viewed 195 times.)
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #7 on: November 24, 2011, 01:26:02 pm »

Kao prvo, odličan članak i sve pohvale!

Nešto razmišljam o ovim tvrdnjama Iranaca da su osvojili proizvodnju Feniksa, remont motora i sl. Ako su imali (a vjerovatno su imali) pomoć i podršku majstora za kopiranje svega i svačega, Kineza, onda je to vrlo moguće

U pitanju je propaganda za Aim54,motore i konstrukciju uspevaju nekako odrzati u zivotu,zahvaljujuci remontnim pogonima i tehnickom podrskom koji su dobili pre revolucije.

____________________

Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #8 on: November 24, 2011, 07:35:39 pm »

Doista ne znam u kojem stanju bi mogli biti iranski primjerci, jedini koje sam uživo gledao, pipao i zavirivao bez ograničenja su ovi dolje na slici (ovu sam sliku već postao na jedan pdf, ako smeta mod. slobodno obrišite). Ovi odavno ne lete, na ZB Pula bili su u sklopu zajedničke vježbe s HRZ ima tome 10-tak godina, iz sastava 6su. flote US Navy. Ono što ima veze s temom je to da su ovi američki mlađi od ovih iranskih, imali su svu moguću potporu i resurse tijekom eksploatacije (OK znam da su mornarički) neograničenu tehničku pomoć i razvoj pa su ipak na kraju bili u dosta jadnom stanju (kako znamo, imali su proporcionalno više kantica za ulje ispod nego naš stari migonja......... pošalica!). Stoga mislim da ovi iranski zapravo lete već preko svojih resursa s tim da su i dalje opasna prijetnja u svojoj regiji, možda malo šire, ali u stvarnom sukobu već s izraelcima, da ne spominjem amere namaju nekih šansi, jednostavno nekad moćan stroj/mašina danas je već relikt povijesti. Ono što je, je, popularan je prvenstveno zahvaljujući filmu Top-Gun iz 80-tih, ali je u odnosu već na pandan iz USAF f-15 ono što i MiG 23. u odnosu na MiG 29. Nisam baš "slušao" amere tom prilikom nego sam ono što sam načuo poslije utvrđivao od naših, uglavnom kad ima suport kakav ima US Navy  još je bio ubitačan, ali imaju li iranci takav suport, ja mislim da nemaju.....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ZB Pula - ne tako davno.jpg (76.84 KB, 600x400 - viewed 234 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #9 on: November 25, 2011, 08:25:46 am »

U pitanju je propaganda za Aim54,motore i konstrukciju uspevaju nekako odrzati u zivotu,zahvaljujuci remontnim pogonima i tehnickom podrskom koji su dobili pre revolucije.

Propaganda za Fenikse? Zar stvarno mislite da je, uz današnju tehnologiju, obrnutim inžinjeringom teško iskopirati nešto staro četrdeset godina? A nije nemoguće da na kraju bude i bolje od originala.
Uz riješenost da održe flotu Tomketa i kinesku podršku, ništa nije nemoguće.
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #10 on: November 25, 2011, 03:46:21 pm »

Tomket je  najkopleksniji avion koji je USN ikad imala,a kao posledica toga i prava nocna mora za održavanje.Cak do 60h održavanja na 1h leta,pa vi sad vidite koliko to dodje u $$$.Jastrebovima u pentagonu bio je pravi pain in the ass,tako da su jedva cekali da ga se reše,Boeingov lobi je ucinio svoj deo posla,tako da tomketovi dani su bili odbrojani jos krajem 90-tih,iako su u Grummanu vec spremali novu verziju supertomket i nove rakete.Kažu da su niotkud pojavile se neke glavonje i rekle,prekida se rad,tomket ide u penziju.Kada se pogleda samo kojom se tehnologijom i mogucnostima odlikovao, u svoje vreme je bio svetlosnim godinama ispred bilo cega što je letelo.Takav iskorak nije napravio niti jedan avion sem SR71,koji je u svom domenu tad a i sad jos uvek neprevazidjen.

@proxy ,kakav je utisak kada se pogleda izbliza?Imao sam priliku jednom da ga vidim ali na nebu-izgleda dosta glomazno.


U pitanju je propaganda za Aim54,motore i konstrukciju uspevaju nekako odrzati u zivotu,zahvaljujuci remontnim pogonima i tehnickom podrskom koji su dobili pre revolucije.

Propaganda za Fenikse? Zar stvarno mislite da je, uz današnju tehnologiju, obrnutim inžinjeringom teško iskopirati nešto staro četrdeset godina? A nije nemoguće da na kraju bude i bolje od originala.
Uz riješenost da održe flotu Tomketa i kinesku podršku, ništa nije nemoguće.

Da stvarno to mislim da je tesko iskopirati,ako ti imas neke prakse i iskustva u reversnom inzenjerstvu molim lepo napisi nam u cemu je caka.Buduci da poznajem rad u nekom od tih softvera kao sto su CATIA i Proengineer koji poseduju mogucnost povrsinkog skeniranja nekog dela i digitalizciju u 3D model,mislim da je to najdalje sto mozes otici.Da je tako lako desiforvati elektorniku onda niko ne bi kupovao na stotine raketa vec bi uzeo par primera ,a ostalo sam za sebe proizveo.

____________________

Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #11 on: November 25, 2011, 06:11:45 pm »

U pitanju je propaganda za Aim54,motore i konstrukciju uspevaju nekako odrzati u zivotu,zahvaljujuci remontnim pogonima i tehnickom podrskom koji su dobili pre revolucije.

Propaganda za Fenikse? Zar stvarno mislite da je, uz današnju tehnologiju, obrnutim inžinjeringom teško iskopirati nešto staro četrdeset godina? A nije nemoguće da na kraju bude i bolje od originala.
Uz riješenost da održe flotu Tomketa i kinesku podršku, ništa nije nemoguće.

Da stvarno to mislim da je tesko iskopirati,ako ti imas neke prakse i iskustva u reversnom inzenjerstvu molim lepo napisi nam u cemu je caka.Buduci da poznajem rad u nekom od tih softvera kao sto su CATIA i Proengineer koji poseduju mogucnost povrsinkog skeniranja nekog dela i digitalizciju u 3D model,mislim da je to najdalje sto mozes otici.Da je tako lako desiforvati elektorniku onda niko ne bi kupovao na stotine raketa vec bi uzeo par primera ,a ostalo sam za sebe proizveo.

Ja lično nemam nikakva iskustva u obrnutom inžinjeringu, a pretpostavljam, ni ogromna većina članova foruma.
Ali sam primjetio da ti imaš iskustva u bilo čemu čega se dotakneš ovdje na forumu, pa eto i u obrnutom inžinjeringu. Pa bih te molio da podjeliš neka od tih svojih iskustava i znanja sa nama ostalima. Evo, možemo početi i od kopiranja raketa. Pošto kategorički tvrdiš da Iranci to ne mogu vjerovatno znaš nešto što mi ne znamo.

I da, nisam znao da je Tomket "svjetlosnim godinama ispred svog vremena". I to je novina za mene.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #12 on: November 25, 2011, 06:24:35 pm »


@proxy ,kakav je utisak kada se pogleda izbliza?Imao sam priliku jednom da ga vidim ali na nebu-izgleda dosta glomazno.


U pogledu dimenzija evo koji post prije sam postavio sliku gdje je skupa s F-18 i MiG 21. Bis, ne znam da li znaš koliki je SuperHornet, ali pretpostavljam da imaš predodžbu o dimenzijama MiG 21. Gledao sam ga dva dana prilikom poletanja/slijetanja, rulanja, u zraku te malo na stajanci s dva tri pogleda unutar cockpita. Prvi dojam je vrlo robusna građa, kvaliteta izrade - klasičan Made in USA, sve precizno, kvalitetno i funkcionalno usprkos godinama i grubljoj eksploataciji (US Navy). Godine ipak ostave traga, recimo izlizanost nekih djelova, manji natuci, ali ništa što bi narušilo oprabilnost. Dojam pri uzletu, letu i slijetanju jednostavno fantastičan; buka, masa i snaga..... Po "čađavosti" je negdje između MiG 29. i F-4 (NATO diesel Grin). Avionika (prednji cockpit - stražnji je bio pokriven  Sad ) u skladu s vremenom, nešto moderniziran s tim da mu je najveća mana tog dana bila što je 20 m dalje bio parkiran F-18 C/D koji ga je na kraju i poslao u mirovinu........

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* izvor-hrvatski-vojnik.jpg (38.18 KB, 600x391 - viewed 216 times.)
« Last Edit: November 25, 2011, 06:35:39 pm by proxy1969 » Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #13 on: November 25, 2011, 08:10:58 pm »

Quote
Da stvarno to mislim da je tesko iskopirati,ako ti imas neke prakse i iskustva u reversnom inzenjerstvu molim lepo napisi nam u cemu je caka.Buduci da poznajem rad u nekom od tih softvera kao sto su CATIA i Proengineer koji poseduju mogucnost povrsinkog skeniranja nekog dela i digitalizciju u 3D model,mislim da je to najdalje sto mozes otici.

Ja sam mislio da znam ponešto o CAD programima, na kraju krajeva to mi je posao i još uvek učim i pohađam neke kurseve, a bogami iza mene stoje neki "reverzibilno-inženjerski" projekti (kad ovo kažem, mislim na: snimljeno - konstruisano - napravljeno - pušteno u rad), ali još nisam čuo za "mogućnosti površinskog skeniranja". Znam da na sličnom principu rate CRT skeneri u medicini, ali da je neko uvozio takav format podataka u softver za parametarsko modeliranje ... mislim da ima i boljih načina da se nešto "skine". Takav zapis baš i nije od koristi, jer jednostavno nije parametarski - ne može se opisati matematičkim parametrima. Sledeći vikend imam susret sa jednim od najboljih CAD dizajnera u Srbiji (instruktor mi je), baš bi voleo da čujem nešto o ovome.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #14 on: November 25, 2011, 08:24:39 pm »

Ja sam mislio da znam ponešto o CAD programima, na kraju krajeva to mi je posao i još uvek učim i pohađam neke kurseve, a bogami iza mene stoje neki "reverzibilno-inženjerski" projekti (kad ovo kažem, mislim na: snimljeno - konstruisano - napravljeno - pušteno u rad), ali još nisam čuo za "mogućnosti površinskog skeniranja". Znam da na sličnom principu rate CRT skeneri u medicini, ali da je neko uvozio takav format podataka u softver za parametarsko modeliranje ... mislim da ima i boljih načina da se nešto "skine". Takav zapis baš i nije od koristi, jer jednostavno nije parametarski - ne može se opisati matematičkim parametrima. Sledeći vikend imam susret sa jednim od najboljih CAD dizajnera u Srbiji (instruktor mi je), baš bi voleo da čujem nešto o ovome.
FF,
један твој садашњи колега је пре рата 99-те радио на простијој причи - дигитализацији техничких цртежа. Конкуренти су радили скенирање и ОЦР, а његова фирма је радила цртање од почетка, овог пута у 3д.
Иако је овај случај простији од скенирања 3д објекта, и овде је резултат добијен скенирањем "ћорсокак" - тешко примењив у наставку рада. Ситуација у 3Д је сигурно још компликованија.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.