PALUBA
April 25, 2024, 02:09:59 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Land Rover Defender 110  (Read 29765 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #15 on: November 13, 2011, 08:21:55 pm »

Pre nekoliko godina je RB Kolubara nabavljao terence za potrebe prevoza radnika i alata po povrsinskom kopu. javili su se mnogi, velika je to kolicina a ko ispuni trazene zahteve i dalje ce imati prednost za neki drugi posao. Bilo je tu svih marki na demonstraciji mogucnost ali samo jedan je uspeo da prodje UAZ 469. Kasnije su nabavljane i verzija UAZ HUNTER ali ove varijante nisu mogle sto je mogao prethodnik.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #16 on: November 13, 2011, 08:26:36 pm »

Kakvi su bili zahtevi postavljeni pred "takmicare"?
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #17 on: November 13, 2011, 08:51:52 pm »


Ne slažem se za Ladu nivu. Njene su prednosti što ima kratak osovinski razmak i lagana je i zato može proći po dosta teškim normalnim terenima, gdje poteškoću stvaraju usponi/nizbrdice i mekano blato. Ali niva nije pravi terenac i to se osjeti u bilo kakvoj zahtjevnijoj vožnji. Da ne govorim o redukcijama i blokadama. Uz to ni motori od 1600 i 1700 ne mogu pružiti maksimum u kombinaciji sa nivinim putnim mjenjačem.

Ali je zato UAZ469 vrhunski terenac. Ja sam ga kratko vozio, talijansku modifikaciju sa tvornički ugrađenim Renault 2500 dizelom i još nekim poboljšanjima. Talijani su ga uvozili u polugotovom stanju iz SSSR-a i ugrađivali motore i određene djelove i opremu. Tamo je i dalje vrlo popularan. Inače, to je bio Renault 2500D razvijen za prvu evropsku verziju Jeep Cherokee i u njemu se pokazao vrlo dobro (naravno, ne radi se o 'punom' terencu).

Još bolji od Renaultovog dizela bio je talijanski VM 2500 D, originalno razvijen kao modifikacija za Range rover koji dugo uopće nije imao tvornički dizel. Međutim taj VM motor nije mogao stati u UAZ 469 jer su, iako je prednji dio proširen u odnosu na prethodni model UAZ 69, nosači motora ostali na istom mjestu i za ugradnju VM-a bile bi potrebne modifikacije šasije jer jednostavno VM nije mogao stati.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #18 on: November 13, 2011, 09:04:31 pm »

Moje skromno mišlenje je, da u našem području, sem nekih posebnih situacija, terenci voze 90 a i više % vremena po cestama. Zato su i svi noviji terenci "omehkužili", a i imaju toliko opreme, da srce boli ga terati preko svega i svačega.

Terenac, koji je idealan na terenu i koji prođe preko svega, katastrofa je za vožnju po cesti, i vice versa.

LPB
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #19 on: November 13, 2011, 09:18:55 pm »


Suglasan od slova do slova.

Ja sam imao tu sreću da sam vozio terenske utrke iz zadovoljstva - pa kad su mi posao i glava 20 godina zavisili od terenaca barem sam znao što mi i kako treba. I što s njim kad ga imaš. Bogu plakat kad vidiš šta sve imaju razni koji ne znaju čemu to služi. A još više kad vidiš kako neki idiot razbija skupu a odličnu spravu sa kojom ne zna što bi i kako bi. Ali takav je život.

Da imam neograničene resurse za izabrat sebi terenac za koji sam siguran da će svuda proć - bio bi to Unimog 406, kasniji model (poslije 1974.). Tamo gdje on ne može proć potrebne su gusjenice.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #20 on: November 13, 2011, 09:28:09 pm »

Nema di naš Hurundi nije bio , svaka čast.

Nego vezano za Land Rovere, po pričama koje sam čuo od ljudi koji su ih koristili po ovim krševitim terenima, imali su manu da im pucaju poluosovine.

poz.
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #21 on: November 13, 2011, 09:40:00 pm »


Nego vezano za Land Rovere, po pričama koje sam čuo od ljudi koji su ih koristili po ovim krševitim terenima, imali su manu da im pucaju poluosovine.


Nikad mi se ništa slično nije dogodilo, ne samo kod nas nego ni u Aziji ni u Africi a LR-e smo therali do apsolutnog maksimuma i preko. Ali ja imam princip da vozilo po povratku sa ozbiljnog terena mora kod mehaničara i bit dobro pregledano i servisirano. Princim servisiranja terenca posve je različit od običnog vozila, jer ako ti je nešto u terencu na, recimo, 50% potrošenosti i ako bi bilo normalno u običnim uvjetima to therat do 70-80% pa možda i više - moraš se upitat a šta će se dogodit i sa ljudima i sa vozilom ako ti se na nepristupačnom (a često i neprijateljskom) mjestu dogodi veliki kvar. Na terenu se neke sitne stvari mogu popravit, ponekad mogu i neke krupnije ali u principu sve to je puno bolje spriječiti.

Imao sam jedan krupan kvar kao posljedicu vrlo specifičnih okolnosti i imali smo puno sreće što smo uz puno snalažljivosti uspjeli osposobit vozilo u ratnim uvjetima na izuzetno neugodnom terenu na samoj crti bojišnice. Opisat ću to detaljno jednom prilikom, još bolje ako uspijem iskopat fotografije. Imao sam i jedan pogodak gelerima PAT-a 20mm koji mi je potpuno presjekao cijev kočnog sustava pa sam bez radne (nožne) kočnice morao vozit preko 200 km, dijelom preko planine šumskim putevima, uzbrdo i nizbrdo, dijelom javnim putevima. Ali ni jedan veći kvar na LR.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #22 on: November 13, 2011, 09:53:02 pm »


Ne slažem se za Ladu nivu. Njene su prednosti što ima kratak osovinski razmak i lagana je i zato može proći po dosta teškim normalnim terenima, gdje poteškoću stvaraju usponi/nizbrdice i mekano blato. Ali niva nije pravi terenac i to se osjeti u bilo kakvoj zahtjevnijoj vožnji. Da ne govorim o redukcijama i blokadama. Uz to ni motori od 1600 i 1700 ne mogu pružiti maksimum u kombinaciji sa nivinim putnim mjenjačem.

Slažem se, ja sam to napisao, jer je gospodin geometar u nekadašnjem Geodetskom zavodu RS, koji je bio zadužen za vozni park, sve od bicikle do aviona za avio snimke, priznavao samo Ladu. Imao je u voznom parku sve što ti srce poželi ali sječam se, da su se "terenci", kako su zvali geometre, koji su radili na terenu, skoro da potukli svako jutro za Lade. Možda nije najbolji terenac (sigurno nije) ali su svi rekli, da je to prometalo, u koje se možeš pouzdati, da če te po putevima, gdje su oni radili, znači od autoputa do onih šumskih puteljaka, što su jih upotrebljavali drvoseče pa do rimskih puteva, jedino Lada vratiti doma.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #23 on: November 13, 2011, 09:57:14 pm »

Moje skromno mišlenje je, da u našem području, sem nekih posebnih situacija, terenci voze 90 a i više % vremena po cestama. Zato su i svi noviji terenci "omehkužili", a i imaju toliko opreme, da srce boli ga terati preko svega i svačega.
Истраживање у САД, која предњачи по продаји СУВ, је показало да их већина људи скоро и не користи ван пута. Углавном су их узимали јер су - високи и прегледни, те дају осећај контроле над ситуацијом.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #24 on: November 13, 2011, 10:00:49 pm »

Moje skromno mišlenje je, da u našem području, sem nekih posebnih situacija, terenci voze 90 a i više % vremena po cestama. Zato su i svi noviji terenci "omehkužili", a i imaju toliko opreme, da srce boli ga terati preko svega i svačega.
Истраживање у САД, која предњачи по продаји СУВ, је показало да их већина људи скоро и не користи ван пута. Углавном су их узимали јер су - високи и прегледни, те дају осећај контроле над ситуацијом.

To su ameri srocili u onoj cuvenoj izreci "bigger is better". Ja dodajem...... No matter what.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #25 on: November 13, 2011, 10:03:46 pm »

Samo zbog toga ja vozim Lanciu Phedru, jer je visok, pregledan, sjedim u njemu a ne ležim, i ima puno prostora. Pa i ne troši puno.

Nemojmo mješati terence i SUV (Sport Utility Vehicle), koji je bio napravljen (cherokee, ako se ne varam) kao tržna niša, nešto između auta i terenca (Nije go-vno nego se pas posral Cheesy ).
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #26 on: November 13, 2011, 10:09:40 pm »

U SAD je najprodavaniji tip vozila ono što oni zovu truck iliti po naški veliki pikap. Nikad nisam razumio što će to nekome tko nije farmer ili ima neku radionu ili trgovinu. Negdje sam pročitao bio podatak da barem polovica vlasnika nije u sanduku nikad ništa korisno prevezla. Postaju sve popularniji i kod nas. Doduše, barem po slučajevima koje ja znam među vlasnicima kafića, radiona i trgovina - njima barem nečemu služi. Iako je element foliranja očito bitan
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #27 on: November 13, 2011, 10:13:41 pm »

Sub-urban Atlanta Georga, ne vidiš ništa nego te kamione. Čovječe, onda ti postane jasno, zašto trebaju Libiju, Irak i ostale naftne crpke. Pa ovo troši 20-30 litara na štandgasu.
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #28 on: November 13, 2011, 10:27:16 pm »


Svojedobno sam na Bliskom istoku vozio ovo:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

5700 kubika, 3 brzine. Normalno je trošio po gradu oko 24l ali moj je bio star i nikakav i nije mogao proći ispod 30! Znao je ljeti sa uključene dvije klime doć i do 35.


* af05e_1986_chevrolet_suburban.jpg (58.05 KB, 550x338 - viewed 256 times.)
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #29 on: November 13, 2011, 10:30:38 pm »

U SAD je najprodavaniji tip vozila ono što oni zovu truck iliti po naški veliki pikap. Nikad nisam razumio što će to nekome tko nije farmer ili ima neku radionu ili trgovinu. Negdje sam pročitao bio podatak da barem polovica vlasnika nije u sanduku nikad ništa korisno prevezla. Postaju sve popularniji i kod nas. Doduše, barem po slučajevima koje ja znam među vlasnicima kafića, radiona i trgovina - njima barem nečemu služi. Iako je element foliranja očito bitan

Ljetos sam gledao Američkog Ford F-350 2002 i tad mi je bilo jasno zašto taj tip vozila zovu Truck, nemožete zamisliti koliko je to vozilo dok ga ne viditi uživao, veći je od TAM-ića imam osjećaj ra je raćen na kamionskoj šasiji.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.061 seconds with 23 queries.