PALUBA
March 28, 2024, 09:56:57 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: IMR TARA  (Read 73769 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #15 on: November 15, 2011, 09:30:54 am »

U Gazelu se od stranih motora ugrađivao samo Steyr dizel.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #16 on: November 16, 2011, 08:27:45 pm »

Odlična tema Rotring.
Ne samo što je dobro napisana nego je i naslov više nego poželjan.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #17 on: November 16, 2011, 09:24:45 pm »

Испред тадашње Управе безбедности добио сам задатак да напишем тактичко-техничке захтеве за полицијску варијанту возила "Тара". Осим класичног возила за превоз људства била је идеја да се уради наменско возило за траспорт притвореника ("марица") и возило за криминалистучке техничаре, односно увиђајне екипе. Ја и још двојица колега добро смо прегледали возило које било довежену у круг зграде "2" тадашњег ССНО-а. Одмах нам је упао у очи проблем на који је указао "Љуба". У подацима возила пише једна висина клиренса,а у стварности је друга (нижа) због онаквог решења спона (или шта је то већ).  Војна полиција је масовно користила "Пинцгауере",а имала је и доста "Пух"-ова. Први, визуелне поглед на "Тару" је био разочаравајући.детаљан преглед још више. Можда је, када је у питању мотор, то било одлично решење, али када је била у питања функционалност возила за практично коришћење, одна је то у поређењу са претходно поменутим возилима било корак уназад. Када смо уз помоћ двојице инжењера из Раковице, премерило возило ја и колега смо урадили домаћи задатак и написали ТТЗ, али смо такође, у посебном извештају написали да је наша оцена да то возило није погодно и подесно за војну полицију, да је клиренс "опасно" низак, те да ће приликом стварног коришћења на терену често долазити до проблема и заглављивања. Такође, у односу на "пинзгаурер" то возило је, колико се сећам, имало мању носивост и превозило мање људи (не стаје цело одељење). Наш предлог - извештај је прихватио начелник управе и то је прослеђено Саобраћајној управи.

Ја признајем да на возилу постоје можда добра  инжињерска решења, али их има још више лоших. "Тара" није задовољила задате ТТЗ и уопште очекивање. Било је притиска да се оно прихвати, такво какво је и уведе у наоружање, а потом модификује. Можда је то било добро за неког. Генерално, добило би се ново возило, домаће, па би се лакше и одржавало. Међутим по мом дубоком убеђењу то не би било добро решење за војску. Било би проблема код одржавања, а посебно у експлоатацији јер људи - корисници не би били задовољни. А то је најважније.

Као пример проблема код оржавања "домаћих" возила наводим једну електронску плочици звану "регулатор напона алтернатора" на возилима ТАМ-110 и 150. Та плочица је била из увоза и баш то је релативно често "цркавало". По два-три месеца се чекало да се то добави из иностранства. Тако би вероватно било и са "Таром".
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #18 on: November 17, 2011, 09:44:01 am »

Hvala dzumba na tekstu. Zlata vredi.  Smiley


Odlična tema Rotring.
Ne samo što je dobro napisana nego je i naslov više nego poželjan.

 Grin

Ako mislite da nesto ne valja vi menjajte.
« Last Edit: November 17, 2011, 09:54:42 am by rotring » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #19 on: November 17, 2011, 10:26:06 pm »

Odlična tema, Rotring!
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #20 on: November 17, 2011, 10:56:43 pm »

Odlična tema, Rotring!

Hvala!

Evo jos malo slika puno hvaljenog ali i puno osporavanog IMR-ovog ceda TARE.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* IMRTara4x4Ad.jpg (66.95 KB, 632x800 - viewed 511 times.)

* tara04.jpg (121.48 KB, 694x521 - viewed 547 times.)

* IMRTara4x4copy.jpg (63.82 KB, 799x326 - viewed 526 times.)
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #21 on: November 18, 2011, 12:42:45 am »

Nisam ni primjetio ovu temu.

Obećao sam Rotringu da ću se javiti pošto sam vozio Taru. U dva navrata probao sam vozilo na terenu, mislim da je jednom bila 1990. a drugi put je sigurno bila 1991. Prvi put sam vozio otvorenu/pokrivenu SMB verziju ali ne bih mogao reći koju. Nisam uopće ni bio svjestan ni da je postojalo toliko verzija ni da je napravljeno 16 protipa, bio sam uvjeren da je i jednoga i drugoga bilo manje. Drugi put sam vozio verziju sa zatvorenom kabinom i to baš onu crvenu.

Interesantno (a i znakovito) je da je moj prvi dojam bio upravo ono što su Ljuba i Džumba već primjetili - vrlo nizak klirens ovjesa. Svakom ko išta zna ili ima iskustva sa terenskim vozilima to je moralo biti očito na prvi pogled.

Prvi put sam Taru probao u Nikincima, relativno kratko i na vrlo nezahtjevnom terenu na kojem se karakteristike vozila nisu ni mogle pokazati.

Osim klirensa, prvi dojam mi je bio vanjska sličnost sa Pinzgauerom ali bitne konstrukcijske razlike. Dok pinz ima centralni cjevasti nosač, Tara ima klasičnu šasiju (ono što se na engleskom zove ladder frame). Ulaz u kabinu je dosta nezgodan i nepraktičan. Iako gabariti izgledaju slično, subjektivan je osjećaj da se ipak lakše ulazi u kabinu Pinzgauera. Prva vožnja bila je otprilike 70% na suhom asvaltu a 30% na suhoj, čvrstoj i nabijenoj zemlji (slabo zatravljena livada bez kolotraga). Na takvom se terenu ne može realno puno procjeniti ali subjektivan je osjećaj bio da je vozilo manje nestabilno od Pinza na asvaltu, djelovalo je čvršće, kao da je bolje ležalo. Po zemlji je išlo sasvim korektno. Također se sjećam da su kočnice imale dosta slabu modulaciju, osjećaj je bio da slabo koče iako su bile dosta proporcionalne ali je trebalo vrlo jako stiskat.

U drugoj vožnji probao sam Taru na pravom teranu, u Banatu. Točne lokacije se ne sjećam ali teren je bio izvrstan, bilo je svega, i uzbrdica/nizbrdica (relativno kratkih ali sasvim dovoljnih), i kolotraga, i rupa, i jaruga ispunjenih vodom i žitkog blata.

Prvi dojam na terenu bila je vrhunska mogućnost penjanja i spuštanja na velikim nizbrdicama sa izvrsnim upadnim i izlaznim kutovima. Tu se nije imalo šta zamjeriti.

Na dubokim kolotrazima Tara se pokazala nedovoljno čvrstom, torziono uvijanje šasije bilo je prilično izraženo, bez obzira na neovisan ovjes. Mislim da bi to bio problem.

Vozilo je dosta dobro gazilo kroz duboku vodu u jarugama, otprilike visine prednjeg branika ili čak malo veću. Kod vožnje kroz vodu val je bio korektan, pravilan. Jedini je problem bio potpuni nedostatak dihtovanja vrata te je prilična količina vode ulazila u kabinu.

Najveći i najozbiljniji problem pokazao se kod vožnje kroz gusto blato. Upravo nedovoljan klirens stvorio je problem jer se dosta čvrsto i ljepljivo blato hvatalo na donja poprečna ramena i u jednom trenutku vozilo je guralo ispred sebe popriličnu količinu blata, sve dok ga to blato niej podiglo i onemogućilo kontakt kotača sa podlogom. Tako zaglavljeno nije se nikako moglo pokrenuti. Otežavanje vozila ukrcavanjem 4-5 dodatnih osoba samo je privremeno popravilo stvar jer je išlo kratko vrijeme dok se na ovjesu nije nahvatalo još blata i onda se dogodila ista stvar.

Kroz žitko blato također je bilo problema jer prednja/donja zaštitna ploča motora je toliko velika i tako profilirana da praktično tjera vozilo u 'glisiranje' tj. onemogućuje kontakt sa čvrstim slojem podloge. Razmišljam ali nikako se ne mogu sjetit je li bila ugrađena blokada diferencijala prednje i zadnje osovine.

Namjeravao sam probati ponašanje na poprečnom nagibu (stari Pinzgauerov problem) ali prije nego što sam došao do dijela terena koji bi se mogao nazvati ekstremnijim nagibom domaćini su me zaustavili.

Na testu u Banatu odmaglivanje prednjeg stakla bilo vrlo problematično od početka do kraja.

Toliko se sjećam.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #22 on: November 18, 2011, 08:21:37 am »

Hvala Hrundi, odlican prikaz iz prve ruke!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMR-01.jpg (228.11 KB, 469x699 - viewed 551 times.)

* IMR-02.jpg (172.98 KB, 484x693 - viewed 628 times.)

* IMR-03.jpg (163.3 KB, 493x681 - viewed 432 times.)

* IMR-04.jpg (173.59 KB, 485x679 - viewed 497 times.)
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #23 on: November 18, 2011, 09:29:14 am »


Kako 'stručnjaci' za marketing naprave kontraefekat:

Posljednja fotografija iz ovog prospekta primjer je kako se NE SMIJE ulaziti u vodu u terenskoj vožnji. Ne govori ništa o kvaliteti vozila a kod poznavatelja izaziva reakciju 'vidi koji idioti'. Puno korisnija informacija je vozilo koje mirno ide kroz duboku vodu: vidiš koliko gazi, kakav val pravi...

Ali vjerojatno se nekom geniju svidjelo kako prska voda na sve strane, djeluje 'moćno' i 'macho'.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #24 on: November 18, 2011, 07:15:57 pm »

Lijepo prezentirano, ja sam nedavno osvanuo na ovom forumu i na jednom od pdf-ova sam postavio pitanje o ovom vozilu i za dva-tri dana tema je već tu, pohvalno. Netko je, mislim Bozo 13 negovijestio i temu o IMV 0.75 (do tada nisam bio nikad čuo za to vozilo, sad malo istražujem i uopće mi ne izgleda loše) pa ukoliko postoji mogućnost da se ova dva vozila usporede..... BTW dzumba i Hrundi, koliko vidim Vi ste imali priliku testirati TARU, da li ste imali priliku i IMV 0.75? Ili da sačekamo temu samo o IMV 0,75. poz.......

 
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #25 on: November 18, 2011, 07:23:00 pm »

Za IMV sam prvi put čuo na Palubi.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #26 on: November 18, 2011, 07:25:05 pm »

@Proxy1969

Dali bi odgovarala ta tema? Wink

U temi moram još dopisati rezulate testiranja i postaviti par slikica.

LPB
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #27 on: November 18, 2011, 10:19:42 pm »

Moguce je napraviti okvirnu komparaciju dva rivala tj. izvuci neke zakljucke samo iz dostupnih tehnickih podataka za ta dva vozila. Medjutim najvaznije zakljucke moze izvuci samo onaj koji je testirao oba vozila i to u svim rezimima rada i opterecenja.

Taj deo je malo Z jer i pored dzumbe i Hrundija nemamo takvog koji je imao mogucnost da testira i ocenjuje u navedenom obimu oba vozila. I sama okolnost da imamo ljude koji kvalitetno i iz iskustva imaju sta da kazu na ovu temu je za svaku pohvalu i govori o kvalitetu ljudi ovde i kvalitetu foruma oupste.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #28 on: November 18, 2011, 10:52:33 pm »

U temi Terensko vozilo IMV 750 4x4 opisan je način testiranja i rezultati oba vozila. Možda je članak malo pristranski, ali dobija se osečaj, šta su vozila trebala prestati na testiranjima.

LPB
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #29 on: November 18, 2011, 10:58:49 pm »


Dok sam čitao Božov članak o IMV-u gdje se navodi testiranje u Deliblatskoj pješčari, sjetio sam se da sam upravo tamo probao zatvorenu verziju Tare. To je u Banatu.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.