PALUBA
March 28, 2024, 04:33:21 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: IMR TARA  (Read 73758 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #30 on: November 18, 2011, 11:02:45 pm »


Dok sam čitao Božov članak o IMV-u gdje se navodi testiranje u Deliblatskoj pješčari, sjetio sam se da sam upravo tamo probao zatvorenu verziju Tare. To je u Banatu.

I kakav je bio filter za vazduh?  Wink
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #31 on: November 18, 2011, 11:28:19 pm »

Nije bio sa vanjskim usisom, to sam siguran.

Ovako izgleda vanjski usis zraka za motor. Dva su razloga za njegovu ugradnju:

1. Omogućuje prolaz kroz duboku vodu bez bojazni da ona uđe u usis zraka. Tako da se kod ovako opremljenog vozila može gaziti dublja voda nego kod neporemljenog, pod uvjetom da su pokretni djelovi motora (najprije ventilator ali kod nekih vozila i zamašnjak ako nije sasvim zatvoren) zaštićeni od kontakta sa vodom odnosno ugrađeni dovoljno visoko i ako je elektrika i elektronika motora također smještena visoko i dobro zaštićena.

2. Duga cijev usisa stabilizira protok zraka, tj. smanjuje vrtloženje. Kod dobro postavljenog sustava na dnu vertikale usisa nalazi se vrtložna komora (vrlo jednostavan sustav sa dvije koncentrićne cijevi i nekoliko fiksnih lopatica odnosno prepreka u struji zraka u koji čestice iz zraka (pijesak i zemlja) udaraju i padaju na dno komore a pročipćen zrak se odvodi sa strane. Naravno, tek onda dolazi pravi filtar zraka. Kod vozila dobro pripremljenih za pjesak on je predimenzioniran u odnosu na standardni.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Taru sam tamo najmanje vozio po pjesku. Uopće se ne radi o pješčanoj pustinji, samo pjesak, kao u Sjevernoj Africi ili na Bliskom Istoku. Deliblatska peščara je područje sa pješčanom podlogom ali je pjesak u dobroj mjeri zatravljen. Na obodima ima klasične zemlje i bregova i u principu je prilično OK područje za generalno testiranje terenskog vozila


* filt1.jpg (188.59 KB, 800x600 - viewed 587 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #32 on: November 19, 2011, 11:59:13 am »

Ја нисам возио "Тару". Само сам је онако добро, натенане, разгледао, прегледао, премерио, отворио - затворио сваки поклопац, сео на место возача, сувозача, путника, ушао и изашао на сваки отвор, а све  због обавезе коју сам добио. Чуо сам, разговарао са пре тога са оним који су је возили, али и са инжињером који је био на лицу места. А у неформалном разговору се каже обично више (обично оно што је лошије) него што пише на проспектима. Као што сам написао за мене је то виђење било разочарење. Пре тога сам користио и возио "пинзгаурере", "Пух"-ове "110"-ке. Све су то била врло добра, проходна, врло поуздана возила (Посебно "Пух"), погодна за војну употребу и добро урађена (све пасује и дихтује). "Тара", иако то није био довршен, серијски производ, није одавала такав утисак. Можда би је, да је развој настављен, дотерали, али онај проблем са клиренсом није било могуће отклонити без озбиљније промене конструкције. Сећам се да нам је инжињер који нам је "дат" на располагање образложио зашто је тако урађено, али се одгвора не сећам.

За ИМВ-ово возило сам чуо, али га никад нисам видео.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #33 on: December 01, 2011, 06:53:18 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Tara mpl.JPG (28.18 KB, 688x415 - viewed 586 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #34 on: December 01, 2011, 07:50:54 pm »

Još par slika Tare

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Tara (1).jpg (81.26 KB, 800x539 - viewed 770 times.)

* Tara (2).jpg (112.04 KB, 590x442 - viewed 761 times.)

* Tara (3).jpg (58.13 KB, 590x305 - viewed 492 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #35 on: December 01, 2011, 07:58:26 pm »

Quote
......Све су то била врло добра, проходна, врло поуздана возила (Посебно "Пух"), погодна за војну употребу и добро урађена (све пасује и дихтује).
Malo u Offf.
Imali smo i mi u Mornarici određeni broj "PUX-ova". I to samo u komandama, VPO, Sektora i mislim na uporištu Vis. Bar sam ih tamo sretao kad sam bio poslom. Dosta puta ja i moja ekipa bili smo voženi tim vozilom u raznim uslovima. I što kaže Džumba, "PUX" je zakon. Bio je fenomenalno vozilo.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #36 on: December 01, 2011, 08:22:31 pm »

Vjerovatno, kada se piše "PUX", misli na vozilo "PUCH", koje je imala i JNA. Nekoliko jih je ostalo u Sloveniji poslije 1991, svi su bili dizelaši sa ručnim mjenjačem (4 brzine). Slovenija (TO) je kupila več 1990. godine
vozila "PUCH" sa benzinskim motorom i automackim mjenjačem.
"PUCH" je u stvari licenca Mercedes-a
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #37 on: December 02, 2011, 09:28:16 am »

Kad smo vec u offtopiku ajd i ja nesto da dodam......

Puch nije licenca mercedesa vec je mercedes kupio habriku PUCH koja je ranije proizvodila 4x4 vozila pod istim imenom. Proizvodnja je ostala u Gracu, Austriji ali model je pod novim imenom Mercedes G. Jos nesto, Puch/Mercedes G nemaju nikave slicnosti sa Tarom tako da ne razumem sto ste se njega dotakli.

Ako trazite slicnosti, tu je Pinzgauer...takodje od Puch-a. Mislim da je drug Cira na taj automotoprevoz mislio  Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #38 on: December 02, 2011, 01:32:26 pm »

Ја сам први овде поменуо Puch у смислу да Тара, камо могућа замена и за ово возило није била дорасла за тако нешто. Puch у конструкционом смислу нема везе са Таром, али је неко замишљао да она замени Пинзгауер и делимично Puch. Војна полиција је већ тада имала "дугачке" Puch-ове са клупама позади и церадом уместо металне каросерије. Та варијанта Puch-a превозила је 10 лица (са возачем). Набављени су средином 80-тих за противтерористичке јединице. Неко је предвиђао да ће Тара да замени та возила и ми смо били против. У смислу намене, функционалности, издржљивости, поузданости та два возила, у намени за војну полицију (противтерористичке јединице), се могу поредити. У том смислу Тара је знатно лошија.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #39 on: December 21, 2011, 06:02:38 pm »


Dok sam čitao Božov članak o IMV-u gdje se navodi testiranje u Deliblatskoj pješčari, sjetio sam se da sam upravo tamo probao zatvorenu verziju Tare. To je u Banatu.

   I ja sam oozavao da dedinog "moskvica" dobro prodzaram kroz deliblatsku pescaru,vozila sa zadnjom vucom jednostavno su fenomenalno zanimljiva za voznju po tom terenu  Grin Sto se same TARE tice,imao sam priliku da vidim uzivo vise vozila u raznim verzijama 2002. u VTI. Primetan je bio uticaj korozije na sasiju, i truljenje iste,sto samo po sebi znaci da sama zastita lima nije bila dovoljno dobra.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #40 on: January 27, 2012, 04:39:02 pm »

Dve fotografije Tare ... ne znam odakle mi  Huh?


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* tara.jpg (419.78 KB, 1600x1200 - viewed 338 times.)

* tara_1.jpg (343.61 KB, 1600x1200 - viewed 491 times.)
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #41 on: January 27, 2012, 06:01:02 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo i ovih...ni ja ne znam odakle mi Grin


* taraimr.jpg (158.26 KB, 800x600 - viewed 262 times.)

* taraimr1.jpg (28.82 KB, 600x450 - viewed 613 times.)
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #42 on: January 27, 2012, 07:52:48 pm »

Znam da je OT, al ipak, pošto je na fotografiji Tare; Zar VRS upotrebljava IVECO Astra taktičke kamione ili je to slika sa sajmišta (PARTNER)?
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #43 on: January 27, 2012, 08:00:20 pm »

Fotke su sigurno sa beogradskog sajma, vidi se železnički most u pozadini.
Logged
deejaygoran
mornar
*
Offline Offline

Posts: 28


« Reply #44 on: February 01, 2012, 08:55:34 pm »

Po meni Tara je i dalje zanimljiv koncept i nebi bilo lose ponovo ga pokrenuti uz ispravljanje navedenih propusta.Ovakva mala i visoko prohodna vozila su veoma potrebna u vojsci zandarmeriji pa cak i policiji.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.