PALUBA
March 28, 2024, 10:40:52 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Kuća Cveća  (Read 25040 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #30 on: March 04, 2013, 08:50:56 pm »

Razvukla fukara.

Ja bih samo ovo stavio u mnozini, mada nesto je i sacuvano, bilo je pre dve-tri godine neka izlozba u Beogradu, koja je bila pretstavljena u jednom broju casopisa Kalibar.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #31 on: March 04, 2013, 09:18:55 pm »

Колико се мени чини то се ипак није десило. Доста оружја има у депоу музеја.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #32 on: March 05, 2013, 08:20:58 am »

I ja mislim da je gotovo sve u depou muzeja.

Ali verovatno da je i Rade bar delimično u pravu.
Neki bezecovani primerci se verovatno mogu naći u nečijim privatnim zbirkama a možda i ne.

Mislim da će se veći deo inventara ipak utvrditi na ostavinskoj raspravi koja će da usledi po utvrđivanju kompletnog spiska predmeta.

Samo je čudno kako muzej odugovlači da spisak predmeta sa kojima raspolaže preda sudu.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #33 on: March 05, 2013, 09:08:04 am »

Koliko se secam u medijima se pominjalo lovacko oruzje u kontekstu ostavinske rasprave.

Ona vila Srna u Morovicu neodoljivo podseca na glavnu vilu u Karadjordjevu. Kao da je u pitanju isti arhitekta.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #34 on: March 05, 2013, 08:13:27 pm »

чисто да се помене, поред овог силног оружја које је било у београду, у сваком ексклузивном ловишту где је тито боравио било је и нешто његовог оружја. то су биле "радне" пушке, свакако врло квалитетне (ипак тито није био ко зна каква бараба), али је највредније дакако било у бг-у. управо је ово оружје развучено куд где, па се и на огласима може наћи да се продаје "титово" оружје. кажем, био сам клинац кад сам све то видо у ловачкој кући и једино што ме је тада стварно импресионирало био је афрички биво на зиду. пушке су биле у стакленим витринама и у очи ми је упао један дрилинг и гравирани карабин.
Logged
kulerr2000
mornar
*
Offline Offline

Posts: 35


« Reply #35 on: March 05, 2013, 08:45:29 pm »

Samo sam hteo da naglasim da je zbirka oruzja iz Lovacke kuce Memorijalnog centra kompletna i  na broju i da nije razvucena, ovo govorim iz licnog vidjenja i tvrdim to. Svakakve stvari su se dogadjale u periodu renoviranja od 1997 godine, ali zbirka oruzja nije dirana i to sa sigurnoscu od 98 posto  Smiley tvrdim.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #36 on: March 05, 2013, 08:47:17 pm »

дај боже да си у праву...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #37 on: March 05, 2013, 08:54:03 pm »

Како год то некима било чудно 1980-те, када је Тито умро, извршен је попис ствари и све је стваљено "под кључ". Јованка се бунила (правно и људски била је управу) јер су јој и личне ствари одузели, али можда је баш тај попис и стваљање под кључ то и сачувало. То по ловиштима сигурно нису биле "титове" пушке. Уосталом много што шта је локално руководство и зидало и набављало под фирмом "за Тита".
Logged
kulerr2000
mornar
*
Offline Offline

Posts: 35


« Reply #38 on: March 05, 2013, 08:56:04 pm »

Upravo tako, apsolutno ste u pravu. Spisak je sastojao kartone svakog predmeta a taj karton je imao i fotografiju predmeta, tako da nije moglo da bude nikakvih manipulacija.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #39 on: March 05, 2013, 09:00:21 pm »

Teško me možete ubediti da je to do danas ostalo netaknuto.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #40 on: March 05, 2013, 09:03:17 pm »

џумбо, ја сам то пронашао на једном од ловачких форума (мислим србијалов али немој да ме држиш за реч). отац неког од форумаша је радио у неком ловишту (чини ми се у хрватској) и то баш на одржавању тог оружја. он је навео и неке високе функционере који су ту ловили, али сад да ме убијеш не могу да се сетим на којој сам теми то нашао    можда је и ловачка прича, али ми није деловало тако. важно је да је сачувано ово из музеја, макар у већини.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #41 on: March 05, 2013, 09:27:41 pm »

Да су ти "високи функционери" ловили, сигуран сам. Да су та "елитна" ловишта имала и "своје" пушке (да дају онима који не донесу своје) било је, али да су те пушке за "нужду" (које дрнда свако ко стигне, макар и "функционери") титове, то сигурно не бива. Можда је чак и опалио неки метак из неко од тих (мада сумњам), али опет то није била "титова" пушка већ пушка ловишта.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #42 on: March 05, 2013, 10:45:36 pm »

Mnogo puta smo već pomenuli da su mnogi mnoge stvari nazivali Titovim a da one to zaista nisu bile.

Ako se dobro sećam Titov unuk Joška mlađi se nada da je u toj kolekciji ostala sačuvana jedna posebna puška za koju on smatra da je vrednija od svih zajedno.Samo ja sad ne mogu da se setim njenog naziva.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #43 on: March 06, 2013, 08:20:05 am »

Krajem 2008. i pocetkom 2009. godine je bila izlozba Titovog lovackog oruzja.

Quote
уторак, 16. дец 2008, 13:25 -> 21:46

Изложба Титовог ловачког оружја

Изложба "Ловачко оружје Јосипа Броза Тита" отворена је у Музеју "25. мај" у Београду и трајаће до 31. јануара. Поред јединственог фото и видео материјала биће изложени и експонати из збирке Титових ловачких трофеја.


Збирка ловачког оружја Јосипа Броза Тита представљена је на изложби у Музеју "25. мај".

Материјална вредност збирке настале у периоду од 1945. до 1979. године огледа се у употреби племенитих метала у изради појединих комада оружја, као у њиховом украшавању (позлаћене гравуре дивљачи, ситна арабеска гравура, интарзије и инкрустације од сребра и злата).

У збирци се, поред ловачког оружја, налазе и предмети који чине ловачку опрему: бинокуларни догледи за осматрање дивљачи, ножеви, торбе за прибор и муницију, столице, кожни реденци за муницију, рукавице за грејање руку, прибор за чишћење и одржавање оружја.

На изложби ће публика имати прилику да види 72 пушке - примерке ловачког оружја произведене у познатим фабрикама и радионицама у Совјетском Савезу, Белгији, Италији, Великој Британији, Демократској и Савезној Републици Немачкој, Аустрији, Шведској, САД, Јапану, Финској, Чехословачкој и Југославији.

Начин израде је различит - од сасвим једноставних пушака са скромним украсима, израђених у покретним радионицама омладинских радних бригада и центрима предвојничке обуке, до скупоцених уникатнихпримерака које су Титу поклањали представници страних држава.

Поред јединственог фото и видео материјала који сведоче о сусретима личности које су оставиле дубоки траг у савременој светској историји, биће изложени и експонати из збирке Титових ловачких трофеја.

Музеј историје Југославије у тој збирци чува 300 експоната који су добили 94 медаље на светским и међународним изложбама лова широм света.

Изложба ће трајати до 31. јануара.

IZVOR - RTS


Pa jos neki linkovi koji govore o Titovom lovackom oruzju, kako o onom koje je jos u Muzeju tako i o onom koje je doslo u ruke trece strane.

Titove puške za 200.000 evra
Veliki lovac svih naroda
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #44 on: May 04, 2013, 05:55:41 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/wrjkoXrIzOE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Pages:  1 2 [3] 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.