PALUBA
April 24, 2024, 05:11:36 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Nepoznati oklopnjak JNA - pomoć.  (Read 46287 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #15 on: November 25, 2011, 09:08:52 am »

To i znači trebalo biti ovde...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Kacarevo-.JPG (146.43 KB, 896x578 - viewed 466 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #16 on: November 25, 2011, 09:27:11 pm »


  Kacarevo obilazim prilicno cesto,kada sam pratioc razvoza hrane. Nazalost,ne zadrzim se nikada dugo da detaljno pregledam sta sve ima.U pitanju je kasarna sa malim brojem pripadnika VS,a postavka se nalazi pod vedrim nebom i tragovi propadanja su vidljivi na svim eksponatima. Od malih PA topova,minobacaca pa do SU 100 ,i raznoraznih kamioncica se nalaze tamo. Ocigledno je da se ne vodi racuna o eksponatima. Nosio sam se mislju da posaljem mail ministarstvu kulture ili vojske,nisam siguran u nadleznost da se sve to prebaci na kalemegdan, eto mozda je ovo prilika da se tako nesto malo bolje organizuje,jer ce tamo zasigurno istrunuti. Inace samo Kacarevo nije mnogo daleko od Bg,nekih 30-ak km, i na 7 km od mog sela Smiley Kolima se stize za 30-40 min,ali je veci problem,sto ne mozes tek tako uci u kasarnu...
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #17 on: November 25, 2011, 10:05:20 pm »


  Kacarevo obilazim prilicno cesto,kada sam pratioc razvoza hrane. Nazalost,ne zadrzim se nikada dugo da detaljno pregledam sta sve ima.U pitanju je kasarna sa malim brojem pripadnika VS,a postavka se nalazi pod vedrim nebom i tragovi propadanja su vidljivi na svim eksponatima. Od malih PA topova,minobacaca pa do SU 100 ,i raznoraznih kamioncica se nalaze tamo. Ocigledno je da se ne vodi racuna o eksponatima. Nosio sam se mislju da posaljem mail ministarstvu kulture ili vojske,nisam siguran u nadleznost da se sve to prebaci na kalemegdan, eto mozda je ovo prilika da se tako nesto malo bolje organizuje,jer ce tamo zasigurno istrunuti. Inace samo Kacarevo nije mnogo daleko od Bg,nekih 30-ak km, i na 7 km od mog sela Smiley Kolima se stize za 30-40 min,ali je veci problem,sto ne mozes tek tako uci u kasarnu...
Ето сад имамо комплетнију информацију о тој касарни.
У ствари то није права касрна, већ нека врста издвојеног објекта, типа складиште.
Ја сам тамо провео цео дан, давне 2001/2002.године.

Најважније ствари су ипак у магацинима. Што се то не би отворило за јавност и ја се питам. Добро мало је даље од Београда, али за љубитеље НВО, то није далеко.
Од некаквих скромних улазница, сакупило би се новаца, макар за фарбу.
Ту сам први и једини пут видео, већ споменути СУ-100.

Можда вреди да се покрене нека иницијатива према МО.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #18 on: November 25, 2011, 10:14:22 pm »

Iz nekog Ceskog magazina....

Izlozba se nalazi na 350m pokrivenog prostora i 2000m slobodnog prostora...
Trebalo bi se tamo nalazi
6. šlemova
8. bodeža i maceva
74. pištolja i revolvera
173. pušaka i karabina
33. automata i automatskih pušaka
33. puškomitraljeza i mitraljeza
14. RPG i bacača plamena
13. minobacača
3. beztrzajna topa
16. PVO topa
4. PT topa
7. haubica
9. topova
8. tenkova i samohodki
2. radiolokatora fruška gora
1. sovjetski radar P-35
i još Zil 157 i GAZ-63 sa radio kabinama
u skladistu bi se trebalo nalaziti jos 3171 komad vecinom pešadiskog oružja
Pišu ovde još da od 2008 muzej pripada Vojnom muzeu iz Beograda
ali da zatim pristup imaju samo pripadnici VS ili ljudi koji dobiju odobrenje ministerstva odbrane.

Ima i skenova tj. slika.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #19 on: November 25, 2011, 10:23:09 pm »

Ima i ovoga.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 105.jpg (580.91 KB, 2048x1536 - viewed 449 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #20 on: November 26, 2011, 10:45:15 am »

 
   Ne mogu ni da zamislim kako bih "zvanicno" izdejstvovao posetu toj zbirci,iako sam pripadnik VS. Ako neko od osoba sa visim cinom,to nekako uspe (da se razumemo,svaki cin je visi cin od razvodnika) ,neka slobodno uputi poziv rado cu se odazvati,premda nisam video zatvoreni deo zbirke.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #21 on: November 26, 2011, 12:40:58 pm »

Ima i ovoga.


Je'l to isto što i ovo:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* haubica m1 203mm.jpg (105.94 KB, 600x450 - viewed 412 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #22 on: November 26, 2011, 01:34:27 pm »

druga cev. gore je 155mm, a dole 203 ako me oci ne varaju. sve iz jna su bile u varazdinskom korpusu i ostale u hrvatskoj (kolko ja znam)
Logged
bojanSDK1
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 364


« Reply #23 on: November 26, 2011, 02:22:56 pm »

U Kacarevu je bilo ranije jedno od skladista 608. pozadinske baze. Sada je takodje skladiste Centralne logisticke baze Vojske Srbije. U jednom delu skladista, se nalazila i takozvana stalna izlozba naoruzanja koja je formirana pocetkom 1970tih u Mostaru. Tu je bilo od streljackog naoruzanja do oklopnih vozila i artiljerije.
U vremenu kada sam bio pom. MO za ljudske resurse 2007/09 iskoristio sam svoj uticaj i u dogovoru se generalom Ponosem (tada NGS) i nacelnikom uprave J-4 GS generalom Samardzicem, za Vojni muzej sam prezueo taj deo iz sastava Baze. Kako je prostor na Kalimegdanu skucen i ne dozvoljava se sirenje spoljne izlozbe (artiljerija i oklopna sredstva), moja ideja je bila da deo u Kacarevu bude pripojen muzejskoj zbirici, a da se tu dovlace novi eksponati za muzej i cuvaju do daljeg.
Naime, nesto od takve tehnike ja sam identifikovao po kasaranama sirom Srbije jos dok sam bio kod prvi put u MO, apotom i kod predsednika Tadica. Uz pomoc Generalstaba smo poceli prvo to da stavljamo sa strane i da spasavamo od rashodovanja, a kada sam preuzeo duznost Pom za lj.res. MO poceli smo to da dovlacimo u kasarnu Zarkovo. Na lokaciju oko sadasnjeg Vojnog arhiva.
Potom, kada je Kacarevo preslo u sastav Vojnog muzeja, ostalu "pronadjenu" tehniku za Vojni muzej transportovali smo direktno u Kacarevo. Tako da je sva tamosnja izlozena tehnika kao i kolekcija streljackog naoruzanja sada u sasatvu Vojnog muzeja. Deo streljackog naoruzanja je vec bio pokazan na nekim izlozbama u Vojnom muzeju u protekle dve godine. Ali ovo drugo je i dalje van ociju javnosti, i u prilcno losem vizulenom stanju.
Takodje, deo takve tehnike, artiljerije i jedan Jastreb, izlozili smo i postavili po krugu Vojne akademije. Ta tehnika je u boljem stanju, jer smo 2008. preuzeli korake da je makar ofarbamo.
Tehnika koja je ostala u Zarkovu sada je izlozena propadanju, i razvlacenju od svih mogucih koji mogu da prodju kroz zicu na tom delu kasarne. Ovo mi je posebno zao, jer sam pojedine primerke identifikovao u kasrnama u odlicnom stanju, pa smo ih tamo dovlacili i ostavili sa idejom prebacivanja na sigurnije mesto (npr sanitetski Fica, dizalica na kamionu Kenvort, kamion Foden itd..)
Posle mog odlaska iz MO, prikupljanje stare tehnike sa lokacija po Srbiji, za Vojni muzej cini mi se da je stalo.

Bojan
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #24 on: November 26, 2011, 03:13:48 pm »

Бојане,
свака част на уложеном труду за очување наше историје!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #25 on: November 26, 2011, 03:26:04 pm »

I ja bih pomogao, kad bih znao kako?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #26 on: November 26, 2011, 03:36:11 pm »

kad smo kod panceva i okoline, u "stevici" je iza PTS-a bio neki polugusenicar sa (rekao bi) PA topom 37mm. pored njega i neki serman sa snorkelom i jos nesto,ali se ne secam sta. nije bio u bogzna stanju, ali da ga pomenem posto je u blizini...
Logged
bojanSDK1
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 364


« Reply #27 on: November 26, 2011, 08:53:27 pm »

Hvala Vatra! Jedino mi je zao sto trenutno kao da nema sluha za takve stvari...

U toj kasarni bio je jedan PA samohodni M-15 halftrack, T-34 i Serman sa cevkom za obuku u podvodnoj voznji. Naravno, ovo pisem iz glave, moguce i jos nesto pride.

Bojan
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #28 on: November 26, 2011, 08:55:22 pm »

Jel moguce nesto uraditi pre nego sto sve propadne i ode u sekundarne sirovine?
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #29 on: November 26, 2011, 08:57:00 pm »


 Ili da se piše Ministarstvima, ili da kupimo četke i boju pa da udarimo mi sami po sređivanju.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.