PALUBA
April 27, 2024, 02:18:04 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Nepoznati oklopnjak JNA - pomoć.  (Read 46345 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #75 on: November 29, 2011, 06:33:08 pm »

Osnivanje bi moralo da ide bez mene. Ne bih da pišem zahtev za "dopunsku delatnost" ili kako bi je već personalci okarakterisali.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #76 on: November 29, 2011, 06:48:42 pm »

I ovo je deo istorije koju vredi spasiti....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* MiG-29.jpg (48.24 KB, 525x400 - viewed 875 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #77 on: November 29, 2011, 08:23:54 pm »

Osnivanje bi moralo da ide bez mene. Ne bih da pišem zahtev za "dopunsku delatnost" ili kako bi je već personalci okarakterisali.

  Rade,mene radi, biti cln nekog udruzenja,pa makar i golubarskog, potpada pod neku dodatnu delatnost? Imam par kolega koji su clanovi lovackih drustva i niko nije nesto tako pominjao...
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #78 on: November 29, 2011, 08:26:28 pm »

Vau, šta je moje nevino pitanje pokrenulo... Cheesy Svaka čast momci, samo napred! Cheesy
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #79 on: November 29, 2011, 08:51:37 pm »

@ Tihi
Nije stvar u tome da li si clan nekog udruzenja (maketarskog, golubarskog, lovackog...), to vojsku manje-vise ne zanima i za tako nesto ne postoji obaveza prijavljivanja. Takodje svi pripadnici vojske znaju gde je zabranjeno uclanjivati se (politicke organizacije, stranke, pokreti).

Radi se o sledecem. Ako bi neki profesionalni pripadnik vojske hteo da registruje bilo kakvo udruzenje u svojstvu ovlascenog lica, tada bi morao da to prijavi i nadleznima u vojsci. Bas kao i kada registruje bilo kakvu firmu.
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #80 on: November 29, 2011, 09:24:52 pm »

Da rezimiramo, šta smo dosad videli u Kačarevu, prema članku, slikama i usmenom predanju:

Gun Motor Carriage M15A1, samohodni PA top, 1x37 mm top, 2x M2 Browning spregnuto. SAD (Ne znam da postoji još koji čitav. Možda ovde pričamo o zadnjem sačuvanom.)
M47 Patton, srednji tenk, 90 mm SAD
M4A3E4 Sherman 76W, srednji tenk, 76 mm SAD
T34 obr. 1944, srednji tenk, 85 mm SSSR
155 mm haubica M1, tzv. "Long Tom" SAD
M18 Hellcat, lovac tenkova/samohodni top, 76 mm  SAD (3 kom, 2 zelena, 1 bele boje, ev. broj jednog 5106)
T72MJ, tenk, 125 mm SFRJ (prema kazivanjima naših uvaženih tenkista)
SU100, samohodni top 100 mm SSSR
M48 brdski top 75 mm, SFRJ
M55A3B1, trocevac 20 mm, SFRJ (ev. broj 7777)
20 mm Flak 38/4, "Flakvierling", četvorocevac, Nemačka (Jedan već stoji na kalemegdanu, iza zgrade, štaviše, i mehanizmi mu rade - verovatno nije dugo stajao na otvorenom. Možda je isti?)
20 mm Flak 30/2, "Flakzwilling", dvocevac, Nemačka (Iz daljine izgleda kao da je brodska verzija, najverovatnije i jeste takva)
M8 Pack Howitzer, 75 mm, SAD (ako ništa, to može da se smesti na Kalemegdan, čak i na ruke da se donese tamo. Strašno lagano topče.)
M1940 25 mm protivavionski top, SSSR (Znala bi biti retka zverka! U samom SSSRu su bili povučeni iz upotrebe do 1942.)
M15 Škoda, brdski top, 75 mm, Austro-Ugarska (Škodawerke Gebirgskanone M15, 7.5cm)
leFH 18, haubica, 105 mm, Nemačka (retka stvar)
M18/61, haubica, 105 mm, SFRJ/Nemačka/Francuska ( izgleda nastao kalemljenjem naše 105 mm cevi na lafet leFH18, uz francuske točkove. Izašao iz službe 1996. Komada 2.)
M1942 protivtenkovski top, 45 mm, SSSR
Pak 35/36, protivtenkovski top, 37 mm, Nemačka (Popularni "uredjaj za kucanje na vrata", nadimak dobio po svojoj efektivnosti, komada 2)
M1927 poljski top, 76.2 mm, SSSR
M1943 poljski top, 76.2 mm, SSSR (top od M1927 na lafetu PT M1942)
M1938 teški minobacač, 120 mm, SSSR
P35 radar, SSSR
GAZ67, džip, SSSR
AR55 Campagnola, džip, Italija
nepoznata poljska kuhinja.

Po nekoj odokativnoj proceni, cenim da je bar 1 T55 zaglavio tamo. Sve i da nije, greota bi bila. Nadam se da je i ZSU57-2 isto zaglavio, ako ne tamo, onda barem u kakvoj rezervi gde drugde.
Od stvari za koje se nadam da su ostale barem negde sačuvane su:
M36 Slugger/Jackson, lovac tenkova/samohodni top, 90 mm SAD (u našoj nomenklaturi). Mora da ima koji negde, 99te su dejstvovali po Kosovu. Ne bi ih valda ostavili Šiptarima.
M7 Priest, samohodni top 105 mm, SAD
M3 Halftrack, poluguseničar, SAD
M3A1 White Scout Car, SAD
M8 Greyhound, izvidjačko vozilo, 37 mm, SAD
M20, izvidjačko vozilo, 12.7 mm, SAD
M8 Scott, laka samohodna haubica 75 mm, SAD (na bazi M5 Stuart, trebalo bi da imamo koji takav)
M53/69 Praga, protivavionski top, 30 mm, Čehoslovačka
Raznorazna inžinjerijska vozila na bazi Šermana/T55.

Blago, gospodo, pravo blago.

Edit: Detaljnijim analiziranjem članka se vidi da su sačuvana 2 komada M36 Jacksona, B1 i B2 verzije! B2 verzija je kupola od standardnog M36 na šasiji M4A3E8 Shermana. I ne samo to, nego i GMC kamion, M8 Greyhound, F84G Thunderjet i S55 Whirlwind helikopter. Svašta tu ima!
« Last Edit: November 29, 2011, 09:40:39 pm by HrcAk47 » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #81 on: November 29, 2011, 10:12:33 pm »

I ovo je deo istorije koju vredi spasiti....

Maketa aviona MiG-29, poznata pod oznakom M-18. Smiley
Logged
cerepovec
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 196


« Reply #82 on: November 30, 2011, 05:14:52 am »

na slikicama sa mc iza 34-tvorke se vidi rekao bih su-100
inache iz Mo jos nista nisu rekli...a usput sam saznao da vojni muzej ne potpada pod ministarstvo kulture vec upravo pod MO
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #83 on: November 30, 2011, 02:59:07 pm »

@ Tihi
Nije stvar u tome da li si clan nekog udruzenja (maketarskog, golubarskog, lovackog...), to vojsku manje-vise ne zanima i za tako nesto ne postoji obaveza prijavljivanja. Takodje svi pripadnici vojske znaju gde je zabranjeno uclanjivati se (politicke organizacije, stranke, pokreti).

Radi se o sledecem. Ako bi neki profesionalni pripadnik vojske hteo da registruje bilo kakvo udruzenje u svojstvu ovlascenog lica, tada bi morao da to prijavi i nadleznima u vojsci. Bas kao i kada registruje bilo kakvu firmu.

Pa ako bi Rade bio na nekoj funkciji u zvanicnim papirima ok. Ako bi bio samo clan onda za takvim ne bi trebalo da ima potrebe?

 Hvala na razjasnjenju Kuzma,tako nesto sam i ja mislio da jeste.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #84 on: November 30, 2011, 03:01:38 pm »

Tihi, najbolje je biti "pridruženi" član. Wink
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #85 on: November 30, 2011, 03:09:09 pm »


  Ja neke stvari nikada necu razumeti. Mozda ni ne trebam,ipak sam ja samo razvodnik.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #86 on: November 30, 2011, 07:42:53 pm »

Тихи, када би Раде био одговорно лице у удружењу био би, савременим речником исказано у "сукобу интереса". Чак и када тог "сукоба интереса" не би било, нашло би се оних који би тако нешто доказивали (по систему - "немам ја корист од тога, него он има штету") или подметали. Зато је Раде у праву. У стара времена (60-тих и 70-трих), у ЈНА није постојала забрана да се старешине баве и неким другим јавним функцијама. На пример, било је фудбалских судија међународног ранга (фудбалски судија Љијућ, био је пуковник). Е, онда њега неко доведе у везу са неким мућкама (иако то није баш радио) и дође забрана за све друге. Ту се радило о томе да се одмах неко (новинари) досетио да је он војно лице, па све то што је можда радио (а није) повезао са ЈНА.  Тако би и у овом случају било.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #87 on: November 30, 2011, 08:32:04 pm »

Тихи, када би Раде био одговорно лице у удружењу био би, савременим речником исказано у "сукобу интереса". Чак и када тог "сукоба интереса" не би било, нашло би се оних који би тако нешто доказивали (по систему - "немам ја корист од тога, него он има штету") или подметали. Зато је Раде у праву. У стара времена (60-тих и 70-трих), у ЈНА није постојала забрана да се старешине баве и неким другим јавним функцијама. На пример, било је фудбалских судија међународног ранга (фудбалски судија Љијућ, био је пуковник). Е, онда њега неко доведе у везу са неким мућкама (иако то није баш радио) и дође забрана за све друге. Ту се радило о томе да се одмах неко (новинари) досетио да је он војно лице, па све то што је можда радио (а није) повезао са ЈНА.  Тако би и у овом случају било.

 Htedoh nesto da napisem,ali sam ipak odustao...Da zavrsimo sa ovim i da se vratimo temi.
Logged
cerepovec
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 196


« Reply #88 on: December 08, 2011, 11:20:43 pm »

iz MO konacno odgovorili...
oni smatraju da o tome ne treba pisati te ne zele da obezbede sagovornika niti zele da dozvole snimanje u objektu...prica koju sa tim podacima mogu da napravim bi bila jako mlaka...i sumnjam da bi postigla efekat
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #89 on: January 05, 2012, 06:56:40 pm »

Evo jos jedna fotografija M-7 u rukama JNA

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* M-7 Priest.jpg (54.49 KB, 736x496 - viewed 351 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.