PALUBA
March 29, 2024, 12:57:15 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: PA raketni sistem "NASAMS"  (Read 53731 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #15 on: March 27, 2014, 11:49:35 am »

Organizacija paljbenih jedinica

Kao što je vidljivo iz dosadašnjih opisa podsustava, sustav je vrlo modularno zamišljen i otvorene arhitekture pa je prilagodljiv raznim preinakama u skladu s prosudbama i potrebama nabavljača ili korisnika. Podrazumijeva se da tako modularno zamišljen može biti dograđivan i poboljšavan u nekoliko koraka.

U zemlji proizvođaču temeljna je paljbena jedinica bitnica i sastoji se od jednog središta za upravljanje paljbom, jednog motrilačko-akvizicijskog radara, jednog optoelektroničkog i IC sustava, tri lansera i jednog vozila za prijevoz pričuvnih raketa i pretovar na lanser.
Naravno da proizvođač ovakvu strukturu bitnice preporuča kupcima. No, tehnički gledano, na jedno je središte za upravljanje paljbom moguće povezati do dvanaest lansera. Umjesto više od četiri lansera zemlje korisnice ovog sustava obično na središte za upravljanje paljbom povezuju timove lakih prijenosnih sustava PZO kojima se ciljevi pokazuju pomoću odgovarajućih elektroničkih planšeta. Timova LPRS PZO može biti do devet (uz tri osnovna lansera), odnosno do osam ako je ovakva paljbena jedinica dio PZO bojne, dakle organizirana u širi sustav PZO-a.

Preporučenu bitnicu (bez LPRS PZO) čini 19 djelatnika od kojih je jedan časnik, šest su dočasnici, a ostalo vojnici. Održavanje sustava i njegova priprema za borbeni rad je na članovima bitnice, ali je sve ostalo održavanje na posebnoj postrojbi ili specijaliziranoj radionici.

Borbene i opće značajke sustava

NASAMS sustav iznimno je zanimljiv , ali i modularan, pa je stoga uporabljiv kako za zaštitu nepokretnih objekata zaštite tako i za zaštitu važnih grupacija oružanih snaga. Primjerice, Norveška ih rabi u zrakoplovstvu za zaštitu zrakoplovnih baza, kao i Turska, Grčka, Španjolska, Nizozemska, Švedska i Finska u kopnenoj vojsci, a Poljska u mornarici za zaštitu luka. Čile će ih rabiti i za zaštitu zrakoplovnih baza i u kopnenoj vojsci. SAD rabi svoje inačice s drugačijim lanserima i u kopnenoj vojsci i u marinskom korpusu i u ratnom zrakoplovstvu.
Razne zemlje ih rabe i s različitim LPRS PZO; primjerice Norveška s RB-70 i PZO topovima, Španjolska s Mistralom, Marinski korpus SAD-a i Nizozemski KoV sa Stingerom, a Švedska sa RB-70 LPRS. Zapravo, izvodivo je ovaj sustav upotrebljavati bilo s kakvim drugim sustavom jer se na središte za upravljanje paljbom spaja elektronička planšeta, a ne PZO sustav.

Sustav je malih dimenzija i zahtijeva malo članova posluge, a može gađati i ciljeve koji lete iza lanserova horizonta, ciljeve najrazličitijih odlika. Posebna kombinacija načina vođenja čini raketu jako otpornom na ometanje i protudjelovanje.
Posebna mu je vrijednost mogućnost izdvajanja lansera (ali i timova LPRS PZO) i do 25 km od središta za upravljanja paljbom čime se znatno povećava zapremnina branjene zone.
Sustav, zbog konfiguracije i posebnosti podsustava može ostvariti golemu gustoću paljbe, svaki lanser može lansirati svih šest raketa na šest različitih ciljeva u 10 sekundi, a ako je paljbena jedinica sa 12 lansera, onda može lansirati ukupno 72 rakete na 72 različita cilja, također u 10 sekundi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Osim toga, na sustavu se neprekidno radi, dorađuje se i prema potrebama kupaca i na temelju prosudbe sadašnjih i budućih ugroza. Primjerice, motrilačko-akvizicijskom radaru AN/TPQ-64 Sentinel nedavno je povećan domet do 75 km, a radi se i na ispitivanju mogućnosti povećanja dometa raketi lansiranoj sa zemlje ugradnjom prvog startnog stupnja i/ili povećanjem potiska novog motora.
Ipak, najveća vrijednost sustava NASAMS je u tome što je raketa koju rabi, bez ikakvih radnji ili preinaka, uporabljiva i s opisanog sustava i sa zrakoplova (koji ju inače može nositi). To daje mogućnost zapovjedniku obrane područja donositi odluku s koje će platforme rabiti rakete.
Osim toga, sve inačice rakete AMRAAM su uporabljive i s jedne i s druge platforme.
Stoga je sustav iznimno vrijedan za zemlje koje već imaju zrakoplove naoružane raketama AMRAAM ili ih planiraju nabaviti.


* 13.jpg (88.94 KB, 544x576 - viewed 287 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #16 on: June 03, 2018, 09:18:48 pm »

Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #17 on: June 04, 2018, 09:31:45 am »


Najbolja strana ovog sistema je što se raketa AMRAAM, inače prvenstveno V-V raketa  bez izmena koristi u sistemu NASAMS. Time se znatno smanjuje domet, ali je on dovoljan za najveći broj zadataka odbrane na srednjim visinama i daljinama. Sećam se članka iz IDR sa početka 90ih, gde se prvi put reklamirao ovaj sistem, tada u razvoju. Rakete su modernizovane, domet povećan. Ipak, Rusi su za to vreme napredovali više u razvoju sistema PVO svih vrsta.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #18 on: June 04, 2018, 03:59:53 pm »

Mana ovog sistem je izuzetno skupa raketa.

Cena Aim-120 raketa ide (zavisno od verzije) od 300-400.000 USD od 1.7 mil USD (FY2014).
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #19 on: June 05, 2018, 10:11:06 am »

Mana ovog sistem je izuzetno skupa raketa.

Cena Aim-120 raketa ide (zavisno od verzije) od 300-400.000 USD od 1.7 mil USD (FY2014).
Ta cifra od 1.7 mil USD ne odnosi se na cenu rakete
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
To je novac namenjen za njeno poboljšanje i nabavku tih raketa u 2015. fiskalnoj godini.

Љуба


* amram_cene.jpg (178.28 KB, 769x874 - viewed 147 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #20 on: June 05, 2018, 11:58:14 am »

Ja sam nalazio na raznim mestima cenu za Aim-120C/D verzije od oko 1 mil. USD po komadu mada zvisno od paketa i toga kome se prodaje ide i preko.

https://militaryedge.org/armaments/aim-120-amraam/

http://www.dsca.mil/major-arms-sales/indonesia-aim-120c-7-advanced-medium-range-air-air-missiles-amraams

http://www.dsca.mil/major-arms-sales/government-netherlands-aim-120-c-7-advanced-medium-range-air-air-missile-amraam

https://www.flightglobal.com/news/articles/australia-seeks-dods-newest-air-to-air-missile-the-424574/
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #21 on: June 05, 2018, 09:13:12 pm »

Računica:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ako je paket 326.000.000,00 dolara, te ako je u njemu 750 raketa AIM-120B & AIM-120C-7, izlazi da je cena rakete u paketu 455.944,05 dolara. Normalno da paket sadrži još neku kontrolno-proveravajuću opremu.
To je samo moje razmišljanje, a novinari svakako imaju pravo da objavljuju cifre, onako kako se njima sviđa.

Љуба


* paket.jpg (11.65 KB, 213x295 - viewed 426 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #22 on: September 09, 2021, 05:25:34 pm »

Završna Fabrička ispitivanja prvih Centara za distribuciju vatre (FDC) za armijske sisteme PVO NASAMS za vojsku Australije

Kongsberg Defense Australia najavila je dostizanje kritične tačke u proizvodnji za LAND 19 Phase 7B program, uspešno prošavši Fabričke prijemne testove prva dva Centra za distribuciju vatre (FDC) za Nacionalne unapređene protivvazduhoplovne raketne sisteme (NASAMS). Kao deo ovog programa, Kongsberg Defense Australia podržava Kongsberg Defense and Aerospace (KONGSBERG) i glavnog izvođača radova, Raytheon Australia, u isporuci novih kopnenih protivvazdušnih odbrambenih snaga kratkog dometa australijskoj vojsci.

NASAMS je savremeni sistem naoružanja proizvođača Raytheon Technologies i KONGSBERG koji je u službi ili se isporučuje u 12 zemalja. Sistem će omogućiti australijskoj vojsci da brzo otkrije, zahvati, prati i uništi avione, bespilotne letelice i pretnje krstarećim projektilima. FDC je sistem komande, kontrole, komunikacije i računarstva protivvazduhoplovne odbrane (C4) koji upravlja operacijama angažovanja putem centralizovane kontrole NASAMS senzora, lansera, projektila i komunikacionih sistema. To će biti najnapredniji i integrisani sistem C4 ikada isporučen Vojsci, koji omogućava integrisane zajedničke aktivnosti GBAD (zemaljska komanda protivvazduhoplovne odbrane) i vatrenih jedinica.

Ostvarivanje ovih ključnih tačaka pokazuje uspešan transfer tehnologije proizvodnje na australijsku industriju, pružajući tehničke veštine i znanje za obavljanje aktivnosti proizvodnje i održavanja u zemlji za NASAMS.

Kongsberg Defense Australia i njeni lokalni dobavljači sada proizvode preostale FDC -ove za program LAND 19 Phase 7B. FDC1 i FDC2 će se koristiti za izvođenje aktivnosti integracije NASAMS-a sa drugim ključnim podsistemima.

Izvor: http://defense-studies.blogspot.com/2021/09/factory-acceptance-test-of-first-fire.html

Slika 1: Prvi od dva Centra za distribuciju vatre FDC

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]





* FDC.jpg (97.22 KB, 1240x827 - viewed 3 times.)
« Last Edit: September 09, 2021, 06:19:29 pm by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #23 on: December 12, 2021, 08:18:20 pm »

Raytheon-ov novi radar srednjeg dometa Ghost Eye MR

Kompanija Raytheon Misille and Defence, najavila je novi radar srednjeg dometa za nacionalni napredni sistem zemlja - vazduh - National Advanced Surface-to-Air Missile System - NASAMS sa povećanim dometom i visinom otkrivanja. Detalje o preliminarnim performansama novog radara, proizvođač još uvek nije javno objavio.

Novi radar će biti poznat kao Ghost Eye MR, i predstavlja varijantu poznatog radara Ghost Eye. Novi radar je sposoban da detektuje, prati i identifikuje neprijateljske avione, bespilotne senzore i platforme, kao i krstareće rakete. Kako proizvodjač navodi, radi se o robusnom radaru, koji je baziran na najnovijim tehnologijama poput GaN za izradu antenskog sistema kao i najnovjim rešenjima kada su u pitanju radarsko-računarska tehnika i prateći komandno-informacioni sistem.

Nadaju se i izvozu ovog radara. jer će svakako biti potpuno kompatibiilan sa komandno-informacionim sistemima zemalja alijanse ali i drugih zemalja koje se takodje oslanjanju na zapadnu tehnologiju u protivvazduhoplovnoj odbrani. Na sistem NASAMS uz SAD, oslanja se još 12 zemalja, Norveška, Finska, Španija, Holandija, Oman, Litvanija, Indonezija, Australija, Katar i Madjarska i još jedna zemlja koja je trenutno u pregovorima za nabavku ovog sistema.

Norveški Kongsberg kao partner, se trudi da dodatno podrži program svojim resursima i da zajedno sa Raytheon-om, ubrza pripreme za finalna testiranja. koja su predvidjena za 2022-u godinu.

Slika 1: Radar Ghost Eye MR

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 2: Radar Ghost Eye MR, u kabini radara

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Ghost Eye MR.jpg (365.67 KB, 2048x1152 - viewed 3 times.)

* Ghost Eye MR u kabini.jpg (246.09 KB, 2048x1151 - viewed 3 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #24 on: December 28, 2021, 06:43:01 pm »

Lepa "zimska" fotografija (verovatno i "dorađena") Norveške vojske pri postavljanju sistema PVO NASAMS u rad!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* NASAMS norveški zimski.jpg (1754.34 KB, 2733x4096 - viewed 8 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #25 on: January 25, 2022, 05:53:35 pm »

Novi lansirni kanisteri za australijske NASAMS-e...

Kongsberg postigao fabrički test prihvatanja (FAT) za australsku kopnenu protivvazduhoplovnu odbranu

Kongsberg Defense & Aerospace (KONGSBERG) saopštio je da su prvi Lansirni Kanisteri Mk 2 (Launch canister Mk 2) za Nacionalni napredni raketni sistem zemlja-vazduh (NASAMS) uspešno prošli fabričke testove prihvatanja (FAT), formirajući prvu pošiljku kanisterskih lansera u Australiji.
Projekat LAND 19, faza 7B, isporučuje glavni izvođač, Raytheon Australia, uz podršku KONGSBERG-a i Kongsberg Defence Australia, i isporučiće novu protivvazduhoplovnu odbranu kratkog dometa za australsku vojsku.


NASAMS je kopneni sistem protivvazduhoplovne odbrane proizveden od strane KONGSBERG i Raytheon Technologies koji je u upotrebi ili je u fazi isporuke u 12 zemalja. Sistem će omogućiti australijskoj vojsci da brzo otkrije, angažuje i uništi letelice, bespilotne letelice i pretnje krstarećim projektilima.

Mk 2 Canister Launcher predstavlja najnoviji standard za izradu lansera i uključuje novu zajedničku lansirnu šinu koja omogućava upotrebu više tipova projektila.
Održavajući testove u Kongsbergu u Norveškoj, KONGSBERG je izveo prvi FAT test na prvom Mk 2 Canister Launcher-u, pre nego što je završio FAT test na drugom Lanseru. Predstavnici Raytheon Australia bili su prisutni kao svedoci ovog testiranja.

Pre isporuke 2022. godine Raytheon Australijskom centru za zajedničku integraciju u Mawson Lakes-u, Lansirne kanistere Mk 2 će farbati lokalni dobavljač iz Južne Australije, pre nego što budu korišćeni kao deo Centra za upravljanje vatrom tokom FAT (Fabričkog ispitivanja za prihvatanje) u prvom i drugom kvartalu ove godine. Formalna isporuka prva dva lansera u Raytheon Australia zakazana je za jul 2022.

NASAMS Lansirni kanister Mk 2 će omogućiti da se koristi mešavina različitih varijanti raketa AMRAAM, kao i projektil AIM-9X Block 2. Ova mešavina projektila je veoma efikasna protiv naprednih aviona, baš kao što su i na F-35A i Super Hornetu, kao i veoma efikasna protiv vazduhoplovnih pretnji kao što su krstareće rakete“, kaže Džon Fraj, generalni direktor Kongsberg odbrane Australija. „Važno je da je Mk 2 Canister Launcher koji će biti obezbeđen australijskoj vojsci pod NASAMS-om, najsavremenija konfiguracija lansera. Uspešno su završena prva testiranja bojevim gađanjem prošle godine, a ovaj najnoviji lanser takođe pruža opcije za dodatne tipove projektila.

Izvor: https://www.defenseworld.net/news/31246/Kongsberg_Achieves_Factory_Acceptance_Test_for_Australian_Ground_based_Air_Defence#.YfAjO-rXTIV

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #26 on: March 31, 2022, 09:23:36 am »

Zelenski je tražio sisteme PVO NASAMS i protivbrodske projektile Naval Strike Missile od Norveške

NASAMS protivvazduhoplovni raketni sistem i protivbrodska raketa Naval Strike Missile mogu da formiraju pouzdan zaštitni kišobran iznad Ukrajine

U svom obraćanju norveškim parlamentarcima, predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski pozvao je da se Ukrajini obezbedi preko potrebno oružje za borbu protiv Rusije: protivvazduhoplovni raketni sistemi i protivbrodske rakete.

Činjenica je da Kongsberg, jedna od vodećih svetskih odbrambenih kompanija, ima sedište u Norveškoj. I upravo je ona razvil dva izuzetno zanimljiva modela oružja.

Karakteristike NASAMS-a

Devedesetih je Norveškoj bila potrebna kvalitativna nadogradnja PVO. Ali Norvežani nisu išli lakim putem kupovine gotovog kompleksa, već su sarađivali sa američkom kompanijom Raytheon i ponudili veoma zanimljiv sistem: uzeti efikasnu i proverenu raketu vazduh-vazduh AIM-120 AMRAAM i pretvoriti je u protivvazduhoplovnu. Ovo je raketa prilično dugog dometa sa visokom energijom, koja u „vazdušnoj“ verziji ima domet od 70 do 180 km (u zavisnosti od modifikacije).

Ako se lansira sa zemlje, njen domet se, naravno, smanjuje, jer se raketa lansira sa nultom brzinom i sa nivoa zemlje. Dodavanjem sistema za otkrivanje ciljeva i komandnog mesta, Kongsberg je zajedno sa Raytheon-om stvorio je novi protivvazduhoplovni raketni sistem, nazvan Norveški napredni raketni sistem zemlja-vazduh - NASAMS.

NASAMS mogućnosti

Zbog svojih visokih performansi i konstantne modernizacije, NASAMS je postao prilično popularan u svetu: koristi ga 8 zemalja, uključujući pored Norveške - Australiju, Holandiju, Finsku i Španiju.

Najsavremenija verzija je NASAMS-3, opremljena je raketama AMRAAM-ER sa dometom lansiranja do 40 km i visine više od 20 km. Među mogućnostima rakete je i uništavanje ne samo neprijateljskih aviona i helikoptera, već i manevarskih balističkih ciljeva. Odnosno, balističke rakete Iskander su takođe meta za NASAMS-3.

Radar AN / MPQ-64 Sentinel je namenjen za otkrivanje ciljeva, pružajući pregled na udaljenosti do 75 km (efektivno - do 40 km), i na visini do 40 km. NASAMS takođe može da radi tako što prima podatke od drugih radara i alata za otkrivanje ciljeva. To je rad u "osnovnom režimu".

Raketa AIM-120 ima sopstvenu radarsku glavu za navođenje, koja vam omogućava da uhvatite ciljeve na dometu do 16-18 km. Pre toga, raketa leti ili do unapred određene tačke, ili, ako cilj manevriše - uz komande digitalnog radio kanal korekcije.

Međutim, treba imati na umu da je cena ovog sistema PVO prilično visoka. Prema poslednjim javnim podacima, postoji ugovor za 2020. godinu za dve baterije NASAMS-3 za Litvaniju u vrednosti od 128 miliona dolara. Da razumemo, jednu bateriju čini jedan upravljački centar, jedan radar i 2-3 lansera.
Istovremeno, cenovni aspekt možda sada nije od velikog značaja za Ukrajinu. Činjenica je da rakete i radar za NASAMS proizvodi američki Raytheon, a SAD sada pružaju maksimalnu podršku Ukrajini. Kritičnije može biti vreme potrebno za obuku operatera za ovu tehniku.

TT karakteristike sistema NASAMS 3:

Domet detekcije ciljeva: do 75 km po daljini, do 40 km u visini
Maksimalni domet uništavanja ciljeva:: do 40 km po daljini, do 20 km po visini
Brzina rakete: do 4 Macha
Težina bojeve glave: oko 20 kg
Okvirna cena 1 raketne baterije: 64 miliona dolara

Izvor: https://defence-ua.com/weapon_and_tech/zelenskij_zaklikav_norvegiju_peredati_nasams_ta_naval_strike_missile_scho_tse_za_zbroja-6712.html

NASAMS-3:













Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #27 on: April 03, 2022, 02:00:42 pm »

Raytheon Intelligence & Space kombinuje lasersko oružje sa protivvazduhoplovnim sistemom NASAMS, za borbu protiv rojeva dronova

Raytheon Intelligence & Space, deo Raytheon Technologies business, demonstrirali su da aw njihov sistem laserskog oružja visoke energije, ili HELWS, može da upariti sa Nacionalnim naprednim raketnim sistemom zemlja-vazduh (NASAMS), da zaustavi pretnje od bespilotnih letelica.

Tokom vežbe gađanja uživo, HELWS je primio signale od NASAMS centra za distribuciju i upravljanje vatrom i koristio je automatizovano označavanje cilja i čitav spektar elektro-optičkih/infracrvenih senzora za praćenje, identifikaciju i brzo obaranje dronova na taktički relevantnim udaljenostima. HELWS je oborio devet dronova Grupe 1 i Grupe 2 iznad raketnog poligona Vajt Sends.

„Pretnje dronovima su posebno opasne u bilo kom okruženju – od fudbalskih stadiona do bojnih polja – jer ih nije lako uočiti i ukloniti“, rekla je Anabel Flores, predsednica Sistema za elektronsko ratovanje za RI&S. „Pokazujemo svetu da naše odbrambeno lasersko oružje može da se uključi u postojeću protivvazduhoplovnu odbranu kako bi pronašlo i oborilo dronove u tren oka."

Predstavnici više američkih vojnih i civilnih agencija, kao i međunarodnih ministarstava odbrane, okupili su se na raketnom poligonu Vajt Sends da vide kako je HELWS lako interoperabilan sa postojećim komandno-upravljačkim sistemima. NASAMS rešenje za protivvazduhoplovnu odbranu srednjeg dometa, koje su zajedno razvili Raytheon Missiles & Defence i Kongsberg Defense & Aerospace, sastoji se od radara Sentinel, Centra za distribuciju i upravljanje vatrom i grupe efektora (lansera sa raketama, prim. Kubovac). Demonstracija je pokazala mogućnost integracije rešenja protiv bespilotnih letelica sa NASAMS-om, dodajući novi kvalitet njegovoj interoperabilnosti i sposobnostima protivvazduhoplovne odbrane srednjeg dometa za istinsku slojevitu odbranu.

Dodavanjem NASAMS-a na listu senzora, efektora i komandnih i upravljačkih sistema sa kojima HELWS već radi, Raytheon Technologies može krajnjim korisnicima pružiti maksimalnu fleksibilnost za angažovanje pretnji bespilotnih letelica, kao deo integrisane protivvazduhoplovne odbrane.

RI&S-ovi sistemi laserskog oružja, izgrađeni u Mekiniju u Teksasu, rade na kopnu, u vazduhu i na moru, obezbeđujući pokrivenost od 360 stepeni koja može zaštititi baze, aerodrome, stadione i drugu vojnu ili civilnu imovinu visoke vrednosti. Otvorena arhitektura, skalabilna snaga i robustan dizajn lako se prilagođavaju zahtevima misije. HELWS se može koristiti kao samostalan sistem ili brzo instaliran na različitim platformama.

Izvor: https://www.edrmagazine.eu/raytheon-intelligence-space-pairs-laser-weapon-with-nasams-air-defense-system-to-destroy-swarm-of-drone-targets

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Raytheon-HELWS-NASAMS-800x534.jpg (104.51 KB, 800x534 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #28 on: May 20, 2022, 09:51:20 am »

Ghost Eye-MR (Ghost Eye radar srednjeg dometa)

Evolucija NASAMS-a do 2020-ih izgleda potpunije sada kada su Raytheon i Kongsberg odlučili da ponude GhostEye-MR radar (Ghost Eye radar srednjeg dometa) kao nadogradnju.

Poboljšanje raketnog sistema PVO NASAMS ogleda se u AESA radarima povećanog dometa, projektilima zemlja-vazduh AMRAAM-ER sa povećanim dometom, C2 sistemom sa unapređenim Centrom za distribuciju vatre (FDC).

Dok GhostEye-MR može da radi kao samostalni radar, on se takođe smatra budućim senzorom za NASAMS. Kao najnoviji senzor u GhostEye® porodici radara, GhostEye-MR koristi prednosti tehnologije i proizvodne procese za senzore nižeg nivoa protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane, navode u Rayhteonu.

GhostEye-MR će obezbediti povećan domet i pokrivenost po visini što će proširiti mogućnosti raketnog sistema PVO NASAMS nad područjem zaštite. Prošireni domet GhostEye MR takođe maksimizira mogućnosti porodice efektora koje koristi NASAMS, uključujući AMRAAM-ER, dalje se kaže u Raytheonu.

Novi radar imaće mogućnosti detekcije i otkrivanja svih tipova vazduhoplovnih objekata, od borbenih aviona i helikoptera, do bespilotnih letelica i krstarećih raketa, izvršavajući svoje zadatke u sektoru od svih 360 stepeni po azimutu. Radar je adaptiran za sve vrsta zadataka, od rada u integrisanom sistemu protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane, do zaštite vazduhoplovnih baza i borbe protiv bespilotnih letelica.

Od početka konstruisanja sistema pre gotovo 30 godina, pa do danas, širom sveta je raspoređeno više od 80 vatrenih jedinica raketnog sistema PVO NASAMS, sa izvedenih više od 200 bojevih vežbovnih gađanja, a koristi ga 12 zemalja u svetu.

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #29 on: June 08, 2022, 06:21:57 pm »

Prvi lanseri za sistem protivvazduhoplovne odbrane NASAMS stižu u Australiju

Prva pošiljka kanisterskih lansera Mk 2 za budući australijski Nacionalni napredni raketni sistem zemlja-vazduh (NASAMS) stigla je u Centar za zajedničku integraciju Raytheon Australia.

Kongsberg Defense Australia (KDAu) objavila je prekretnicu nakon što su komponente stigle u Australiju iz Kongsberg-ovih norveških objekata.

NASAMS lanseri koji će biti isporučeni australijskoj vojsci kao deo programa LAND 19 Faza 7B su najsavremenija konfiguracija lansera sposobna da ispaljuje više komplementarnih tipova projektila, saopštila je kompanija.

Lansere sada farba kompanija Defense Coating Systems sa sedištem u Južnoj Australiji, dok KDA sprovodi finalno fabričko testiranje prihvatanja i podržava aktivnosti NASAMS testiranja na nivou sistema.

NASAMS će predstavljati novu protivvazduhoplovnu odbranu kratkog dometa (SHORAD) za australsku vojsku, koju je isporučio Kongsberg u saradnji sa Raytheon Australia, glavnim izvođačem programa.

NASAMS zajednički proizvode Kongsberg i Raytheon Technologies i u upotrebi je ili je u fazi isporuke za 12 zemalja. Raytheon je odgovoran za isporuku svojih naprednih raketa vazduh-vazduh srednjeg dometa ( AMRAAM ) za sistem, dok Kongsberg isporučuje sisteme za lansiranje.

Druga komponenta sistema SHORAD biće radari, koje će isporučiti CEA Technologies. Radari postavljeni na vozilo biće isporučeni u varijantama dugog i kratkog dometa, pri čemu će varijanta kratkog dometa biti postavljena na vozilo Thales Hawkeye koje je razvila Australija.

NASAMS će zameniti trenutne SHORAD sisteme, uključujući RBS-70, kao glavno oružje protivvazduhoplovne odbrane vojske. Dok će rešenje Faze 7B moći da funkcioniše nezavisno, biće dizajnirano da funkcioniše kao podskup šireg kapaciteta zajedničke integrisane protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane (JIAMD) i ima ključnu međuzavisnost sa projektom Zajedničkog sistema upravljanja borbom koji će isporučiti projekat AIR 6500.

Izvor

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 23 queries.