PALUBA
April 26, 2024, 08:20:58 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Kapacitet jadranskih luka u Drugom svetskom ratu  (Read 2623 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« on: December 01, 2011, 06:18:50 pm »

Нисам знао где да ставим тему, па сам је ставио овде...

---

Занима ме колики је био капацитет лука на (окупираној) југословенској обали Јадрана. Под капацитетом мислим колико тона возила, опреме, горива, муниције, хране и осталих ствари потребних војски је могуће истоварити у месец дана.
Разлог је да прецизније размотримо да ли је, после савезничке инвазије Италије, било могуће да се изврши искрцавање у Југославији, чиме би се западни савезници спојили са НОВЈ.

Луке на које мислим су:
- Сплит и Шибеник
- Плоче, Дубровник, Зеленика и Бар.
Ове луке су биле повезане железницом са унутрашњошћу.
Остале луке не бих узимао у обзир јер није било железнице ка унутрашњости, или су биле исувише на северу (попут Ријеке и Трста).

Снабдевање војске би се вршило преко ових лука у пруга са којима су спојене.
« Last Edit: December 01, 2011, 06:40:35 pm by vathra » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #1 on: December 01, 2011, 07:34:05 pm »

Капацитет луке Бар што се тиче железничког превоза врло је споран. тада је постојала само пруга Бар-Вирпазар преко Сутормана, ускотрачна (760мм), са врло великим нагибима и минималним полупречником кривина, па не знам како би иоле габаритнији терет могао том пругом да се превезе.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #2 on: December 01, 2011, 07:54:49 pm »

Luka Zadar nije spomenuta a preko te luke prekrcana je većina tereta iz Rijeke, Trsta, Pule i Venecije za Dalmaciju tijekom 43-44. godine.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #3 on: December 01, 2011, 07:58:54 pm »

Па и Плоче, Дубровник и Зеленика, као и поменути Бар су биле повезане ускотрачном пругом, зато сам их и ставио у другу групу. И то су све те луке заједно са унутрашњошћу биле повезане једном пругом, која је ишла преко Мостара, што је очигледно уско грло. Тек од Сарајева се мрежа гранала.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #4 on: December 01, 2011, 08:02:32 pm »

Luka Zadar nije spomenuta a preko te luke prekrcana je većina tereta iz Rijeke, Trsta, Pule i Venecije za Dalmaciju tijekom 43-44. godine.
Добро речено, и Задар би требало убацити, иако тад није био спојен пругом.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #5 on: December 13, 2011, 07:51:10 pm »

Нико нема ни приближне информације?
Ја сам нашао у Војној енц. да је Сплит 1964. имао годишњи промет од око 2,33 милиона тона, односно скоро 200 хиљада тона месечно.
Из истог извора се наводи да је Шибеник имао 1964. годишњи промет од око 1,1 милиона тона, а 1939. да је промет порастао на 221 хиљаду тона.

Да ли би аналогијом ако је промет у Шибенику нарастао 50-струко од 1939. до 1964, исто могли да закључимо и за Сплит?
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 22 queries.