PALUBA
April 24, 2014, 10:15:54 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Nestanak malezijskog aviona

Home   Help Search Calendar Login Register  
Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Sećanja iz Žrnovnice  (Read 1141 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
NEDJA
mornar
*

« on: December 14, 2011, 10:22:30 am »

1987-1988 godine sam sluzio vojni rok 10 meseci u objektu 182 u Zrnovnici. Bio sam septembarska klasa 1987 godine i u Zrnovnicu sam dosao u prekomandu iz Sombora. Prvo smo dosli u kasarnu u Divulje ( kada se udje na glavnu kapiju kasarne skrene se odmah desno i u toj zgradi sam bio dva dana da bih posle otisao na objekat 182 do kraja vojnog roka ). Ta zgrada je bila komanda cete RVO i PVO koja je davala ljudstvo za smene u objekat 182 i za neki mali objekat u Visokom. Komandir cete je, tada, bio major Perinovic Zeljko. Ves za koji sam bio osposobljen u Somboru je bio radio-relejac. Znam da smo isli sa TAM-icem prema Omisu i da smo posle pola sata skrenuli levo i malo posle zadnjih kuca naisli smo na kapiju i strazara koji nas je pustio i mi smo dosli do objekta iznad u kome su bili smesteni plavci specijalnosti veze ( telegrafisti, teleprinteristi i radio-relejci ) i specijalnosti VOJIN ( crtaci traga i plansetisti ) sa dezurnim staresinama. Tu su bile dve spavaone za vojnike, kuhinja, kupatilo i prostorija za dezurne staresine. Atmosfera je bila opustena, picili smo smene 2-4-1-3 ( jednog dana pre podne od 7 do 2, pa uvece od 7 do 7 ujutru i narednog dana od 2 do 7 posle podne i opet isto ). To je bilo iz tog razloga sto je bilo malo vojnika koji su morali da pokriju 24-casovne smene. Iako sam bio po osnovnom vesu radio-relejac, prvo sam radio kao plavac teleprinterista i primao sifrovane telegrame iz komande na Jahorini ( tajni naziv Ekvator ) i prosledjivao dezurnom operativnom. To su bili neki papiri sa trocifrenim brojevima i, jednom prilkom, su mi momci iz OSOJ-a ( mornari ) su mi rekli da su to najave letova za sledeci dan. Takodje, paralelno sa plavcima vezistima su radili i SMB vezisti ( sa komandom u VPO u objektu VPO u Splitu ) sa svojim sifrerom koji je obicno bio cina zastavnik i koji je desifrovao sve telegrame za taj dan. Kasnije sam bio rasporedjen i kao operater u telekomunikacionom centru koji se nalazio iza prostorije gde je bila smestena telefonska centrala. Strazu oko objekta je drzala vojna policija. U principu, kada nismo bili u smeni mi smo mogli da odemo u grad kad god hocemo samo da se javimo dezurnom staresini. S obzirom na raspolozenje lokalnog stanovnistva prema vojsci u odnosu na sam Split, cesce smo izlazili u picerije i kafice u samom mestu Zrnovnica ( nekada bilo partizansko mesto ) jer smo se tu prijatnije osecali i mestani su gotivili vojsku. U toku vojnog roka niko nam nije govorio o sadrzaju objekta, tek sam posle saznao da je to bio i raketni centar. U samom centru VOJIN bili su plansetisti i crtaci tragova sa svojim dezurnim staresinama, a iznad njih su bili i dezurni oficiri iz tzv. brigade, odnosno piloti. Znam da su nam neki pricali da su bili na zadacima u Libiji. Oni su bili smesteni u drvenoj kucici gde smo i mi bili smesteni kada nismo bili u smeni. Za sada toliko, voleo bih da se neko javi iz tog perioda, a bio je u samom objektu "RUPA" ili na objektu u Visokom ili neko od staresina koji je tada bio na sluzbi.        
« Last Edit: December 14, 2011, 01:32:37 pm by Boro Prodanic » Logged
leut
Moderator
poručnik bojnog broda
*

« Reply #1 on: December 14, 2011, 01:58:15 pm »

Pozdrav Nedjo, dobro nam došao. Lijepo je imati na forumu još ljudi koji su služili u Žrnovnici. Samo dvije male ispravke.

U toku vojnog roka niko nam nije govorio o sadrzaju objekta, tek sam posle saznao da je to bio i raketni centar.        

Raketni centar, odnosno točnije Mornaričko-tehnička raketna baza (objekat 181) se nalazila koji kilometar dalje u drugom brdu, s druge strane rijeke Žrnovnice i nije bila povezana s objektom 182 u kojem si ti služio.

Evo i slike za lakšu orijentaciju, gledano s Mosora prema moru.

* Objekti u Zrnovnici.jpg (498.86 KB. 955x595 - viewed 261 times.)

Ta zgrada je bila komanda cete RVO i PVO koja je davala ljudstvo za smene u objekat 182 i za neki mali objekat u Visokom.
 . . .
Za sada toliko, voleo bih da se neko javi iz tog perioda, a bio je u samom objektu "RUPA" ili na objektu u Visokom ili neko od staresina koji je tada bio na sluzbi.        

Ne radi se o Visokom nego o Visokoj. Naime, Visoka je gradsko naselje, odnosno kvart u Splitu. I sam sam živio tamo pa se sjećam da je odmah ispod vodospreme Visoka, koja je sa 116 m/nm bila druga najviša točka u gradu Splitu nakon Marjana (125 m/nm), bila mala vojarna (kasarna) u kojoj su po pričama starijih bile postrojbe VOJIN. Objekat je bio mali, sastojao se od dvije manje, prizemne zgrade i nekoliko bunkera na rubnim dijelovima (moguće da su i iz vremena II. svjetskog rata). Prema pričama u objektu se nalazio mobilni radar (na kamionu) koji je uglavnom bio u garaži, a prilikom gradnje obližnje osnovne škole vojska je zabranila postavljanje metalnih već isključivo drvenih vrata i prozora kako nebi ometali radare. Bilo bi lijepo znati nešto više i o ovom objektu i radaru koji su koristili.

Početkom rata, na tom prostoru su se nalazile postrojbe hrvatske PZO (PVO) sa nekoliko topova 40 mm, a mislim da je bilo i trocijevaca 20 mm.

Inače, naš član VP1159 je služio u "RUPI" 1984. godine.

Brodovi su isti, ka i ljudi. Za suzu daju, suze dvi.
Jester
Moderator
zastavnik I klase
*

« Reply #2 on: December 30, 2011, 10:10:00 am »

Zna li netko šta je točno bilo na Kili znam da se miniralo tih godina prilikom zauzimanja,neki govore da je bilo čvorište veze prema ta dva objekta i da li je osmatračnica u Stobreču bila povezana isto s tim objektima ili je bila u nekoj drugoj funkciji,i još jedno pitanje u svezi vrha visoke tamo je sada sve ograđeno ogradom i divljom gradnjom oko onog vodospremnika da li je to bilo u sklopu toga ili sa strane negdje pošto postoje neki objekti čini mi se sa sjeverne i istočne strane unutar ograđenog prostora
« Last Edit: December 30, 2011, 10:19:17 am by Jester » Logged
mornar1977
mornar
*

« Reply #3 on: January 11, 2013, 09:40:18 pm »

Neđo, bio   sam u 182 deset godina rnije...
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: