PALUBA
March 28, 2024, 09:25:24 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Vučinić: Uskoro projekat vazdušne odbrane Crne Gore  (Read 6440 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« on: December 14, 2011, 02:24:48 pm »

13. 12. 2011.

Izvor: Blic

Vučinić: Uskoro projekat vazdušne odbrane Crne Gore

Srna

Crna Gora, Bosna i Hercehovina i Makedonija uskoro će započeti projekat izrade zajedničke vazdušne odbrane posredstvom partnerstva koje se realizuje u okviru Američko-jadranske povelje, najavio je ministar odbrane Crne Gore Boro Vučinić.

On je napomenuo da je zajednička aktivnost tri države dogovorena na sastanku održanom u Albaniji.

- Dogovoreno je da će te zemlje zapadnog Balkana, uz podršku NATO-a, pristupiti izradi studije zaštite vazdušnog prostora. Dakle, osim Crne Gore, u projektu će biti Makedonija i BiH, što je veoma značajno sa aspekta regionalne saradnje i korišćenja zajedničkih kapaciteta, primenjujući konceprt koji je zagovaran na poslednjem samitu NATO - a to je koncept `pametne odbrane` - istakao je Vučinić.

On je naveo da je bitna regionalna saradnja u vanrednim situacijama putem zajedničkog korišćenja kapaciteta i objedinjavanja i deljenja materijalnih sredstava u tom pogledu.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #1 on: December 14, 2011, 02:44:51 pm »

Sve je ovo lijepo, samo bih želio da neko podrobnije objasni kako to misle da izvedu. Još jedna prazna priča za zamajavanje javnosti...
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #2 on: December 14, 2011, 02:49:38 pm »

Pa sada će stručnjaci da prave jednu veoma skupu studiju izvodljivosti, te studije su najbolje za uzimanje para uz minimum rada. A onda kada ih neko posle par godina zapita gde je studija, na brzinu će da sastave neki dokument koji neće ličiti ni na šta. Daj bože da grešim, ali verovatno će to tako da bude.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #3 on: December 14, 2011, 02:49:59 pm »

Ja ne znam kako oni to misle da izvedu geografski: koliko ja znam Makedonija ne granici ni BiH ni CG. Za takvo nesto, u moje oci, moda se ukljuci ili ALbanija, ili Kosovo ili Srbija. Sve mislim da NATO stratezu hoce varijanta 2 a to je da se ukluci kosovo u neki program. Ovako kako je nema logike. Maksimum sto moze je razmena informacije ali integrirana vazdusna odbrana malo tesko. A pazi molim te, ja sve mislim mi smo ovo imali pre jedno 20 godina....jel se neko seca dali je to tako bilo  Cool Boze koje smo mi budale, nije ni cudo sto nas je snaslo.... Makedonci kazu 'kad od topolu napravis vreteno'....
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #4 on: December 14, 2011, 03:00:46 pm »

ma od topolu mozes da napravis vreteno, al kolko ce da traje? ovde se nesto moze preko albanije, ali je i tu pitanje koliko ce sve to da pije vodu. sto je jos gore, od kog ce da se brane kad su svi u (ili pod) nato, a i srbija u pzm (ne racunajuci nemanje tehnickih mogucnosti za bilo kakve takve akcije, pa ma imala i 6 eskadrila rafala).
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #5 on: December 14, 2011, 03:26:22 pm »

Na kraju če donjeti zaključak, da imenovane države nemaju pare za svoje avione i potrebnu infrastrukturu. Onda nema druge nego da za te države zračni prostor brani avijacija Italije. A znamo vrijeme zadnje reakcije u Sloveniji. 
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #6 on: December 14, 2011, 05:37:16 pm »

       Jako komičan projekat, koji baš i nije utemeljen u realnosti, sa koje god strane da ga osmotrimo. Geografska ne povezanost ovih država već ceo plan baca u vodu, jer izmedju ovih zemalja (Makedonija) ne postoji teritorijalna povezanost. Sto znači da bi za uspešnu izvodljivost ovog projekta, trebalo uključiti neku zemlju koja bi tu povezanost ostvarila. Tu izbor nije veliki i svodi se na Srbiju, Albaniju ili Kosovo. Čak i da se ovo ostvari postavlja se pitanje opravdanosti svega ovoga, jer osim Srbije(PZM), ostale zemlje su faktički već pod NATO kontrolom ili teže da postanu deo tog sistema. Projekat je dosta skup tako da ni jedna od ovih zemalja ne raspolaže sredstvima za njegovo realizovanje. Pošto je ceo region već u NATO sistemu ili teži da u taj sistem udje, cela ova priča nema valjanog utemeljenja. Treba je posmatrati kao vest isključivo propagandnog karaktera.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #7 on: December 14, 2011, 05:43:05 pm »

Obzirom da je dogovor pao u Albaniji, pretpostavljam da je i ova zemlja uključena u tu priču, samo što je u tekstu naglasak na zemlje bivše SFRJ jer je to publici interesantnije.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #8 on: December 14, 2011, 05:52:12 pm »

Mislim da je to trenutno lupetanje Borino. Hoće da se dodvori albancima pa zato nije spomenu Srbiju....

Inače - uopšte ne vidim mogućnost da se gradi neka zajednička bezbednosna sfera država na ovim prostorima, a da u to ne budu uključene Srbija i Hrvatska.

Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #9 on: December 14, 2011, 05:54:00 pm »

Pre jedno nedelju dana Makedonski zamenik minister izjavio da makedonski avioni SU-25 bi mozda opet da lete izgleda nije bilo slucajno. Nisam siguran da je Albanija u pitanju kao partner zatoa sto ona je vec clanica NATO-a - MKD, CG i BIH nisu. Ja ipak mislim da je cilj ukljuciti Kosovo u neku semu - a ne Albanija. Samo mi to ima neka logika.
Problem je sto ove zemlje imaju seriozan problem da kupe soodvetnu opremu za efikasnu vazdusnu odbranu. Do 2003 Makedonija nije imala kompletni radarski sistem za kontrola svog neba; ako dobro pamtim do 2003 okosnica je bio Francuski radar, 'druge ruke', koj je poklonjen sredinom 90-tih. Nada je bila da ce se nesto kupiti naknadno ali do 2003 to nije bio slucaj.
Ne znam sta ce biti od sve ovo. Izgleda mi bas nekako skrto.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #10 on: December 14, 2011, 06:02:43 pm »

Šta reći za izjavu ministra, čudo jedno što se smišlja.
Interesantan je naglasak na zapadnom Balkanu, valjda ono zapadnom asocira na progres.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 25 queries.