PALUBA
March 28, 2024, 04:53:35 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5]   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatski snajper 20mm RT20  (Read 48982 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #60 on: May 04, 2011, 09:59:23 pm »

Opa, pa ti si Hrundi ucestvovao u razvoju ove puske.
Pa ge si do sada na ovoj temi?
Nikada nije kasno. Wink

Samo me malo cudi jedan podatak, zar nije puska razvijana nesto ranije od navedene 1994 godine?

Edit:
Mada moguce je da su ovo bili finalni i(li) naknadni testovi unapredjenja puske.    


  
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #61 on: May 05, 2011, 02:12:09 am »

Opa, pa ti si Hrundi ucestvovao u razvoju ove puske.

Ni najmanje, samo sam bio na jednoj prezentaciji. I imao priliku i zadovoljstvo ispaliti jedan metak.

Quote
Samo me malo cudi jedan podatak, zar nije puska razvijana nesto ranije od navedene 1994 godine?

Edit:
Mada moguce je da su ovo bili finalni i(li) naknadni testovi unapredjenja puske.    

Razvoj RT-20 meni je jedan mali misterij. Službeno se sada barata podacima da je razvijena 1990. za što smatram da je posve nemoguće. Možda je netko o njoj počeo razmišljati 1990. ali to ipak nije razvoj oružja. Po podacima koje sam tada dobio prvi primjerci koji nisu bili čisto ogledn/probni proizvedeni su 1992, vjerojatno u drugoj polovici godine. Podaci o prvoj uporabi su nepouzdani, čuo sam iz jednog izvora da je isprobana 1993. negdje oko Karlovca (spominjan je i Generalski Stol), međutim drugi mi je izvor tvrdio da je prvi put u borbi upotrijebljena 1993. u Herceg Bosni pa se to, navodno, moralo kriti.

U svakom slučaju proizvodnja RT-20 išla je u izrazito malim serijama od kojih je gotovo svaka bila po nečemu različita od prethodne. Negdje su te razlike bile veće, negdje manje ali ne vjerujem da u bilo kojoj seriji postoji više od 10 primjeraka identičnih RT-20. Nekako me po tome podsjeća na Orla - "serijski proizvod" a nema dva ista.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #62 on: May 05, 2011, 06:28:07 am »

I ovo smo razrešili, hvala na odgovoru Hrundi.
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #63 on: May 05, 2011, 12:10:54 pm »

Evo sam se od jutros uspio čuti sa dva važna izvora. Jedan je bio u GS i sjeća se da se pravilo za RT-20 pisalo oko pola godine, sve do negdje otprilike kasnog ljeta 1993. Oružje je prije toga ispitivano na poligonima i više puta na terenu. Moguće je da su tereni bili razni, kaže ne isključuje ni Herceg Bosnu. Sjeća se da je neki iskusni pukovnik inzistirao da se obave ispitivanja u brdsko-planinskim uvjetima i posebno pucanje u elevaciji i depresiji, što je proizvelo tablična ograničenja maksimalnih vrijednosti elevacije i depresije kojih se više ne sjeća. Tvrdi da su tablice za efekat vjetra bile do 5 m/s a pri jačim brzinama zabranjeno je djelovanje. I on se sjeća da je bilo ograničenje kutne brzine pokretnog cilja ali ne sjeća se vrijednosti. Inače, pravilo je poslije toga dopunjavano i djelomično mjenjano najmanje jednom dok je on bio u GS, negdje sredine 1996.

A prijatelj koji je bio zapovjednik izvidničko-diverzantske postrojbe u HV i HVO (bila takva vremena da se očas mijenjalo Grin ) naveo mi je dva slučaja u kojima je on koristio RT (točnije njegova postrojba) i oba su jako interesantna i indikativna. Inače, oružje nije formacijski pripadalo njegovoj postrojbi nego je bilo pri zapovjedništvu brigade i pridruživalo se na zahtjev. Kompletnu posadu činila su 4 čovjeka: strijelac, pomoćnik/osmatrač, vozač i zapovjednik/vezist. Na paljbeni položaj izlazili su strijelac, pomoćnik i zapovjednik i nakon što bi zapovjednik potvrdio da je uporaba moguća, opravdana i u skladu sa pravilom on bi se povlačio na zadnji položaj (ili ne bi izlazio na položaj djelovanja) i on je držao vezu sa lokalnim zapovjedništvom i drugu, posebnu, vezu sa osmatračem.

Prvi je slučaj, kojeg se on sjeća, kada je sa dva RT napadnuta kolona koja je neprijatelju dovozila pojačanje pješaštva. Daljina je bila između 1000 i 1500m, ne sjeća se precizno i u oba slučaja cilj je pogođen prvim metkom. Jedan je bio OT koji je onesposobljen pogotkom u hodni mehanizam (nakon pogotka se vrtio u krug i bezuspješno pokušavao kontrolirati kretanje) a drugi kamion koji je također onesposobljen, pogotkom u motor ("kao vola kad udarši u glavu i on padne na mjestu") čime je akcija dovođenja pojačanja prekinuta. Kaže da je zapovjednik postrojbe koja je dala RT-ove bio jako ljut što su oba oružja djelovala sa istog mjesta, sa razdaljine oko 15-30m, što je bilo protiv pravila i da zato nije dozvolio da se oružje zadrži na položaju i sutradan u očekivanju pokušaja izvlačenja OT. Do očekivanog pokušaja izvlačenja je došlo ali uslijed nemogućnosti djelovanja RT-ovima i nemogućnosti pješačkog napada, na posadu za izvlačenje djelovano je Maljutkama (bezuspješno, velika daljina) i MB 80mm, čime je izvlačenje onemogućeno, bar privremeno.

Meni je interesantno što sam baš tih dana bio na tom području i znam točno što se i kako događalo ali nisam znao za RT. U najkraćem, u određenom reonu su ostala 4 dobro ukopana i zaklonjena T-55 koji su ozbiljno ugrožavali komunikaciju. Na njih se pokušalo djelovati Maljutkama i sa T-10, ali bez uspjeha. Depresija je bila prevelika za T-10 (po mojoj sadašnjoj procjeni nadvišenje je oko 300-400m na razdaljini oko 2-3 km) i bilo bi ih potrebno postaviti na izloženu padinu ali ni tada, kako su mi topnici rekli, ne bi bilo sigurno da bi se moglo pogoditi jer tablice ne daju mogućnost gađanja u takvoj depresiji (sama cijev se ne može dovesti u takvu depresiju nego bi bilo potrebno cijelo oružje postaviti u depresiji). Bio sam baš tu kad se bezuspješno djelovalo po tim tenkovima i kao posljednje rješenje pojavio se jedan brigadir sa M-84A. Čovjek je odličan tenkist i izrazito hrabar i inovativan časnik, poznavao sam ga odranije. On je došao izvidjeti položaj, izračunao elemente, sve ubacio u SUV i pripremio, izašao sa tenkom na depresiju, nakon samo 2-3 sekunde gađao prvi tenk. promašio je za manje od 10m i odmah se povukao preko grebena u zaklon vožnjom unatrag, taman na vrijeme jer su nas samo nekoliko sekundi poslije toga počeli gađati T-55, prilično precizno ali bez efekta jer je sve bilo dobro ukopano. Inače, ti su tenkovi bili odlično ukopani iako sa neadekvatnom pješačkom zaštitom ali postojanje više utvrđenih pješaćkih položaja iza njih činilo je pješački napad na njih izrazito rizičnim. Nisam ostao do kraja akcije koja je trajala još 2 ili 3 dana ali na kraju ni jedan od tenkova nije pogođen nego su se povukli kad su postrojbe napredovale po brdima, tako da su se, kad su shvatili da im prijeti opasnost ostanka u okruženju, jedne noći izvukli.

Drugi slučaj koji mi je opisao bio je iste te zime. Na nekom od manjih vrhova Dinare bio je odlično zaštićen položaj, sa jednocjevcem 20mm i mitraljezom 12,7, štićen minskim poljima na svim prilazima. Još nije bio probijen put kojim bi se moglo dovesti bilo kakvo oružje kojim bi se taj položaj mogao neutralizirati a svi pokušaji Osama i Maljutkama bili su bezuspješni (nekoliko puta pogođen je cilj Maljutkom ali u zaštićeni dio, u balvane, koje rakete nisu mogle probiti a unatoč svim pokušajima nije se posrećio pogodak u otvore za gađanje, ne više od 25-30 cm. Položaj je bio na uzvisini i čistini i pješački napad jednostavno nije dolazio u obzir. Onda je djelovano sa RT-20, daljina izmjerena laserom bila je točno 1650m. prvim metkom pogođeni su balvani, drugi je pogodio otvor osmatračnice, treći metak opet je pogodio balvane nakon čega je uzvraćena vatra ali vrlo neprecizna. Četvrti i posljednji metak ponovno je pogodio otvor i nakon toga vatra više nije uzvraćana. Položaj je po noći napušten i nakon izviđanja urađen je prolaz kroz minsko polje i zauzet položaj. Unutra je bilo dosta tragova krvi ali nije bilo tijela pa nisu znali ni kolika je bila posada ni koliki su bili gubici. Između svakog pucnja RT prošlo je "između dva i tri sata, možda i nešto više", preciznije nije mogao reći. Toga dana drugim oružjem nije djelovano. Položaj nije mijenjan jer je bio dobro zaštićen a po nepreciznoj uzvratnoj paljbi bilo je jasno da ga neprijatelj nije otkrio, vjerojatno jer ga nije očekivao (prvi) i nije dobro osmatrao (drugi i dalje).

Inače, glede konstrukcije RT-20, mislim da je oružje napravljeno na najbolji mogući način. Prvo, očuvana je maksimalno moguća i praktična duljina cijevi kao kompromis između balističkog optimuma i praktičnosti rukovanja. To je postignuto bullpup konstrukcijom gdje cijev ide unatrag daleko iza glave strijelca. Klasični obrtno-čepni zatvarač ima tri reda bradavica čime se postiže čvrstoća koju zahtjeva tako jak metak. Sam položaj zatvarača je dobar, iako je "kontra" od uobičajenog, tj. na klasičnim puškama na kojima je zatvarač u visini glave strijelca on je uvijek sa desne strane jer se glava naslanja na lijevu stranu oružja. Ovdje je zatvarač daleko iza glave i bilo kojeg dijela tijela koje je u dodiru sa oružjem (tijelo je zakošeno u lijevu stranu radi izbjegavanja opasnosti od vrućih plinova koji izlaze na zadnjem kraju), pa je po meni bolje rješenje da bude na lijevoj strani oružja jer tako za rukovanje zatvaračem strijelac ne mora izvoditi nikakve majmunske grifove preko vrućeg oružja niti se podizati i mijenjati stranu (povećavajući pritom svoju siluetu) nego mu je sve dostupno iz osnovnog položaja. Odvođenje barutnih plinova i Venturijeva cijev također su dobro riješeni jer kontratrzaj iz venturija nastupa tek pošto je metak napustio cijev te se time osigurava istodobno preciznost i smanjenje udara u tijelo strijelca. Dodatnu kompenzaciju trzaja daje i plinska kočnica na ustima cijevi. Ne znam koja se količina barutnih plinova odvodi u venturi ali pod realnom pretpostavkom da se radi o najviše 20% to ne smanjuje bitno brzinu i energiju zrna a u svakom slučaju tablice su rađene i ciljnik kalibriran za konkretno oružje pa tu ne bi trebalo bit problema.

A evo me sad slučajno zvao rođak koji je skoro dvije godine bio na terenu gdje su imali dva RT i nekoliko pripremljenih položaja samo za njih od kojih su najmanje dva bila prema putu i nekoliko prema moru i da je namjena RT bila djelovanje po zapovjednim vozilima u slučaju napada i po desantnim brodovima u slučaju iskrcavanja. Nikad nisu ispalili ni metak. Posade RT bile su stacionirane u obližnjem mjestu s tim što su jednom u 2-3 mjeseca išle na vježbu negdje na neki poligon, po 7 dana. Nisu posjedali pripremljene položaje osim za vježbu, inače su bili u brigadnoj pričuvi.
« Last Edit: May 05, 2011, 12:49:29 pm by rasho, Reason: Usklađivanje sa Pravilnikom (t.11) » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #64 on: July 22, 2011, 08:58:55 pm »

Једно од важнијих места на штанду фирме "АЛАН" на београдском сајму "Партнер 2011" имала је антиматеријална пушка РТ-20 калибра 20х110мм.

Ево неколико слика:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Слике су мало лошије јер је спољно светло било пригушено. Радно време на сјаму је тог дана било завршено и почели су гасити светала. Ипак, службена лица на штанду стрпљиво сачекала да ја усликам шта сам хтео.


* DSC_0955rz.jpg (408.19 KB, 1355x900 - viewed 544 times.)

* DSC_0956rz.jpg (371.35 KB, 1355x900 - viewed 630 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #65 on: July 22, 2011, 09:02:40 pm »

Добио сам и службене рекламен проспекте за РТ-20 па их ево делим са вама:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* RT 20 HRrz.jpg (415.7 KB, 1130x1600 - viewed 874 times.)

* RT 20 HR_0001rz.jpg (493.96 KB, 1093x1600 - viewed 666 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #66 on: July 23, 2011, 09:37:11 pm »

Још две слике које сам већ поставио у теми о сајму "Партнер 2011", али мислим да неће сметатаи опет:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC08934rz.jpg (498.36 KB, 1200x900 - viewed 529 times.)

* DSC08933rz.jpg (450.17 KB, 1200x900 - viewed 303 times.)
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #67 on: September 07, 2011, 08:58:11 pm »

Мислим да Хрвати и други пре њих који покушавају да направе добру и прецизну пушку против тенкова.
Сличне такве пушке имали су јапоноци и финци, против оклопне пушке од 20 мм другог светског рата.  
Тако да Хрвати почетком рата у Југославија нашли су се у ситуацији недостатка средстава за противоколопну борбу, посебно на већим растојањима, посебно против М-55 20 мм, BOV-3 или Праге, који су ЈНА или Срби из крајине успешно користили против хрватске пешадије. И како што е писао један од наших чланова да RT-20, био  успешан у уништавању тенковских перископа. Међутим, слабости РТ-20 гледам у његовој тежини,
у смислу барутните емисије из задње цеви ја не видим да ће бити велики проблем да откријете твој положај као и при употреби БсТ 60-\ 82мм. Али ја мислим да се за успешно уништавање лаки оклопних  возила може користити бестрзајни топ м-79 од 82 мм, који тежи до 28 до 32 кг и има домет до 800 метра са кумлативном гранатом, док је со разорни граната М-93 до 3000 метра максимално, тако да једна разорана граната може да онеспособи лака возилима са точковима до 2000 -3000 метра.

Ево и пољске против тенковске пушке од 7,92мм, која успешно компизира тежине и ватреном моћ у однос на пушке од 12.7 мм или 20 мм.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* AT_Rifle_wz.35.jpg (39.94 KB, 491x265 - viewed 259 times.)
« Last Edit: September 08, 2011, 08:32:22 am by trpe grozni » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #68 on: September 07, 2011, 09:27:07 pm »

Гоце, РТ-20 и није намењен за борбу против оклопних средстава, већ за дејство по непријатељским возилима, центрима везе (мисли се на наменске кабине са уређајима веза - надградње на возилима), на радарске кабине, логистичка возила и сл. и то не да би их уништили, већ оштетили и онемогућили у раду. Гађање лакооклопљених возила или нишанских справа оклопних возила је и ратној пракси ХВ можда испао чест задатак, али средство није развијено примарно за ту намену. 
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #69 on: April 22, 2013, 09:59:39 pm »

Jedan video s gađanja.

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/uWiyA5Q-Gp4?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Po svemu sudeći jedan od korisnika ovog oružja je i kolumbijska Nacionalna policija.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #70 on: April 22, 2013, 10:09:28 pm »

Nisam siguran da se strijelac dobro proveo.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #71 on: April 23, 2013, 03:04:19 pm »

Dobro, jes' ga bacimo po metra, ali ipak je ovo gledajući kalibar top.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #72 on: November 11, 2013, 06:50:56 pm »

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/779BnOVi71k?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
ract_m
mornar
*
Offline Offline

Posts: 13



« Reply #73 on: January 29, 2017, 11:51:06 am »



Jedna u uporabi/testiranju.

Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #74 on: September 05, 2017, 03:10:27 pm »

Iz članka "Hrvatski snajperi" (Hrvatski vojnik, broj 501, 03.06.2016., autor: Ivan Galović):

Hrvatski snajperi - RT-20 M1

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
...

Odmak od prototipa

Najzapaženija je snajperska puška/ručni top hrvatske proizvodnje RT-20 M1 tvrtke JLM Perković iz Matulja. Odgovor zašto je to oružje nazvano topom proistječe iz kalibra 20 mm i učinkovitog djelovanja na cilju, iako se po konstrukciji (mala masa, ugrađen optički ciljnik i mali trzaj), kao i po taktičkim radnjama (ručno prenošenje i izravno gađanje) može svrstati u snajperske puške.

U svijetu nema velikog broja snajperskih pušaka/topova u tom kalibru zbog velike energetske moći te problema oko trzanja. Tek je nekoliko modela uspjelo proći fazu prototipskog razvoja, primjerice švicarsko-njemački Solothurn S18-1000, japanski Type 97, američki Anzio 20 mm u dvjema inačicama te južnoafrički modeli NTW-20 i SR-20 koji nisu zabilježili komercijalni uspjeh na međunarodnom tržištu naoružanja. RT-20 je zbog originalnog koncepta i brzog ratnog razvoja i globalno važan. Prvi primjerci koji nisu bili čisto probni proizvedeni su 1992., vjerojatno u drugom dijelu godine. Podaci o prvoj uporabi nisu precizni, ali to je najvjerojatnije bilo 1993. godine. Proizvodnja RT-20 odvijala se u malim serijama od kojih je gotovo svaka bila više-manje različita od prethodne.

Niz zadaća

RT-20 M1 namijenjen je obavljanju specijalnih zadaća na udaljenostima do 2000 metara, prije svega za onesposobljavanje većih sredstava, vozila (neborbenih i lakih oklopnih), zrakoplova, raketa, radara i sl. Sve je važnija primjena i za uništavanje mina i različitih eksplozivnih naprava koje se mogu naći na bojištu. S RT-om se u praksi ne djeluje po ljudstvu pa ekstremna preciznost nije ni bitna. Topom rukuje strijelac, a može mu pomagati poslužitelj. Konstrukcija topa omogućuje izravno gađanje pojedinačnom paljbom, a zbog relativno male ukupne mase od 19,8 kg prenosi se samo s pomoću transportnog samara. Masa prve inačice RT-20 iznosila je više od 26 kg.

Sastavni dijelovi RT-20M1 su sljedeći: cijev s plinskom kočnicom, spojnica za posudbu barutnih plinova, cijev kompenzatora trzaja, kućište glavnog mehanizma, zatvarač, mehanizam za okidanje s kočnicom, usadnik s kundakom, potporne nožice, optički ciljnik s podesivom montažom, transportni samar i zaštitna torbica s priborom za čišćenje i održavanje.

Cijev topa izrađena je posebnom tehnologijom od kvalitetnog čelika. Vodište zrna ožlijebljeno je s osam žljebova i osam polja s korakom uvijanja 508 mm udesno. Cijev je predviđena za ispaljivanje do cca 2000 metaka. Na prednjem dijelu cijevi nalazi se u čvrstom spoju plinska kočnica koja smanjuje energiju trzanja nakon opaljenja, s pomoću otvora za bočno istjecanje plinova raspoređenih u dva reda. Na srednjem dijelu preko spojnice s plinskom komorom za posudbu barutnih plinova učvršćen je dodatni kompenzator trzaja na načelu odvođenja dijela barutnih plinova u suprotnom smjeru od smjera gađanja. Na takav se način prilikom opaljenja ostvaruje uravnoteženje sila koje djeluju na top tako da su njegova stabilnost i trzaj prihvatljivi za strijelca.

Izbjegavanje udarca

Zatvarač topa cilindrična je oblika, a sastoji se od tijela, udarne igle, udarača i dviju udarnih opruga, izvlakača, izbacivača te spojnice. Klasični okretno-čepni zatvarač ima tri reda bradavica, a jednako je rješenje i na MACS-2A. Prednosti su takvog rješenja bolja integriranost konstrukcije i veća čvrstoća što je vrlo važno prilikom ispaljivanja jakih metaka. Sam položaj zatvarača je dobar, iako suprotan od uobičajenog, tj. na klasičnim puškama na kojima je zatvarač u visini glave strijelca uvijek se nalazi s desne strane jer se glava naslanja na lijevu stranu oružja. Ovdje je zatvarač daleko iza glave i bilo kojeg dijela tijela koji je u dodiru s oružjem (tijelo je zakošeno u lijevu stranu radi izbjegavanja vrućih plinova koji izlaze na stražnjem kraju), pa je svakako bolje rješenje da bude na lijevoj strani oružja jer tako za rukovanje zatvaračem strijelac ne mora izvoditi nikakve radnje preko vrućeg oružja niti se podizati i mijenjati stranu (povećavajući pritom svoju siluetu), nego mu je sve dostupno iz osnovnog položaja. Odvođenje barutnih plinova i Venturijeva cijev također su dobro riješeni. Protutrzaj iz Venturijeve cijevi nastupa tek nakon što je metak napustio cijev, a time se istodobno osiguravaju preciznost i smanjenje udara u tijelo strijelca. Dodatnu kompenzaciju trzaja pruža i plinska kočnica na ustima cijevi. Realno je pretpostaviti da se u cijev odvodi najviše 20 % barutnih plinova što ne smanjuje bitno brzinu i energiju zrna.

Dva položaja kočnice

Kao kod MACS-a, i na zatvaraču RT-20 nalaze se uzdužni žljebovi i rupice za bočno istjecanje barutnih plinova. Na čelu zatvarača je izvlakač, a nasuprot njemu izbacivač tako da do izbacivanja čahure dolazi u trenutku kad čahura prilikom izvlačenja naiđe na otvoren dio kućišta topa.

Ručni top opremljen je mehaničkom kočnicom s dvama položajima. Guranjem ručice prema naprijed kočnica je u položaju "F" (Fire) i RT je spreman za okidanje. Guranjem ručice prema natrag u položaj "S" (Safety) kočnica je uključena i okidanje nije moguće. Kundak je namijenjen za vezu kućišta s cijevi te postavljanje potpornih nožica na prednjem dijelu. Izrađen je od lake slitine i zaštićen specijalnom bojom otpornom na mehanička oštećenja i različite klimatske uvjete. Na dijelu koji se naslanja na rame strijelca i na okomitom dijelu gdje se top upire u rame nalazi se jastučić.

Potporne nožice namijenjene su za oslanjanje prednjeg dijela topa, u cilju zauzimanja što povoljnijeg položaja za pouzdano i udobno ciljanje. Nožice imaju mogućnost teleskopskog izvlačenja na visinu od 250 do 375 mm. Lijevu i desnu nožicu moguće je neovisno podešavati po visini. Prilikom transporta mogu se preklopiti prema naprijed, a po potrebi i skinuti.

Transportni samar služi za prenošenje topa na leđima. Postavlja se s desne bočne strane topa u ožljebljeni prihvatač sa zadržačem. Konstrukcija i prikopčavanje omogućuju djelovanje topa bez skidanja samara.

Tri stupnja nagiba

Optički ciljnik marke Kahles K 312 II (3-12x50) namijenjen je za neposredno dnevno ciljanje i gađanje na udaljenostima do 2000 m. S gornje strane nalazi se regulator udaljenosti koji je namijenjen za pomicanje končanice po visini (u osnovnom položaju "0"), a s lijeve strane regulator pravca namijenjen za pomicanje končanice po pravcu (u osnovnom položaju "0"), prilikom podešavanja točnosti gađanja topom – upucavanja. Okular i objektiv ciljnika u transportu se štite od mehaničkih oštećenja zaštitnim kapama spojenim rastezljivom trakom. Optički ciljnik jednostavno se postavlja na Picatinny šinu na kojoj se pozicija montaže može podešavati prema potrebama strijelca. Kad je određena pozicija, ciljnik se učvrsti dvjema leptirastim maticama i tako u potpunosti fiksira.

Nosač optike ima mogućnost podešavanja nagiba u trima stupnjevima: 30 MOA, 75 MOA i 180 MOA (Minute of Angle – kutna minuta). Položaj odnosno nagib montaže ovisi o željenoj udaljenosti gađanja.

Paljbeni položaj

Priprema paljbenog položaja podrazumijeva uređenje naslona za postavljanje topa na potporne nožice. Konstrukcija topa nalaže pripremu naslona za sjedeći ili stojeći stav.

Naslon za potporne nožice treba biti ravan i dovoljno tvrd, oslobođen bočnih prepreka u razini plinske kočnice, kao i iza topa u prostoru djelovanja povratnih plinova iz cijevi kompenzatora trzaja.

Zbog djelovanja barutnih plinova na plinsku kočnicu i njihova istjecanja kroz cijev kompenzatora trzaja, obvezno je imati prostor bez ljudi i predmeta od najmanje pet metara: s obiju bočnih strana u razini plinske kočnice i iza topa u kutu od 30 stupnjeva.

Top se puni streljivom tako da poslužitelj ili snajperist, stojeći ili klečeći s lijeve strane topa (iza strijelca), desnom rukom otvara zatvarač, a lijevom, pritiskom nadolje, pridržava top preko kundaka ili cijevi kompenzatora. U ležište kućišta lijevom rukom ulaže metak koji potiskivanjem i bravljenjem zatvarača desnom rukom ubacuje u cijev. Strijelac za to vrijeme, u izabranom stavu za gađanje, pridržava top naslonjen na desno rame i drži prst izvan rukohvata s okidačem. U posebnim situacijama strijelac može sam puniti top.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Demonstracija zauzimanja položaja strijelca s RT-20. Potrebno je leći ukošeno u odnosu na oružje zbog izbjegavanja udara plinova (Foto: Ivan GALOVIĆ)

Prebačaj i podbačaj
Strijelac prilikom ciljanja zauzima položaj tako da top čvrsto osloni na rame i rukohvat uhvati objema rukama, s desnim kažiprstom na okidaču. Oko kojim se cilja treba udaljiti približno 15 cm od okulara i paziti da položaj končanice bude strogo okomit, koristeći vodoravnu i okomitu crtu končanice.

Ako cilj nije u razini topa ili ako dolazi do prebačaja ili podbačaja pogotka u odnosu na cilj, može se korigirati putanju projektila tako da se zakrene "bubanj po visini" na optičkom ciljniku. Ako je podbačaj, bubanj se zakreće u desnu stranu (u smjeru kazaljke na satu), a ako je prebačaj u suprotnom smjeru.

Kod te, kao i kod većine takvih pušaka velikog kalibra, strijelac nakon opalјenja gubi cilj iz vidnog polja. Ipak, koncept i namjena tih pušaka je gađanje objekata, a ne ljudi, na relativno velikim udaljenostima, pa se zato i nazivaju antimaterijalne. Dakle, nije ideja antimaterijalnih da brzo gađaju, nego točno, precizno i učinkovito (prvim metkom). Brzina može ponekad biti presudna, ali nije najbitnija.

Poput klasične puške

Oružje je unatoč dimenzijama i masi sasvim dobro oblikovano i vrlo se lijepo drži, kao svaka klasična puška. Glavna je razlika što tijelo mora biti pod kutom radi izbjegavanja udara plinova, otprilike kao kod netrzajnog topa. Dobro je riješeno kašnjenje trzaja tako da do udara, trzaja i pomicanja puške dolazi tek nakon što je metak napustio cijev. Učinak pucnja je takav da i strijelac doživljava mali šok od bljeska, eksplozije i dinamičkog udara/trzaja tako da je bez obzira na konstrukcijsko rješenje zatvarača i okvira teško brzo ispaliti sljedeći metak. Ukratko: učinak projektila 20 mm i cijelog sustava takav je da je potrebno određeno vrijeme prije nego što strijelac ponovno postigne fiziološke uvjete za ciljanje na 2000 m (disanje, puls, tonus mišića, odmorne oči nakon bljeska itd.).

Pražnjenje topa obavlja se izvlačenjem ispaljene čahure iz ležišta cijevi tako da se odbravi zatvarač i povuče unatrag. Odvrtanjem zatvarača, zub izvlakača izvlači čahuru iz ležišta, a izbacivač je odvaja iz čela zatvarača.

Top se čuva i skladišti kompletan, odložen na nožice, u suhoj prostoriji. Transport i čuvanje u drvenom sanduku moguć je i s montiranim optičkim ciljnikom. Prema potrebi optički ciljnik odlaže se u futrolu torbice s priborom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ratne prednosti

RT-20 imao je nekoliko prednosti tijekom Domovinskog rata. Prvo, manje je mase nego klasičan jednocijevni top 20 mm M55, a to znači da se lakše postavlja na željeno mjesto i prebacuje s jednog položaja na drugi. Prednost je još izraženija kod novog modela RT-20M1 čija masa iznosi svega 20 kg. Prednost je i u većoj preciznosti u odnosu na ostale topove jednakog kalibra zbog ugrađenog optičkog ciljnika, što je dosad bila odlika samo snajperskih pušaka. U odnosu na oružje manjeg kalibra, npr. teške strojnice ili puške kalibra 12,7 mm, prednosti se ogledaju u većoj učinkovitosti te razornoj moći i probojnosti metka 20 mm. Može se zaključiti da je riječ o kvalitetnom oružju za specijalne namjene i da potencijalna korist daleko nadmašuje sve nedostatke. Budući da je masa oružja sad manja, nije problem ni dulji hod do paljbenog položaja.

Ivan GALOVIĆ


* 501-snajperi-5.jpg (126.1 KB, 750x300 - viewed 819 times.)

* 501-snajperi-6.jpg (758.11 KB, 750x422 - viewed 203 times.)

* 501-tab-2.jpg (370.92 KB, 1140x605 - viewed 107 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.